cpg1251
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2012 року Справа № 5020-724/2012
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Євдокімова І.В.,
суддів Сікорської Н.І.,
Заплава Л.М.,
за участю представників сторін:
прокурор, Шульга Антон Миколайович, посвідчення № 005749 від 25.09.12, Старший прокурор відділу прокуратури міста Севастополя;
представник позивача, не з'явився, Севастопольська міська рада;
представник відповідача, не з'явився, Дочірнє підприємство товариство з обмеженою відповідальністю "Стабил";
представник третьої особи, не з'явився, Головне управління Держкомзему у місті Севастополі.
розглянувши апеляційну скаргу Дочірнього підприємства Товариство з обмеженою відповідальністю "Стабил" Виробничо-комерційна Фірма "Максімус" на рішення господарського суду міста Севастополя (суддя Погребняк О.С.) від 03.09.2012 у справі № 5020-724/2012
за позовом Прокурора Гагарінського району міста Севастополя (вул. Корчагіна, 16,Севастополь,99014)
в інтересах держави в особі Севастопольської міської ради (вул. Леніна, 3,Севастополь,99011)
до Дочірнього підприємства Товариство з обмеженою відповідальністю "Стабил" Виробничо-комерційна Фірма "Максімус" (пр. Ген. Острякова, 15,Севастополь,99029)
3-тя особа Головне управління Держкомзему у місті Севастополі (вул. Демідова, 13,Севастополь,99011)
про розірвання договору оренди земельної ділянки
ВСТАНОВИВ :
Прокурор Гагарінського району міста Севастополя звернувся до господарського суду м. Севастополя з позовом в інтересах держави в особі Севастопольської міської Ради до ДП ТОВ "Стабил" - Виробничо-комерційна Фірма "Максімус" про розірвання договору оренди земельної ділянки.
Рішенням господарського суду міста Севастополя від 03 вересня 2012 року у справі № 5020-724/2012 позов задоволено.
Не погодившись з постановленим судовим актом, заявник звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду першої інстанції скасувати, постановити нове про відмову у задоволенні позову.
Апеляційну скаргу мотивовано тим, що рішення Севастопольської міської ради, яким вирішено розірвати договір оренди, прийнято у відношенні невідомого договору оренди.
Заявник апеляційної скарги посилається на недотримання порядку розірвання договорів, закріплений статтею 188 Господарського кодексу України, та зазначає, що суд першої інстанції помилився, зробивши висновок про нездійснення будівництва на земельній ділянці.
Крім того, вважає невідповідним нормам законодавства рішення Севастопольської міської ради від 13.09.2011 № 1510, яким вирішено розірвати договір оренди.
В судове засідання апеляційної інстанції, яке було призначене на 07.11.2012 представники сторін та третьої особи не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомленні належним чином.
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін -це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Оскільки матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, підстав для відкладення розгляду справи не вбачається.
Під час перегляду справи в апеляційному порядку на підставі статті 101 Господарського процесуального кодексу України, судова колегія встановила наступне.
22.07.2004 між Севастопольською міською Радою (Орендодавець) та Дочірнім підприємством ТОВ "Стабил" - Виробничо-комерційна Фірма "Максімус" (Орендар) укладено Договір оренди земельної ділянки (далі - Договір) за змістом якого Орендодавець, відповідно до рішення Севастопольської міської Ради № 1829 від 11.02.2004 надав, а Орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування автозаправочної станції, яка знаходиться в м. Севастополі в районі перехрестя проспекту Героїв Сталінграду - вулиці Бориса Михайлова, загальною площею 0,5042 га. (том 1, а.с. 5-10)
У подальшому, 28.07.2004 між сторонами за Договором був укладений акт приймання-передачі земельної ділянки, згідно з яким орендодавець передав, а орендар прийняв земельну ділянку, площею 0,5042 га. (а.с. 10)
Згідно з пунктом 4.1 Договору, річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у відповідності до Методики визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі, затвердженої рішенням Севастопольської міської Ради № 1348 від 14.10.2003, у розмірі 4,5 % від грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до пункту 4.2 Договору, величина річної орендної плати за користування земельною ділянкою згідно розрахунку складає на період будівництва: 453784 х 0,045 = 20420,28 грн.; на наступний період: 2268918 х 0,045 = 102101,31 грн.
Пунктом 4.3 Договору передбачено, що зазначений розрахунок річної орендної плати корегується щорічно відповідно до пункту 4.5 Договору.
Згідно зі змістом пунктів 4.4, 4.5 Договору, орендна плата за землю вноситься Орендарем рівними частками щомісячно до 15 числа місяця, наступного за звітним, в національній валюті України на спеціальний бюджетний рахунок міста у районному фінансовому управлінні за місцем розташування земельної ділянки. Нарахування розміру орендної плати здійснюється з урахуванням індексу інфляції, розмір річної орендної плати підлягає щорічному перерахунку в строк до 01 лютого поточного року у залежності від щорічно індексованої грошової оцінці земельної ділянки.
Пунктом 9.2.2 Договору встановлено, що Орендар зобов'язаний, зокрема, розпочати освоєння земельної ділянки та закінчити забудову згідно з цільовим призначенням, вказаним у пункті 5.2 Договору - протягом 2 років з моменту підписання акту приймання-передачі земельної ділянки.
Крім того, якщо в затвердженій належним чином проектно-кошторисній документації передбачається інший строк будівництва, то за клопотанням Орендаря в договір вносяться відповідні зміни в частині збільшення цього строку.
Відповідно до пункту 10.1 Договору, Орендар приймає на себе обов'язки з участі в створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Севастополя відповідно до діючого законодавства та рішеннями Севастопольської міської Ради, для чого Орендар повинен в строк до отримання дозволу інспекції ДАБК на здійснення будівельних робіт (після розроблення проектно-кошторисної документації, але не пізніше одного року від дати приймання-передачі земельної ділянки) укласти із Севастопольською міською державною адміністрацією договір про пайову участь забудовників у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Севастополя.
Пунктом 3.1 Договору встановлено, що він є укладений строком до 01.10.2028.
Відповідно до пункту 12.3 Договору, його дія припиняється шляхом розірвання: - за взаємною згодою сторін; - за рішенням суду за вимогою однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором та інш.; - за іншими підставами, визначеними законом.
Згідно з пунктом 12.4 Договору, орендодавець може розірвати договір в односторонньому порядку у випадках: - використання орендарем земельної ділянки не за цільовим призначенням; - несплати орендарем протягом трьох місяців орендної плати в повному обсязі; - не використання земельної ділянки під будівництво протягом трьох років підряд.
Невиконання орендарем умов зазначеного договору оренди стало причиною для звернення позивача з позовом про розірвання договору оренди земельної ділянки.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Предметом доказування у справі є наявність підстав для дострокового розірвання договору на вимогу позивача за рішенням суду внаслідок порушення відповідачем умов договору, що передбачено нормами статті 32 Закону України "Про оренду землі".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (стаття 13 Закону).
Згідно зі статтею 124 Земельного кодексу України (у редакції, яка діяла станом на час укладення спірного договору оренди землі) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Крім того, у вирішенні спорів про розірвання договору оренди землі з підстав невиконання або несвоєчасного виконання орендарем визначеного договором обов'язку щодо здачі об'єкта будівництва в експлуатацію у встановлений граничний строк слід виходити з положень Законів України "Про основи містобудування" та "Про планування і забудову територій" та відповідних обставин, які впливають або могли б вплинути на порушення строків будівництва та введення в експлуатацію об'єкта. У вирішенні таких спорів суди мають з'ясовувати, у чому полягає шкода, завдана органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування у зв'язку з зазначеною обставиною, та чим саме така обставина порушує чи обмежує права орендодавця, а відтак чи буде це істотним порушенням умов договору оренди, що в подальшому може потягнути його розірвання.
Як було зазначено, на підставі рішення Севастопольського міської Ради від 11.02.2004 № 1829 між Севастопольською міською Радою (позивач) та Дочірнім підприємством ТОВ "Стабил" - Виробничо-комерційна Фірма "Максімус" (відповідач) укладено Договір оренди земельної ділянки від 22.07.2004.
Пунктом 9.2.2 Договору Орендар прийняв на себе обов'язок розпочати освоєння земельної ділянки та закінчити забудову згідно з цільовим призначенням, вказаним у пункті 5.2 Договору - протягом 2 років з моменту підписання акту приймання-передачі земельної ділянки.
Пунктом 10.1 Орендар також прийняв на себе обов'язок з участі в створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Севастополя відповідно до діючого законодавства та рішеннями Севастопольської міської Ради, для чого Орендар повинен в строк до отримання дозволу інспекції ДАБК на здійснення будівельних робіт (після розроблення проектно-кошторисної документації, але не пізніше одного року від дати приймання-передачі земельної ділянки) укласти із Севастопольською міською державною адміністрацією договір про пайову участь забудовників у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Севастополя.
Відповідно до частини першої статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі статтею 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Пунктом 12.3 Договору передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання стороною обов'язків, передбачених договором.
Крім того, згідно з пунктом 13.7 Договору, у випадку, якщо Орендар протягом строків, визначених у Договорі не виконав частину або усі умови та обов'язки, обумовлені в ньому, то договір розривається з вини та за рахунок Орендаря в порядку, визначеному у цьому Договорі.
Доказів фактичного виконання прийнятих на себе зобов`язань по договору судам не надано, тому судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що в даному випадку має місце невиконання орендарем конкретного обов`язку, передбаченого договором у встановлений строк.
Стосовно посилання заявника апеляційної скарги на порушення загального порядку зміни і розірвання господарських договорів, що передбачено статтею 188 Господарського кодексу України та невідповідності нормам законодавства рішення Севастопольської міської ради від 13.09.2011 № 1510, яким вирішено розірвати договір оренди, слід зазначити наступне.
Так право на звернення з позовом про розірвання договору оренди землі у випадку порушення умов договору передбачено статтею 188 Господарського кодексу, статтею 32 Закону України „Про оренду землі" і не залежить від наявності чи відсутності окремого рішення міської ради.
Крім того, передбачене статтею 188 Господарського кодексу України надсилання іншій стороні пропозицій про розірвання договору в разі виникнення такої необхідності є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує та може звернутися за захистом свого порушеного права шляхом подання позову до відповідача про розірвання договору.
Щодо посилання заявника апеляційної скарги на те, що суд першої інстанції помилився, зробивши висновок про нездійснення будівництва на земельній ділянці, слід зазначити наступне.
01.12.2004 між відповідачем - Замовник, та ТОВ «Стройпроект»- Підрядник, було укладено підрядний контракт № 14, згідно з пунктом 2.1 якого Замовник доручає, а Підрядник зобов`язується на власний ризик, у встановлені строки та в межах договірної ціни власними та залученими силами і засобами виконати передбачені проектною документацією на будівництво комплекс будівельно-монтажних та пусконаладочних робіт по об`єкту: АЗС на 250 автозаправок на добу, що знаходиться за адресою: м. Севастополь, перехрестя вул. Гер. Сталінграда та Б. Михайлова. (том 1, а.с.76-78)
Пунктом 4.1 вказаного підрядного контракту встановлено строк закінчення виконання будівельно-монтажних робіт (БМР) та підписання акту введення об`єкта в експлуатацію - 04.04.2005.
Однак, доказів реального виконання вказаного контракту судам не надано.
Також відповідачем надав договір № 49-р/12 від 22.12.2004, укладений з Закритим акціонерним товариством «Авіас Плюс»- Підрядником, відповідно до пункту 1.1 якого Замовник доручає, а Підрядник виконує демонтажні, ремонтні, загальнобудівельні та спеціальні роботи, а також попередні роботи (огляди, обміри, розрахунки) на об`єктах Замовника.
Крім того, відповідач посилався на договір № 12/11 від 12.11.2008, укладений з ТОВ «Будівельна компанія «Імхотеп»- Підрядник, за умовами якого останній зобов`язався виконати роботи по встановленню огорожі ділянки в м. Севастополі на перехресті вул. Б. Михайлова та Героїв Сталінграду.
Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
В даному випадку, відповідач був зобов`язаний протягом двох років з моменту підписання акту прийому-передачі земельної ділянки (тобто до 28.07.2006) виконати вимоги підпункту «г»пункту 9.2.2 та пункту 10.1 договору.
Проте, крім укладення підрядного контракту та договору на встановлення огорожі, відповідач не вжив жодних заходів, спрямованих на реальне виконання зобов`язання у встановлений договором строк.
Крім того, за даними Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у місті Севастополі від 28.08.2012 № 7/27-4041 Дочірньому підприємству ТОВ "Стабил" - Виробничо-комерційна Фірма "Максімус" на перехресті просп. Гер.Сталінграду та вул. Б.Михайлова декларацію про початок виконання будівельних/підготовчих робіт не реєструвала, дозвіл на виконання будівельних робіт не видавала (том 1, а.с.105).
Також, відсутні докази звернення відповідача з клопотанням до міської ради про продовження строків будівництва, як того вимагає підпункт «г»пункту 9.2.2 договору.
Відповідач не надав судам доказів укладення Договору про пайову участь забудовників у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Севастополя у виконання п. 10.1 Договору оренди.
Згідно з частинами другою та третьою статті 653 Цивільного кодексу України, у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються. У разі розірвання договору зобов'язання припиняється з моменту досягнення домовленості про розірвання договору, якщо інше не встановлено договором. Якщо договір розривається у судовому порядку, зобов'язання припиняється з моменту набрання рішенням суду про розірвання договору законної сили.
Абзацом першим статті 34 Закону України „Про оренду землі" визначено, що у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
Підпунктом „о" пункту 9.2.2 Договору встановлений обов'язок Орендаря повернути Орендодавцю земельну ділянку після припинення чи розірвання Договору, у стані, пригідному для його використання за цільовим призначенням.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції в частині повернення зазначеної земельної ділянки також є обґрунтованим.
З огляду на викладене, судова колегія Севастопольського апеляційного господарського суду вважає, що рішення суду першої інстанції постановлено у повній відповідності до вимог чинного законодавства, при повному дослідженні всіх обставин у справі, тому підлягає залишенню без змін, а апеляційні скарги - залишенню без задоволення.
Керуючись статтями 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Дочірнього підприємства Товариство з обмеженою відповідальністю "Стабил" Виробничо-комерційна Фірма "Максімус" на рішення господарського суду міста Севастополя від 03.09.2012 у справі № 5020-724/2012 залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду міста Севастополя від 03.09.2012 у справі № 5020-724/2012 залишити без змін.
Головуючий суддя І.В. Євдокімов
Судді Н.І. Сікорська
Л.М. Заплава
Розсилка:
1. Прокурор Гагарінського району міста Севастополя (вул. Корчагіна, 16,Севастополь,99014)
2. Севастопольська міська рада (вул. Леніна, 3,Севастополь,99011)
3. Дочірнє підприємство Товариство з обмеженою відповідальністю "Стабил" Виробничо-комерційна Фірма "Максімус" (пр. Ген. Острякова, 15,Севастополь,99029)
4. Головне управління Держкомзему у місті Севастополі (вул. Демідова, 13,Севастополь,99011)
5. Прокуратура міста Севастополя (99011, м. Севастополь, вул. Павліченко, 1)
Суд | Севастопольський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2012 |
Оприлюднено | 13.11.2012 |
Номер документу | 27376543 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Євдокімов Ігор Вячеславович
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Євдокімов Ігор Вячеславович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні