Ухвала
від 21.11.2012 по справі 11/174
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2012 р. Справа № 34453/10/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Шавеля Р.М.,

суддів Ліщинського А.М. та Савицької Н.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м.Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Вижницькому районі Чернівецької обл. на постанову господарського суду Чернівецької обл. від 11.10.2010р. в адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Вижницькому районі Чернівецької обл. до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Вижницькому районі Чернівецької обл. про зобов'язання включити для відшкодування до щомісячних актів звірок виплачені суми щомісячної державної адресної допомоги, індексації пенсій та витрати на їх доставку, -

В С Т А Н О В И Л А:

23.09.2008р. позивач Управління Пенсійного фонду України в Вижницькому районі Чернівецької обл. звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив зобов'язати відповідача Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Вижницькому районі Чернівецької обл. вчинити дії по включенню в наступний акт помісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання в сумі 89007 грн. 16 коп., в тому числі: 78162 грн. 26 коп. щомісячної державної адресної допомоги та витрат з її доставки за січень-серпень 2008 року та 10844 грн. 90 коп. індексації пенсій та витрат з її доставки за період з 01.01.2008р. по 31.08.2008р. (а.с.4-7).

Постановою господарського суду Чернівецької обл. від 11.10.2010р. у задоволенні заявленого позову відмовлено (а.с.51-53).

Не погодившись з винесеним судовим рішенням, постанову суду оскаржив позивач Управління Пенсійного фонду України в Вижницькому районі Чернівецької обл., який покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову суду та винести нове рішення, яким заявлений позов задоволити (а.с.54-58).

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що дії відповідача щодо відхилення та неприйняття до заліку та відшкодування, а також невключення до актів взаємозвірок витрат Пенсійного фонду по виплаченим спірним виплатам не відповідають вимогам чинного законодавства; нормами останнього відповідач зобов'язаний відшкодовувати пенсійним органам пенсії, сплачені особам, яким призначені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 04.03.2003р. № 5-4/4; з 01.04.2008р. набрала чинності постанова КМ України № 265 від 26.03.2008р. «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», якою передбачено виплату щомісячної державної адресної допомоги, яка повинна здійснюватися за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія або державна соціальна допомога.

Оскільки відшкодування коштів позивачу проводиться на централізованому рівні, відповідач повинен підписати відповідні акти звірок з позивачем.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, а відтак на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Як слідує з матеріалів справи, відповідач у встановлені строки не прийняв до відшкодування витрати на виплату і доставку пенсій, та відмовився їх включити до актів щомісячної звірки витрат особових справ потерпілих, яким виплачені пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, за січень-серпень 2008 року (а.с.8-10).

Спірні суми складаються із виплачених державної адресної допомоги та витрат на її виплату і доставку; індексації пенсій та витрат на її виплату і доставку.

Відмова відповідача від виконання вищевказаних дій зумовлена тим, що обов'язок по відшкодуванню наведених сум чинним законодавством на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України не покладений (а.с.12-13).

Відмовляючи у задоволенні заявленого позову, суд першої інстанції виходив з того, що Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затв. постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань № 5-4/4 від 04.03.2003р., визначений вичерпний перелік пенсій та сум, які підлягають відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.

Відшкодування щомісячних виплат, передбачених постановою КМ України № 265 від 26.03.2008р. «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», вказаним Порядком не передбачено.

Окрім цього, наведений Порядок не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірок розрахунків розраховане на відсутність спору; у разі незгоди щодо підписання актів з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків вимоги про стягнення мають вирішуватись у судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції, а не шляхом пред'явлення вимог про підписання актів звірок.

Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції про відмову у задоволенні заявлених позовних вимог є вірним, з наступних підстав.

Із змісту заявленого позову та поданої апеляційної скарги слідує, що фактично позовні вимоги стосуються зобов'язання відповідача включити в Акти щомісячних звірок осіб, яким виплачено пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, (тобто, прийняти до заліку), витрати на виплату щомісячної державної адресної допомоги, індексації пенсій та витрати на їх доставку за січень-серпень 2008 року.

Стосовно відшкодування витрат з адресної допомоги, передбаченої постановою КМ України № 265 від 26.03.2008р., колегія суддів виходить з того, що Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» визначені як об'єкти, які підлягають виплаті застрахованим особам Фондом, так і об'єкти, які підлягають відшкодуванню Фондом у разі виплати таких сум іншими страховиками. До зазначених витрат не належать будь-які додаткові види соціальної допомоги, які не включені до ст.ст.21, 22, 24 вказаного Закону.

Виплата пенсій відповідно до ст.8 Закону України «Про пенсійне забезпечення» здійснюється з коштів Пенсійного фонду України, який формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями (в тому числі й тими, що використовують працю громадян за угодами цивільно-правового характеру) на заходи соціального страхування за тарифами, диференційованими залежно від небезпечності, шкідливості, тяжкості робіт та стану інших умов праці, страхових внесків громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, обов'язкових страхових внесків громадян, а також коштів державного бюджету України.

Статтею 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що непрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством.

У разі якщо сукупність виплат, зазначених у частині першій цієї статті, разом з пенсійними виплатами із системи пенсійного забезпечення та іншими доходами не досягають розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для непрацездатних громадян, такі громадяни мають право на отримання державної соціальної допомоги в порядку, розмірах та за рахунок коштів, визначених законом.

Згідно п.2 постанови КМ України № 265 від 26.03.2008р. «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.

Відповідно до ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, яка виплачується Пенсійним фондом України замість відповідача, призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

До страхових виплат, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», адресна допомога, визначена постановою КМ України № 265 від 26.03.2008р. «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» не включається.

Таким чином, дія вказаної вище постанови КМ України не поширюється на відповідача та на правовідносини між органами Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в частині відшкодування витрат з виплати адресної допомоги, оскільки такі додаткові державні гарантії громадянам передбачені лише Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який визначає обов'язки саме органів Пенсійного фонду України.

Законодавцем розрізняються основи та принципи діяльності органів Пенсійного фонду України та органів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, які перетинаються лише в частині відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України витрат на виплату пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання виключно за рахунок сум, що одержані ним від страхувальників.

Згідно п.4 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання суми, що підлягають відшкодуванню Фондом - суми, що виплачуються відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та інших нормативно-правових актів, а саме:

сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;

допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;

сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

Державна адресна допомога до пенсії, призначена і виплачена управлінням Пенсійного фонду України відповідно до постанови КМ України «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» не є сумою, що підлягає виплаті згідно ст.21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

До основного розміру пенсії адресна допомога не включається, оскільки відповідно до вищевказаної постанови КМ України є додатковою допомогою до пенсії.

Отже, щомісячна державна адресна допомога є самостійним видом пенсійних виплат та виплачується пенсіонеру, крім інших видів виплат, у тому числі цільової допомоги на прожиття, з урахуванням приписів зазначеної постанови.

З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку про те, що правові підстави для відшкодування виплачених позивачем адресної допомоги, передбаченої постановою КМ України № 265 від 26.03.2008р., є відсутніми.

Разом з тим, колегія суддів вважає, що обраний позивачем у цій справі спосіб захисту (відновлення) порушеного права не відповідає змісту прав Управління Пенсійного фонду України в Вижницькому районі Чернівецької обл. щодо відшкодування понесених ним витрат.

Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затв. постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 04.03.2003р. № 5-4/4, не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірок розрахунків розраховане на відсутність спору.

У разі незгоди щодо підписання актів з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків вимоги про стягнення мають вирішуватись у судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції, а не шляхом пред'явлення вимог про прийняття до заліку понесених витрат.

Таким чином, судом першої інстанції зроблено правильний висновок про безпідставність і необґрунтованість заявленого позову, через що заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст.94, 160, 195-197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 254 КАС України, колегія суддів,-

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Вижницькому районі Чернівецької обл. на постанову господарського суду Чернівецької обл. від 11.10.2010р. в адміністративній справі № 11/174/5027 залишити без задоволення, а вказану постанову суду - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.

Головуючий суддя: Р.М.Шавель

Судді: А.М.Ліщинський

Н.В.Савицька

СудЛьвівський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення21.11.2012
Оприлюднено29.11.2012
Номер документу27696966
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —11/174

Ухвала від 17.02.2011

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Плахов О.В.

Судовий наказ від 30.11.2010

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Грязнов В. В.

Ухвала від 28.10.2010

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Грязнов В. В.

Ухвала від 19.03.2014

Господарське

Господарський суд міста Києва

Смирнова Ю.М.

Ухвала від 30.07.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Морозов С.М.

Ухвала від 02.07.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Морозов С.М.

Ухвала від 03.01.2013

Господарське

Господарський суд міста Києва

Смирнова Ю.М.

Ухвала від 24.12.2012

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Горбатюк С.А.

Ухвала від 21.11.2012

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Шавель Р.М.

Рішення від 26.10.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Соболєва С.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні