cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" жовтня 2012 р. Справа № 5028/13/13/2012
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Плюшка І.А. -головуючого, Кочерової Н.О., Самусенко С.С.,
розглянувши касаційну скаргуЗакритого акціонерного товариства "Козелецький комбікормовий завод" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 11 липня 2012 року у справі№ 5028/13/13/2012 господарського судуЧернігівської області за позовомПриватного підприємства "Агрофірма імені Ватутіна" доЗакритого акціонерного товариства "Козелецький комбікормовий завод" третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Закрите акціонерне товариство "Виробничо-торгова фірма "Радосинь" провизнання недійсним рішення загальних зборів 20.12.2011 за участю представників сторін: від позивача: не з'явились, від відповідача: Гребеник І.С.,від третьої особи: не з'явились
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2012 року Приватне підприємство "Агрофірма імені Ватутіна" звернулося до господарського суду Чернігівської області із позовом до Закритого акціонерного товариства "Козелецький комбікормовий завод" про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів Закритого акціонерного товариства "Козелецький комбікормовий завод", оформленого протоколом від 20.12.2011.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначав, що неповідомлення його про проведення загальних зборів призвело до неможливості його участі у даних зборах, що тим самим позбавило позивача права, визначеного п.5.2 Статуту відповідача, а саме бути обраним до органів управління.
Рішенням господарського суду Чернігівської області від 03.04.2012 (суддя І.А.Фетисова) в позові відмовлено повністю. Господарський суд першої інстанції, враховуючи наявність кворуму при проведенні загальних зборів, виходив, зокрема, з того, що позивач є власником лише 1,32 % статутного капіталу відповідача, а отже його відсутність або присутність на загальних зборах не могла вплинути на прийняття оскаржуваних рішень товариства та їх зміст.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 11.07.2012 (судді Б.О.Ткаченко -головуючий, О.І.Лобань, Р.В. Федорчук) рішення місцевого господарського суду скасовано, позов задоволено, визнано недійсним рішення загальних зборів акціонерів ЗАТ "Козелецький комбікормовий завод", оформлене протоколом від 20.12.2011. Скасовуючи судове рішення та задовольняючи позовні вимоги, апеляційний господарський суд виходив з того, що незалежно від кількості відсотків статутного капіталу, яким володіє акціонер, він не може бути позбавлений права брати участь у загальних зборах акціонерів, яке забезпечується п. 9.3 Статуту та ч. 1 ст. 34 Закону України "Про акціонерні товариства". Неповідомленням про проведення зборів позивача позбавили права вносити пропозиції до питань порядку денного загальних зборів акціонерів товариства, а також надання пропозицій щодо нових кандидатів до складу органів товариства. Дане право закріплено п. 9.5 Статуту та ч. 1 ст. 38 Закону України "Про акціонерні товариства".
У касаційній скарзі ЗАТ "Козелецький комбікормовий завод" просить скасувати постанову апеляційного господарського суду, а рішення господарського суду першої інстанції залишити без змін.
При цьому, скаржник зазначає, що в даному випадку обов'язок надсилання персонального повідомлення про проведення загальних зборів, ініціатором яких є акціонер, лежить саме на особі, яка веде облік прав власності на акції товариства. Також, скаржник посилається на те, що не було порушено права позивача, кількість голосів останнього (1,32% акцій) не могла вплинути на рішення загальних зборів акціонерів.
Ухвалою Вищого господарського суду України від 08.10.2012 касаційну скаргу прийнято до провадження.
Відповідно до вимог статті 111 7 Господарського процесуального кодексу України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази. У касаційній інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
З дотриманням передбачених законодавством меж перегляду справи в касаційній інстанції, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши правильність застосування норм матеріального та процесуального права апеляційним господарським судом, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено попередніми судовими інстанціями, 14.10.2011 головою правління ЗАТ "Козелецький комбікормовий завод" (відповідач) отримано лист від керуючого санацією ЗАТ "Виробничо-торгова фірма "Радосинь" (третя особа) про необхідність скликання загальних зборів акціонерів ЗАТ "Козелецький комбікормовий завод" із запропонованим порядком денним та зазначенням, що в разі не скликання загальних зборів, він залишає за собою право самостійного їх скликання. Дій щодо скликання загальних зборів відповідачем не вчинено.
Судами також встановлено, що 19.11.2011 ЗАТ "Виробничо-торгова фірма "Радосинь", яке є акціонером ЗАТ "Козелецький комбікормовий завод", було опубліковано в газеті "Новини Придесення" №46 (7949) повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів ЗАТ "Козелецький комбікормовий завод", які відбудуться 20.12.2011 об 11:00 за адресою смт. Козелець, вул. Сидорчука, 9, та зазначено порядок денний.
Повідомлення також опубліковано в газеті "Відомості" Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 218 (1223) від 18.11.2011.
20.12.2011 проведено загальні збори акціонерів ЗАТ "Козелецький комбікормовий завод", про що складено протокол.
Згідно протоколу лічильної комісії загальна кількість акціонерів, що зареєструвалися для участі в загальних зборах товариства - 6 осіб, які мають у сукупності 112 609 штук акцій, що становить 62,8% від загальної кількості акцій (голосів) товариства.
Спір у даній справі виник у зв'язку з тим, що, на думку позивача ПП "Агрофірма імені Ватутіна", він як акціонер не був належним чином повідомлений про проведення загальних зборів, а тому прийняті на них рішення підлягають визнанню недійсними.
Відповідно до ст. 32 Закону України "Про акціонерні товариства" та п.9.2. статуту ЗАТ "Козелецький комбікормовий завод" загальні збори є вищим органом акціонерного товариства.
Законом України "Про акціонерні товариства" передбачено, що письмове повідомлення про проведення загальних зборів та їх порядок денний надсилається акціонерам персонально (з урахуванням частини другої цієї статті) особою, яка скликає загальні збори, у спосіб, передбачений статутом акціонерного товариства, у строк не пізніше ніж за 30 днів до дати їх проведення. Повідомлення розсилає особа, яка скликає загальні збори, або особа, яка веде облік прав власності на акції товариства у разі скликання загальних зборів акціонерами.
При цьому, судами встановлено, що відповідно до п.9.5 статуту ЗАТ "Козелецький комбікормовий завод" акціонери -юридичні особи сповіщаються про збори листами. Але загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів і порядку денного. Повідомлення про збори повинно бути зроблено не менш як за 45 днів до їх скликання.
Судами обох інстанцій встановлено, що при скликанні зборів не дотримано в повному обсязі вимог п.9.5 статуту ЗАТ "Козелецький комбікормовий завод" та ст.35 Закону України "Про акціонерні товариства", а саме щодо надсилання персонального повідомлення ПП "Агрофірма імені Ватутіна" про скликання даних зборів.
Однак, як правильно звернув увагу місцевий господарський суд, відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" при розгляді справ судам слід враховувати, що не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень.
Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є: прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону про господарські товариства); прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (частина четверта статті 43 Закону про господарські товариства); прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації (статті 40, 45 Закону про господарські товариства).
При вирішенні питання про недійсність рішень загальних зборів у зв'язку з іншими порушеннями, допущеними під час скликання та проведення загальних зборів, господарський суд повинен оцінити, наскільки ці порушення могли вплинути на прийняття загальними зборами відповідного рішення.
Згідно п.21 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" № 13 від 24.10.2008 при вирішенні спорів про визнання недійсними рішень загальних зборів господарського товариства з підстав недопущення до участі в них акціонерів (учасників) товариства судам необхідно з'ясувати, чи могла їх відсутність (або наявність) істотно вплинути на прийняття рішення, яке оскаржується.
Суди встановили, що позивач володіє часткою у статутному капіталі в розмірі 1,32%, і кворум на загальних зборах акціонерів 20.12.2011 існував, оскільки був у 62,8%. Тому за висновками місцевого господарського суду можлива присутність позивача по справі на загальних зборах не могла істотно вплинути на прийняття рішень зборами акціонерів 20.12.2011.
Господарський суд першої інстанції зазначив, що матеріалами справи не підтверджено порушень статуту та законодавства з боку відповідача, які б могли бути підставами для визнання недійсним рішення зборів акціонерів, оформлених протоколом від 20.12.2011.
Колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з позицією суду першої інстанції з огляду на встановлені обставини, які вказують на відсутність таких порушень при скликанні спірних зборів, які б могли вплинути на дійсність їх рішення.
Враховуючи викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України приходить до висновку, що постанова апеляційної інстанції підлягає скасуванню, а рішення місцевого господарського суду -залишенню в силі.
Керуючись ст.ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 -111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ЗАТ "Козелецький комбікормовий завод" задовольнити.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 11.07.2012 у справі № 5028/13/13/2012 скасувати.
Рішення господарського суду Чернігівської області від 03.04.2012 у справі №5028/13/13/2012 залишити без змін.
Стягнути з Приватного підприємства "Агрофірма імені Ватутіна" (код ЄДРПОУ 05388807) на користь Закритого акціонерного товариства "Козелецький комбікормовий завод" (код ЄДРПОУ 05388919) судовий збір в розмірі 751,1 грн. за подання касаційної скарги.
Доручити господарському суду першої інстанції видати відповідний наказ.
Головуючий суддя І. Плюшко
Судді: Н. Кочерова
С. Самусенко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2012 |
Оприлюднено | 05.11.2012 |
Номер документу | 27202284 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Самусенко C.C.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні