Постанова
від 01.10.2012 по справі 5015/107/12
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

cpg1251

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" жовтня 2012 р. Справа № 5015/107/12

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого - судді Остапенко М.І.,

суддів Доповідач -Жаботина Г.В.Жаботиної Г.В., Селіваненко В.П.

у відкритому судовому засіданні за участю представників сторін:

від позивача: Горбунова О.Л.

від відповідачів: не з'явились

розглянувши касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Львівобленерго"

на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 14.05.2012р.

у справі № 5015/107/12 Господарського суду Львівської області

за позовом Публічного акціонерного товариства "Львівобленерго"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Домосервіс"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Домофон сервіс"

про стягнення 33 953 грн. 27 коп.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Львівської області від 28.02.2012р. (суддя -О.Запотічняк), залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 14.05.2012р. (судді: Зварич О.В., Хабіб М.І., Данко Л.С.), відмовлено за безпідставністю в задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства "Львівобленерго" до відповідачів: Товариства з обмеженою відповідальністю "Домосервіс" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Домофон сервіс" про стягнення 33 953,27 грн. вартості необлікованої електричної енергії.

Не погоджуючись з прийнятими у справі рішенням та постановою, Публічне акціонерне товариство "Львівобленерго" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", ст.ст. 22, 32, 36, 38, 43 Господарського процесуального кодексу України, просить їх скасувати та прийняти нове рішення , яким задовольнити позовні вимоги скаржника.

Розглянувши касаційну скаргу, перевіривши правильність застосування господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, Вищий господарський суд України дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Господарськими судами встановлено:

30.11.2010р. працівниками позивача -енергопостачальника складено акт про порушення "Правил користування електричною енергією" № 023831, яким зафіксовано порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Домосервіс" (відповідач 1) названих Правил у вигляді самовільного підключення електроустановок до електричної мережі, яка не є власністю споживача, за адресою: м. Львів, вул. Б.Хмельницького, 267 (під'їзд № 4) та споживання електричної енергії без договору на електропостачання.

01 грудня 2010 року працівниками позивача складено акт про порушення "Правил користування електричною енергією" № 023841, яким встановлено факт самовільного підключення Товариством з обмеженою відповідальністю "Домосервіс" електроустановок до електричної мережі, яка не є власністю споживача за адресою: м. Львів, вул.Б.Хмельницького, 255 (під'їзд № 4) та споживання електричної енергії без договору на електропостачання. До акту про порушення "Правил користування електричною енергією" № 023841 від 01.12.2010р. складена схема-додаток.

03.12.2010р. працівниками позивача складено акт про порушення "Правил користування електричною енергією" № 023863, яким зафіксовано самовільне підключення Товариством з обмеженою відповідальністю "Домосервіс" електроустановок до електричної мережі, яка не є власністю споживача за адресою: м. Львів, вул. Грінченка, 19 (під'їзд № 2) та споживання електричної енергії без договору на електропостачання.

Зазначені акти складені за відсутності представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Домосервіс".

Вищеперераховані акти про порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Домосервіс" Правил користування електричною енергією були розглянуті на засіданнях комісії енергопостачальника - позивача та прийняті рішення, які оформлені протоколами № 023841 від 01.12.2010р., №380 від 10.12.2010р., № 404 від 17.12.2010р., №406 від 17.12.2010р., про нарахування названому відповідачеві вартості необлікованої електричної енергії на загальну суму 33 953,27 грн. Розрахунки проведені на підставі Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією. Відповідні рахунки вручені представнику Товариства з обмеженою відповідальністю "Домосервіс".

Оскільки відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Домосервіс" не здійснив оплати виставлених йому рахунків на загальну суму 33 953,27 грн., то Публічне акціонерне товариство "Львівобленерго" звернулось до господарського суду з даним позовом.

З приписів статті 27 Закону України "Про електроенергетику " вбачається, що суб'єкти господарської діяльності несуть, зокрема, цивільну відповідальність за правопорушення в електроенергетиці.

Зі змісту п. 1.2 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562 відповідно до Закону України "Про електроенергетику", вбачається, що нарахування вартості необлікованої електричної енергії, спожитої внаслідок порушення суб'єктом господарської діяльності Правил користування електричною енергією, є видом цивільно -правової відповідальності за таке порушення.

Господарськими судами встановлено, що монтаж системи контролю та обмеження доступу до багатоквартирного будинку за адресами, які вказані в Актах про порушення ПКЕЕ (м. Львів вул. Б.Хмельницького, 267 (під'їзд № 4), вул. Б.Хмельницького, 255 (під'їзд № 4) та вул. Грінченка, 19 (під'їзд № 2) було виконано Товариством з обмеженою відповідальністю "Домофон сервіс", а не Товариством з обмеженою відповідальністю "Домосервіс".

Отже, судами попередніх інстанцій достеменно встановлено відсутність факту порушень відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "Домосервіс" Правил користування електричною енергією на вказаних об'єктах, а відтак, у позивача відсутні підстави для застосування цивільної відповідальності щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "Домосервіс" у вигляді нарахування останньому вартості необлікованої електричної енергії, тому суди попередніх інстанцій правомірно відмовили у задоволенні позовних вимог до цього відповідача.

Разом з тим, ухвалою Господарського суду Львівської області від 07.02.2012р. залучено в якості відповідача -2 Товариство з обмеженою відповідальністю "Домофон сервіс".

Відповідно до п. 6.41 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.96 №28 у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень (абз.1,2).

За приписами 6.42 Правил користування електричною енергією на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків. Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку.

З приписів зазначених норм, зокрема, вбачається, що такий акт має бути складений саме стосовно особи, яка вчинила порушення вказаних Правил і саме належно оформлений акт є підставою для донарахування порушникові вартості необлікованої електричної енергії.

Господарськими судами встановлено відсутність актів про порушення Правил електричної енергії на вказаних об'єктах, складених відносно відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Домофон сервіс", як і відсутнє дотримання позивачем відносно цього товариства приписів 6. 42 названих Правил стосовно його повідомлення про час і місце засідання комісії енергопостачальника з розгляду акта про порушення, вручення йому рішення комісії та відповідного рахунку, оскільки такі акти позивачем складались лише відносно відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Домосервіс" і саме ці акти розглядала комісія енергопостачальника. Отже, підстави для застосування цивільної відповідальності до Товариства з обмеженою відповідальністю "Домофон сервіс" також відсутні.

З урахуванням викладеного господарські суди попередніх інстанцій правомірно відмовили в задоволенні позовних вимог до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Домофон сервіс".

Касаційна інстанція, перевіривши відповідно до ч. 2 ст. 111-5 Господарського процесуального кодексу України юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення у оскаржених рішенні та постанові, дійшла висновку про відсутність підстав для їх скасування.

Керуючись ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Львівобленерго" залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного господарського суду від 14.05.2012р. у справі № 5015/107/12 -без змін.

Головуючий суддя Остапенко М.І. Суддя Жаботина Г.В. Суддя Селіваненко В.П.

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення01.10.2012
Оприлюднено05.10.2012
Номер документу26283743
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5015/107/12

Постанова від 01.10.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Жаботина Г. В.

Ухвала від 25.09.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Жаботина Г. В.

Ухвала від 27.07.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Жаботина Г. В.

Постанова від 14.05.2012

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Зварич О.В.

Ухвала від 19.03.2012

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Зварич О.В.

Рішення від 28.02.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Запотічняк О.Д.

Ухвала від 14.02.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Запотічняк О.Д.

Ухвала від 07.02.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Запотічняк О.Д.

Ухвала від 02.02.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Запотічняк О.Д.

Ухвала від 24.01.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Запотічняк О.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні