cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
01.11.12р. Справа № 14/5005/8397/2012
За позовом Нікопольського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, 53211, м. Нікополь, вул. Микитинська, 68-А, в інтересах держави в особі Нікопольської районної державної адміністрації, 53200, м. Нікополь, вул. Шевченко, 130
до Приватного підприємства "Брокер Н", 53201, м. Нікополь, пр. Трубників, б. 6, кв. 1
про внесення змін до п. 4.2 договору оренди земельної ділянки від 18.07.2003 року
Суддя Панна С.П.
Представники:
Від позивача Безродний Ю.В. - начальник відділу правового, кадрового та інформаційного забезпечення управління агропромислового розвитку за довіреністю від 11.04.2012 року за № 1091
Від відповідача Ємець Е.О. - директор, довідка серії АБ № 450493 від 25.10.2012 року
За участю прокурора відділу прокуратури м. Дніпропетровська - Каюк М.С. за довіреністю № 3913 від 18.09.2012 року
СУТЬ СПОРУ:
Нікопольський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом в інтересах держави в особі Нікопольської районної державної адміністрації до Приватного підприємства "Брокер Н" про внесення змін до п. 4.2 договору оренди землі від 17.07.2003 року, посвідченого приватним нотаріусом НРНО Гульбандян Л.В., зареєстрованого в реєстрі за № 4229 та зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 18.07.2003 року за № 3, який укладено між Нікопольською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством "Брокер Н" шляхом викладення його в наступній редакції:
"п. 4.2. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 195 грн. 33 коп. за 1 га або 23 049 грн. 99 коп. за 118,0054 га орендованої земельної площі.".
Позовні вимоги обґрунтовано наступним: відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
- не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлювальних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки, тобто умови спірного договору суперечать вимогам ст. 288 Податкового кодексу України.
Відповідач з позовними вимогами не погоджується (відзив на позовну заяву від 30.10.2012 року за № 17) посилаючись на те, що:
- землі Борисівського ставка відведені для рибогосподарських потреб і відносяться до земель сільськогосподарського призначення;
- згідно додаткової угоди орендна плата складає 111,24 грн. за 1 га, тобто не менше розміру земельного податку відповідно до п. 288.5.1 Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у справі оголошувались вступна та резолютивна частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін та прокурора, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
17.07.2003 року між Нікопольською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області, як орендодавцем, та Приватним підприємством "Брокер Н", як орендарем, було укладено договір оренди земельної ділянки (водного фонду) згідно п. 1.1 якого орендодавець на підставі розпорядження голови Нікопольської районної державної адміністрації № 270-р від 04.07.2003 року надає, а орендар приймає в строкове, платне володіння і користування земельну ділянку, яка розташована 0,8 км на Схід від с. Борисівка (землі водного фонду на території Дмитрівської сільської ради Нікопольського району). Межі земельної ділянки визначені в проекті відведення, який є невід'ємною частиною цього договору.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 118,0054 га, в т. ч. ставки 71,8264 га, пасовища 30,0798 га, під господарськими шляхами 8,9536 га, інші захисні насадження 0,1948 га, чагарники 6,5704 га, яри 0,3804 га (п. 1.2 договору).
За приписами п. 2.1 договору земельна ділянка надається в тимчасове користування для рибогосподарських потреб.
Відповідно до п. 3.1 договору земельна ділянка надається в тимчасове користування строком на 49 років починаючи з 01.01.2003 року до 31.12.2052 року.
Пунктом 4.1 договору передбачено, що форма (вид) орендної плати -грошова.
Розмір орендної плати є договірним і складає: 30,0 грн. 00 коп. за 1 га або 3040 грн. 16 коп. за 118,0054 га щорічно (п. 4.2 договору).
За приписами п. 4.5 договору грошова оцінка пасовищ складає 3051 грн. 67 коп. за 1 га або 91793 грн. 62 коп. за 0,0798 га. Грошова оцінка несільськогосподарських угідь за межами населеного пункту не визначалась.
Пунктом 4.8 договору оренди передбачено наступне: підставами для зміни розміру, порядку, строків та умов виплати орендної плати можуть бути: зміна умов господарювання, передбачених договором; зміна умов договору спричинених інфляційними процесами, погіршення стану земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується відповідними документами, невиконання або неналежне виконання орендодавцем обов'язків, які викладені у п 1.5 договору, збільшення розмірів ставки земельного податку, інші випадки, передбачені законодавством України.
Згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Частиною 1 ст. 651 Цивільного кодексу України передбачає, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Приписами ст. 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за користування земельними ділянками, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку.
Як встановлено матеріалами справи, розпорядженням Нікопольської районної державної адміністрації за № 101-р-12 від 23.03.2012 року встановлено на 2012 рік розмір орендної плати у вигляді трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України для земель "іншого призначення" та внести відповідні зміни до договорів оренди земельних ділянок (водного фонду) на території Нікопольського району, укладених між Нікопольською районною державною адміністрацією та юридичними (фізичними) особами орендарями згідно з додатком.
Відповідачем не надано доказів скасування вищевказаного рішення Дніпропетровської міської ради.
Згідно приписів ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового Кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Приписами ст. 27 Податкового кодексу України передбачено, що граничною ставкою податку визнається максимальний або мінімальний розмір ставки за певним податком, встановлений цим Кодексом.
Відповідно до ст. 26 Податкового кодексу України базовою (основною) ставкою податку визначається ставка, що визначена такою для окремого податку відповідним розділом цього Кодексу. У випадках, передбачених цим Кодексом, під час обчислення одного і того самого податку можуть використовуватися декілька базових (основних) ставок.
Статтею 288 Податкового Кодексу України встановлено, що:
288.1. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
288.4. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
288.5. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
288.5.1. не може бути меншою:
для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом ;
288.5.2. не може перевищувати:
а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;
б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Приймаючи до уваги викладене, розмір річної орендної плати щодо спірної земельної ділянки не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.
Як вбачається з матеріалів справи, сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (постанова Верховного Суду України від 27.12.2010 року у справі № 27/15-10).
За таких обставин, господарський суд зазначає, що встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, позивач вправі був вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін (постанови Вищого господарського суду України у справах № 11/14-ПД-10 від 28.09.2010 року, № 1/125пд від 15.11.2010 року, № 19/132пд від 17.11.2010 року, № 54/91-10 від 25.11.2010 року, № 11/171-10 від 23.12.2010 року).
Відповідно до листа Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області від 11.04.2012 року за № 1071 (а. с. 25) відповідача повідомлено про необхідність приведення спірного договору оренди землі до вимог чинного законодавства, а підтвердженням отримання вказаного листа відповідачем є відповідь останнього, отримана позивачем 22.05.2012 року з вхідним № 2234/16 (а. с. 26-27).
Необхідно зауважити, що обрання правового засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує (рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 року № 15-рп/2002 у справі № 1-2/2002).
Крім того, внесення змін до договору здійснюється судом не за умови з'ясування додержання стороною процедурного порядку запропонування змін, а в разі наявності відповідних підстав, передбачених законодавством (постанова Вищого господарського суду України від 02.02.2010 року у справі № 32/175-09).
На підтвердження факту зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки прокурором надано лист Головного управління Держкомзему у Дніпропетровській області від 06.02.2012 року за № 798/12-10 (а. с. 15) відповідно до якого станом на 01.01.2012 року середня нормативна грошова оцінка 1 гектара ріллі по області становить 21701,9 грн. (а. с. 15).
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судовий збір відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України підлягає стягненню з відповідача в доход державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 21 Закону України "Про оренду землі", ст. 288 Податкового кодексу України, ст. ст. 651, 652, 653 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Внести зміни до п. 4.2 договору оренди земельної ділянки від 17.07.2003 року, укладеного між Нікопольської районної державної адміністрації до Приватного підприємства "Брокер Н" про внесення змін п. 4.2 договору оренди землі від 17.07.2003 року, посвідченого приватним нотаріусом НРНО Гульбандян Л.В., зареєстрованого в реєстрі за № 4229 та зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 18.07.2003 року за № 3, який укладено між Нікопольською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством "Брокер Н" шляхом викладення його в наступній редакції:
"п. 4.2. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 195 грн. 33 коп. за 1 га або 23 049 грн. 99 коп. за 118,0054 га орендованої земельної площі.".
Стягнути з Приватного підприємства "Брокер Н" (пр. Трубників, б. 6, кв. 1, м. Нікополь, Дніпропетровська обл., 53201, код ЄДРПОУ 30540476) до спеціального фонду Державного бюджету України (одержувач: Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області, ЄДРПОУ 37989269, рахунок № 31214206783005 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, КБКД 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Дніпропетровської області 03499891, п. 2.2 з таблиці ставок судового збору, за якими визначено розмір судового збору) 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 00 коп. - судового збору, про що видати наказ.
Суддя С.П. Панна Повне рішення складено -
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 06.11.2012 |
Оприлюднено | 12.11.2012 |
Номер документу | 27352790 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Євстигнеєв Олександр Сергійович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Євстигнеєв Олександр Сергійович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Лотоцька Лілія Олександрівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Панна Світлана Павлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні