Рішення
від 27.09.2012 по справі 5016/1782/2012(13/104)
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

=======================================================================

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" вересня 2012 р. Справа № 5016/1782/2012(13/104)

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області,

суддя Коваль Ю.М.,

при секретарі Войтовській Н.С.,

з участю представника позивача - Оржинської Є.І, дов. від 04.01.2012 р.,

(представник відповідача в судове засідання не з'явився),

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Державної екологічної Інспекції у Херсонській області,

73000, пров. Козацький, 10, м. Херсон,

до Товариства з обмеженою відповідальністю "КИ ОФ ХЭЛФ" ,

54000, вул. Артема, 16, м. Миколаїв,

про відшкодування збитків, заподіяних державі самовільним користуванням надрами,-

В С Т А Н О В И В:

Державною екологічною Інспекцією у Херсонській області пред'явлено позов до Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) "КИ ОФ ХЭЛФ" про стягнення з останнього грошових коштів у сумі 47239 грн. 10 коп. на відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушенням законодавства про охорону та раціональне використання надр, а саме, самовільного використання надр (підземних вод) без спеціального дозволу в період з 08.08.2011 р. по 29.02.2012 р.

Від відповідача, повідомленого належним чином про час та місце розгляду справи, представник у судове засідання не з'явився, проте від ТОВ "КИ ОФ ХЭЛФ" надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

З урахуванням думки представника позивача суд ухвалою визнав за можливе розглядати справу за відсутності представника ТОВ "КИ ОФ ХЭЛФ", оскільки участь визначеного відповідачем по довіреності від 01.01.2012 р. № 1 представника Баришнікова А.О. у розгляді справи іншим судом по вирішенню спору, стороною котрого ТОВ "КИ ОФ ХЭЛФ" не являється, не є поважною причиною неможливості явки представника відповідача в дане судове засідання.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позов повністю з підстав, викладених у позовній заяві.

Вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, виходячи з такого.

Конституція України встановлює, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які, зокрема знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу (ст.13 Основного Закону).

Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання. В порядку спеціального використання природних ресурсів суб'єктам господарювання надаються природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих в установленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності (ст.38 Закону).

Кодексом України про надра передбачено, що надра надаються в користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр (ст.16, ч.1 ст.19 Кодексу). Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами (ч.3 ст.24 Кодексу).

Надання дозволів на спеціальне використання надр визначено "Порядком надання спеціальних дозволів на використання надрами", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 р. № 615.

Користування надрами здійснюється без надання спеціального дозволу у випадках, передбачених цим Кодексом (ч.3 ст.19 Кодексу), зокрема, землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів видобувати підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання, за умови що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу та використовувати надра для господарських і побутових потреб (ч.1 ст.23 Кодексу).

Згідно дозволу на спеціальне водокористування від 16.03.2010 р. № У Укр 6091-ХРС, виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області, з терміном дії до 01.01.2013 р., ТОВ "КИ ОФ ХЭЛФ" є водокористувачем підземних вод із свердловини № 17-225. У цьому дозволі зазначено, що умовами водокористування є, зокрема отримання спеціального дозволу на користування надрами на виконання положень ст. 16 Кодексу України про надра.

У виданому відповідачу Причорноморським державним регіональним геологічним підприємством Південно-Української гідргеологічної експедиції "Висновку з еколого-гідрогеологічного аналізу умов використання підземних вод на водозаборі до погодження умов спец водокористування" від 22.02.2010 р. № 22 також зазначено, що додатковою умовою водокористування із свердловини № 17-225, що розташована в м. Цюрупинську Херсонської області, є отримання в термін дії спец водокористування спеціального дозволу на користування надрами на виконання положень ст. 16 Кодексу України про надра.

Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 29.02.2012 р., складеного старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Херсонської області Дудченко Н.С. з участю головного інженера ТОВ "КИ ОФ ХЭЛФ" Ситніка В.П., встановлено, що на момент перевірки ТОВ "КИ ОФ ХЭЛФ" здійснює водокористування із свердловини № 17-255 автотранспортом для транспортування в м. Миколаїв для реалізації населенню через пункти розливу води, при цьому відсутній спеціальний дозвіл на користування надрами, що є порушенням ст.ст.19, 23 Кодексу України про надра.

Із протоколу про адміністративне правопорушення від 02.03.2012 р. № 0248 та постанови про накладення адміністративного стягнення від 12.03.2012 р. № 04-12/125, складених старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Херсонської області Дудченко Н.С., випливає, що до директора ТОВ "КИ ОФ ХЭЛФ" Фесенка А.А. застосовано адміністративне стягнення за порушення ст.ст.19,23 Кодексу України про надра, а саме, за видобуток із свердловини № 17-255 підземних вод без спеціального дозволу на користування надрами.

Оскільки ТОВ "КИ ОФ ХЭЛФ" використовувало підземні води із свердловини № 17-225 для здійснення підприємницької діяльності шляхом її реалізації населенню без спеціального дозволу на користування надрами, то таке використання надр є самовільним.

Законодавством України передбачено, що суб'єкти господарювання, винні у самовільному використанні природних ресурсів, зокрема самовільному користуванню надрами, несуть матеріальну відповідальність, при цьому зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону природного навколишнього природного середовища, в повному обсязі в порядку та розмірах, встановлених законодавством України (ст.ст.68,69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. ст.65,67 Кодексу України про надра).

Визначення розміру заподіяної державі шкоди внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища наведено в Методиці розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженій наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 р. № 389 і зареєстрованій в Мінюсті України 14.08.2009 р. № 767/16783. Згідно п. 1.2 цієї Методики остання встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі, зокрема самовільного використання водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)).

Згідно записів у документі "Журнал учета водопотребления" ТОВ "КИ ОФ ХЭЛФ" у період з 8 серпня по 31 грудня 2011 року забрано підземних вод у кількості 832 куб. м., а з 1 січня по 29 лютого 2012 року - 302 куб. м., а всього 1134 куб. м.

Із здійсненого позивачем розрахунку розміру заподіяних державі збитків ТОВ "КИ ОФ ХЭЛФ" унаслідок самовільного використання підземних вод із свердловини № 17-225, з котрими суд погоджується, випливає, що розмір таких збитків становить 47239 грн. 10 коп.

Позивач претензією від 26.03.2012 р. № 08-12/26 звернувся про сплату вказаної суми збитків до ТОВ "КИ ОФ ХЭЛФ", проте останнім претензію відхилено з посиланням на ст.23 Кодексу України про надра, що випливає з відповіді відповідача від 10.04.2012 р. № 119.

Суд вважає викладені у вказаній відповіді ТОВ "КИ ОФ ХЭЛФ" доводи безпідставними, оскільки положеннями ст. 23 Кодексу України про надра передбачається водокористування без спеціального дозволу для власних господарсько-побутових потреб, а перевіркою дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства, за наслідками котрої складено наведений вище акт від 29.02.2012 р., встановлено використання ТОВ "КИ ОФ ХЭЛФ" підземних вод із свердловини № 17-255 для реалізації цієї води населенню, тобто підприємницької діяльності.

За викладених обставин, суд визнає позовні вимоги доведеними, а тому позов підлягає задоволенню повністю.

На підставі ст.49 ГПК України судовий збір, від сплати котрого позивача звільнено ухвалою Господарського суду Миколаївської області 10.09.2012 р., належить стягнути з ТОВ "КИ ОФ ХЭЛФ" у доход державного бюджету в розмірі, визначеному пп.1 п.2 ч.4 Закону України "Про судовий збір" для оплати позовної заяви майнового характеру.

У відповідності із ст.85 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Керуючись ст.ст.43,49,82-85 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

1.Задовольнити повністю позов Державної екологічної Інспекції у Херсонській області.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КИ ОФ ХЭЛФ", 54000, вул. Артема, 16, м. Миколаїв, ідентифікаційний код 36536533, до Державного фонду охорони навколишнього природного середовища Цюрупинської міської ради Херсонської області на р/р 33116331700284, МФО 852010, ККД 24062100, ЄДРПУ 38045231, у ВДК м. Цюрупинськ, заподіяні самовільним використанням надр збитки в сумі 47239 (сорок сім тисяч двісті тридцять дев'ять) грн. 10 коп.

3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КИ ОФ ХЭЛФ", 54000, вул. Артема, 16, м. Миколаїв, ідентифікаційний код 36536533, у доход державного бюджету: Банк одержувача ГУДКУ у Миколаївській області; МФО банку 826013; Рахунок 31213206700002; ЄДРПОУ 23626096; Назва одержувача УДК у м. Миколаєві; Код платежу 22030001; Призначення платежу Судовий збір, код 03499980, пункт


**. ** пункт з таблиці ставок судового збору, за яким визначено розмір судового збору, судовий збір у сумі 1609 (одна тисяча шістсот дев'ять) грн. 50 коп.

Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного господарського суду через Господарський суд Миколаївської області протягом 10 днів з дня підписання повного тексту рішення.

Дане рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК Кодексу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення виготовлено 02.10.2012 р.

Суддя Ю.М. Коваль

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення27.09.2012
Оприлюднено05.10.2012
Номер документу26286110
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5016/1782/2012(13/104)

Ухвала від 11.06.2013

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Васильєва Л.І.

Ухвала від 31.05.2013

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Васильєва Л.І.

Ухвала від 11.03.2013

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Ухвала від 26.02.2013

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль С.М.

Рішення від 27.09.2012

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль Ю. М.

Ухвала від 10.09.2012

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Коваль Ю. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні