cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
04.09.12р. Справа № 18/5005/5723/2012
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вікоюг", м. Нікополь
до Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія
"Дніпрообленерго" в особі структурної одиниці
Нікопольського району електричних мереж
Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна
компанія "Дніпрообленерго", м Нікополь
про скасування рішення комісії
Суддя Петрова В.І.
Представники:
від позивача: Аржанухін В.Л., дов. від №б/н від 25.07.11р.
від відповідача: Зеваліна Т.В., дов. від 27.06.12р.
Шевченко С.А., дов. від 13.07.12р.
СУТЬ СПОРУ:
У жовтні 2011р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Вікоюг" звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі структурної одиниці Нікопольського району електричних мереж Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" про скасування та визнання незаконною оперативно - господарську санкцію, оформлену протоколом №277 від 31.08.2011р. засідання комісії ПАТ ЕК "Дніпрообленерго" по розгляду акту від 21.07.2011р. Д№002805 про порушення споживачем Правил користування електричною енергією та/або умов договору по нарахуванню кількості недорахованої електроенергії в розмірі 113 079,62 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що покладений в основу нарахування господарських санкцій Акт №Д002805 від 21.07.2011р. складений з порушенням п.п.2.6, 3.18. Правил КЕЕ; в акті наявні технічні помилки, як-то, зазначена адреса: вул. Шевченка, 108, тоді як адресою позивача є вул. Шевченка, 180; та складання акту здійснювалось у відсутності уповноваженої особи.
Відповідач позов не визнає, зазначає, що Акт №Д002805 від 21.07.2011р. та протокол №277 від 31.08.2011р. засідання комісії ПАТ ЕК "Дніпрообленерго" складені у відповідності до норм чинного законодавства.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 26.12.2011р. у справі №20/5005/14410/2011 (суддя Пархоменко Н.В.) Товариству з обмеженою відповідальністю "Вікоюг" в позові відмовлено повністю.
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.03.2012р. (головуючий суддя: Науменко І.М., судді: Голяшкін О.В., Мороз В.Ф.), рішення господарського суду Дніпропетровської області від 26.12.2011р. у справі №20/5005/14410/2011 залишено без змін, а апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Вікоюг" без задоволення.
Постановою Вищого господарського суду України від 23.05.12 року постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.03.12року та рішення господарського суду Дніпропетровської області від 26.12.11року по справі № 20/5005/14410/2011 скасовано та передано на новий розгляд до господарського суду Дніпропетровської області.
Згідно розподілу автоматизованою системою документообігу суду справу № 20/5005/14410/2011 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вікоюг", м. Нікополь до Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі структурної одиниці Нікопольського району електричних мереж Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", м. Нікополь про скасування рішення комісії передано на новий розгляд судді Петровій В.І.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 06.07.12р. справу № 20/5005/14410/2011 прийнято до провадження.
04.09.12 року по даній справі оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
21.07.2011р. під час здійснення перевірки об'єкту позивача у м. Нікополь Дніпропетровської області представниками енергопостачальника було виявлено, що споживачем порушено п.п.3.34, 6.40 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою НКРЕ України від 31.07.1996р. (надалі -ПКЕЕ), а саме: виявлено самовільне підключення струмоприймачів, виконано приховано без врахування приборів обліку від поділу на вхідному кабелі на даху павільйону виконана трьохфазова відпайка мідним проводом 4х4 мм 2 і через АВ 32А, приховано встановленим в приміщенні кабелем того ж перерізу підключені відокремлюючі автомати на щитку, про що було складено Акт про порушення від 21.07.2011р. Д №002805.
Акт від 21.07.2011р. Д №002805 був складений у присутності директора ТОВ "Вікоюг" Довгановського К.Г., однак від підпису він відмовився.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та Правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Згідно з ч.2 ст.27 Закону України "Про електроенергетику" правопорушеннями в електроенергетиці, зокрема, є: крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; порушення правил охорони електричних мереж.
Пунктом 3.34 ПКЕЕ встановлено, що будь-які роботи, пов'язані з порушенням або зміною схеми розрахункового обліку електричної енергії, заміною типу розрахункового засобу обліку електричної енергії, проводяться за погодженням з електропередавальною організацією (постачальником електричної енергії) у присутності представників заінтересованих сторін та оформляються актом. Роботи з розпломбування, випробування, вимірювання, зміни схеми розрахункового обліку, заміни типу розрахункового обліку електричної енергії без оформлення акта в присутності уповноважених осіб споживача та електропередавальної організації (постачальника електричної енергії) не допускаються. Під час проведення вищезазначених робіт розрахунковий облік обсягу електричної енергії здійснюється за тимчасовими схемами, узгодженими з постачальником електричної енергії. У разі неможливості створення тимчасових схем розрахункового обліку розрахунки за електричну енергію, спожиту протягом часу проведення вищезазначених робіт, здійснюються відповідно до порядку, погодженого заінтересованими сторонами. Після закінчення робіт засоби обліку опломбовуються та передаються на збереження згідно з процедурою, визначеною пунктами 3.31 - 3.32 цих Правил.
Пунктом 6.40 ПКЕЕ встановлено, що у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за N 782/12656.
Відповідно до п.6.41 ПКЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Відповідно до Порядку складання, оформлення та розгляду актів про порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затвердженого наказом Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" №69А/143 від 09.03.2011р. (надалі- Порядок), акт про порушення складається та заповнюється згідно з інструкцією (додаток 2) при виявленні представниками постачальника електроенергії порушень споживачем - юридичною особою ПКЕЕ у випадках, зокрема: самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника; підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії з порушенням схеми обліку; підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку; підключення на окремих площадках вимірювання електроустановок або струмоприймачів, не передбачених проектом, розрахунки за електричну енергію спожиту якими мають здійснюватися за іншою тарифною групою, ніж установлено для цієї площадки вимірювання; інших видів порушень, які допускають можливість споживання неврахованої електричної енергії, незалежно від причин їх появи.
Акт складається в двох примірниках у присутності споживача або уповноваженого представника споживача на місці виявлення порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Споживачі та представники енергопостачальника під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень, про що зазначається в акті про порушення. При виявленні зміни схеми підключення вимірювальних кіл обліку або дублюючих електропроводок, відкритих, схованих відпайок на електророзетки або струмоприймачі, та других порушень до акта додається схема підключення електролічильника, трансформаторів струму, дублюючої електропроводки, електророзетки, та площі перерізу проводів та/або кабелів на момент перевірки та відповідні записи в Додатку до акта про виявлені порушення (додаток 4). Схема має бути підписана представниками постачальника, які складали акт та представником споживача (п.3.4. Порядку).
Акт і додаток до акта підписується представником постачальника електроенергії та представником споживача (п.3.5. Порядку).
Відповідно до Інструкції по заповненню "Акта про порушення ПКЕЕ" (додаток 2) Порядку акт є єдиним документом, який підтверджує факт порушення споживачем ПКЕЕ або умов договору. Акт складається в двох примірниках, повинен мати чіткі написи, інформація в обох екземплярах повинна повністю співпадати. Один екземпляр акта обов'язково вручається споживачу або його представнику. В акті заповнюються всі графи та рядки без пропусків, виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Акт заповнюється наступним чином, зокрема:
- В рядках після слів "за участю споживача (уповноваженої ним особи)" вказується: прізвище, ім"я, по батькові споживача (уповноваженої ним особи), посада та назва організації, установи або підприємства.
- В рядку після слів "Перевіркою встановлено, що споживач при користуванні електричною енергією за адресою:" вказується адреса, за якою виявлене порушення, найменування споживача, та його об'єкту.
- В рядку після слів "порушив:" - докладно вказати вид, обставини і суть порушення, зазначити пункт ПКЕЕ або договору які порушив споживач, викладаються додаткові обставини порушення. Перелік порушень із зазначенням пунктів ПКЕЕ наведений у Переліку типових порушень ПКЕЕ, які необхідно указувати в акті про порушення ПКЕЕ.
- В рядку після слів "Схема електропостачання споживача:" необхідно дати детальний опис схеми приєднання та джерело живлення, межу балансової належності; фазування приладу обліку на дату оформлення акта про порушення, а також вказати на схемі ділянки самовільного підключення (від вихідних клем лічильника, до вхідних клем лічильника, самовільне підключення), відповідні ділянкам точки вимірювання, відповідні матеріали, перерізи та струми споживання по проводам (кабелям) що перелічені у таблиці п. 3 "Акту про порушення". При дообліковому підключенні необхідно накреслити схему дооблікового підключення, яка підписується представниками постачальника та споживачем. У разі відмови від підпису споживача оформити акт відмови від підпису.
- В рядках після слів - "Результати проведення вимірів параметрів схеми електропостачання споживача на дату складання акта порушень:" необхідно заповнити таблицю даними, в залежності від виду порушення ПКЕЕ. У разі виявлення самовільного підключення необхідно дати опис ділянок самовільного підключення (від вихідних клем лічильника, до вхідних клем лічильника, самовільне підключення), відповідні ділянкам точки вимірювання на схемі електропостачання споживача, відповідні матеріали, перерізи та струми споживання по проводам (кабелям). Для заміру перерізу дроту необхідно користуватись повіреним штангенциркулем. Дотримуючись правил техніки безпеки, вирізати зразок дроту, провести замір величини перерізу та указати в таблиці. У будь- якому разі, при наявності або при відсутності штангенциркуля необхідно, запакувати його в сейф-пакет в присутності споживача, сейф-пакет зі зразком дроту необхідно заклеїти, підписати працівниками, що виявили порушення, та уповноваженим представником споживача для подальшого визначення або перевірки перерізу дроту на комісії. При цьому в акті, у графі "Номер пломби, якою було опломбовано пакет з кабелем" - зазначається тип та номер пломби". Крім того необхідно зазначити в графі "Точка на схемі, де було вилучено зразок кабелю" - відповідну точку, що була вказана на схемі електропостачання споживача та інші дані, які відповідно до Порядку необхідно вказувати при конкретному виді порушення.
За п. 7 Переліку типових порушень ПКЕЕ, які необхідно вказувати в акті про порушення ПКЕЕ (додаток 2) Порядку, при виявленні порушень, зазначених у п.п. 3.34, 6.40 ПКЕЕ, ці порушення необхідно формулювати так: "Порушення п. 3.34, 6.40 ПКЕЕ - Самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, поза розрахунковими засобами обліку електричної енергії з порушенням схеми обліку (без порушення схеми обліку) . Самовільне підключення виконано кабелем (або дротом) від опори ....., або ТП ....., до
Отже, із вищезазначеного вбачається, що при складанні акта про порушення ПКЕЕ, в ньому зазначається інформація в обсязі, достатньому для подальшого визначення величини збитків, завданих енергопостачальнику діями споживача. При складанні акта енергопостачальник має дотримуватися вимог, встановлених чинним законодавством, Правилами та вищевказаним Порядком.
Приписами ст.237 ЦК України встановлено, що представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє. Не є представником особа, яка хоч і діє в чужих інтересах, але від власного імені, а також особа, уповноважена на ведення переговорів щодо можливих у майбутньому правочинів. Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.
В порушення ст.ст. 33, 34 ГПК України відповідач належним чином не довів, що акт про порушення був підписаний уповноваженою на те особою або особою, відповідальною за електрогосподарство.
За приписами пункту 6.42 Правил користування електричною енергією на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків. Споживач має право оскаржити до суду рішення комісії протягом 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу.
Визначаючи суму збитків за актом про порушення, електропостачальник фактично розраховує обсяг та вартість електроенергії, яка не обрахувалась лічильником споживача внаслідок порушенням останнім правил користування електроенергією та умов договору. Даний розрахунок проводиться у відповідності до вимог спеціальної методики, розробленої НКРЕ, в залежності від виду та характеру порушення, вказаного в акті.
Відповідно до протоколу №277 від 31.08.2011р. нарахування проведено згідно з пунктом 2.9. та за формулою 2.7. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією (надалі - Методика).
У пункті 2.9. цієї Методики зазначено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 7 пункту 2.1 цієї Методики, розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с.п. , кВт·год), розраховується за формулою (2.7) Методики.
Відповідно до Методики, яка застосовується на підставі акта про порушення, підпункт 7 пункту 2.1 застосовується у разі виявлення порушення ПКЕЕ щодо підключення до електричної мережі, що не є власністю енергопостачальника, електроустановок, струмоприймачів або електропроводки поза розрахунковими приладами обліку електричної енергії без порушення схеми обліку .
Із наданого до даної справи акту №002805 від 21.07.2011р. не вбачається такого порушення, за яке передбачена відповідальність за п. 2.9. Методики, оскільки не вбачається порушень, зазначених у підпункті 7 п. 2.1. Методики.
У постанові Вищого господарського суду України від 23.05.2012р. у справі № 20/5005/14410/2011, яка на час розгляду спору є чинною, зазначено, що при новому розгляді справи суду першої інстанції необхідно дослідити питання щодо проведення перевірки саме уповноваженою на те особою; підписання акта уповноваженою особою постачальника та належним представником споживача; дотримання позивачем вимог Правил щодо належного повідомлення відповідача про дату, час і місце засідання комісії; роз"яснення споживачеві його права щодо оскарження рішення комісії та надати належну оцінку виправлень у акті від 21.07.2011року.
Згідно ч. 1 ст. 111 12 ГПК України вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.
Керуючись ст. 43 ГПК України господарський суд вважає, що акт про порушення №002805 від 21.07.2011р. було складено без дотримання вимог, встановлених Правилами користування електричною енергією, затверджених Постановою НКРЕ України від 31.07.1996р., та Порядком складання, оформлення та розгляду актів про порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затвердженого наказом Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" №69А/143 від 09.03.2011р.
Зазначений акт складено без уповноваженої особи позивача; має виправлення щодо № будинку, що може призвести до подвійного тлумачення; при виявленні самовільного підключення і позаоблікового споживання електроенергії не складено схеми такого підключення.
Крім того, в акті не зазначено, яке саме виявлено порушення, те, що визначено підпунктом 6 чи підпунктом 7 пункту 2.1. Методики, оскільки ці порушеннявідрізняються за своїм характером. В підпункті 6 зазначається порушення щодо підключення до електричної мережі ... з порушенням схеми обліку , а в підпункті 7 вказуються порушення щодо підключення до електричної мережі ... без порушення схеми обліку , що в подальшому має значення при нарахуванні суми за необліковану електроенергію.
Враховуючи, що нарахування за необліковану електроенергію здійснюються у відповідності до вимог спеціальної методики, розробленої НКРЕ, в залежності від виду та характеру порушення, визначеного в акті про порушення ПКЕЕ, який складений відповідачем з порушеннями вимог чинного законодавства, Порядку та Правил, вимоги позивача щодо скасування оперативно - господарської санкції, оформленої протоколом №277 від 31.08.2011р. засідання комісії ПАТ ЕК "Дніпрообленерго", підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Скасувати оперативно - господарську санкцію, оформлену протоколом №277 від 31.08.2011р. засідання комісії ПАТ ЕК "Дніпрообленерго" по розгляду акту від 21.07.2011р. Д№002805 про порушення споживачем Правил користування електричною енергією та/або умов договору по нарахуванню кількості недорахованої електроенергії в розмірі 113 079,62 грн.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (49107, м. Дніпропетровськ, вул. Запорізька, 22) в особі структурної одиниці Нікопольського району електричних мереж Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" (53219, м Нікополь, вул. Головко, 44, ЄДРПОУ 05518977) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вікоюг" (53200, м. Нікополь, вул. Шевченка, 199, кв. 37, р/р26002156194001 в НФ "Приватбанк" МФО 305891, ЄДРПОУ 24447697) 85,00грн. (вісімдесят п"ять грн.) державного мита та 236,00грн.
(двісті тридцять шість грн.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя В.І. Петрова Повне рішення складено 10.09.2012р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2012 |
Оприлюднено | 17.09.2012 |
Номер документу | 25985827 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Чоха Любов Василівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Чоха Любов Василівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Чоха Любов Василівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні