ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 листопада 2012 р. Справа № 5010/1243/2012-27/64
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Михайлишин В. В. , при секретарі судового засідання Федорук О. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго" (вул.
Індустріальна, 34, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківської області, 76014) в
особі Філії Богородчанський район електричних мереж (вул. Шевченка, 54,
смт. Богородчани, Богородчанський район, Івано-Франківська область, 77701)
до відповідача: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1)
про стягнення заборгованості в сумі 1 292, 86 гривень за порушення правил користування електричною енергією.
За участю представників сторін:
Від позивача: Загайкевич С.М. - юрисконсульт (паспорт НОМЕР_1 виданий 03.04.2002 року Тисменицьким РВ УМВС України в Івано-Франківській області, довіреність № 567 від 10.10.2012 року).
Від відповідача: не з'явились.
в с т а н о в и в :
Публічне акціонерне товариство "Прикарпаттяобленерго" (надалі позивач) звернулося до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (надалі відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 1 292, 86 гривень за необліковану електричну енергію.
Крім того, позивач просив суд також покласти на відповідача судові витрати у справі, а саме 1 609, 50 гривень сплаченого судового збору.
Позовні вимоги обґрунтовано невиконанням відповідачем договірних зобов'язань, щодо своєчасності розрахунків за спожиту електричну енергію по тарифу, який не відповідає фактичній тарифній групі.
Ухвалою суду від 01.10.2012 року порушено провадження у справі № 5010/1243/2012-27/64 та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 10.10.2012 року.
Ухвалами суду від 10.10.2012 року, 30.10.2012 року та 13.11.2012 року розгляд справи відкладався на 30.10.2012 року, 13.11.2012 року та 27.11.2012 року відповідно, у зв'язку із неподанням витребуваних судом письмових доказів та нез'явленням представників сторін.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судові засідання жодного разу на вимогу суду не з'явився, проте у матеріалах справи міститься заяви про відкладення розгляду справи, у зв'язку із неможливістю представляти інтереси відповідача представником ОСОБА_4 (Вх. № 7054/2012 - свх. від 29.10.2012 року, Вх. № 7447/2012 - свх. від 12.11.2012 року, Вх. № 7833/2012 - свх. від 26.11.2012 року).
Згідно зі ст. 77 ГПК господарський суд відкладає в межах строків, встановлених ст. 69 цього Кодексу, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в цьому судовому засіданні. Такими обставинами відповідно до п. 1 ч.1 зазначеної статті є нез'явлення в засідання представників сторін, інших учасників судового процесу. Відповідно до ч. 1 ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень. Частиною 2 ст. 34 ГПК України встановлено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть бути підтверджені іншими засобами доказування.
Таким чином, пункт 1 частини 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України не встановлює обов'язок господарського суду відкладати слухання у будь - якому випадку нез'явлення в засідання представників сторін, інших учасників судового процесу. Відкладення розгляду справи обумовлено неможливістю вирішення спору в зв'язку із нез'явленням в засідання учасників процесу. Тобто господарський суд у кожному випадку визначає можливість чи неможливість вирішення спору.
Вказаної позиції дотримується Вищий господарський суд України, який в абзацах 3, 4 пункту 3.6 роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 18.09.1997 року № 02-5/289 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України" зазначив, що особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
В спірному випадку судом не визнавалась обов'язковою явка відповідача по справі. При цьому, відповідачем не обґрунтовано в клопотанні необхідність особистої участі у судовому засіданні повноважного представника та неможливості розгляду справи по суті за його відсутності. Крім того, слід зазначити, що відповідно до ч. 3 ст. 28 Господарського процесуального кодексу України представниками юридичних осіб можуть бути також інші особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені фізичної особи - підприємця чи підприємства, організації. Для юридичних осіб довіреність видається за підписом керівника або іншої уповноваженої ним особи та посвідчується печаткою підприємства, організації, а для представництва фізичної особи - підприємця повноваження представників мають бути підтверджені довіреністю, оформленою в установленому порядку та нотаріально засвідченою.
Відповідачем у заявах про відкладення розгляду справи не обґрунтовано неможливість направлення іншого представника, а також необхідність участі в судовому засіданні ОСОБА_4
Враховуючи те, що відповідач не був позбавлений можливості направити необхідні документи поштою, мав достатньо часу для підготовки відзиву на позовну заяву (два місяці з моменту надходження позовної заяви до суду), повторну неявку повноважного представника в судове засідання, а також приписи ч. 3 ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість та безпідставність поданих заяв про відкладення розгляду справи. Отже, суд дійшов висновку про достатність у матеріалах справи документальних доказів для вирішення спору по суті за відсутності повноважного представника відповідача фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 Отже, в задоволенні клопотання відмовлено.
Крім того, господарський суд Івано-Франківської області, у зв'язку із розглядом справи № 5010/1243/2012-27/64, за електронним запитом від 28.11.2012 року отримав Спеціалізований витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо відповідача по справі фізичної особи - підприємця ОСОБА_2. Таким чином, відповідно до спеціалізованого витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрована фізична особа - підприємець ОСОБА_2, реєстраційний номер фізичної особи - підприємця ЄДР: НОМЕР_2, де зазначене місце проживання відповідача: АДРЕСА_2, тобто це адреса, яка вказана в ухвалах суду, які надсилались відповідачу.
Розглянувши матеріали справи, із врахуванням вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, відповідно до приписів ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.
Між ОСОБА_2 та Відкритим акціонерним товариством "Прикарпаттяобленерго" в особі Богородчанського РЕМ укладено договір про користування електричною енергією № 6/301 від 16.02.2007 року, згідно п. 1. якого позивач (енергопостачальник) зобов'язується постачати ОСОБА_2 (споживачу) електричну енергію у необхідних йому обсягах, відповідно до потужності 1, 5 кВт електроустановок споживача, з гарантованим рівнем надійності, безпеки і якості, а споживач, в свою чергу, зобов'язується оплачувати одержану електричну енергію за обумовленими тарифами (цінами) у термін, передбачені цим договором.
Відповідно до пункту 10. договору відповідач взяв на себе зобов'язання оплачувати постачальнику електричної енергії вартість електричної енергії відповідно до умов договору (п. 16. договору), а саме не пізніше 10 числа наступного місяця після розрахункового на поточний рахунок із спеціальним режимом використання. Розрахунковим періодом є календарний місяць.
25.05.2012 року представниками ПАТ "Прикарпаттяобленерго" проведено технічну перевірку електрогосподарства, яке належить підприємцю ОСОБА_2, що знаходиться в АДРЕСА_1. За результатами обстеження складено Акт № 077208 від 25.05.2012 року про порушення Правил користування електричної енергії, яким зафіксовано, що розрахунки за спожиту електричну енергію проводяться по тарифу, який не відповідає фактичній тарифній групі (п. 19. ПКЕЕ).
Акт № 077208 від 25.05.2012 року про порушення Правил користування електричної енергії підписано фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2
На підставі рішенням комісії по акту про порушення ПКЕЕ № 077208 від 25.05.2012 року проведено розрахунок обсягу та вартості електричної енергії на суму 1 292, 86 гривень (протокол засідання комісії філії Богородчанський РЕМ ПАТ "Прикарпаттяобленерго" № 13 від 18.06.2012 року).
30.08.2012 року на адресу фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 надіслано претензію з проханням перерахувати прострочену заборгованість по виставленому рахунку в сумі 1 292, 86 гривень на рахунок позивача до 13.09.2012 року.
Однак, на час подання позовної заяви до суду, відповідач борг не сплатив.
Суд вважає вимогу позивача обґрунтованою з наступних підстав:
Статтями 26, 27 Закону України "Про електроенергетику" передбачена відповідальність споживача за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною енергією.
Відповідно до п. 19. Правил користування електричною енергією для населення, громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності оплачують електричну енергію, спожиту на потреби підприємницької діяльності, за відповідним тарифом.
Згідно п. 6.19. Правил користування електричною енергією (ПКЕЕ) у разі живлення від одного джерела електропостачання електроустановок декількох споживачів та/або струмоприймачів одного споживача, яким встановлюються різні тарифи на електричну енергію, за відсутності окремого розрахункового обліку електричної енергії (загальний розрахунковий облік в цьому разі обов'язковий) розрахунки із споживачами (споживачем) здійснюються окремо за відповідними тарифами.
Відповідно до п. 6.41. ПКЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень.
В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.
Відповідно до п. 6.42. Правил користування електричною енергією на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії.
Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії.
В даному випадку акт про порушення споживачем "Правил користування електричною енергією" № 077208 від 25.05.2012 року, складено представниками філії Богородчанського РЕМу в присутності відповідача, який підписав складений Акт про порушення.
Перерахунок обсягу фактично спожитої електричної енергії та його вартості здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04 липня 2006 року за № 782/12656, за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням.
Відповідно до п. 6.42. Правил користування електричною енергією рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.
Споживач має право оскаржити до суду рішення комісії протягом 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу.
Рішення комісії у встановлені строки відповідачем не оскаржено.
В силу п. 6.43. ПКЕЕ споживач має оплатити розрахункові документи за недораховану електроенергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
Докази сплати заборгованості в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ст. 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання або порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним прийняті всі залежні від нього заходи для недопущення господарського правопорушення.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що акт про порушення споживачем "Правил користування електричною енергією" № 077208 від 25.05.2012 року складений з дотриманням вимог, встановлених чинним законодавством України, є обґрунтованим та підтверджує факт допущення позивачем порушення ПКЕЕ. Рішення комісії з розгляду актів порушень від 18.06.2012 року винесене на підставі акту та у відповідності до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ.
Отже, вимога позивача про стягнення заборгованості в сумі 1 292, 86 гривень за спожиту електроенергію є обґрунтованою, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст. 34 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
За таких обставин, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати за правилами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покласти на відповідача.
Керуючись ст. ст. 8, 124 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Правилами користування електричною енергією, ст. 218 Господарського кодексу України, ст. ст. 22, 28, 33, 34, 43, 49, 77, ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в :
позов Публічного акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго" особі Філії Богородчанський район електричних мереж до відповідача Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості в сумі 1 292, 86 гривень за порушення правил користування електричною енергією - задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер фізичної особи - підприємця ЄДР: НОМЕР_2) на користь Публічного акціонерного товариства "Прикарпаттяобленерго" (вул. Індустріальна, 34, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківської області, 76014, ідентифікаційний код: 00131564) в особі Філії Богородчанський район електричних мереж (вул. Шевченка, 54, смт. Богородчани, Богородчанський район, Івано-Франківська область, 77701, ідентифікаційний код: 25683313) - 1 292, 86 гривень (одну тисячу двісті дев'яносто дві гривні вісімдесят шість копійок) - заборгованості за порушення правил користування електричною енергією, а також 1 609, 50 гривень (одну тисячу шістсот дев'ять гривень) - сплаченого судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 03.12.12
Суддя Михайлишин В. В.
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2012 |
Оприлюднено | 06.12.2012 |
Номер документу | 27841381 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні