cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2012 р. Справа № 5010/2142/2011-18/87
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Гриняк Б. П. при секретарі судового засідання Михайлюк А. С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Підкова плюс",
вул. Гната Хоткевича,48 корп.3, м. Івано-Франківськ, 76002
до відповідача: Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради
вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ,76000
про визнання права власності на нерухоме майно.
за участю представників сторін:
від позивача: Волосянко Р.О., (довіреність б/н від 01.11.11р. ) - представник
від відповідача: Боднарчук М.М., (довіреність № 1456/01-20/07-в від 05.09.11 ), - представник
ВСТАНОВИВ:
Товариством з обмеженою відповідальністю "Підкова Плюс" заявлено позов до Виконавчого комітету Івано - Франківської міської ради про визнання права власності на нежитлову будівлю - кафе, загальною площею141,5 кв. м., що знаходиться по вул. Гната Хоткевича , будинок 48, корпус 3, м. Івано - Франківськ.
Згідно ст.77 ГПК України в судовому засіданні 13.12.2012р. оголошувалась перерва до 21.12.2011р.
Згідно ст.22, ст.41 ГПК України для з'ясування питань, що виникли при вирішенні спору і потребують спеціальних знань, за клопотанням позивача (вх. № 310850/2011 від 20.12.2011р.) ухвалою суду від 21.12.2011 року провадження у справі зупинено та призначено будівельно-технічну експертизу, проведення якої доручено судовому експерту будівельнику - Зелінському Г.О., свідоцтво №1385 видане Центральною експертно - кваліфікаційною комісією Міністерства юстиції України 28.01.2010 р. (вул. Шевченка, 9, м. Івано - Франківськ). Висновок експерта №55/С складено 21.09.2012 року.
Ухвалою суду від 22.10.2012 року провадження у справі поновлено.
Ухвалою суду від 13.11.2012 року, за клопотанням представника позивача (вх. № 7471/2012 -свх. від 12.11.2012р.), в порядку ст. 69 ГПК України продовжено строк вирішення спору на 15 днів, розгляд справи відкладено на 20.11.2012р.
Представник позивача заявлені позовні вимоги мотивує тим, що на підставі договору купувлі - продажу від 26.01.1996р., ТОВ "Підкова" придбало у власність приміщення, загальною площею 104,3 кв.м., яке знаходиться за адресою: вул. Гната Хоткевича, будинок 48, корпус 3, м. Івано -Франківськ, до якого у 2009 році позивачем збудовано прибудову, внаслідок чого загальна площа вищезгаданого приміщення кафе згідно з технічним паспортом ОКП "Івано -Франківське обласне бюро технічної інвентаризації" становить 141,5 кв.м.
Зазначає, що для обслуговування даного приміщення та прибудови до нього між ним та Івано-Франківською міською радою було укладено договір сервітутного землекористування від 26.10.2010р.
ТОВ "Підкова" звернулось до виконавчого комітету Івано -Франківської міської ради з метою оформлення права власності на вказаний вище об'єкт нерухомості, проте останнім в такому оформленні відмовлено. Позивач вказує на те, що згідно ч.3, ч.5 ст. 376 ЦК України за ним може бути визнане право власності на вказане нерухоме майно, оскільки земельна ділянка в установленому порядку надана під уже збудоване нерухоме майно і дане будівництво не порушує прав інших осіб та просить суд визнати за ним право власності на приміщення кафе загальною площею 141,5 кв.м., за адресою :м. Івано -Франківськ, вул. Гната Хоткевича, будинок 48, корпус 3.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві та просить позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив, про що подав відзив на позов. У своїх запереченнях представник відповідача вказав на те, що позивач не отримував відповідних рішень та дозволів на проведення будівництва та самовільно здійснені ним роботи по будівництву прибудови порушують права третіх осіб. Також посилається на те, що поданий позивачем звіт про проведення технічного обстеження по визначенню вартості та відповідності збудованого приміщення кафе Державним будівельним нормам не є належним доказом відповідно до ст. 34 ГПК України.
Розглянувши документи і матеріали, подані сторонами та витребувані судом, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 43 ГПК України, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне:
На підставі договору купувлі - продажу приміщення від 26.01.1996р., Товариство з обмеженою відповідальністю "Підкова" придбало у власність приміщення, загальною площею 104,3 кв.м., що знаходиться за адресою: вул. Гната Хоткевича, будинок 48, корпус 3, м. Івано -Франківськ.
Право власності Товариства на вказане приміщення підтверджується реєстраційним посвідченням на право власності на об'єкт нерухомого майна №758 від 22.07.1997р. Івано -Франківського обласного бюро технічної інвентаризації.
За рішенням зборів учасників 21.12.2010 р. товариство з обмеженою відповідальністю "Підкова" змінило повне найменування на товариство з обмеженою відповідальністю «Підкова плюс», яке зберігає за собою всі права та обо'язки ТОВ "Підкова".
У 2009 році Позивачем, згідно з проектом, за погодженням із управлінням архітектури та містобудування, органом державного пожежного нагляду, санітарно -епідеміологічною станцією м. Івано -Франківська на земельній ділянці, що не була для цього відведена, добудовано прибудову, внаслідок якої загальна площа приміщення кафе згідно з технічним паспортом ОКП "Івано -Франківське обласне бюро технічної інвентаризації" становить 141,5 кв.м.
26.10.2010р. для обслуговування приміщення та прибудови, рішенням виконавчого комітету Івано -Франківської міської ради №631 ТОВ "Підкова" надано в платне сервітутне користування строком на 10 років ідеальну частку земельної ділянки загальною площею 141,5 кв.м., що знаходиться в м. Івано -Франківську по вул. Гната Хоткевича, будинок 48, корпус 3.
Для обслуговування даного приміщення між ТОВ "Підкова" та Івано-Франківською міською радою було укладено договір сервітутного землекористування від 26.10.2010р., який зареєстрований в управлінні земельних відносин виконавчого комітету Івано -Франківської міської ради 08.11.2012р. за №191.
Передача земельної ділянки здійснена за актом прийому-передачі від 08.11.2010р.
На час зведення вказаної прибудови в ч.1 ст.23 Закон України "Про планування і забудову територій" було визначено, що забудова територій передбачає здійснення нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, впорядкування об'єктів містобудування, розширення та технічного переоснащення підприємств; будівництво об'єктів містобудування здійснюється згідно з законодавством, державними стандартами, нормами та правилами, регіональними і місцевими правилами забудови, містобудівною та проектною документацією. Відповідно ст.9 Закону України "Про архітектурну діяльність" будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів у порядку, визначеному статтею 24 Закону України "Про планування і забудову територій". За приписами ст.ст.24,28,29 Закон України "Про планування і забудову територій" будівництво об'єктів містобудування здійснюється за погодженням з відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування, згідно розробленої, погодженої та затвердженої в установленому порядку проектної документації на будівництво, після одержання дозволу інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на виконання будівельних робіт.
Відповідно до ч.1 ст.376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Згідно ч.2 ст.376 ЦК України особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього. Проте в ч.3, ч.5 ст.376 ЦК України передбачено, що право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно; на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Згідно договору сервітутного землекористування від 26.10.2010р. вказана земельна ділянка була надана в користування під уже збудовані нежитлові приміщення.
Оскільки даний об'єкт використовується для здійснення підприємницької діяльності, то відсутність порушення прав інших осіб пов'язана з дотриманням будівельних норм і правил. Висновком будівельно-технічного дослідження №55/С від 21.09.2012р. судового експерта Зелінського Г.О. (свідоцтво №1385 від 28.01.2010р. року, видане Міністерством юстиції України) підтверджено:
- приміщення кафе, що по вул. Гната Хоткевича , 48, корпус 3 в м. Івано -Франківську відповідає будівельним, санітарним та протипожежним нормам;
- дане приміщення з урахуванням проведеної прибудови, використовуватись за своїм цільовим призначенням;
- проведеною прибудовою права та інтереси третіх осіб не порушено.
Відповідачем не вказано конкретних обставин щодо наявності порушення прав інших осіб, порушення державних будівельних норм і правил чи інших вимог законодавства, а також не подано доказів на їх підтвердження. За приписами ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Слід також зазначити, що ст.331 ЦК України, відповідно до якої набуття права власності на новостворене нерухоме майно здійснюється з моменту завершення будівництва та прийняття його до експлуатації, а також інші норми чинного законодавства України щодо порядку здійснення будівництва не підлягають застосуванню до спірних правовідношень, так як положення ст.376 ЦК України передбачають обставини, за яких може бути визнано право власності на об'єкт нерухомого майна, зведеного з порушенням встановленого порядку, а тому дані норми є спеціальними.
Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню.
Згідно ст.49 ГПК України судові витрати слід залишити за позивачем, оскільки спір виник внаслідок його неправильних дій.
Керуючись ст. 124 Конституції України, Законами України "Про планування і забудову територій", "Про архітектурну діяльність", ст. ст. 15, 376 Цивільного кодексу України, ст. 49, ст. ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити позов товариства з обмеженою відповідальністю "Підкова плюс" до виконавчого комітету Івано -Франківської міської ради про визнання права власності на нерухоме майно.
Визнати за товариством з обмеженою відповідальністю "Підкова плюс" (вул. Гната Хоткевича, будинок 48, корпус 3, м. Івано -Франківськ, 76002, код 13653347) право власності на нежитлове приміщення -приміщення кафе загальною площею 141,5 кв.м., що знаходиться за адресою: вул. Гната Хоткевича, будинок 48, корпус 3, м. Івано -Франківськ.
Судові витрати покласти на позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 23.11.12
Суддя Гриняк Б. П.
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2012 |
Оприлюднено | 27.11.2012 |
Номер документу | 27643597 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Гриняк Б. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні