Постанова
від 01.10.2012 по справі 17/10/2012/5003
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" жовтня 2012 р. Справа № 17/10/2012/5003

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючої судді Коломис В.В.

суддів Тимошенко О.М.

суддів Огороднік К.М.

при секретарі судового засідання Вовчко К.Я.

розглянувши апеляційну скаргу третьої особи - Публічного акціонерного товариства "Дельта банк" на рішення господарського суду Вінницької області від 18.06.12 р.

у справі № 17/10/2012/5003 (суддя Стефанів Т.В. )

позивач ОСОБА_2

відповідач Відкрите акціонерне товариство "Козятинська швейна фабрика"

за участю третьої особи , що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк"

про визнання недійсним рішення загальних зборів ВАТ "Козятинська швейна фабрика" від 19.05.2008 року

за участю представників сторін:

позивача - не з'явився;

відповідача - не з'явився;

третьої особи - Демчук Ю.М. (довіреність б/н від 20.06.2011р.).

Судом роз'яснено представникам сторін права та обов'язки, передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України.

Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Вінницької області від 18.06.2012 року у справі №17/10/2012/5003 позов ОСОБА_2 до Відкритого акціонерного товариства "Козятинська швейна фабрика" за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Публічного акціонерного товариства "Дельта банк" про визнання недійсним рішення загальних зборів ВАТ "Козятинська швейна фабрика" від 19.05.2008 року задоволено. Визнано недійсним рішення загальних зборів ВАТ "Козятинська швейна фабрика" від 19.05.2008 року. Присуджено до стягнення з Відкритого акціонерного товариства "Козятинська швейна фабрика" на користь ОСОБА_2 1073,00 грн. витрат на сплату судового збору.

Не погоджуючись з прийнятим судом першої інстанції рішенням, ПАТ "Дельта Банк" звернувся до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення місцевого господарського суду скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.

Обгрунтовуючи свої вимоги апелянт посилається на порушення господарським судом Вінницької області норм матеріального та процесуального права, а також на неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи.

Зокрема, апелянт не погоджується з висновком місцевого господарського суду, що корпоративне право є особистим немайновим правом. При цьому, вказує, що право участі у товаристві має економічний зміст, а відтак, на думку скаржника, до спірних правовідносин поширюється строк позовної давності.

Звертає увагу апеляційної інстанції на те, що строк позовної давності для позивача розпочався 20.05.2008 року, з наступного дня після прийняття оспорюваного рішення, відтак, на день звернення позивача з відповідним позовом строк позовної давності сплив, що з огляду на ч.4 ст.267 ЦК України є підставою для відмови в позові.

Крім того, посилається на те, що на зборах акціонерів, які відбулися 19.05.2008 року, брали участь 5 акціонерів, які в сукупності володіють 89,460157% голосів, тобто, вказані збори є правомочними. При цьому вказує, що позивач був належним чином повідомлений про проведення загальних зборів акціонерів.

Також посилається на те, що рішення загальних зборів товариства можна визнати недійсними лише за умови, якщо відсутність позивача могла істотно вплинути на прийняття вказаного рішення.

Позивач - ОСОБА_2 у відзиві на апеляційну скаргу вважає рішення місцевого господарського суду законним та обгрунтованим, а тому просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Позивач - ОСОБА_2 та відповідач - ТОВ "Козятинська швейна фабрика" втретє в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили.

Враховуючи положення ст.102 ГПК України щодо строку розгляду апеляційної скарги на рішення місцевого господарського суду, а також те, що судом вчинено всі необхідні дії для належного повідомлення всіх учасників провадження у справі про час і місце розгляду справи, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні за відсутності представників позивача та відповідача, у відповідності до вимог ст.101 ГПК України.

Колегія суддів, заслухавши пояснення представника третьої особи, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити, рішення місцевого господарського суду - скасувати.

При цьому колегія суддів виходила з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, ВАТ "Козятинська швейна фабрика" засноване згідно з установчим договором від 14.03.1995 року шляхом перетворення державного підприємства "Козятинська швейна фабрика" у відкрите акціонерне товариство "Козятинська швейна фабрика" на підставі наказу №4 від 14.03.1995 р. Засновником товариства є Держава в особі Регіонального відділення ФДМУ по Вінницькій області. Акціонерами товариства є юридичні та фізичні особи, які набули права власності на акції товариства у процесі приватизації, емісії додаткової кількості акцій, а також на вторинному ринку цінних паперів (п.1.1 Статуту, а.с.27-37).

Відповідно до п.6.1. Статуту, управління товариством здійснюють загальні збори акціонерів, спостережна рада, правління, ревізійна комісія.

Загальні збори акціонерів є вищим органом управління товариством. У загальних зборах акціонерів мають право брати участь особи, що є власниками акцій на день проведення зборів, та їх повноважні представники (п.6.2. Статуту).

Пунктом 6.7 цього Статуту зі змінами і доповненнями до статуту, затвердженими загальними зборами акціонерів 14.02.2003р., передбачено, що повідомлення про скликання Загальних зборів акціонерів не пізніше ніж за 45 днів до дати їх проведення публікується Правлінням Товариства в місцевій пресі за місцезнаходженням товариства і в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Крім того, акціонерам, держателям іменних акцій в той же строк зазначене вище повідомлення надсилається листом або вручається під розписку.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач згідно Реєстру власників іменних цінних паперів станом на 03.04.2012 року є акціонером ВАТ "Козятинська швейна фабрика" з часткою у розмірі 0,2570694087% статутного фонду (а.с.12).

26.03.2008 року в офіційному виданні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - "Відомості державної комісії з цінних паперів та фондового ринку" за № 59 - опубліковано оголошення про проведення загальних зборів акціонерів ВАТ "Козятинська швейна фабрика" (а.с.38). Аналогічного змісту оголошення опубліковано в регіональному виданні "Вісник Козятинщини" за № 14 від 03.04.08 р. (а.с. 39,58).

19.05.2008 року відбулись загальні збори акціонерів ВАТ "Козятинська швейна фабрика" за участі 5-ти акціонерів, які володіють 89,460157 % голосів з наступним порядком денним: 1) звіт правління ВАТ "Козятинська швейна фабрика" про підсумки роботи підприємства за 2007 рік (доповідач - Мамчич О.А.); 2) звіт Спостережної ради про проведену роботу за 2007 рік (доповідач - Мартинчук О.Н.); 3) вибори голови Правління (доповідач - Мартинчук О.Н.); 4) вибори членів правління ВАТ "Козятинська швейна фабрика" (а.с.9-10).

Позивач, посилаючись на те, що він не був повідомлений належним чином про час та місце проведення загальних зборів звернувся до господарського суду з відповідним позовом.

Третя особа - ПАТ "Дельта банк" звернувся до господарського суду Вінницької області з заявою про застосування позовної давності (а.с.134-135).

Так, відповідно до ч.1 ст.100 ЦК України, право участі у товаристві, за захистом якого позивач звернувся з даним позовом, є особистим немайновим правом і не може окремо передаватися іншій особі.

Відповідно до ст.269 ЦК України, особисті немайнові права належать кожній фізичній особі від народження або за законом. Фізична особа не може відмовитися від особистих немайнових прав, а також не може бути позбавлена цих прав. Види особистих немайнових прав визначені статтею 270 цього Кодексу.

Право участі у товаристві є специфічним особистим немайновим правом особи, а саме, як вид корпоративних прав особи. Відповідно до ст.167 ГК України, корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Статтею 88 ГК України та Законом України "Про господарські товариства" закріплені права учасників господарського товариства.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.268 ЦК України, позовна давність не поширюється на вимоги, що випливають із порушення особистих немайнових прав, крім випадків, встановлених законом.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення вищевказаної заяви.

Відповідно до ст.41 Закону України "Про господарські товариства", вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства. У загальних зборах мають право брати участь усі акціонери, незалежно від кількості та виду акцій, власниками яких вони є. Реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору.

Відповідно до ст.43 Закону України "Про господарські товариства", про проведення загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються персонально передбаченим статутом способом. Крім того, загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням акціонерного товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного.

В зв'язку з цим, підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.

В п.2.11 Рекомендацій від 28.12.2007 року №04-5/14 "Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин" (далі - Рекомендації) Вищий господарський суд наголошує на обов'язок суду під час вирішення спорів про визнання рішень загальних зборів недійсними з'ясовувати, чи відповідає оспорюване рішення вимогам чинного законодавства та/або компетенції органу, що прийняв це рішення, чи були загальні збори правомочними, чи було дотримано визначеного законом порядку скликання і проведення загальних зборів.

В пункті 2.12 Рекомендацій зазначено, що відсутність реєстру акціонерів під час проведення загальних зборів акціонерів робить неможливим встановлення правомочності загальних зборів і тому є підставою для визнання недійсними прийнятих цими зборами рішень незалежно від виду акціонерного товариства.

Правомочність загальних зборів акціонерів визначається виключно за результатами реєстрації, за якими встановлюється кількість акціонерів, що беруть участь у зборах, а також належна їм кількість голосів.

Місцевий господарський суд посилаючись на те, що відповідачем не надано реєстру акціонерів ВАТ "Козятинська швейна фабрика", які брали участь в загальних зборах акціонерів 19.05.2008 року, а відтак, останнім порушено порядок такої реєстрації, оскільки неможливо визначити присутність на зборах акціонерів, які володіють більше як 60% голосів, необхідних для надання загальним зборам правомочності, прийшов до висновку про обгрунтованість позовних вимог.

Крім того, місцевий господарський суд в оскаржуваному рішенні вказав на відсутність доказів повідомлення позивача про проведення загальних зборів 19.05.2008р., які відповідали б вимогам ст.43 Закону "Про господарські товариства" та п.6.7 Статуту.

Натомість, з такими доводами та власне висновками місцевого господарського суду колегія суддів погодитиьс не може з огляду на таке.

Так, відповідно до п.19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008р. №13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів", право на звернення до суду з позовом про визнання недійсними рішень органів управління товариства мають лише ті його учасники, які були учасниками на дату прийняття рішення, що оскаржується. Вимоги акціонера (учасника) товариства про визнання недійсним рішення органу управління товариства не підлягають задоволенню, якщо на момент його прийняття позивач ще не набув права власності на акції чи частку в статутному капіталі товариства, оскільки його корпоративні права не могли бути порушеними. Для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову.

Всупереч вищевикладеному, судом першої інстанцій не досліджено, чи був позивач на час прийняття спірного рішення загальних зборів акціонером ВАТ "Козятинська швейна фабрика" та чи мав він право на звернення до суду з позовом про визнання недійсним оспорюваного рішення загальних зборів.

Поза увагою місцевого господарського суду залишилось також те, що в матеріалах справи міститься виписка з реєстру власників іменних цінних паперів станом на 03.04.2012 року (а.с.11-13).

Так, апеляційний суд ухвалою від 17.09.2012 року (а.с.203) зобов'язував позивача та відповідача надати суду докази на підтвердження частки позивача у статутному фонді ВАТ "Козятинська швейна фабрика", а саме, реєстр власників іменних цінних паперів станом на 19.05.2008 року.

Однак, вимог даної ухвали позивач не виконав. При цьому, у відзиві на апеляційну скаргу його представник зазначив, що вказані докази подавались до господарського суду Вінницької області при поданні позовної заяви та досліджувались судом першої інстанції до початку розгляду справи по суті.

Відповідно до ст.ст. 33,34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Як вже зазначалося вище, в матеріалах справи міститься лише реєстр власників іменних цінних паперів станом на 03.04.2012 року (а.с.11-13), з якого неможливо встановити чи був позивач на час прийняття спірного рішення загальних зборів акціонером ВАТ "Козятинська швейна фабрика", чи могли бути порушені його корпоративні права та чи мав він право на звернення до суду з позовом про визнання недійсним оспорюваного рішення загальних зборів.

За таких обставин, колегія суддів прийшла до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог про визнання недійсними рішення загальних зборів акціонерів ВАТ "Козятинська швейна фабрика", що оформлені протоколом від 19.05.2008 року № 1.

Враховуючи викладене, колегія Рівненського апеляційного господарського суду прийшла до висновку, що рішення господарського суду Вінницької області прийняте при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, а висновки, викладені в ньому, не відповідають обставинам справи.

З огляду на це, апеляційну скаргу третьої особи слід задоволити, а рішення господарського суду Вінницької області - скасувати, прийнявши нове рішення, яким в позові відмовити.

Керуючись ст.ст. 99,101,103,105 ГПК України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" задоволити. Рішення господарського суду Вінницької області від 18.06.2012 року - скасувати.

Прийняти нове рішення.

В позові відмовити.

2. Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Головуюча суддя Коломис В.В.

Суддя Тимошенко О.М.

Суддя Огороднік К.М.

СудРівненський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення01.10.2012
Оприлюднено04.10.2012
Номер документу26241546
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —17/10/2012/5003

Ухвала від 26.12.2012

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Ухвала від 14.06.2012

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Стефанів Т.В.

Ухвала від 28.03.2013

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Саврій В.А.

Ухвала від 03.09.2012

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Ухвала від 17.09.2012

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Постанова від 01.10.2012

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Ухвала від 20.07.2012

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Коломис В.В.

Рішення від 18.06.2012

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Стефанів Т.В.

Ухвала від 31.05.2012

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Стефанів Т.В.

Ухвала від 22.05.2012

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Стефанів Т.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні