Справа №2-384/11
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" серпня 2012 р. Ананьївський районний суд Одеської області
в складі: головуючого Скуртова М. І.
при секретарі Калін О. Б.,
адвокатів - ОСОБА_1, ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ананьєві цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Товариство з обмеженою відповідальністю "Іскра-юг" про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним та усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до суду з заявою, в якій зазначає, що є власником земельної ділянки площею 4,92 га, відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА №154771, виданого Ананьївською районною державною адміністрацією Одеської області 15 квітня 2005 року, яка знаходиться на території Новоолександрівської сільської ради Ананьївського району Одеської області
Вказаною земельною ділянкою, на підставі договору оренди земельної ділянки №14 від 25 квітня 2005 року, користується ТОВ «Іскра-Юг»- правонаступник всіх прав і обов'язків СВК «Іскра». Позивач зазначає, що одержавши державний акт на право власності на земельну ділянку, в силу своєї юридичної необізнаності, не знав про можливість віддати її в оренду. Обробляти землю на той час позивач самостійно не мав змоги, тому не був проти користування ТОВ «Іскра-Юг», правонаступником всіх прав і обов'язків СВК «Іскра», його земельною ділянкою, однак жодного договору з відповідачем по справі він не укладав. ОСОБА_3 зазначає, що 2009 року неодноразово звертався до керівника ТОВ «Іскра-Юг»ОСОБА_4 з проханням не обробляти належну йому землю, оскільки він бажає самостійно займатися обробкою землі, однак останній жодним чином на прохання не реагував та зазначив, що ТОВ «Іскра-Юг»уклало з ним договір оренди земельної ділянки, тому йому доведеться дочекатися закінчення строку дії договору. Однак оглянувши даний договір позивач з впевненістю може сказати, що він його не підписував та ніколи не бачив, жодних документів для його укладення не надавав, а отже даний договір є сфальсифікованим та нечинним.
Згідно умовам договору, а саме п.8.3 ОСОБА_3 повинен був отримати договір, ще 25 квітня 2005 року, коли він і був підписаний, однак не отримав. Крім того у п.8.5 договору вказується, що він підлягав реєстрації в Новоолександрівській сільській раді Ананьївського району Одеської області, однак запису, що він був там зареєстрований немає, що свідчить про те, що даний договір був укладений не у 2005 році, в зв'язку з чим позивач звернувся до суду та просить визнати договір оренди земельної ділянки №14 від 25 квітня 2005 року, укладений між ним та ТОВ «Іскра-Юг»недійсним, зобов'язати ТОВ «Іскра-Юг»не чинити перешкод в користуванні належною йому на праві приватної власності земельною ділянкою та стягнути понесені ним витрати по справі.
Представник позивача -ОСОБА_1, діючий на підставі довіреності (а.с.20), в судовому засіданні позовні вимоги позивача підтримав в повному обсязі та пояснив, що позивач договору оренди земельної ділянки, площею 4,92, від 25 квітня 2005 року із ТОВ «Іскра-Юг», що є правонаступником всіх прав та обов'язків СВК «Іскра», не укладав та не підписував. В зв'язку з тим, що судову почеркознавчу експертизу не проведено за відсутності достатньої кількості підписів позивача, доказами того, що договір сфальсифікований є ті факти, що реєстрація договору відбулася лише 18 березня 2008 року, тому ТОВ «Іскра-Юг»не мало права користуватися земельною ділянкою та порушило вимоги ст.125 ЗК України, так як земельною ділянкою, можна користуватися лише в тому випадку, якщо вона була передана в натурі та коли договір оренди земельної ділянки є належно зареєстрованим. Доказів отримання орендної плати також немає, оскільки позивач її не отримував, також договір укладений з порушенням вимог Типового договору, затвердженого КМУ. Враховуючи вищевикладене представник позивача просить визнати договір оренди земельної ділянки №14 від 25 квітня 2005 року, укладений між ОСОБА_3 та ТОВ «Іскра-Юг»недійсним, зобов'язати ТОВ «Іскра-Юг»не чинити перешкод в користуванні належною позивачу на праві приватної власності земельною ділянкою та стягнути понесені позивачем витрати по справі.
Представник позивача -ОСОБА_5, діючий на підставі довіреності (а.с.32), в судовому засіданні вимоги викладені в позовній заяві, а також доводи представника позивача -ОСОБА_1 підтримав в повному обсязі та зазначив, що дійсно ОСОБА_3 не укладав з ТОВ «Іскра-Юг»жодного договору оренди земельної ділянки, на неодноразові звернення, щодо повернення належної йому на праві приватної власності земельної ділянки та на прохання її не обробляти відповіді не отримував, тому маючи всі необхідні доводи щодо порушення його прав, оскільки згоди на укладення договору не давав та його не підписував, звернувся до суду з даним позовом, в зв'язку з чим ОСОБА_5 просить визнати договір оренди земельної ділянки №14 від 25 квітня 2005 року, укладений між ОСОБА_3 та ТОВ «Іскра-Юг»недійсним, зобов'язати ТОВ «Іскра-Юг»не чинити перешкод в користуванні належною ОСОБА_3 на праві приватної власності земельною ділянкою та стягнути понесені позивачем витрати по справі.
Представник відповідача, діючий на підставі довіреності (а.с.21), в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснив, що підстав для задоволення позову немає, так як позивач не міг не знати про договір оренди належної йому земельної ділянки, оскільки ОСОБА_3 для цього надав всі необхідні документи та в присутності бухгалтера ТОВ «Іскра-Юг»власноруч підписав його, що свідчить про добровільність укладення договору, тобто реєстрація проводилася законно. Всі необхідні документи подавалися до земельного відділу, який перевіряє їх на всі необхідні вимоги і лише потім реєструє. З 2005 року по сьогоднішній день, за весь період оренди, отримував щорічно відповідну плату (зерном, хлібом, різними послугами), про що свідчить надана довідка ТОВ «Іскра-Юг». Будь-які умови договору оренди відповідач не порушував. На підставі викладеного просить в задоволені позову позивачу відмовити в повному обсязі.
Суд, заслухавши представників позивача та представника відповідача, вивчивши та перевіривши документи справи, приходить до висновку, що в задоволенні позовних вимог позивача слід відмовити в повному обсязі.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Встановлено, що позивач -ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_2 та мешканець с.Шевченкове Ананьївського району Одеської області (а.с.4-5).
Встановлено також, що відповідно до копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА №154771, що виданий 15 квітня 2005 року на підставі розпорядження Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області від 07 вересня 2004 року №299 на ім'я ОСОБА_3, який на праві власності має земельну ділянку, площею 4,92 га, розташовану на території Новоолександрівської сільської ради Ананьївського району Одеської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.6).
Згідно акту про передачу та прийом земельної частки (паю) в натурі ОСОБА_3 як власнику сертифікату було передано земельну частку (пай) в натурі із земель колективної власності КСП «Іскра», на підставі розпорядження Ананьївської районної державної адміністрації Одеської області від 07 вересня 2004 року №299, в розмірі 4,92 га, розташовану на масиві №34 на землях колективної власності КСП «Іскра»та складено відповідний план (а.с.6,8).
Крім того з копії договору оренди земельної ділянки №14 від 25 квітня 2005 року вбачається, що 25 квітня 2005 року між ТОВ «Іскра-Юг»та ОСОБА_3, який є власником земельної ділянки, площею 4,92 га, на підставі державного акта серії ЯА №154771, укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого ТОВ «Іскра-Юг»приймає в оренду у ОСОБА_3 вказану земельну ділянку та сплачує останньому щорічно орендну плату. Даний договір зареєстрований в Ананьївському відділі реєстрації у книзі записів реєстрації договорів оренди 18 вересня 2008 року за №040851200027. Також між ОСОБА_3 та керівником ТОВ «Іскра-Юг»ОСОБА_4 25 квітня 2005 року підписано акт приймання -передачі земельної ділянки в оренду, згідно договору оренди землі №14, відповідно до якого ОСОБА_3 передав, а ТОВ «Іскра-Юг»прийняло в строкове користування (оренду) земельну ділянку сільськогосподарського призначення, загальною площею 4,92 га, що розташована на території Новоолександрівської сільської ради Ананьївського району Одеської області, масив №34, ділянка №197 (а.с.9-12).
З довідки, наданої ТОВ «Іскра-Юг»вбачається, що товариство протягом 2005-2010 років проводило розрахунок з ОСОБА_3 за оренду земельного паю (а.с.24).
Згідно довідки відділу Держкомзему в Ананьївському районі Одеської області від 20 жовтня 2011 року №0-01-05/870, 18 вересня 2008 року зареєстровано договір оренди земельної ділянки №14 від 25 квітня 2005 року за номером 040851200027, укладений між ОСОБА_3 та ТОВ «Іскра-Юг», термін дії якого складає 10 років. Земельна ділянка, площею 4,92 га, кадастровий номер земельної ділянки 5120283900:01:001:0064, про що також свідчить реєстраційна картка земельної ділянки серії АБГ №805751 (а.с.30-31).
Також встановлено, що судово-почеркознавчу експертизу по справі за позовом ОСОБА_3 до ТОВ «Іскра-Юг»про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним та усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою, провести неможливо, про що свідчить повідомлення Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз про неможливість надання висновку судово-почеркознавчої експертизи №3416/02 від 06 червня 2012 року (а.с.59-61).
Відповідно до вимог глави 4 ЦПК України, під час судового розгляду сторонам по даній цивільній справі були роз'яснені в тому числі процесуальні права та обов'язки сторін згідно ст.31 ЦПК України.
Згідно ст.10 п.3 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, а суд, згідно ст. 11 п.1 ЦПК України розглядає цивільні справи , в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін
Згідно ст.407 п.1 ЦК України право користування чужою земельною ділянкою встановлюється договором між власником земельної ділянки і особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб.
Як визначено в ст.792 ЦК України та ст.ст.1, 13 Закону України «Про оренду землі №161-ХІV від 06 жовтня 1998 року з наступними доповненнями та змінами, за договором оренди земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відповідно, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з ч.4 ст.15 Закону України «Про оренду землі», невід'ємною частиною договору оренди землі є: акт визначення меж земельної ділянки в натурі, акт приймання-передачі об'єкта оренди, кадастровий план земельної ділянки та ін. Згідно ст.20 Закону України «Про оренду землі»державній реєстрації підлягає тільки укладений договір.
Відповідно до ст.ст.124, 125, 126 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Право оренди землі оформлюється договором, який реєструється відповідно до закону.
Відповідно до ст. ст. 628, 638 ЦК України зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до ст.18 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації, що узгоджується з ч.3 ст.640 ЦК України (нормативний акт, який вступив в силу після прийняття Закону України «Про оренду землі»і є основним актом цивільного законодавства), відповідно до якої договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності і нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.
За правилами ст.27 Закону України «Про оренду землі»відповідачеві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Судом встановлено, що акт приймання-передачі земельної ділянки в оренду сторонами підписаний. При цьому навіть, якщо хронологічно передача земельної ділянки відбулася до реєстрації договору, то вважається, що орендар правомірно користується нею після здійснення такої реєстрації договору в подальшому при умові, що така передача не заперечувалася будь-якою із сторін в період до набрання чинності відповідного договору. Факт використання земельної ділянки до державної реєстрації договору оренди не знайшов свого підтвердження в ході судового розгляду. Крім того, суд враховує, що фактично передача земельної ділянки відбулася, оскільки після державної реєстрації договору оренди 18 вересня 2008 року, відповідач використовував переданий в оренду предмет договору, сплачував орендну плату, відповідно позивач отримував орендну плату.
З урахуванням зазначеного, складення акту приймання-передачі земельної ділянки одночасно з укладенням договору оренди земельної ділянки до його державної реєстрації не є підставою для визнання договору недійсним.
Таким чином, суд керуючись нормами права, які регулюють правовідносини, пов'язані з орендою землі, встановивши, що спірний договір оренди вчинений в формі встановленій для даних договорів, а саме письмовій, підписаний сторонами договору, волевиявлення сторін було вільним, в установленому законом порядку відбулась його державна реєстрація, за відсутності підстав за яких правочин може бути визнаний недійсним, передбачених ст.215 ЦК України, враховуючи, що проведення судово-почеркознавчої експертизи по даній справі неможливе, дійшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог позивача в повному обсязі.
Вирішуючи питання про судові витрати, суд приходить до висновку, що в зв'язку з тим, що позивачу відмовляється в задоволенні його позову, стягненню з відповідача на користь позивача, також не підлягають і інші витрати понесені ним при зверненні до суду з цією позовною заявою, за правилами ст.88 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.407-412, 628, 629, 631, 638, 640, 792, главою 16 ЦК України, Законом України «Про оренду землі», ст.ст.22, 93, 95, 96, 124, 125, 126, 158 ЗК України, ст.ст.10, 11, 31, 60, 88, 169, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволені позовних вимог ОСОБА_3 до Товариство з обмеженою відповідальністю "Іскра-юг" про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним та усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою - відмовити в повному обсязі
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя М. І. Скуртов
Рішення суду набуває законної сили „___В»
Оригінал судового рішення знаходиться в матеріалах судової справи №2- ____/20 р. Ананьївського районного суду Одеської області.
Суд | Ананьївський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 31.08.2012 |
Оприлюднено | 22.01.2014 |
Номер документу | 27153355 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Костеленко Я. Ю.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Костеленко Я. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні