Справа № 119/1765/12
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 листопада 2012 року
Совєтський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого - судді Дмитрієва Т.М.
при секретарі - Менусмановій А.К.
за участю: представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - Журба І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Совєтський Совєтського району Автономної Республіки Крим цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до Завітненської сільської ради Совєтського району Автономної Республіки Крим про стягнення матеріальної допомоги на оздоровлення та середнього заробітку за затримку розрахунку при звільненні,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_4 звернувся до суду із позовною заявою до Завітненської сільської ради Совєтського району Автономної Республіки Крим про стягнення матеріальної допомоги на оздоровлення у сумі 960 гривень та середнього заробітку за затримку розрахунку при звільненні у сумі 7608 гривень 96 копійок. Позовні вимоги мотивовані тим, що з 13 січня 2009 року позивач працював на посаді охоронника яслі-сада «Аленький цветочек» Завітненської сільської ради Совєтського району АР Крим. 20 січня 2012 року він звільнився з посади на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП України. При звільненні відповідач повинен йому був виплатити заробітну плату за фактично відпрацьований час та матеріальну допомогу на оздоровлення за 2011 рік, яка була передбачена умовами колективного договору. Проте, в порушення ст. 116 КЗпП України в день звільнення розрахунок з ним не було здійснено. 07 лютого 2012 року відповідач виплатив йому заробітну плату, а матеріальна допомога не виплачена до теперішнього часу.
Позивач - ОСОБА_4 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на викладені у позовній заяві обставини та просив їх задовольнити.
Представник позивача - ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, при цьому пояснила, що відповідно до умов колективного договору відповідач повинен сплачувати робітникам матеріальну допомогу на оздоровлення у розмірі одного посадового окладу в межах фонду заробітної плати. У 2012 році була економія заробітної плати, тому відповідач мав сплатити позивачу матеріальну допомогу у загальному розмірі 960 гривень. За таких умов просила стягнути з Завітненської сільської ради Совєтського району Автономної Республіки Крим зазначену матеріальну допомогу та середній заробіток за період затримки розрахунку.
Представник відповідача Завітненської сільської ради Совєтського району Автономної Республіки Крим - Журба І.І. у судовому засіданні позовні вимоги не визнав у повному обсязі, при цьому пояснив, що виплата матеріальної допомоги робітникам є правом, а не обов'язком сільської ради, а крім того, гроші на виплату допомоги не були передбачені відповідним бюджетом. Крім того, представник відповідача просив застосувати тримісячний строк позовної давності і з цих підстав відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення осіб, приймаючих участь у справі, допитавши свідка та дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини.
13 січня 2009 року згідно із розпорядженням Завітненської сільської ради Совєтського району АР Крим № 03/02-5 ОСОБА_4 був прийнятий на посаду охоронника яслі-сада «Аленький цветочек», а 20 січня 2012 року згідно до наказу № 7-ЛС його було звільнено на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП України (а.с. 5).
07 лютого 2012 року відповідно звіту про стан рахунку (а.с. 18) Завітненською сільською радою Совєтського району АР Крим був проведений розрахунок по заробітній платі з ОСОБА_4 у сумі 1017 гривень 52 копійки.
Згідно із п. 4.21 колективного договору ДУЗ «Аленький цветочек» Завітненської сільської ради АР Крим на 2010 - 2014 роки, який було схвалено на загальних зборах трудового колективу протоколом № 24 від 14 вересня 2010 року (а.с. 46-48) передбачено надання робітникам матеріальної допомоги, в тому числі на оздоровлення, за виключенням матеріальної допомоги на погребіння, у сумі не більш, чим один посадовий оклад в рік в межах фонду заробітної плати, затвердженої в сметі доходів та витрат установи, згідно Постанови КМУ № 134 від 07 лютого 2001 року.
Відповідно до довідки № 285/02-15 Завітненської сільської ради АР Крим від 05 вересня 2012 року матеріальна допомога на оздоровлення у 2011 році охоронцю дитячого садку «Аленький цветочек» ОСОБА_4 не нараховувалася у зв'язку з тим, що у фонді оплати праці Завітненської сільської ради на 2011 рік, особам, не віднесеним до категорії посадових осіб сільської ради, виплати на матеріальну допомогу на оздоровлення не були передбачені бюджетом, у зв'язку з чим не нараховувалася та не виплачувалася (а.с. 23). Але зазначені твердження спростовуються актом ревізії фінансово-господарської діяльності виконавчого комітету Завітненської сільскої ради за період з 01 січня 2007 року по 31 грудня 2011 року № 25-18/57 Джанкойської об'єднаної Державної фінансової інспекції від 03 квітня 2012 року. Зазначеним актом встановлено, що у порушення абз. б) п. 4 Постанови КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів по оплаті праці працівників установ, закладів і організацій окремих галузей бюджетної сфери» № 1298 від 30 серпня 2002 року, 10-ти працівникам ДУЗ «Аленький цветочек» при наявності заяв про виплату матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, не нарахована та не сплачена матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі одного посадового окладу, як це передбачено у колективному договорі, на загальну суму 8873 гривень 75 копійок за період з лютого по вересень 2011 року (а.с. 32-39). Крім того, п. 7 письмової вимоги про усунення порушень встановлених ревізією Джанкойської об'єднаної Державної фінансової інспекції № 25-12/1090 від 10 квітня 2012 року передбачена необхідність усунення порушення абз. б) п. 4 Постанови КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів по оплаті праці працівників установ, закладів і організацій окремих галузей бюджетної сфери» № 1298 від 30 серпня 2002 року, а саме провести донарахування та виплатити працівникам матеріальну допомогу у загальній сумі 8873 гривні 75 копійок (а.с. 30-31).
Відповідно відомості донарахування матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки робітникам д/с «Аленький цветочек» за 2011 рік ОСОБА_4 донарахована матеріальна допомога на оздоровлення за червень 2011 року у сумі 960 гривень згідно поданої ним заяви (а.с. 49), проте вона на теперішній час не виплачена і складає 960 гривень.
Із звіту про надходження та використання коштів загального фонду за 2011 рік Завітненської сільської ради АР Крим (а.с.50-52) вбачається економія фонду заробітної плати.
Вимогами ст. 116 КЗпП України передбачено, що при звільненні працівника виплата усіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, проводиться в день звільнення. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні. Власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
Відповідно до ст. 117 КЗпП України у разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належним звільненому працівникові сум в строки, зазначені ст. 116 КЗпП України, при відсутності спору про їх розмір, підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Згідно із розрахунком наданим представником позивача (а.с. 3) заборгованість по заробітній платі при звільненні складає 1017 гривень 52 копійки, яка була сплачена 07 лютого 2012 року та 960 гривень заборгованість за матеріальну допомогу на оздоровлення за 2011 рік. Кількість робочих днів у листопада - грудні 2011 року складає 44 дня. Сумарний розмір заробітної плати за листопад - грудень 2011 року складає 2325 гривень. Вартість одного робочого дня складає 52 гривні 84 копійки. Розмір середньої заробітної плати за несвоєчасне проведення розрахунку при звільненні по заробітній платі з 20 січня 2012 року по 20 серпня 2012 року, тобто за 144 дня, складає 7608 гривень 96 копійок (144 х 52,84 = 7608,96). Загальна сума, яка підлягає виплаті складає 8568 гривень 96 копійок (7608,96 + 960 = 8568,96). При цьому, представник відповідача у судовому засіданні не заявив вимог щодо оспорювання зазначеного розрахунку.
Відповідно до ст.ст. 10, 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести за допомогою належних та допустимих доказів ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням положень ст.ст. 57 - 59 ЦПК України, при цьому відповідач не надав суду доказів, які б підтвердили факт сплати всіх належних позивачу від роботодавця сум з часу його звільнення до часу розгляду справи. Показання свідка ОСОБА_6, яка у судовому засіданні пояснила, що матеріальна допомога позивачу при наявності економії фонду заробітної плати не виплачувалася, оскільки не було відповідного наказу Завітненського сільського голови та це не було передбачено відповідним бюджетом, лише підтверджують факт протиправної бездіяльності з боку керівництва відповідача.
Крім того, посилання представника відповідача на те, що позивачем без поважних причин пропущений тримісячний строк подачі позову про вирішення трудового спору, передбачений ст. 233 КЗпП України, суд вважає неспроможними за наступних підстав.
Відповідно до ст. 233 КЗпП України, у разі порушення законодавства про оплату праці, працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Суд також не може погодитись і доводами відповідача, про те, що позивачем без поважних причин пропущений строк позовної давності при зверненні до суду з вимогами про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, оскільки, як встановлено судом, виплата всіх належних позивачу від роботодавця сум не проведена з часу звільнення до часу розгляду справи.
Тому, на підставі викладеного, позовні вимоги позивача про стягнення матеріальної допомоги на оздоровлення та середнього заробітку за затримку розрахунку при звільненні, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь держави слід стягнути судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 14, 60, 74, 79, 88, 169, 207 - 209, 212-218, 223 ЦПК України,
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_4 до Завітненської сільської ради Совєтського району Автономної Республіки Крим про стягнення матеріальної допомоги на оздоровлення та середнього заробітку за затримку розрахунку при звільненні задовольнити.
Стягнути з Завітненської сільської ради Совєтського району Автономної Республіки Крим (ідентифікаційний код 37336331) на користь ОСОБА_4 матеріальну допомогу на оздоровлення у сумі 960 (дев'ятсот шістдесят) гривень, середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні у сумі 7608 (сім тисяч шістсот вісім) гривень 96 копійок, а взагалі 8568 (вісім тисяч п'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок
Стягнути з Завітненської сільської ради Совєтського району Автономної Республіки Крим (ідентифікаційний код 37336331) судовий збір на користь держави у сумі 214 (двісті чотирнадцять) гривень 60 копійок.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення через Совєтський районний суд Автономної Республіки Крим апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку, передбаченого для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: підпис
З оригіналом згідно
Суддя Совєтського районного суду АР Крим Т.М.Дмитрієв
Суд | Совєтський районний суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 05.11.2012 |
Оприлюднено | 14.11.2012 |
Номер документу | 27378493 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Совєтський районний суд Автономної Республіки Крим
Дмитрієв Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні