Справа№1512/14776/2012
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2012 р. року,
Київський районний суд м. Одеси в складі:
Головуючого - судді Куриленко О.М.
за участю секретаря -Баранової Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення боргу,
ВСТАНОВИВ:
07.11.2012 року позивач звернулась до суду з позовом, який у подальшому уточнив, згідно останьої редакції просив суд ухвалити рішення, яким визнати Договір позики, укладений 27.02.2007 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, а також Договір поруки, укладений 27.02.2007 року між ОСОБА_1, ОСОБА_4 та ОСОБА_3 -дійсними; зобов'язати ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 передати у власність ОСОБА_1 житловий будинок, який розташований за адресою АДРЕСА_1 загальною площею 260,0 кв.м.; зобов'язати ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 передати у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,1007 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ; зобов'язати ОСОБА_2 передати у власність ОСОБА_1 нежилі приміщення офісу площею 91,2 кв.м. в житловому будинку АДРЕСА_2, в якості погашення боргу в розмірі 2 000 000 гривень за договором позики від 27.02.2007 року; стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3219 гривень
Свої вимоги мотивував тим, що 27 лютого 2007 року між позивачем та ОСОБА_2 був укладений Договір позики.
Відповідно до п.1 Договору позики ОСОБА_1 передає у власність грошові кошти у сумі 2 000 000 гривень, а Позичальник приймає у власність та зобов'язується повернути Позикодавцеві таку ж суму грошових коштів у строк визначений цим договором. Кінцевим терміном повернення позики було визначено 27 лютого 2010 року. Так, згідно п.2 Договору позики, Позичальник зобов'язується повернути Позикодавцеві позику, а саме грошові кошти у сумі, передбаченій у п.1 цього Договору у строк до 27.02.2010 року.
За умовами Договору позики, виконання договору здійснюється шляхом повернення грошових коштів єдиним платежем у сумі 2 000 000 гривень.
Також, з метою забезпечення виконання зобов'язань Позичальника за договором позики між Позивачем, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 було укладено договір поруки, згідно якого ОСОБА_3 та ОСОБА_4 поручаються своїм майном у разі невиконання умов договору позики між позивачем на ОСОБА_4, а саме беруть на себе зобов'язання, що у разі неможливості повернення позики, вони передають у власність Позивача наступне майно: кожний з поручителів по 1/3 частин житлового будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, а також кожний з поручителів по 1/3 частини земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.
Станом на день звернення до суду з даною позовною заявою, а ні Позичальник, а ні Поручителі не повернули Позикодавцеві отримані Позичальником гроші, що є порушенням положень укладених договорів, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позові.
Відповідачі у судове засідання з'явились, позовні вимоги визнали, та пояснили, що, дійсно, брали в борг у позивача кошти у розмірі 2 000 000 гривень, однак, на теперішній час повернути борг не можуть у зв'язку з важким матеріальним становищем.
Розглянувши поданий позов, заслухавши позивача, відповідачів, дослідивши матеріали справи, суд доходить до висновку про можливість задоволення позову, виходячи з наступного.
Правовідносини по справі є цивільно-правовими та врегульовані Цивільним Кодексом України.
Як встановлено у судовому засіданні відповідачам ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 на праві власності належить по 1/3 частині житлового будинку, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1, загальною площею 260 кв.м. (в тому числі жила 147 кв.м.) та по 1/3 частці земельної ділянки, яка розташована за адресою АДРЕСА_1, ділянка площею 0,1007 га.
27 лютого 2007 року між позивачем та ОСОБА_2 був укладений Договір позики.
Відповідно до п.1 Договору позики, ОСОБА_1 передає у власність грошові кошти у сумі 2 000 000 гривень, а Позичальник приймає у власність та зобов'язується повернути Позикодавцеві таку ж суму грошових коштів у строк визначений цим договором. Кінцевим терміном повернення позики було визначено 27 лютого 2010 року. Так, згідно п.2 Договору позики, Позичальник зобов'язується повернути Позикодавцеві позику, а саме грошові кошти у сумі, передбаченій у п.1 цього Договору у строк до 27.02.2010 року.
За умовами Договору позики, виконання договору здійснюється шляхом повернення грошових коштів єдиним платежем у сумі 2 000 000 гривень.
Відповідно до п. 5 Договору позики, якщо Позичальник своєчасно не поверне Позикодавцю суму позики, він зобов'язується передати у власність Позикодавцю житловий будинок, який розташований за адресою АДРЕСА_1 загальною площею 260,0 кв.м., земельну ділянку площею 0,1007 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, нежилі приміщення офісу площею 91,2 кв.м. в житловому будинку АДРЕСА_2.
Крім того 27.02.2007 року, з метою забезпечення виконання зобов'язань Позичальника за договором позики, між Позивачем, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 було укладено договір поруки.
Відповідно до п. 3.4. Договору поруки, у разі неможливості виконання зобов'язань Позичальника за Основним договором, кожен з поручителів зобов'язується передати у власніть Кредитора у якості плати по зобов'язанню наступне майно:
Поручитель -1, у разі неможливості виконання зобов'язання Позичальника за Основним договором зобов'язується передати у власність Кредитора 1/3 частину житлового будинку, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1, загальною площею 260 кв.м. (в тому числі жила 147 кв.м.) та 1/3 земельної ділянки, яка розташована за адресою АДРЕСА_1, ділянка площею 0,1007 га;
Поручитель -2 у разі неможливості виконання зобов'язання Позичальника за Основним договором зобов'язується передати у власність Кредитора 1/3 частину житлового будинку, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1, загальною площею 260 кв.м. (в тому числі жила 147 кв.м.) та 1/3 земельної ділянки, яка розташована за адресою АДРЕСА_1, ділянка площею 0,1007 га;
Як пояснив позивач в судовому засіданні, строк дії зазначеного договору позики вже закінчився, відповідачі до теперішнього часу грошові кошти не повернули, посилаючись на особисті майнові труднощі. У зв'язку позивач просить в якості погашення боргу в розмірі 2 000 000 гривень за договором позики від 27.02.2007 року зобов'язати Відповідачів передати у власність ОСОБА_1 від кожного по 1/3 житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 260 кв.м. та по 1/3 земельної ділянки, яка розташована за адресою АДРЕСА_1, ділянка площею 0,1007 га. Крім цього, просить суд зобов'язати ОСОБА_2 передати у власність ОСОБА_1 нежилі приміщення офісу площею 91,2 кв.м. в житловому будинку АДРЕСА_2.
Відповідно до ч.2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтею 533 ЦК України передбачено, що грошове зобов`язання має бути виконано у гривнях. Якщо у зобов`язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає стягненню у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу , якщо інший порядок не встановлений договором або законом.
Згідно зі ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ч 1 ст. 1046 ЦК України За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Відповідно до ст. 1047 ЦК України договір позики укладається у письмовій формі, на підтвердження укладання договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, якій посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей. На підтвердження зобов'язань відповідача позивачем було складено договір позики .
Згідно зі ст. 1049 ЦК України позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок .
Відповідно до ст. 1050 ЦК України, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу.
Як вбачається зі ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за
неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Керуючись положеннями ст. 1052 ЦК України суд доходить висновку, що у разі невиконання позичальником обов'язків, встановлених договором позики, щодо забезпечення повернення позики, а також у разі втрати забезпечення виконання зобов'язання або погіршення його умов за обставин, за які позикодавець не несе відповідальності, позикодавець має право вимагати від позичальника дострокового повернення позики та сплати процентів, належних йому відповідно до ст. 1048 цього Кодексу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не припустив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 620 ЦК України передбачені правові наслідки невиконання обов'язку передати річ, визначену індивідуальними ознаками.
Так, у разі невиконання боржником обов'язку передати кредиторові у власність або у користування річ, визначену ідивідуальними ознаками, кредитор має право витребувати цю річ у боржника та вимагати її передання відповідно до умов зобов'язання.
Згідно ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.
Відповідно до ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які спільно дали поруку, відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.
Суд, вивчивши матеріали справи, вислухавши сторони, приймаючи до уваги визнання позову відповідачами, доходить до висновку про те, що в справі міститься достатньо доказів для ухвалення рішення про задоволення позову.
З урахуванням вищевикладеного та керуючись ст.ст. 7, 8, 10, 11, 15, 130, 209, 212-215, 223, ЦПК України, ст.ст. 3, 11, 15, 16, 533, 536, 611, 625, 1049, 1212,1214 ЦК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення боргу -задовольнити.
Визнати Договір позики, укладений 27.02.2007 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, а також Договір поруки, укладений 27.02.2007 року між ОСОБА_1, ОСОБА_4 та ОСОБА_3 -дійсними.
Зобов'язати ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 передати у власність ОСОБА_1 житловий будинок, який розташований за адресою АДРЕСА_1 загальною площею 260,0 кв.м.;
Зобов'язати ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 передати у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,1007 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Зобов'язати ОСОБА_2 передати у власність ОСОБА_1 нежилі приміщення офісу площею 91,2 кв.м. в житловому будинку АДРЕСА_2, в якості погашення боргу в розмірі 2 000 000 гривень за договором позики від 27.02.2007 року;
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3219 гивень.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення через Київський районний суду м. Одеси.
С у д д я :
Суддя : Куриленко О.
Суд | Київський районний суд м. Одеси |
Дата ухвалення рішення | 16.11.2012 |
Оприлюднено | 20.12.2012 |
Номер документу | 27517953 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Київський районний суд м. Одеси
Куриленко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні