Постанова
від 23.10.2012 по справі 4/5005/4668/2012
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

cpg1251

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.10.2012 року Справа № 4/5005/4668/2012

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сизько І.А. (доповідач),

суддів: Герасименко І.М., Кузнецової І.Л.,

при секретарі судового засідання: Погорєловій Ю.А.,

за участю представників сторін:

від позивача: Бєлих О.О., представник , довіреність №б/н від 01.01.2012р.

від відповідача: Лелеко В.В., представник, довіреність №314/1010 від 27.06.2012р.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 23.07.2012р. по справі №4/5005/4668/2012

за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "ХЛІБ", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

до публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж, м.Кривий Ріг Дніпропетровської області

про скасування оперативно-господарської санкції

ВСТАНОВИВ:

В травні 2012 року товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "ХЛІБ" (далі ТОВ "Торговий Дім "ХЛІБ") звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж (далі ПАТ "ЕК "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж) про скасування рішення комісії по розгляду акта від 11.04.2012р. про порушення споживачем Правил користування електричною енергією, оформленого протоколом №492/1 від 25.04.2012р. в частині застосування до ТОВ "Торговий Дім "ХЛІБ" оперативно-господарської санкції - нарахування вартості недорахованої електроенергії у розмірі 186 312, 35 грн.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 23.07.2012р. по справі №4/5005/4668/2012 (суддя Величко Н.Л.) позов задоволено.

Рішення господарського суду мотивоване тим, що споживач не може нести відповідальності за порушення схеми підключення розрахункового вузла обліку електроенергії на трансформаторі струму у приміщенні ТП-306, оскільки актом не встановлено пошкодження пломб або засобів обліку, за збереження яких відповідає споживач, ТП-306 є власністю енергопостачальника, а доказів проведення споживачем будь-яких робіт, пов'язаних з порушенням або зміною схеми розрахункового обліку електричної енергії, заміною типу розрахункового засобу обліку електричної енергії, без погодження з електропередавальною організацією матеріали справи не містять.

Не погодившись з рішенням суду, ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Дніпропетровської області від 23.07.2012р. по справі №4/5005/4668/2012 та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог ТОВ "Торговий Дім "ХЛІБ" відмовити повністю.

В апеляційній скарзі скаржник посилається на вчинення позивачем дій по несанкціонованому доступу та втручанню до схеми обліку електроенергії з метою заниження показів приладу обліку електроенергії, про що зазначено в акті Д №001972 від 11.04.2012р.

В відзиві на апеляційну скаргу ТОВ "Торговий Дім "ХЛІБ" просить рішення господарського суду Дніпропетровської області від 23.07.2012р. по справі №4/5005/4668/2012 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення, враховуючи, що відповідачем не доведений факт проникнення уповноваженої особи позивача в ТП-306 з метою пошкодження схеми обліку електроенергії та наявності у електрика позивача Фулгу В.В. ключів від ТП-306.

Дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення господарським судом обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

21 квітня 2002р. між ТОВ "Торговий Дім "ХЛІБ" (споживач) та Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж, правонаступником якого є ПАТ "ЕК "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж, (енергопостачальник) укладено договір №600535 про постачання електричної енергії, предметом якого є постачання і передача електричної енергії енергопостачальником, та оплата спожитої електроенергії споживачем.

За п. 2.7 договору, обладнання точок розрахункового обліку електричної енергії, перелік яких надається за формою додатку 2.1, виконується відповідно до Правил улаштування енергоустаткування (ПУЕ) з виконанням їх пломбування енергопостачальником на всіх зборках затискачів і оптопортах (в разі необхідності) розрахункових лічильників, дверцях камер, в яких встановлені запобіжники трансформаторів напруги, приводах роз'єднувачів трансформаторів напруги, що передбачено Правилами користування електричною енергією (ПКЕЕ), з оформленням відповідного акта опломбування та збереження пломб. Перестановка, заміна, зміна завантаження вимірювальних трансформаторів, які живлять розрахункові прилади обліку електроенергії, а також будь-які роботи, пов'язані з порушенням або зміною схеми обліку електроенергії, здійснюється тільки з відома, за згодою та в присутності представника енергопостачальника.

Відповідно п. 3.7 договору, у разі виявлення пошкодження розрахункових приладів обліку з вини споживача (зірвана пломба, розбите скло та інше), порушення схеми підключення приладів обліку, зупинки чи зміщення керуючих електричних годинників у схемах багатотарифного обліку, розкрадання електричної енергії чи прихованої потужності, енергопостачальник здійснює споживачу перерахунок спожитої електричної енергії за фактичним максимальним навантаженням або за встановленою потужністю струмоприймачів та числом годин їх використання за весь час з дня останньої заміни (перевірки) розрахункових приладів обліку чи схеми, за якою вони підключені, але не більше терміну позовної давності.

У разі порушення споживачем Правил користування електричною енергією в частині її обліку або стану утримання приладів обліку енергопостачальник розраховує вартість не облікованої електроенергії, обсяг якої визначено п. 3.7 договору, у тому числі розрахованої за прихованою потужністю, з пропорційним розподілом по місяцях, за тарифами, що діяли у періоді, за який здійснюється перерахунок спожитої електроенергії, з урахуванням вимог п. 4.7 договору (п. 4.8. договору).

Споживач несе відповідальність: за стан технічних засобів, наведених у підпункті 9 п. 7.1, наявність та стан пломб енергопостачальника, за своєчасне і достовірне зняття показань розрахункових електролічильників і здійснення контрольних вимірів відповідно до чинного законодавства (п. 7.2. договору в редакції додаткової угоди №б\н від 21.04.2002р.).

Актом розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін (додаток 6 до договору) встановлена балансова належність енергопостачальника (ТП-306) та споживача (КЛО 4 кв від ТП-306 до РЩ Торговий дім "ХЛІБ" та щитова вул. Косіора ,49а). При цьому, енергопостачальник несе відповідальність за технічний стан ТП-306, а споживач несе відповідальність за КЛО,4кв від ТП-306 до РЩ Торговий дім "ХЛІБ" та щитову.

11.04.2012р. працівниками Криворізьких міських електричних мереж ПАТ "ЕК "Дніпрообленерго" було проведено перевірку щодо дотримання споживачем Правил користування електричною енергією за адресою: м.Кривий Ріг, вул. Косіора, 49а, за результатами якої складено акт про порушення Д №001972 від 11.04.2012р.

Перевіркою встановлено порушення споживачем п. 3.34, п. 6.41 Правил користування електричною енергією, а саме: порушена схема підключення розрахункового вузла обліку електроенергії - на трансформаторі струму ф."А" №027730 від'єднаний струмовий ланцюг "L2", внаслідок чого електроенергія недораховується; у довіреної особи ТОВ "Торговий Дім "ХЛІБ" Фулгу В.В. є ключі для несанкціонованого проникнення в ТП-306 та для порушення схеми обліку.

25.04.2012р. на засіданні комісії по розгляду акта про порушення споживачем Правил користування електричною енергією прийнято рішення, оформлене протоколом №492/1, про здійснення нарахування споживачу відповідно п. 2.5 та за формулою 2.4. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією недорахованої електроенергії на суму 186 312, 35 грн. за період з 03.06.2011р. (дата останньої технічної перевірки точки обліку) по 12.04.2012р.(дата усунення порушення).

На сплату зазначеної суми виставлено рахунок №600535/Д№001972/4.

Відповідно ст. 235 Господарського кодексу України, за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Частиною 1 ст. 236 Господарського кодексу України встановлено види оперативно-господарських санкцій, серед яких, зокрема, передбачено встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо.

Згідно ч. 2 вищезазначеної статті перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у її першій частині, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.

Отже, зі змісту вказаних положень чинного законодавства вбачається, що рішення постачальника електричної енергії про донарахування споживачу вартості недоврахованої спожитої електроенергії є оперативно-господарською санкцією.

У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням (ч. 2 ст. 237 Господарського кодексу України).

Право споживача на оскарження в судовому порядку рішення комісії постачальника передбачено також п. 6.42 Правил користування електричною енергією.

Згідно п. 3.34 Правил користування електричною енергією, будь-які роботи, пов'язані з порушенням або зміною схеми розрахункового обліку електричної енергії, заміною типу розрахункового засобу обліку електричної енергії, проводяться за погодженням з електропередавальною організацією (постачальником електричної енергії) у присутності представників заінтересованих сторін та оформляються актом. Роботи з розпломбування, випробування, вимірювання, зміни схеми розрахункового обліку, заміни типу розрахункового обліку електричної енергії без оформлення акта в присутності уповноважених осіб споживача та електропередавальної організації (постачальника електричної енергії) не допускаються.

Відповідно п. 6.41 Правил користування електричною енергією, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недорахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень.

З акту про порушення Д №001972 від 11.04.2012р. не вбачається яке порушення вчинене споживачем. Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією не передбачено порушення, що зазначено в акті "порушена схема підключення" та "наявність ключів у довіреної особи для несанкціонованого проникнення в ТП".

Постановою Дзержинського РВ КМУ ГУ МВС України в Дніпропетровській області від 17.04.2012р. відмовлено в порушенні кримінальної справи за фактом виклику міліції 11.04.2012р. стосовно електрика позивача Фулгу В.В., тобто, електрик позивача Фулгу В.В. не здійснював незаконного проникнення до ТП-306 (т.1 а.с.56).

Докази оскарження чи скасування наведеної постанови, порушення кримінальної справи по факту викрадення чи підробки ключів від ТП-306 сторонами по справі не надано.

Слід також зазначити, що робітниками відповідача проводився контрольний огляд засобів обліку, про що складено акти контрольного огляду від 12.12.2011р., 14.03.2012р., 04.04.2012р., в яких відсутні зауваження щодо порушень схеми підключення.

Згідно п. 3.2, п. 3.3 Правил користування електричною енергією, відповідальність за технічний стан засобів обліку несе та організація, на балансі якої вони перебувають, або організація, яка здійснює їх експлуатацію на підставі відповідного договору; відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

В акті про порушення не зазначено про пошкодження пломб або засобу обліку, за збереження яких відповідає споживач відповідно Правил користування електричною енергією та договору.

ТП-306 є власністю енергопостачальника, який відповідно до договору відповідає за його технічний стан та як власник майна повинен забезпечити схоронність об'єкту від проникнення в нього сторонніх осіб.

Щодо посилання скаржника на можливість несанкціонованого доступу до ТП-306 з боку споживача та порушення споживачем схеми підключення, то відповідачем не надано належних доказів на підтвердження факту втручання споживача в роботу засобу обліку електроенергії.

Задовольняючи позовні вимоги господарський суд першої інстанції правомірно виходив з того, що балансова належність ТП-306 встановлена за відповідачем і позивач не мав самостійного доступу до цієї будівлі, доказів несанкціонованого проникнення позивача в цю будівлю суду не надано, отже, у відповідача були відсутні підстави застосовувати до позивача оперативно-господарську санкцію.

Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне замінити в порядку ст. 25 Господарського процесуального кодексу України відповідача Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж його правонаступником - Публічним акціонерним товариством "ДТЕК Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж, оскільки згідно Статуту Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго", затвердженого 26.06.2012р. річними Загальними зборами акціонерів, ПАТ "ДТЕК Дніпрообленерго" є правонаступником майна, прав та обов'язків Державної акціонерної енергопостачальної компанії "Дніпрообленерго", ВАТ "ЕК "Дніпрообленерго" та ПАТ "ЕК "Дніпрообленерго".

Керуючись ст. ст. 25, 99, 101, 102, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Замінити відповідача по справі №4/5005/4668/2012 Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж його правонаступником - Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж.

Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "ДТЕК "Дніпрообленерго" в особі Криворізьких міських електричних мереж, м.Кривий Ріг залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 23.07.2012р. по справі №4/5005/4668/2012 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України через Дніпропетровський апеляційний господарський суд.

Головуючий суддя І.А. Сизько

Суддя І.Л. Кузнецова

Суддя І.М. Герасименко

(Повний текст постанови складено 29.10.2012р.)

СудДніпропетровський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення23.10.2012
Оприлюднено02.11.2012
Номер документу27133024
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —4/5005/4668/2012

Постанова від 16.01.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Дунаєвська Н.Г.

Ухвала від 19.12.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Дунаєвська Н.Г.

Постанова від 23.10.2012

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Сизько Ірина Анатоліївна

Рішення від 26.07.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Величко Надія Леонідівна

Ухвала від 02.07.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Величко Надія Леонідівна

Ухвала від 11.06.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Величко Надія Леонідівна

Ухвала від 29.05.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Величко Надія Леонідівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні