cpg1251
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.09.2012 № 5011-46/8537-2012
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Лобаня О.І.
суддів: Федорчука Р.В.
Майданевича А.Г.
за участю представників сторін відповідно до протоколу судового засідання від 17.09.2012 року
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби на постанову господарського суду міста Києва від 16.07.2012 року,
у справі № 5011-46/8537-2012 (суддя Омельченко Л.В.)
за заявою приватного акціонерного товариства «Український науково-дослідний інститут паперу»
про банкрутство
в с т а н о в и в:
Постановою господарського суду міста Києва від 16.07.2012 року по справі № 5011-46/8537-2012 визнано банкрутом приватне акціонерне товариство «Український науково-дослідний інститут паперу». Відкрито ліквідаційну процедуру. Призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Лозовика Миколу Терентійовича. Зобов'язано ліквідатора у п'ятиденний строк з дня прийняття постанови про визнання боржника банкрутом подати до офіційного друкованого органу Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України оголошення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури з метою виявлення, встановлення кредиторів боржника, що ліквідується власником, та повідомлення їх (кредиторів) про визнання зазначеного боржника банкрутом. Відомості про визнання боржника банкрутом і про відкриття ліквідаційної процедури повинні містити: найменування та інші реквізити боржника, визнаного банкрутом, найменування господарського суду, в провадженні якого знаходиться справа про банкрутство, дату прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, відомості про ліквідатора (ліквідаційну комісію). Зобов'язано ліквідатора надати суду докази публікації оголошення у офіційному друкованому органі про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури протягом двох тижнів з моменту опублікування (оригінал примірника газети). Підприємницьку діяльність банкрута завершено. Строк виконання усіх грошових зобов'язань вважати таким, що настав з 16.07.2012 р. Припинено нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості банкрута з 16.07.2012 р. Припинено повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном з 16.07.2012 р. Зобов'язано ліквідатора надати суду ліквідаційний баланс банкрута та звіт ліквідатора до 16.05.2013 р.
Не погоджуючись з постановою місцевого господарського суду від 16.07.2012 року Державна податкова інспекція у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби звернулася до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову господарського суду міста Києва від 16.07.2012 року скасувати та припинити провадження у справі № 5011-46/8537-2012.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 30.07.2012 року у складі колегії суддів: Головуючого судді - Лобаня О.І., суддів Ткаченка Б.О., Федорчука Р.В. апеляційну скаргу прийнято до провадження та призначено до розгляду.
Розпорядженням секретаря судової палати Київського апеляційного господарського суду від 17.09.2012 року у зв'язку із перебуванням судді Ткаченка Б.О., на лікарняному, склад колегії суддів змінено: Головуючий суддя - Лобань О.І. судді - Майданевич А.Г. Федорчук Р.В.
В судовому засіданні 17.09.2012 року представник ПрАТ «Український науково-дослідний інститут паперу» та ліквідатор боржника - Лозовик М.Т. надали суду свої пояснення по справі, в яких, заперечили проти доводів викладених в апеляційній скарзі, вважають апеляційну скаргу необґрунтованою та безпідставною, а постанову суду першої інстанції законною та обґрунтовано. Просили апеляційний господарський суд залишити постанову місцевого господарського суду без змін, а апеляційну скаргу ДПІ у Печерському районі міста Києва ДПС без задоволення.
Інші учасники судового процесу в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду даної справи були повідомлені належним чином про що, свідчить повідомлення поштового відправлення. Про причини неявки суд не повідомили.
Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційного господарського суду з урахуванням ст. 75 ГПК України вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами, оскільки учасники судового процесу що не з'явились про дату та місце розгляду справи були повідомлені належним чином на підтвердження чого, в матеріалах справи містяться повідомлення про вручення поштового відправлення. Участь їх представників у судовому засіданні 17.09.2012 року, судом обов'язковою не визнавалась, клопотань про витребування письмових доказів чи про відкладення розгляду справи не надходило. Крім того, у відповідності до ст. 102 ГПК України суд апеляційної інстанції обмежений строком розгляду апеляційної скарги, а продовження строку розгляду справи у відповідності до ч. 3 ст. 69 ГПК України без клопотання сторони по справі, не передбачено ГПК України.
У відповідності до ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Дослідивши представлені докази, перевіривши застосування норм матеріального та процесуального права судом першої інстанції, колегія суддів Київського апеляційного господарського суду вважає, що постанова господарського суду міста Києва від 16.07.2012 року є законною та обґрунтованою, виходячи із наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 28.03.2012 року на позачергових загальних зборах (протокол зборів № 13 від 28.03.2012 р.) ПрАТ «Український науково-дослідний інститут паперу» було прийнято рішення про припинення даної юридичної особи шляхом її ліквідації та призначення ліквідатором її директора Лозовика М.Т.
Матеріалами справи підтверджується, що на виконання вимог ч. 1 ст. 105 Цивільного Кодексу України та ч. 1 ст. 34 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» ліквідатором було подано державному реєстратору Печерського району міста Києва документи, потрібні для внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про припинення юридичної особи.
Відповідно до ч. 2 ст. 105 Цивільного кодексу України після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
З матеріалів справи вбачається, що така реєстраційна дія як «внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи» була проведена державним реєстратором в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за № 10701100016002904. Крім того, 10.04.2012 р. у Газеті «Голос України» № 65 (5315) було надруковано оголошення про припинення підприємства шляхом ліквідації, адресу ліквідатора, строк та порядок прийняття претензій. В подальшому голова ліквідаційної комісії надіслав на адресу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва заяву про припинення платника податків за формою № 8-ОПП з додатками.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, на виконання положень ст. 105 Цивільного кодексу України та ст. 60 Господарського Кодексу України боржник повідомив про припинення своєї підприємницької діяльності можливих кредиторів (явних, відомих) товариства з метою виявлення їхніх вимог.
Так, після публікації оголошення у встановлений строк до ліквідатора надійшли претензії про виплату заборгованості від Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Києві у сумі 120628,56 грн. у вигляді капіталізованих платежів, Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва у сумі 1464675,88 грн., ПрАТ «Інститут паперу» у розмірі 2729341,34 грн., ТОВ «Бюро інвестиційних технологій» у сумі 1358177,43 грн. За результатами розгляду вказаних претензій ліквідатором було визнано заборгованість перед ними в повному обсязі, при цьому ним зазначено, що вимога Фонду соціального страхування про сплату капіталізованих платежів хоч і не є кредиторською заборгованістю, проте відповідно до законодавства підлягає сплаті при ліквідації підприємства-страхувальника.
Після спливу строку для звернення кредиторів з вимогами до ПрАТ «Український науково-дослідний інститут паперу» ліквідатором складено проміжний ліквідаційний баланс станом на 20.06.2012 р.
Як вірно встановлено місцевим господарським судом, виходячи з відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців боржник не є засновником (учасником) господарських товариств, а також не має філій, представництв чи інших відокремлених підрозділів. Листом Фонду державного майна України № 10-31-5739 від 13.04.2012 р. стверджується, що у статутному капіталі ПрАТ «Український науково-дослідний інститут паперу» частка державної власності відсутня.
За наявними у матеріалах справи доказами підприємство не має заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності та на випадок безробіття (довідка та акт в матеріалах справи). Крім того, із наявної в матеріалах справи довідкою ПАТ «Укрсоцбанк» № 39.6-08/494 від 12.07.2012 р. про рух коштів на рахунках боржника вбачається відсутність на них такої кількості коштів, за рахунок яких можна було б задовольнити вимоги кредиторів.
За заявою боржника та згідно з розпорядженням Центрального територіального департаменту національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у м. Києві № 24-ЦД-З від 23.12.2012 р. зупинено рух акцій товариства, випуск яких було зареєстровано 10.12.2009 р., що підтверджується свідоцтвом № 74/10/109 від 10.12.2009 р. про реєстрацію випуску цінних паперів.
Крім того, як вбачається із запиту ліквідатора, у відповідності до відмітки Управління Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України у м. Києві, у боржника відсутні зареєстровані за товариством транспортні засобі.
Для оцінки наявної дебіторської заборгованості за розрахунками з бюджетом ліквідатором товариства проведено інвентаризацію вказаної дебіторської заборгованості та встановлено її розмір - 339 тис. грн. (неповернення податку на додану вартість), про стягнення якої було направлено вимогу до податкового органу за місцезнаходженням боржника.
З матеріалів справи також вбачається, що 26.06.2012 р. на загальних зборах ліквідаційної комісії було затверджено проміжний ліквідаційний баланс підприємства станом на 20.06.2012 р. та прийнято рішення про подання до суду заяви про порушення провадження у справі про банкрутство ПрАТ «Український науково-дослідний інститут паперу», оскільки погашення заборгованості неможливе через відсутність на те активів.
Заява про порушення провадження у справі про банкрутство ПрАТ «Український науково-дослідний інститут паперу» була подана до господарського суду міста Києва 27.06.2012 р., тобто вже після спливу двомісячного строку з дня публікації повідомлення про його припинення.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 110 Цивільного Кодексу України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягнення мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами. Згідно з вимогами ч. 3 ст. 110 Цивільного Кодексу України, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Виходячи з ч. 1 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» інформація про проведення державної реєстрації юридичної особи, про прийняття засновниками (учасниками) або уповноваженим ними органом рішення щодо припинення юридичної особи тощо підлягає обов'язковому опублікуванню в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Згідно зі ст. 1 вказаного Закону спеціалізований друкований засіб масової інформації - видання спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації, в якому відповідно до цього Закону публікуються відомості з Єдиного державного реєстру.
Бюлетень державної реєстрації є єдиним спеціалізованим друкованим засобом масової інформації, в якому обов'язково розміщуються відомості про реєстраційні дії, зокрема, відомості про прийняття засновниками (учасниками) рішення щодо припинення юридичної особи. Таке повідомлення здійснюється за встановленою формою і містить всі передбачені законом обов'язкові реквізити.
Як вірно зазначив суд першої інстанції, згідно з листом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 14.08.2009 р. № 9786, публікація у Бюлетені державної реєстрації повідомлення про припинення юридичної особи і порядок та строк заявлення кредиторами вимог до неї є належним виконанням вимог ч.4 ст. 105 Цивільного кодексу України.
Частиною 5 ст. 60 Господарського Кодексу України встановлено, що ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію.
Нормами ч. 1 ст. 22 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом та відкриває ліквідаційну процедуру.
Згідно з ч. 2 ст. 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора, здійснює офіційне оприлюднення ухвали про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності в нього ліцензії.
Враховуючи вищевикладене та наявні в матеріалах справи докази, судова колегія апеляційного господарського суду погоджується з висновком місцевого господарського суду про недостатність майна боржника для задоволення вимог його кредиторів. Як під час розгляду справи у суді першої інстанції, так і під час розгляду справи у суді апеляційної інстанції, судом встановлено, що пасиви боржника перевищують його активи, що свідчить про його неплатоспроможність. Господарський суд міста Києва правомірно визнав боржника банкрутом та відкрив ліквідаційну процедуру.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що ліквідатор боржника під час звернення до суду із заявою про порушення справи про банкрутство від 27.06.2012 р. просить суд призначити його ліквідатором юридичної особи у судовій процедурі банкрутства. Також, заяву про участь у справі про банкрутство ПрАТ «Український науково-дослідний інститут паперу» подав арбітражний керуючий Косякевич С.О.
Як вірно зазначив суд першої інстанції, при визначенні кандидатури ліквідатора ПрАТ «Український науково-дослідний інститут паперу» суд керується приписами Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», виходячи з норм якого остаточне рішення з указаного питання приймається саме судом.
Так, вирішуючи питання про призначення у даній справі ліквідатора ПрАТ «Український науково-дослідний інститут паперу», суд оцінює кожну особу на предмет освіти, досвідченості та наявності всіх можливостей для повноцінного присвячення своєї господарської та професійної діяльності саме виконанню функцій ліквідатора даного боржника.
Судова колегія апеляційного господарського суду погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що арбітражний керуючий Косякевич С.О. є недосвідчений у здійсненні повноважень арбітражного керуючого, що пов'язано з видачею йому ліцензії на право здійснення такої діяльності лише 11.07.2012 р.
В свою чергу Лозовик М.Т., як особа, яка тривалий час здійснювала керівництво ПрАТ «Український науково-дослідний інститут паперу» та виконувала повноваження ліквідатора підприємства у досудовій процедурі ліквідації, є найбільш прийнятною кандидатурою, яка має усі необхідні знання та можливості для подальшого здійснення повноважень ліквідатора.
За таких обставин, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає, що місцевий господарський суд правомірно призначив ліквідатором ПрАТ «Український науково-дослідний інститут паперу» Лозовика М.Т.
Колегія суддів вважає, необґрунтованими посилання ДПІ у Печерському районні в місті Києві ДПС про те, що боржником не було доведено неплатоспроможність ПрАТ «Український науково-дослідний інститут паперу». Як встановлено судом першої інстанції та перевірено під час розгляду справи судом апеляційної інстанції, ліквідатором для виявлення активів боржника з метою задоволення вимог кредиторів виконані всі необхідні дії у відповідності до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». З матеріалів справи вбачається, що у ПрАТ «Український науково-дослідний інститут паперу» недостатньо активів та майна боржника для задоволення вимог кредиторів.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Таким чином, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає, що ДПІ у Печерському районі міста Києва ДПС не довела обґрунтованість своєї апеляційної скарги, докази на підтвердження своїх вимог суду не надала. Судова колегія звертає увагу, що доводи та заперечення викладені у апеляційній скарзі на постанову суду першої інстанції не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи судом апеляційної інстанції.
За таких обставин, апеляційний господарський суд погоджується із постановою господарського суду м. Києва від 16.07.2012 року у справі № 5011-46/8537-2012 та вважає, що в задоволенні апеляційної скарги ДПІ у Печерському районі міста Києва ДПС слід відмовити, а оскаржувану постанову господарського суду міста Києва від 16.07.2012 року залишити без змін.
Враховуючи наведене вище та керуючись статтями 99, 101-106 ГПК України, Київський апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби на постанову господарського суду міста Києва від 16.07.2012 року у справі № 5011-46/8537-2012 залишити без задоволення.
2. Постанову господарського суду міста Києва від 16.07.2012 року у справі № 5011-46/8537-2012 залишити без змін.
3. Матеріали справи № 5011-46/8537-2012 повернути до господарського суду міста Києва.
Головуючий суддя Лобань О.І.
Судді Федорчук Р.В.
Майданевич А.Г.
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2012 |
Оприлюднено | 05.10.2012 |
Номер документу | 26286630 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Лобань О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні