cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"15" жовтня 2012 р. Справа № 4/103-12
Господарський суд Київської області у складі судді Щоткіна О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Вишнівської міської лікарні, м. Вишневе
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Оазис", м. Вишневе
третя особа Вишнева міська рада Києво-Святошинського району, м. Вишневе
про визнання договору оренди нежитлового приміщення недійсним
за участю представників:
від позивача: Денисенко Є.В. -предст., дов. № 406 від 28.09.2012 р.;
від відповідача: не з'явився;
від третьої особи: Варшавець Я.Л. -предст., дов. № 1/08-96 від 15.06.2012 р.
Обставини справи:
Вишнівська міська лікарня звернулась до господарського суду Київської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Оазис" про визнання Договору оренди нежитлового приміщення № 7 від 01.03.2010 р., укладеного між сторонами, недійсним.
В обґрунтування заявлених позов позивач посилається на неправомірність укладеного між позивачем та відповідачем договору оренди нежитлового приміщення № 7 від 01.03.2010р. з підстав відсутності погодження з власником приміщення - Вишневою міською радою Києво-Святошинського району, що є порушенням ч. 6 п. 5.5 Статуту Вишнівської міської лікарні.
Ухвалою господарського суду Київської області від 20.09.2012 р. у справі 4/103-12 було порушено провадження та призначено до розгляду на 01.10.2012 р.
01.10.2012р. третьою особою були подані власні письмові пояснення з приводу заявленого позову, в яких третя особа повністю підтримує правову позицію позивача та просить задовольнити позов в повному обсязі.
Ухвалою суду від 01.10.2012р. було відкладено розгляд справи на 15.10.2012р., у зв'язку з неявкою в судове засідання представника відповідача та неподання ним витребуваних судом документів.
15.10.2012р. в судове засідання представник відповідача повторно не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до частини 1 статті 93 Цивільного кодексу України місцезнаходження юридичної особи визначається місцем її державної реєстрації, якщо інше не встановлено законом.
До повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками "адресат вибув", "адресат відсутній" і т. п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій (п. 4 Інформаційного листа Вищого господарського суду України 02.06.2006 № 01-8/1228 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році").
Відповідно до п. Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2010 р. № 01-08/140 "Про деякі питання запобігання зловживанню процесуальними правами у господарському судочинстві" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві.
Враховуючи те, що ухвала суду була направлена за адресою, яка вказана у позовній заяві, суд дійшов висновку, що відповідач про розгляд справи повідомлений належним чином.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України в разі, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до ч. 1 статті 85 ГПК України, прийняте рішення оголошується господарським судом у судовому засіданні після закінчення розгляду справи.
В судовому засіданні 15.10.2012р. було оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд
встановив:
Вишнівська міська лікарня є комунальним лікувально-профілактичним закладом, створеним згідно із рішенням № 54/6 від 20.12.1994р. Києво-Святошинської райради та призначеним для надання медичної допомоги хворим, забезпечення кваліфікованого лікування та реабілітації хворих.
Відповідно до п. 1.3 Статуту Вишнівської міської лікарні, затвердженого рішенням 41 сесії Вишневої міської ради IV скликання 21.10.2005р., лікарня заснована на власності територіальної громади міста Вишневе Києво-Святошинського району. Від імені та в інтересах територіальної громади міста Вишневого, права суб'єкта комунальної власності здійснює Вишнева міська рада.
Як вбачається з матеріалів справи, 01.03.2010р. між Вишневою міською лікарнею (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Оазис»(орендар) було укладено договір оренди № 7 нежитлового приміщення, відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування нерухоме майно -нежиле приміщення поліклініки для дорослих (майно), розташоване за адресою: м. Вишневе, вул. Жовтнева, 43 загальною площею 24,3 кв.м.
Відповідно до ч.2 ст. 5 ЗУ «Про оренду державного та комунального майна», орендодавцями є органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування управляти майном, - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.
Статтею 9 «Про оренду державного та комунального майна», фізичні та юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, що визначається Фондом державного майна України (далі - матеріали), відповідному орендодавцеві, зазначеному у статті 5 цього Закону.
Так, як вбачається з п.п. 6 п. 5.5 Статуту Вишневої міської лікарні, лікарня має право здавати в оренду, за погодженням з міською радою, вільні приміщення.
Тобто, для укладання договорів оренди лікарнею, істотною умовою є погодження з органом, повноважним здійснювати відповідні дії згідно вимог чинного законодавства.
Відповідно до п.п.1 ст. 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до ч. 1,5 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Відповідно до ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Отже, відповідно до діючого законодавства, лише власник або особа, за якою було закріплено дане майно, може користуватися належним їм майном. Інші особи можуть користуватися цим майном у випадку, якщо дане майно буде передано уповноваженою особою в користування такій особі. Передача майна може відбутися шляхом укладання договору оренди або іншого цивільно-правового договору.
Згідно зі ст.ст. 203, 215 цього Кодексу зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Недодержання в момент вчинення правочину таких вимог є підставою для визнання зазначеного правочину недійсним.
Відтак, чинним законодавством визначено, що договір (окрема його частина) може бути визнаний недійсним лише з підстав, передбачених законом.
Положеннями ст. 216 Цивільного кодексу України передбачено, що недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, які пов'язані з його недійсністю.
Так, у відповідності до укладеного між сторонами договору оренди нерухомого майна, вбачається, що останній укладений з порушенням вимог чинного законодавства та п. 5.5. Статуту Вишневої міської лікарні, оскільки при його укладенні позивач не отримав погодження міської ради на вчинення відповідних дій.
Зважаючи на викладені вище обставини, суд приходить до висновку, що укладаючи спірний договір оренди, позивач вийшов за межі наданих йому Статутом повноважень, оскільки не отримав погодження у третьої особи на право укладення договору з відповідачем, у зв'язку з чим вимога про визнання договору оренди №7 від 01.03.2010р. недійсним є правомірною та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до статті 44 Господарського процесуального кодексу України судом покладаються на відповідача.
Враховуючи вищезазначене, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 44, 49, 82-85, Господарського процесуального кодексу України, 215,216 Цивільного кодексу України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним на майбутнє договір оренди нежитлового приміщення №7 від 01.03.2010р., укладений між Вишнівською міською лікарнею (08132, Київська обл., м. Вишневе, вул. Машинобудівників, 7, код ЄДРПОУ 22201472) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Оазис»(08132, м. Вишневе, вул. Київська, 21, код ЄДРПОУ 32137929) на нежитлові приміщення поліклініки для дорослих, розташовані за адресою: м. Вишневе, вул. Жовтнева, 43, загальною площею 24,3 кв.м.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Оазис»(08132, м. Вишневе, вул. Київська, 21, код ЄДРПОУ 32137929) на користь Вишнівською міською лікарнею (08132, Київська обл.., м. Вишневе, вул. Машинобудівників, 7, код ЄДРПОУ 22201472) -1073 (одну тисячу сімдесят три) грн. 00 коп. судового збору.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Дата підписання повного тексту рішення: 19.10.2012р.
Суддя О.В. Щоткін
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2012 |
Оприлюднено | 23.10.2012 |
Номер документу | 26493803 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Щоткін О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні