ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"17" квітня 2014 р.Справа № 5017/812/2012
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Петрова В.С.
при секретарі Ільєвій Л.М.
за участю представників:
від позивача (заявника) - Манушин В.О.,
від відповідача - Прийдун О.С.,
від третьої особи - Кравцов Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання Малого підприємства „Трансойл" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю про поновлення пропущеного строку для пред'явлення наказу до виконання в порядку ст. 119 Господарського процесуального кодексу України по справі № 5017/812/2012 за позовом третьої особи - Малого підприємства „Трансойл" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю з самостійними вимогами до Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „УкрНЦЕМ", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Одеська обласна державна адміністрація, про визнання права землекористування та зобов'язання виконати певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У березні 2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю „ЧКБ Транс Очаків" звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „УкрНЦЕМ" про визнання права на укладення без згоди відповідача як суміжного землекористувача з Малим підприємством „Трансойл" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю нотаріального договору застави майнових прав на земельну ділянку, передбачених договором оренди земельної ділянки від 21.02.2004 р., укладеного на підставі розпорядження Одеської обласної державної адміністрації № 1028/2003 від 24.12.2003 р.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 19.03.2012 р. позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю „ЧКБ Транс Очаків" прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 5017/812/2012, також справу призначено до розгляду в засіданні суду на 04.04.2012 р. При цьому вказаною ухвалою суду до участі у справі було залучено Мале підприємство „Трансойл" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
29.03.2012 р. до господарського суду Одеської області надійшла заява Одеської міжрайонної природоохоронної прокуратури про вступ у справу з метою захисту інтересів держави.
Вказану заяву судом було розглянуто під час розгляду справи в засіданні суду 04.04.2012 р. та Одеську міжрайонну природоохоронну прокуратуру було допущено до участі у справі.
12.04.2012 р. Малим підприємством „Трансойл" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю було подано до господарського суду Одеської області позовну заяву до Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „УкрНЦЕМ" про:
- визнання права заявника на користування земельною ділянкою площею 1,11 га (кадастровий номер 5122755400:01:002:0006), переданої в користування строком на 49 років за договором оренди від 21.01.2004 року, укладеного на підставі розпорядження Одеської обласної державної адміністрації № 1028/2003 від 24.12.2003 р.;
- про визнання права заявника і ТОВ „ЧКБ Транс Очаків" на укладення без згоди суміжного землекористувача - Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „УкрНЦЕМ" нотаріального договору застави майнових прав для виконання зобов'язань за договором інвестування будівництва причально-складського комплексу від 30.06.2011 р.;
- зобов'язання Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „УкрНЦЕМ" зареєструвати свої права на земельну ділянку в Єдиному державному земельному кадастрі України відповідно вимог діючого земельного законодавства, з розробкою відповідного проекту землеустрою.
Так, ухвалою господарського суду Одеської області від 17.04.2012 р. у справі № 5017/812/2012 Мале підприємство „Трансойл" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю було залучено в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору та виключено його зі складу третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору, при цьому самостійні позовні вимоги Малого підприємства „Трансойл" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю та Товариства з обмеженою відповідальністю „ЧКБ Транс Очаків" до Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „УкрНЦЕМ" про визнання права землекористування і права на укладення нотаріального договору застави майнових прав на земельну ділянку та зобовязання виконати певні дії прийнято до спільного провадження з даною справою.
04.05.2012 р. позивачем - ТОВ „ЧКБ Транс Очаків" було подано до господарського суду заяву про відмову від позову, посилаючись на те, що 17.04.2012 р. господарським судом Одеської області була прийнята ухвала про залучення до справи МП „Трансойл" у вигляді ТОВ в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, які за своєю правовою природою є тотожними з позовними вимогами ТОВ „ЧКБ Транс Очаків", що засновані на договорі інвестування, а тому співпозивач може самостійно забезпечити захист порушених законних прав та інтересів. При цьому у вказаній заяві позивач просив суд прийняти відмову від позову і припинити провадження у справі у вказаній частині.
Також 04.05.2012 р. третьою особою з самостійними вимогами на предмет спору - МП „Трансойл" у вигляді ТОВ було подано до господарського суду заяву про відмову від частини позовних вимог, а саме в частині вимог про визнання права МП „Трансойл" у вигляді ТОВ на укладення без згоди суміжного землекористувача - Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „УкрНЦЕМ" нотаріального договору застави майнових прав з ТОВ „ЧКБ Транс Очаків" для виконання зобов'язань за договором інвестування будівництва причально-складського комплексу від 30.06.2011 р.
Так, ухвалою господарського суду Одеської області від 07.05.2012 р. провадження у справі № 5017/812/2012 було припинено в частині позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю „ЧКБ Транс Очаків" до Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „УкрНЦЕМ" про визнання права на укладення нотаріального договору застави майнових прав на земельну ділянку, а також в частині позовних вимог третьої особи з самостійними вимогами на предмет спору - МП „Трансойл" у вигляді ТОВ до Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „УкрНЦЕМ" про визнання права на укладення нотаріального договору застави майнових прав без згоди суміжного землекористувача.
Крім того, ухвалою господарського суду Одеської області від 07.05.2012 р. до участі у справі № 5017/812/2012 залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Одеську обласну державну адміністрацію.
Рішенням господарського суду Одеської області від 18.05.2012 року по справі № 5017/812/2012 позов третьої особи - МП „Трансойл" у вигляд ТОВ з самостійними вимогами до Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства екології та природних ресурсів України „УкрНЦЕМ", третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Одеська обласна державна адміністрація - про визнання права землекористування та зобов'язання виконати певні дії було задоволено, а саме:
- визнано право МП „Трансойл" у вигляді ТОВ) на користування земельною ділянкою площею 1,11 га (кадастровий номер 5122755400:01:002:0006), переданої в користування строком на 49 років за договором оренди від 21.01.2004 року, укладеного на підставі розпорядження Одеської обласної державної адміністрації №1028/2003 від 24.12.2003 р.;
- зобов'язано Науково-дослідну установу „Український науковий центр екології моря" Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „УкрНЦЕМ" зареєструвати свої права на земельну ділянку в Єдиному державному земельному кадастрі України відповідно вимог діючого земельного законодавства;
- стягнуто з Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „УкрНЦЕМ" на користь МП „Трансойл" у вигляді ТОВ витрати по сплаті судового збору в розмірі 1073,00 грн.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 25.10.2012 р. вказане рішення господарського суду Одеської області від 18.05.2012 року по справі № 5017/812/2012 залишено без змін.
06.11.2012 р. на виконання зазначеного рішення господарським судом Одеської області було видано відповідні накази про його примусове виконання щодо зобов'язання Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „УкрНЦЕМ" зареєструвати свої права на земельну ділянку в Єдиному державному земельному кадастрі України відповідно вимог діючого земельного законодавства та щодо стягнення з Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „УкрНЦЕМ" на користь МП „Трансойл" у вигляді ТОВ витрат по сплаті судового збору в розмірі 1073,00 грн.
10.04.2014 р. до господарського суду Одеської області надійшло клопотання МП „Трансойл" у вигляд ТОВ про поновлення пропущеного строку для пред'явлення наказу господарського суду Одеської області від 06.11.2012 р. у справі № 5017/812/2012 до виконання в порядку ст. 119 Господарського процесуального кодексу України, посилаючись на наступне.
В листопаді 2012 року позивач отримав наказ на примусове виконання рішення господарського суду Одеської області від 18.05.2012 року у даній справі, яке набрало законної чинності 25.10.2012 року, строк можливого пред'явлення якого до ВДВС був встановлений по 26.10.2013 року. Згідно вказаного наказу було зобов'язано Науково-дослідну установу „Український науковий центр екології моря" Міністерства охорони навколишнього середовища України „УкрНЦЕМ" зареєструвати свої права на земельну ділянку в Єдиному державному земельному кадастрі України відповідно вимог діючого земельного законодавства. Однак, як вказує заявник, 11.04.2013 року господарським судом міста Києва було розглянуто справу за позовом Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „УкрНЦЕМ" до Одеської обласної державної адміністрації та Малого підприємства „Трансойл" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, в результаті чого було відмовлено у задоволенні вказаного позову. При цьому заявник зазначає, що ухвалене рішення суду від 11.04.2013 року набуло чинності лише після розгляду Київським апеляційним господарським судом 13.02.2014 року апеляційної скарги на це рішення, яке було залишено без змін, тобто після спливу строку дії виконавчого документу, виданого по даній справі. Відтак, заявник наголошує, що оскільки рішення господарського суду міста Києва від 11.04.2013 року, яким були захищені права МП ТОВ „Трансойл" на користування спірною земельною ділянкою, шляхом відмови в задоволенні позову, набуло чинності тільки 13.02.2014 року і саме з цього моменту вважається безспірним право МП ТОВ „Трансойл" вимагати усунення будь-яких перешкод у користуванні своєю земельною ділянкою, відповідно, на думку заявника, строк для пред'явлення виданого господарським судом наказу по даній справі був пропущений з поважних причин і тому підлягає поновленню.
Згідно ст. 119 Господарського процесуального кодексу України у разі пропуску строку для пред'явлення наказу до виконання з причин, визнаних господарським судом поважними, пропущений строк може бути відновлено. Заява про відновлення пропущеного строку подається до господарського суду, який прийняв судове рішення. Заява розглядається у засіданні господарського суду, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач і боржник. Неявка боржника і стягувача у судове засідання не є перешкодою для розгляду заяви.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 11.04.2014 р. по справі № 5017/812/2012 вищевказане клопотання МП „Трансойл" у вигляді ТОВ прийнято до провадження судді Петрова В.С. та розгляд клопотання призначено в засіданні суду на 17.04.2014 р.
16.04.2014 р. до господарського суду Одеської області надійшло клопотання від відповідача - Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства охорони навколишнього середовища України „УкрНЦЕМ" про відкладення розгляду заяви МП „Трансойл" у вигляді ТОВ, що відбудеться 17.04.2014 р., на іншу дату.
Вказане клопотання відповідача судом було розглянуто, в результаті чого суд, порадившись на місці, ухвалив відмовити у задоволенні клопотання відповідача про відкладення розгляду заяви.
Разом з тим, враховуючи вищенаведені положення ст. 119 ГПК України, суд зазначає, що причини поважності пропуску строку для пред'явлення наказу до виконання оцінюються судом, виходячи з обґрунтування поважності цих причин, наданих доказів за правилами ст. 43 ГПК України.
Обґрунтовуючи поважність причини пропуску строку, встановленого для пред'явлення наказу господарського суду до виконання, заявник як стягувач послався на той факт, що господарським судом міста Києва розглядалась справа за позовом Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „УкрНЦЕМ" до Одеської обласної державної адміністрації та Малого підприємства „Трансойл" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки. При цьому оскільки за результатами розгляду вказаної справи господарським судом міста Києва було прийнято рішення від 11.04.2013 року про відмову у задоволенні позову Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „УкрНЦЕМ", яким були захищені права МП ТОВ „Трансойл" на користування спірною земельною ділянкою та яке набуло чинності тільки 13.02.2014 року, відповідно заявник вказує, що саме з цього моменту вважається безспірним право МП ТОВ „Трансойл" вимагати усунення будь-яких перешкод у користуванні своєю земельною ділянкою, зокрема, вимагати відповідача зареєструвати свої права на земельну ділянку в Єдиному державному земельному кадастрі України відповідно вимог діючого земельного законодавства.
Зазначені доводи МП ТОВ „Трансойл"підтверджуються матеріалами справи.
Приймаючи до уваги наведені обставини, на думку суду, причина пропуску строку для пред'явлення до виконання виданого 06.11.2012 р. господарським судом у даній справі наказу на примусове виконання рішення суду щодо зобов'язання Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „УкрНЦЕМ" зареєструвати свої права на земельну ділянку в Єдиному державному земельному кадастрі України відповідно вимог діючого земельного законодавства є поважною, тому клопотання про відновлення пропущеного строку для пред'явлення вказаного наказу суду від 06.11.2012 р. у справі № 5017/812/2012 до виконання підлягає задоволенню.
Більш того, слід зазначити, що відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Статтею 115 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 № 18-рп/2012).
В п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 20.07.2004 р. у справі "Шмалько проти України" (заява N 60750/00) суд наголошує, що пункт 1 статті 6 Конвенції гарантує кожному право на звернення до суду або арбітражу з позовом стосовно будь-яких його цивільних прав та обов'язків. Таким чином, ця стаття проголошує "право на суд", одним з аспектів якого є право на доступ, тобто право подати позов з приводу цивільно-правових питань до суду. Однак це право було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося на шкоду одній зі сторін. Було б незрозуміло, якби стаття 6 детально описувала процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, - і, водночас, не передбачала виконання судових рішень. Якщо тлумачити статтю 6 як таку, що стосується виключно доступу до судового органу та судового провадження, то це могло б призводити до ситуацій, що суперечать принципу верховенства права, який договірні держави зобов'язалися поважати, ратифікуючи Конвенцію. Отже, для цілей статті 6 виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина "судового розгляду"
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду, як джерело права.
З огляду на викладене та з урахуванням того, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист, суд зазначає, що відновлення пропущеного строку для пред'явлення наказу до виконання спрямоване саме на захист прав заявника.
Керуючись ст.ст. 119, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У Х В А Л И В:
1. Клопотання Малого підприємства „Трансойл" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю про поновлення пропущеного строку для пред'явлення до виконання наказу господарського суду Одеської області від 06.11.2012 р. по справі № 5017/812/2012 задовольнити.
2. Поновити Малому підприємству „Трансойл" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю пропущений строк для пред'явлення до виконання наказу господарського суду Одеської області від 06.11.2012 р. у справі № 5017/812/2012 щодо зобов'язання Науково-дослідної установи „Український науковий центр екології моря" Міністерства охорони навколишнього природного середовища України „УкрНЦЕМ" зареєструвати свої права на земельну ділянку в Єдиному державному земельному кадастрі України відповідно вимог діючого земельного законодавства
Ухвалу може бути оскаржено у 5-денний строк з дня її підписання.
Повний текст ухвали складено та підписано 22.04.2014 р.
Суддя Петров В.С.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2014 |
Оприлюднено | 24.04.2014 |
Номер документу | 38342986 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Петров В.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні