Рішення
від 23.10.2012 по справі 5006/48/16/2012 (5017/1171/2012) 
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

23.10.12 р. Справа № 5006/48/16/2012 (5017/1171/2012)

Господарський суд Донецької області у складі

головуючого судді Сажневої М.В., суддів Левшиної Г.В., Огороднік Д.М.,

розглянувши матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Е.Х. Хармс Автомобіль Логістікс Україна"

до Приватного акціонерного товариства "Міська страхова компанія"

третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_2

третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_3

про відшкодування шкоди у розмірі 20 303,10 грн.

представники:

від позивача не з'явились

від відповідача не з'явились

третьої особи не з'явились

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

На розгляд господарського суду Донецької області передані позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Е.Х. Хармс Автомобіль Логістікс Україна" про стягнення з Приватного акціонерного товариства "Міська страхова компанія" страхового відшкодування в у розмірі 17 664,08 грн., пені у розмірі 2 130,29 грн. та 3% річних у розмірі 508,73грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що внаслідок дорожньо-транспортної пригоди було пошкоджено транспортний засіб "Renault", державний номер НОМЕР_1, який належить позивачу, через що останній зазнав збитків, які з посиланням на положення Цивільного кодексу України просить стягнути з відповідача. Оскільки цивільна відповідальність власника транспортного засобу - автомобіля "Nissan", державний номер НОМЕР_2, водій якого визнаний винним у скоєнні ДТП, застрахована відповідачем, позивач направив останньому вимогу про відшкодування шкоди. У зв'язку з тим, що відповідачем не відшкодовано заявлену суму збитку, позивач звернувся з даним позовом до суду.

23.10.2012 від позивача надійшло клопотання, в якому він просив провести розгляд справи без участі представника позивача.

Відповідач відзиву та письмових пояснень на позов не подав, явку своїх представників в судові засідання не забезпечив. За клопотанням відповідача розгляд справи відкладався. Ухвали про призначення розгляду справи та про її відкладення направлялись відповідачу рекомендованою кореспонденцією за юридичною адресою. Про місце, дату та час судових засідань відповідач був повідомлений належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення рекомендованих поштових відправлень, які містяться в матеріалах справи. Доказів на підтвердження поважних причин невиконання вимог ухвали суду та нез'явлення в судове засідання відповідач суду не надав. Заявлені позовні вимоги не заперечив.

23.10.2012 до суду надійшло клопотання від відповідача, в якому він просив проводити розгляд справи без участі представника відповідача.

Треті особи в судові засідання не з'явились, письмових пояснень по суті справи не надали, своїм процесуальним правом не скористались.

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається судом за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд Донецької області

В С Т А Н О В И В:

З матеріалів справи вбачається, що 25.05.2011 о 16 год. 50 хв. по вул. Київська у м.Вишневе сталась дорожньо-транспортна пригода за участю автомобіля "Renault", державний номер НОМЕР_1, що належить ТОВ "Е.Х. Хармс Автомобіль Логістікс Україна", під керуванням водія ОСОБА_2, та автомобіля "Nissan", державний номер НОМЕР_2, під керуванням водія ОСОБА_3, внаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження.

Відповідно до ч. 2 ст. 1187 Цивільного кодексу України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Пункт 1 частини 1 ст. 1188 Цивільного кодексу України встановлює, що шкода, заподіяна внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме: шкода, заподіяна одній особі з вини другої особи, відшкодовується винною особою.

Постановою Києво-Святошинського районного суду м. Києва від 30.05.2011 у справі № 3-2155/11 особою, винною у вчиненні дорожньо-транспортної пригоди, що сталась 25.05.2011 о 16 год. 50 хв. по вул. Київська у м. Вишневе, визнано водія автомобіля "Nissan", державний номер НОМЕР_2, ОСОБА_3, та притягнуто його до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

З матеріалів справи вбачається, що цивільно-правова відповідальність в частині заподіяння шкоди майну третіх осіб внаслідок експлуатації автомобіля засобу "Nissan", державний номер НОМЕР_2, станом на 25.05.2011 була застрахована у ПрАТ "Міська страхова компанія" на підставі укладеного договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (поліс №АА/0341562, тип договору - 3) строком дії з 10.03.2012 до 09.03.2012.

Таким чином, відповідач є відповідальною особою за завдані збитки власнику автомобіля "Renault", державний номер НОМЕР_1, відповідно до положень Закону України "Про обов'язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів" в межах, передбачених договором обов'язкового страхування цивільної відповідальності (поліс № АА/0341562).

Договором обов'язкового страхування цивільної відповідальності (поліс №АА/0341562) передбачено, що ліміт відповідальності відповідача за шкоду, заподіяну майну, становить 50 000,00 грн., франшиза - 1 000,00 грн.

Відповідно до п. 22.1 ст. 22 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності страховика відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров'ю, майну третьої особи.

У відповідності до ст. 28 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" шкода, заподіяна в результаті дорожньо-транспортної пригоди майну потерпілого, - це шкода, пов'язана: з пошкодженням чи фізичним знищенням транспортного засобу; з пошкодженням чи фізичним знищенням доріг, дорожніх споруд, технічних засобів регулювання руху; з пошкодженням чи фізичним знищенням майна потерпілого; з проведенням робіт, які необхідні для врятування потерпілих у результаті дорожньо-транспортної пригоди; з пошкодженням транспортного засобу, використаного для доставки потерпілого до відповідного закладу охорони здоров'я, чи забрудненням салону цього транспортного засобу; з евакуацією транспортних засобів з місця дорожньо-транспортної пригоди.

Згідно зі ст. 29 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" у зв'язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов'язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України.

Страхове відшкодування завжди зменшується на суму франшизи, розрахованої за правилами цього підпункту (п. 12.1 ст. 12 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів").

Відповідно до звіту №550/1 з визначення вартості матеріального збитку, завданого власнику транспортного засобу, який складено 16.06.2011 оцінювачем ОСОБА_4 Товариства з обмеженою відповідальністю "Незалежна експертно-асистуюча компанія" (сертифікат № 9965/10 суб'єкта оціночної діяльності від 15.09.2010 міститься в матеріалах справи), вартість матеріального збитку, завданого власнику автомобіля "Renault", державний номер НОМЕР_1, складає 18 664,08 грн.

У відповідності до положень ст.ст. 33, 35 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" 26.05.2011 позивач повідомив відповідача про настання страхового випадку та подав заяву про виплату страхового відшкодування з доданим до неї переліком документів.

Позивач у поясненнях від 25.09.2012, що надійшли до суду 02.10.2012, повідомив, що копія заяви про виплату страхового відшкодування, яка була ним направлена на адресу відповідача 26.05.2011, не збереглася. В якості доказів направлення заяви про здійснення страхового відшкодування саме 26.05.2011 позивачем надано суду перелік документів, що надаються потерпілою особою при поданні такої заяви. Вказаний перелік містить відомості про документи, що подані 26.05.2011 Мельник Олександром Сергійовичем, який станом на дату подання документів був уповноваженим представником Товариства з обмеженою відповідальністю "Е.Х. Хармс Автомобіль Логістікс Україна" з наданням йому повноважень, пов'язаних з врегулюванням питань щодо відшкодування шкоди, завданої позивачу внаслідок ДТП. Про отримання документів, зазначених в переліку, свідчать відповідні підписи страховика.

Таким чином, датою отримання страховиком заяви про виплату страхового відшкодування необхідно вважати 26.05.2011.

Відповідно до п. 37.1 ст. 37 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" (в редакції чинній станом на час врегулювання страхового випадку) виплата страхового відшкодування здійснюється протягом одного місяця з дня отримання страховиком визначених у статті 35 цього Закону документів.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач відповіді на вказану заяву позивача не надав, вимоги не задовольнив, кошти не перерахував.

13.09.2011 позивач звернувся до відповідача з листом від 13.09.11 №11/03/8.05/018-11 з вимогою визначити граничні строки виплати страхового відшкодування.

Пізніше, 13.10.2011 позивач повторно звернувся до відповідача з вимогою здійснити виплату страхового відшкодування у розмірі 17 664,08 грн.

Листом № 1509-11 від 01.11.2011 відповідач повідомив позивача про прийняття рішення, відповідно до якого ДТП була визнана страховим випадком, та підтвердив взяття на себе зобов'язання щодо виплати страхового відшкодування на суму 14 553,40 грн. за завдану шкоду.

Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідач доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем, не надав. Належних доказів відшкодування шкоди, завданої внаслідок ДТП автомобілю "Renault", державний номер НОМЕР_3, відповідачем суду не надано.

За наведених обставин вимоги позивача щодо стягнення з відповідача збитків в рахунок відшкодування матеріальної шкоди у розмірі 17 664,08 грн. (18 664,08 грн. оцінена шкода мінус 1 000 грн. франшиза), визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Позивач також просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 2 130,29 грн. та 3% річних у розмірі 508,73 грн.

Відповідно до п. 37.2 ст. 37 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" (в редакції чинній станом на час врегулювання страхового випадку) за кожен день прострочення виплати страхового відшкодування з вини страховика або МТСБУ особі, яка має право на отримання такого відшкодування, сплачується пеня з розрахунку подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діє у період, за який нараховується пеня.

Оскільки відповідач у встановлені законом строки не виплатив позивачу страхове відшкодування, суд прийшов висновку про наявність правових підстав для стягнення пені з відповідача.

Згідно з ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

З наданого позивачем розрахунку пені вбачається, що позивач нараховував пеню суми за період з 27.06.2011 по 09.04.2012.

За здійсненим судом перерахунком пені з урахуванням приписів ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України (за період з 27.06.2011 по 27.12.2011), сума пені, яка підлягає стягненню з відповідача, становить 1 380,22 грн.

Вимоги про стягнення пені в залишковій сумі задоволенню не підлягають у зв'язку з безпідставністю заявлення.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Про застосування норм ст. 625 Цивільного кодексу України щодо відповідальності за порушення грошового зобов'язання у спорах, що виникають з договорів страхування зазначено зокрема у листі Верховного Суду України від 19.07.2011 "Судова практика розгляду цивільних справ, що виникають з договорів страхування".

Оскільки відповідач у встановлені законом строки не виплатив позивачу страхове відшкодування, вимоги позивача про стягнення з відповідача 3% річних є правомірними.

Перевіривши розрахунок 3% річних, суд визнає його частково невірним у зв'язку з наявністю арифметичних помилок.

За здійсненим судом перерахунком, з урахуванням вимог чинного законодавства, в межах періоду, визначеного позивачем, вимоги про стягнення 3% річних підлягають частковому задоволенню у розмірі 418,13 грн.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Судовий збір згідно зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

При поданні позову позивачем платіжним дорученням № 4628 від 06.12.2012 сплачено 1 641,00 грн. судового збору. Позивачем заявлено вимоги майнового характеру про стягнення 20 303,10 грн.

Згідно статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до ст. 22 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" станом на 01.01.2012 мінімальна заробітна плата у місячному розмірі становить 1 073,00грн.

Таким чином, 31,50 грн. судового збору сплачено позивачем надмірно, а тому на підставі п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" зазначена сума судового збору підлягає поверненню позивачу з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Міська страхова компанія" (83053, м. Донецьк, вул. Краснооктябрська, 111, ідентифікаційний код 30244124, з будь-якого рахунку виявленого державним виконавцем під час виконання рішення) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Е.Х. Хармс Автомобіль Логістікс Україна" (08132, Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Київська, 13, ідентифікаційний код 35325003) суму страхового відшкодування у розмірі 17 664 (сімнадцять тисяч шістсот шістдесят чотири) грн. 08 коп., пеню у розмірі 1 380 (одна тисяча триста вісімдесят) грн. 22 коп., 3% річних у розмірі 418 (чотириста вісімнадцять) грн. 13 коп. та судовий збір у розмірі 1 542 (одна тисяча п'ятсот сорок дві) грн. 87 коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

3.В іншій частині позову відмовити.

4. Повернути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Е.Х. Хармс Автомобіль Логістікс Україна" (08132, Київська область, Києво-Святошинський район, м. Вишневе, вул. Київська, 13, ідентифікаційний код 35325003) 31 (тридцять одну) грн. 50 коп. надмірно сплаченого судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата складення повного рішення 25.10.2012.

Головуючий суддя Сажнева М.В.

Суддя Левшина Г.В.

Суддя Огороднік Д.М.

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення23.10.2012
Оприлюднено08.11.2012
Номер документу27129368
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5006/48/16/2012 (5017/1171/2012) 

Судовий наказ від 12.11.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

М.В. Сажнева

Ухвала від 07.08.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сажнева М.В.

Ухвала від 23.07.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сажнева М.В.

Ухвала від 03.10.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сажнева М.В.

Рішення від 23.10.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сажнева М.В.

Ухвала від 05.07.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сажнева М.В.

Ухвала від 04.09.2012

Господарське

Господарський суд Донецької області

Сажнева М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні