cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78, 42-06-22, 32-11-36
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 вересня 2012 р. Справа № 5024/1169/2012
Господарський суд Херсонської області у складі судді Задорожної Н.О. при секретарі Степановій О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Прокурора Бериславського району Херсонської області в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України в Херсонській області
до відповідача 1 - Товариства з обмеженою відповідальністю "АВЕ", м.Херсон
відповідача 2 - Відкритого акціонерного товариства "Бериславський елеватор", м.Берислав
про визнання права державної власності на майно та витребування майна з чужого незаконного володіння
за участі
прокурор - Черната Т.О.
представників сторін:
від позивача - Кувшинова А.О., гол. спеціаліст юр. відділу, дов. №23 від 31.05.2012р.
від відповідача 1 - Дунаєв М.І., представник, дов. від 31.08.2012р.
від відповідача 2 - Марухненко І.П., представник, дов. №63 від 20.04.2011р.
Сутність справи: Прокурор Бериславського району звернувся з позовом в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України в Херсонській області, в якому просить суд визнати за державою в особі позивача право власності на об'єкт нерухомого майна - пожежне депо, інвентарний номер 9, літ.Б, розташоване у с.Львово Бериславського району, яке перебувало на балансі відповідача-2 - ВАТ "Бериславський елеватор" та безпідставно згідно договору купівлі-продажу від 06.06.2008р. було відчужено суб'єкту господарювання - приватному підприємству "Агродія", яке, в свою чергу, на підставі договору купівлі-продажу від 09.02.2012р. продало його відповідачу 1 - ТОВ "АВЕ", у володінні якого в наступний час знаходиться спірне майно.
Прокурор також просить суд витребувати спірне майно з чужого незаконного володіння відповідача-1 на користь РВ ФДМУ по Херсонській області.
Обгрунтовуючи позов, прокурор посилається на те, що пожежне депо, інв. номер 9, літ.Б, в процесі приватизації не увійшло до статутного капіталу приватизованого підприємства, проте залишилося на його балансі, про що зазначено у пункті 4.4 Плану приватизації, який містить перелік об'єктів, що не підлягають приватизації.
Регіональне відділення ФДМ України по Херсонській області не приймало будь-яких управлінських рішень щодо подальшого використання спірного об'єкту, проте, під час реєстрації в Херсонському ДБТІ комплексу об'єктів нерухомого майна, розташованого у с.Львово по вул.Набережній, відповдіач-2 (ПАТ "Бериславський елеватор") безпідставно включив пожежне депо, інв. номер 9, до складу об'єктів, що є його власністю, що, в свою чергу, в подальшому було підставою для незаконного відчуження державного майна відповідно до укладених договорів купівлі-продажу на користь ПП "Агродія", а потім на користь ТОВ "АВЕ".
Майно з володіння власника вибуло не з його волі іншим шляхом, тому прокурор з посиланням на приписи п.3 ч.1 ст.388 ЦК України просить суд витребувати зазначене майно від його набувача - ТОВ "АВЕ".
Позов обгрунтовано правовими нормами ч.2 ст.312, ст.319, ч.1 ст.321, ч.2 ст.326, п.3 ч.1 ст.388, ст.392, ч.1 ст.936 ЦК України та приписами Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого наказом ФДМ України та Міністерства економіки України від 19.05.1999р. №908.
У судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Позивач - Регіональне відділення ФДМ України в Херсонській області погоджується з позовом за наявності підстав та обставин, викладених прокурором.
Звертає увагу суда на ту обставину, що за результатами інвентаризації об'єктів державної власності в Єдиному реєстрі об'єктів державної власності обліковується нерухоме державне майно - пожежне депо, інвентарний номер 9, розташоване за адресою: Бериславський район, с.Львово, вул.Набережна, яке не увійшло до статутного капіталу ПАТ "Бериславський елеватор" під час приватизації та залишилось на його балансі.
На дату проведення приватизації (1998р.) чинне законодавство не передбачало необхідності реєстрації за державою права власності на майно, тому Єдиний реєстр об'єктів державної власності був складений значно пізніше.
Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач 1 - ТОВ "АВЕ" позов не визнає, оскільки вважає, що позивачем не доведено наявність права державної власності на спірні будівлі та пропуск загальної позовної давності для звернення до суду з вимогою про захист цивільного права та інтересу.
У наданих поясненнях відповідач звернув увагу суда на те, що акт оцінки вартості майна цілісного майнового комплексу від 25.05.1998р. у своєму змісті взагалі не містить посилань стосовно спірної будівлі. Пожежне депо, інвентарний номер 9, знаходиться за адресою: с.Качкаровка, Качкаровський ХПП, тоді як спір стосується об'єкта, розташованого у с.Львово Бериславського району.
Про наявність порушення свого права регіональне відділення ФДМ України в Херсонській області дізналося раніше, оскільки 14.10.2008р. зверталося з листами до голів Бериславської міської ради та Львівської сільської ради з метою анулювання свідоцтв про право власності на державні об'єкти, які не підлягали приватизації.
З посиланням на приписи ст.367 ЦК України звернувся з письмовою заявою про застосування позовної давності.
Відповідач 2 - ПАТ "Бериславський елеватор" проти позову заперечує, посилаючись на наявність виданого Львівською сільською радою свідоцтва про право власності на нерухоме майно, у тому числі й спірне пожежне депо. На момент відчуження майна ПП "Агродія" Бериславський елеватор був його законним власником.
Згідно плану приватизації, затвердженого в.о.голови ФДМ України від 28.06.1998р., пожежне депо Львівське ХПП не увійшло до переліку об'єктів, що не підлягають приватизації, а тому з моменту закінчення приватизації воно стало власністю ПАТ "Бериславьский елеватор" і на законних підставах було відчужено на підставі цивільно-правового договору іншому суб'єкту господарювання.
За наявності обставин, викладених відповідачем 1, звернувся з письмовою заявою про застосування строку позовної давності та відмові у позові.
На підставах, передбачених п.3 ст.77 ГПК України, розгляд справи відбувався з перервами, які оголошувалися до 18 та 25 вересня. 2012р.
Заслухавши пояснення представників сторін, прокурора, дослідивши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в:
28 травня 2012р. прокуратурою Бериславського району отримано звернення Регіонального відділення ФДМ України по Херсонській області про порушення ПАТ "Бериславський елеватор" права державної власності на об'єкт нерухомого майна - пожежне депо, літ.Б, інвентарний номер 9 (лист від 17.05.2012р. №10-09-01471).
11 червня 2012р. за наслідками проведеної перевірки складено довідку, в якій встановлено порушення права державної власності щодо об'єкта нерухомості - пожежного депо, інв. №9, яке не увійшло до статутного капіталу приватизованого підприємства, натомість залишилося на його балансі.
Встановлений факт порушення був підставою для звернення прокурора з позовом про визнання права власності на спірний об'єкт та його вилучення на користь держави в особі регіонального відділення ФДМ України в Херсонській області.
Як вбачається з матеріалів справи, Бериславський елеватор, до його приватизації, був державним підприємством, майно якого належало до державної форми власності.
Відповідно до діючого на той час законодавства, зокрема, ст.10 Закону України "Про підприємства в Україні, статтей 34, 37 Закону України "Про власність", майно ( у тому числі й спірний об'єкт), яке знаходилося в користуванні цього підприємства обліковувалося на його балансі і перебувало у повному господарському віданні.
Відповідно до Закону України "Про приватизацію майна державних підприємств" Бериславському елеватору був наданий дозвіл на приватизацію шляхом акціонування.
28.06.1998р. Фондом державного майна України був затверджений план приватизації Бериславського елеватора, пункт 4.4 якого містить перелік об'єктів, що не підлягають приватизації. До зазначеного переліку також, поряд з іншими об'єктами, включені пожежні депо, інвентарні номери 25 та 9, що значаться за адресами: Бериславський елеватор та Качкарівське ХПП.
В процесі оформлення правовстановлювальних документів, що посвідчують право власності на майно, відповідачем-2 до переліку об'єктів нерухомості був включений спірний об'єкт пожежного депо, інв. номер 9, на який в подальшому, на підставі рішення органу місцевого самоврядування, було видано свідоцтво про право власності.
На підставі нотаріально посвідченого договору купівлі-продажу від 06.06.2008р. у числі інших об'єктів пожежне депо літ.Б було продано ПП "Агродія", яке, в свою чергу, згідно договору купівлі-продажу продало його ТОВ "АВЕ" ( відповідач 1), у володінні якого зазначений об'єкт перебуває до наступного часу.
Відтак, прокурор вважає, що відчуження пожежного депо відбулось з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки цей об'єкт перебував у державній власності, в процесі приватизації до статутного фонду створеного товариства не передавалося, за відплатним договором придбано у особи, яка не мала права його відчужувати, вибуло з володіння власника не з його волі іншим шляхом, що було підставою для звернення з позовом за судовим захистом порушеного права.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази на їх підтвердження та надавши їм правову оцінку, суд визнав позов обгрунтованим і задовольняє його у повному обсязі, врахувавши наступне.
Відповідно до статей 321, 326 ЦК України у державній власності є майно, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.
Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
За приписами статей 387, 388, 392 ЦК України, власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним, а також пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача лише у разі, якщо майно:... 3) вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.
Відповідно до ч.3 ст.7 Закону України "Про приватизацію державного майна" Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах та містах у межах своєї компетенції здійснюють повноваження власника у процесі приватизації.
Пунктом 2 п.п."г" ст.5 цього Закону встановлено, що не підлягають приватизації об'єкти, які забезпечують життєдіяльність держави в цілому, до яких також відносяться майнові комплекси підрозділів пожежної охорони (пожежні депо, пости, адміністративні приміщення), транспортні засоби спеціального призначення, що забезпечують виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією пожеж, наслідків стихійного лиха, до яких відноситься також і спірний об'єкт - пожежне депо, інв. №9.
Згідно до ст.ст.32, 33, 34 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
З наданих у справу належних доказів, а саме: плану приватизації Бериславського елеватора, акту оцінки вартості майна цілісного майнового комплексу (п.16.2), інвентаризаційних описів основних засобів (а.с.9-24) встановлено, що пожежні депо інвентарні номери 9 та 25 не включено до переліку об'єктів, що підлягають приватизації і залишені на позабалансовому рахунку в оперативному управлінні приватизованого товариства.
Таким чином, приватизація зазначеного об'єкта не відбулась, відповдіач-2, не будучи власником пожежного депо, не мав права на його відчуження ПП "Агродія", яке в подальшому продало цей об'єкт у числі інших ТОВ "АВЕ".
З огляду на хронологію юридичних фактів, що передувала придбанню спірного об'єкта у власність відповідача-1, ТОВ "АВЕ" є добросовісним набувачем. Натомість, з огляду на характер незаконного володіння, в якому перебуває річ, умови, за наявності яких річ вибула з володіння власника, те, що наданими у справу доказами доведено, що пожежне депо інв. номер 9 вибуло з володіння власника (уповноваженого органу) не з їхньої волі іншим шляхом, цей об'єкт підлягає поверненню власнику хоча б добросовісний набувач і придбав річ оплатно.
Щодо застосування встановленого ст.257 ЦК України строку позовної давності.
Відповідно до ч.1 ст.261 ЦК України перебіг строку позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Про факт відчуження державного майна, яке було передане в оперативне управління приватизованому ВАТ, уповноважений орган довідався в процесі проведеної прокуратурою Бериславського району у червні 2012р. перевірки дотримання вимог законодавства при укладенні договору відчуження пожежного депо на користь ТОВ "АВЕ". Отже, позов заявлений в межах встановленого ст.257 ЦК України строку позовної давності, який встановлюється у три роки.
Виходячи з залишкової балансової вартості спірного об'єкта, яка з врахуванням зносу становила 0 грн., з відповідача-2 - ВАТ "Бериславський елеватор" стягується в доход Державного бюджету 1609грн. 50коп. судового збору по вимозі про визнання права власності на спірний об'єкт та 1073грн. судового збору - по позовній вимозі про вилучення майна з чужого володіння.
Доводи відповідачів до уваги не приймаються, оскільки грунтуються на довільному та неправильному тлумаченні положень чинного законодавства та спростовуються фактичними обставинами справи.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
Визнати за державою в особі регіонального відділення Фонду державного майна України по Херсонській області право власності на об'єкт нерухомості - пожежного депо, інвентарний номер 9, літера Б, яке розташоване у Бериславському районі, с.Львово, вул.Набережна, 45.
Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю "АВЕ", м.Херсон, код ЄДРПОУ 21273081 повернути державі в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Херсонській області, м.Херсон, код ЄДРПОУ 21295778, пожежне депо, інвентарний номер 9, літера Б, яке розташоване у Бериславському районі, с.Львово, вул.Набережна, 45.
2. Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Бериславський елеватор", м.Берислав, вул. 1 Травня, 300, код ЄДРПОУ 00956595, р.р.26000108180301 в ХФ АБ "Брокбізнесбанк", МФО 352372, в доход Державного бюджету 2682грн. 50коп. судового збору.
Накази стягувача видати після набрання рішенням законної сили.
.
Повне рішення складено 26.09.2012р.
Суддя Н.О. Задорожна
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2012 |
Оприлюднено | 28.09.2012 |
Номер документу | 26168224 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні