cpg1251
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" жовтня 2012 р.Справа № 5017/812/2012 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів :
головуючого судді : Величко Т.А.,
суддів: Бойко Л.І., Таран С.В.
при секретарі: Бендерук Є.О.
за участю представників сторін:
від прокуратури -Стеценко О.О.;
від позивача - Баєв В.М.;
від відповідача -Лєскова І.О.;
від 3-ої особи -Кравцов Р.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства екології та природних ресурсів України „УкрНЦЕМ"
на рішення господарського суду Одеської області від 18.05.2012р.
у справі № 5017/812/2012
за позовом Малого підприємства „Трансойл" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю
до Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства екології та природних ресурсів України „УкрНЦЕМ"
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Одеської обласної державної адміністрації
за участю Одеської міжрайонної природоохоронної прокуратури
про визнання права землекористування та зобов'язання виконати певні дії
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Одеської області від 18.05.2012 року (суддя Петров В.С.) позов третьої особи - МП „Трансойл" у вигляд ТОВ з самостійними вимогами до Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства екології та природних ресурсів України „УкрНЦЕМ", третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Одеська обласна державна адміністрація - про визнання права землекористування та зобов'язання виконати певні дії задоволено.
Визнано право МП „Трансойл" у вигляді ТОВ (65049, м. Одеса, вул. Жовтневої революції, 23а; код ЄДРПОУ 13881442) на користування земельною ділянкою площею 1,11 га (кадастровий номер 5122755400:01:002:0006), переданої в користування строком на 49 років за договором оренди від 21.01.2004 року, укладеного на підставі розпорядження Одеської обласної державної адміністрації №1028/2003 від 24.12.2003р; зобов'язано Науково-дослідну установу „Український науковий центр екології моря" Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „УкрНЦЕМ" зареєструвати свої права на земельну ділянку в Єдиному державному земельному кадастрі України відповідно вимог діючого земельного законодавства; стягнуто з Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „УкрНЦЕМ" (65009, м. Одеса, Французький бульвар, 89; код ЄДРПОУ 02572516) на користь МП „Трансойл" у вигляді ТОВ (65049, м. Одеса, вул. Жовтневої революції, 23а; код ЄДРПОУ 13881442) витрати по сплаті судового збору в розмірі 1073/одна тисяча сімдесят три/грн. 00 коп.
Судове рішення мотивоване тим, що спірні правовідносини виникли між сторонами стосовно встановлення меж спірної земельної ділянки у зв'язку із набуттям позивачем права оренди вказаної земельної ділянки для будівництва причально-складського комплексу, а тому у позивача наявні підстави відповідно до ст. 125 ЗК України вимагати усунення будь-яких порушень його прав на земельну ділянку, в тому числі, вимагати від відповідача, як суміжного землекористувача, оформити свої права на земельну ділянку в Єдиному державному земельному кадастрі України відповідно до вимог чинного земельного законодавства.
Право користування МП ТОВ „Трансойл" земельною ділянкою, яка передана йому за договором оренди від 21.02.2004р., не визначається відповідачем, отриманню позивачем коштів за договором інвестування причально - складського комплексу від 30.06.2011р. за умови нотаріального оформлення застави майнових прав на земельну ділянку, перешкоджають дії відповідача, як суміжного землекористувача, який не визнає право землекористування МП ТОВ „Трансойл" на спірну земельну ділянку, а тому таке право землекористування позивача підлягає захисту.
В апеляційній скарзі, не погодившись з рішенням господарського суду, УкрНЦЕМ просить скасувати рішення господарського суду про задоволення позовних вимог МП „Трансойл" у вигляді ТОВ та ухвалити нове рішення, в якому позовну заяву МП „Трансойл" у вигляді ТОВ залишити без задоволення.
Доводи скаржника ґрунтуються на тому, що суд неповно дослідив всі обставини справи та виніс рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, а саме:
- суд зробив неправильний висновок про невідповідність документів про право постійного користування землею УкрНЦЕМ діючому законодавству;
- суд зробив невірний висновок стосовно відображення у державному акті від 15.01.1998 року обов'язкових креслить про зміну меж ділянок, зокрема, у разі змін меж, розміру, цільового призначення та умов надання земельних ділянок, що відбулися після видачі державного акту до нього вносяться ці зміни, які фіксуються на плані зовнішніх меж і на останній сторінці державного акту;
- зміни в межах земельної ділянки УкрНЦЕМ відбулося до отримання їм нового державного акту на право постійного користування землею, а суд посилається на п.3.5 Інструкції, який говорить про зміни меж, розміру, цільового призначення та умов надання земельних ділянок, що відбулися після видачі державного акту;
- державний акт на право постійного користування землею „УкрНЦЕМ" серія І-ОД №000786 від 15.01.1998 року зареєстровано в Книзі записів державних катів на право постійного користування землею за №377 і є чинним
- суд не звернув увагу на те, що УкрНЦЕМ надав докази того, що земельна ділянка площею 1,1 га, що передана в довгострокову оренду терміном на 50 років МП „Трансойл" у вигляді ТОВ, є частиною земельної ділянки УкрНЦЕМ;
- в порушення вимог ст. 194,195 ЗК України службові особи Одеського регіонального центру земельного кадастру безпідставно під час проведення інвентаризації земель Новобілярської сільської ради внесли до технічної документації земельно-кадастрової інвентаризації земель Новобілярської сільської ради недостовірні відомості щодо меж земельної ділянки площею 1,1 га, яка відповідно до державного акту від 25.09.1997 року серії І-ОД №000786 перебуває у постійному користуванні „УкрНЦЕМ" та віднесли її до земель Одеського державного лісогосподарського об'єднання „Одесаліс";
- за розпорядженням ОДА від 24.12.2003 року №1028/2003 вказану земельну ділянку вилучено у об'єднання Одеського ДЛГО „Одесаліс" та передано МП „Трансойл" у вигляді ТОВ у довгострокову оренду терміном на 50 років;
- факт протиправного заняття земельної ділянки підтверджується актом перевірки відділом Держкомзему в Комінтернівському районі Одеської області від 10.08.2011 року, висновком ДП „Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" від 18.08.2011 року;
- на даний час в господарському суді міста Києва розглядається справа №5011-66/2654-2012 за позовом Одеського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Науково-дослідної установи „УкрНЦЕМ", Головного управління Держкомзему в Одеській області до Одеської обласної державної адміністрації, МП „Трансойл" у вигляді ТОВ про визнання недійсним розпорядження, договору оренди земельної ділянки від 21.02.2004 року, звільнення земельної ділянки площею 1,1 га, яка надана у довгострокову оренду МП „Трансойл" у вигляді ТОВ на 50 років; по справі призначено землевпорядну експертизу стосовно спірної земельної ділянки.
У відзиві на апеляційну скаргу Одеська обласна державна адміністрація зазначила, що причиною суперечок між суміжними землекористувачами є неправомірні дії та бездіяльність відповідача з приводу не приведення своєї земельно-кадастрової документації у відповідність до вимог діючого земельного законодавства. І вирішити ці суперечки можливо шляхом проведення відповідних експертних досліджень, які потребують спеціальних знань в галузі землевпорядної документації і правомірності її оформлення, для чого необхідно проведення відповідної судової експертизи.
В запереченнях МП „Трансойл" у вигляді ТОВ вважає, що апеляційна скарга не містить передбачених законодавством підстав для скасування законного рішення, а тому не підлягає задоволенню.
В доповненнях до апеляційної скарги від 09.07,2012 року УкрНЦЕМ заперечувало стосовно призначення судової експертизи відносно питань, які сформовано Одеської ОДА.
18.07.2012 року МП „Трансойл" у вигляді ТОВ заявлено клопотання про призначення судової експертизи відносно вказаних в ньому питань.
Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 26.07.2012 року по даній справі була призначена судова землевпорядна експертиза, проведення якої доручено Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз і провадження у справі було зупинено.
Станом на 27.09.2012 року до апеляційної інстанції надійшов Висновок №7405 судової будівельно-технічної експертизи, в зв'язку з чим ухвалою від 09.10.2012 року апеляційне провадження поновлено.
Розглянувши матеріали справи, (фактичні обставини справи) на предмет правильності їх юридичної оцінки судом, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, матеріали судової експертизи, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з такого.
Предметом спору по даній справі є визнання права МП „Трансойл" у вигляді ТОВ на користування земельною ділянкою 1,1га, яка знаходиться в межах земельної ділянки УкрНЦЕМ згідно державного акту на право постійного користування землею від 15.01.1998 року та зобов'язання відповідача зареєструвати свої права на земельну ділянку відповідно до вимог діючого законодавства. Причиною суперечок між суміжними землекористувачами є бездіяльність відповідача з приводу приведення своєї земельно-кадастрової документації у відповідність до вимог діючого земельного законодавства.
УкрНЦЕМ є правонаступником Одеського відділення державного океанографічного інституту Держкомгідромету СРСР.
Згідно з Наказом Мінприроди від 28.01.1992 року №10 Одеське відділення державного океанографічного інституту Держкомгідромету СРСР прийнято в підпорядкування Мінприроди України і перейменовано в Український науковий центр екології моря (УкрНЦЕМ).
Розпорядженням голови Комінтернівської РДА від 25.02.1997 року №912 „Про видачу державного акта на право постійного користування землею Українському науковому центру екології моря фактично зайнятої причально-складським комплексом" згідно з матеріалами встановлення меж земельної ділянки, яка була надана в постійне користування Одеському відділенню державного океанографічного інституту на підставі розпорядження Ради Міністрів УРСР від 21.02.1980 року №96, УкрНЦЕМ було видано державний акт на право постійного користування землею площею 6.0га. серія І-ОД №000786 від 15.01.1998 року.
Таким чином було задоволено клопотання Українського кадастрового центру екології моря від 03.09.1997 року №24-9/77 про видачу йому державного акту на землю нового зразку зі зміною меж земельної ділянки, яка була визначена державним актом від 31.03.1980 року серія Б №032831.
Як зазначає відповідач, Інститутом землеустрою були проведені роботи по встановленню меж земельної ділянки та проведена зйомка, так як межі земельної ділянки змінилися по відношенню до встановлених в державному акті 1980 р.
Розпорядженням ООДА №278/а-2000 від 24.04.2000 року „Про заходи щодо відновлення меж інфраструктури селища Нові Біляри" зобов'язано посадові особи Комінтернівської РДА, Новобілярської селищної Ради, підприємств, установ області забезпечити безумовне виконання заходів по відновлення інфраструктури шляхом проведення інвентаризації своїх земельних ділянок.
Стосовно землекористування УкрНЦЕМ, то було виявлено, що за призначенням використовується лише 4.0 га, а 2.0 га використовується не за цільовим призначенням.
Розпорядженням голови Комінтернівської РДА №291 від 12.06.2002 року „Про затвердження технічної документації по інвентаризації земель Новобілярської селищної Ради Комінтернівського району" було рекомендовано УкрНЦЕМу привести документи, що посвідчують право власності та право постійного користування землею у відповідності з матеріалами інвентаризації згідно діючого законодавства.
Як встановлено господарським судом на підставі наявних матеріалів, і це не заперечується відповідачем, відповідно до матеріалів інвентаризації землі Новобілярської селищної Ради від 2005 року, які узгоджені підписом керівника та печаткою УкрНЦЕМ, були визначені межі ділянки останнього з іншою конфігурацією меж земельної ділянки, ніж ті, що визначені у державному акті 1997 року.
Господарський суд підставно звернув увагу на те, що дані документи про право постійного користування землею УкрНЦЕМ не відповідають діючому законодавству і матеріалам неодноразових інвентаризацій земель Новобілярської селищної Ради, а також на невиконання відповідачем приписів відповідних органів про приведення своєї документації на право користування землею у відповідності до вимог закону, що і породило даний спір.
МП „Трансойл" у вигляді ТОВ на підставі розпорядження Одеської ОДА №1028/2003 від 24.12.2003 року надано в оренду строком на 50 років земельну ділянку загальною площею 2,8 га з метою використання ділянки для будівництва та експлуатації причально-складського перевантажувального комплексу і місця відстою флоту, а саме: із земель лісового фонду державного лісогосподарського об'єднання „Одесаліс"( в тому числі 0,29 га-лісових земель, не покритих лісовою рослинністю; 2,51 га-сухих відкритих земель з особливим рослинним покриттям).
Надана МП „Трансойл" у вигляді ТОВ в оренду для будівництва причально-складського комплексу земельна ділянка (кадастровий номер 5122755400:01:002:0006) належить державі в особі обласної державної адміністрації, яка у відповідності зі ст. 41 Конституції України, ст.319 ЦК України володіє, користується і розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Згідно даних державної статистичної звітності форми 6-3ЕМ УкрНЦЕМ та МП „Трансойл" у вигляді ТОВ обліковуються як землекористувачі із земельними ділянками, які розташовані на території Новобілярської селищної Ради: - рядок №44- УкрНЦЕМ-земельна ділянка пл.5,944 га; рядок №70 МП „Трансойл" у вигляді ТОВ- земельна ділянка пл.2,8 га.
Проведеними геодезичними роботами по відновленню в натурі меж земельної ділянки згідно державному акту від 15.01.1998 року №377,(на виконання листа від 04.08.2009 №11174/25/10-09) було виявлено, що частина земельної ділянки УкрНЦЕМ пл.1,1 га, надана на умовах оренди МП „Трансойл" у вигляді ТОВ, і сталося це, на думку відповідача, з вини службових осіб „Одеського регіонального центру ДЗК", які безпідставно внесли до технічної документації земельно-кадастрової інвентаризації земель Новобілярської селищної Ради недостовірні відомості щодо меж земельної ділянки площею 1,1 га, яка відповідно до державного акту від 25.09.1997 року серії І-ОД №000786 перебуває у постійному користуванні УкрНЦЕМ, і яку безпідставно було внесено до земель Одеського державного лісогосподарського об'єднання „Одесаліс", вилучено у останнього і передано в довгострокову оренду МП „Трансойл" у вигляді ТОВ.
Господарський суд дійшов правильного висновку про невідповідність документів на право постійного користування землею УкрНЦЕМ діючому законодавству, результатам інвентаризацій земель Новобілярської селищної Ради, а саме: відповідач має два державних акти (1980 і 1998 року), конфігурація земельних ділянок в яких різна, що не дає можливості визначити належність спірної ділянки саме відповідачу.
Не можуть бути підставою для скасування законного рішення суду першої інстанції доводи відповідача і представника прокуратури про те, що у період 2001-2002 років службовими особами Державного підприємства «Одеський регіональний центр державного земельного кадастру»на підставі Розпорядження голови Одеської обласної державної адміністрації від 24.04.2000 року №278/а-2000 та звернення Новобілярського селищного голови від 18.07.2001 року проведено інвентаризацію земель Новобілярської селищної ради за межами населеного пункту, в ході якої посадові особи державного земельного кадастру безпідставно внесли до технічної документації земельно-кадастрової інвентаризації земель Новобілярської селищної ради недостовірні відомості щодо меж земельної ділянки, площею 1,1 га, яка відповідно до державного акту від 15 січня 1998 року, серії 1-ОД №00786, перебуває у постійному користуванні «УкрНЦЕМ»та віднесли її до земель Одеського обласного державного об'єднання «Одесаліс».
Наведені твердження відповідача і представника прокуратури спростовуються фактичними матеріалами справи і висновками судової експертизи.
Наявність у відповідача двох державних актів на право постійного користування землею з різною конфігурацією і відсутність в натурі (на місцевості) межових знаків встановленого зразка виключає можливість визначення меж фактичного землекористування Науково-дослідної установи «Український науковий центр екології моря»без проведення інвентаризації, а також без розробки і затвердження у встановленому порядку проекту відновлення межових знаків.
Вказані висновки господарського суду підтверджуються також висновком №7405 судової експертизи від 18.09.2002 року, а саме:
- відсутність межових знаків встановленого зразку не дає можливості встановити наявність співнадання меж земельних ділянок, визначених державним актом на право постійного користування землею серії Б №032831 від 31.03.1980року і державним актом 1-ОД №000786 від 15.01.1998 року і різницю меж земельних ділянок, визначених цими державними актами;
- визначити площу земельної ділянки, яка звільнилася від попереднього користувача, визначеного державним актом серії Б №032831 від 31.03.1980 року і площу земельної ділянки, визначених державним актом І-ОД №000786 від 15.01.1998 року, яка була вилучена у суміжного землекористувача із земель лісового фонду, не вбачається можливим;
- проект землевідведення при оформленні державного акту нового зразка на право постійного користування землею І-ОД №00786 від 15.01.1998 року з вилученням земель лісового фонду у суміжного землекористувача із зміною цільового призначення земель лісового фонду і поверненням раніше вилучених земель не лісового фонду в державний резерв не розроблявся; технічна документація по державному акту І-ОД №000786 від 15.01.1998 року в установленому порядку не затверджувалася, землевпорядна експертиза такої документації не проводилася.
За висновками судової експертизи зміна конфігурації меж земельної ділянки, визначеної Державним актом на право постійного користування землею від 15 січня 1998 року, серії 1-ОД №00786, відносно Державного акту на право користування землею серії Б №032831 від 31 березня 1980 року була здійснена виключно за рахунок земель лісового фонду, покритих лісами першої групи, вилучення яких відповідно до ст.32 Земельного кодексу України (діючого до 01 січня 2002 року) було можливо лише на підставі відповідного рішення Верховної ради України.
На думку судового експерта, яка підтверджує і висновок господарського суду, УкрНЦЕМу необхідно замовити розробку технічної документації по землевпорядкуванню по встановленню меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) -проект встановлення меж земельної ділянки в натурі із врахуванням фактичного землекористування, на підставі якої земельній ділянці буде надано кадастровий номер.
Із урахуванням викладеного, при відсутності такої документації, у відповідача відсутні підстави вважати, що позивачем використовується частина належної УкрНЦЕМ земельної ділянки, чинити будь які перешкоди у користуванні позивачем своїми правами на орендовану земельну ділянку.
Наведені доводи відповідача про внесення недостовірних відомостей про межі землекористування також спростовуються доказами, які містяться в матеріалах справи, про необхідність в ході підготовки та проведення інвентаризації земель Новобілярської селищної ради усунення порушень земельного законодавства з боку відповідача, шляхом приведення земельно-кадастрової документації у відповідності вимог земельного законодавства.
Згідно зі ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Господарський суд на підставі зібраних належним чином доказів повно встановив всі обставини справи, які мають значення для правильного вирішення цього спору та правомірно задовольнив позов.
Додатково отримані в процесі апеляційного розгляду докази у вигляді висновку №7405 судової будівельно-технічної експертизи від 18.09.2012р. підтвердили правильність висновків господарського суду. Відповідач і прокурор висновки судової експертизи не заперечували, погодилися з нею; зауваживши лише на те, що відсутні підстави для задоволення вимог щодо визнання права МП ТОВ „Трансойл" на користування земельною ділянкою пл. 1,11 га, переданої йому в оренду на 49 років за договором оренди від 21.01.2004р.
Між тим, даній позиції в рішенні господарського суду дана правильна юридична оцінка, а тому відсутні підстави вважати рішення господарського суду в цій частині неправильним.
З огляду на викладене, судова колегія не вбачає підстав для скасування рішення господарського суду та задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 103-105 ГПК України,
суд постановив:
Рішення господарського суду Одеської області від 18.05.2012 року у справі №5017/812/2012 - залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.
Постанова в порядку ст. 105 ГПК України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Повний текст складено та підписано 30.10.2012р.
Головуючий суддя Т.А. Величко
суддя Л.І. Бойко
суддя С.В. Таран
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 25.10.2012 |
Оприлюднено | 01.11.2012 |
Номер документу | 27031877 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Величко Т.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні