Рішення
від 26.06.2006 по справі 9/155-06-4689
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

9/155-06-4689

            

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"26" червня 2006 р.Справа  № 9/155-06-4689

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю „Єрмак”

До відповідачів: Кілійського районного бюро технічної інвентаризації, Товариства з обмеженою відповідальністю „Придунайське рисове господарство”

Про визнання права власності  та зобов'язання зареєструвати

                                                                                  

                                                                                                                 Суддя  Бакланова Н.В.

Представники:

Від позивача:  Мхітарян О.С. дов. №08/06 від 12.02.2006р.

Від відповідачів:

ТОВ „Придунайське рисове господарство” Стьопкін Д.Є. дов. №24/06 від 28.02.2006р.

Кілійського районного бюро технічної інвентаризації –не з'явився

                         

СУТЬ СПОРУ: Позивач ТОВ „Єрмак” звернулось до господарського суду Одеської області  з позовом до відповідача Кілійського районного бюро технічної інвентаризації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору,  ТОВ „Придунайське рисове господарство”, про визнання права власності позивача на об'єкт нерухомого майна  та зобов'язання відповідача зареєструвати право власності  на  об'єкт нерухомості.

          Ухвалою господарського суду Одеської області від 05.06.2006р. за клопотанням позивача до участі у справі  залучено ТОВ „Придунайське рисове господарство” у якості іншого відповідача.

        У ході розгляду справи позивач доповнив та  уточнив позовні вимоги та просить суд визнати дійсним договір №2005-11  від 24.12.2005р. купівлі-продажу об'єкта нерухомого майна –не житлової будівлі  тваринницького комплексу загальною площею 3828,60 кв.м, який знаходиться на острові Єрмаків Кілійського району Одеської області, визнати право власності позивача на цей об'єкт нерухомого майна,  та зобов'язати відповідача Кілійське районне бюро технічної інвентаризації зареєструвати право власності позивача на вказаний об'єкт нерухомості.

Відповідач ТОВ „Придунайське рисове господарство” позов не визнає з підстав, викладених у відзиві.

Відповідач Кілійське районне бюро технічної інвентаризації надав суду відзив, в якому заперечує проти позову та просить суд розглядати справу за відсутності його представника.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

24.12.2005р. між позивачем ТОВ „Єрмак” –покупець та відповідачем ТОВ „Придунайське рисове господарство” –продавець  був укладений договір №2005-11 купівлі-продажу об'єкта нерухомого майна не житлової будівлі тваринницького комплексу загальною площею 3828,60 кв.м, який знаходиться на острові Єрмаків Кілійського району Одеської області.

Згідно умов вказаного договору об'єкт нерухомості повинен бути переданий відповідачем ТОВ „Придунайське рисове господарство” позивачу за актом приймання-передачі, який повинен бути підписаний не пізніше 5 днів після укладення цього договору. Право власності  покупець за цим договором набуває з моменту складення між сторонами акта приймання-передачі об'єкта нерухомого майна. Разом із підписанням акту приймання-передачі об'єкта нерухомого майна продавець зобов'язаний передати покупцю усю наявну будівельну та технічну документацію стосовно об'єкта нерухомого майна, включаючи належним чином оформлений технічний паспорт на цей об'єкт. З моменту складення акту приймання-передачі об'єкта нерухомого майна покупець має право здійснити державну реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна на своє ім'я та отримати відповідні документи в органі технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості згідно встановленого законом порядку (п.п.2.1, 2.2, 2.3, 2.4 договору).

Згідно п.3.1 вказаного договору загальна вартість об'єкту  за цим договором (п.1.2) складає 8000,00 грн., у тому числі ПДВ за ставкою 20% у сумі 1333,33 грн. Товар за цим договором передається покупцю на умовах відстрочки сплати ним ціни товару строком на 4 календарних місяця з моменту підписання цього договору, а саме з 25.12.2005р. по 15.04.2006р. Не пізніше 25.04.2006р. покупець повинен сплатити продавцю не менш 50% ціни товару, тобто 4000,00 грн., у тому числі ПДВ за ставкою 20% (п.3.1-п.3.4 договору).

24.12.2005р. між сторонами був підписаний акт приймання передачі об'єкта нерухомого майна, згідно якого ТОВ „Придунайське рисове господарство” передало, а ТОВ „Єрмак” прийняло об'єкт нерухомого майна –не житлову будівлю тваринницького комплексу загальною площею 3828,60 кв.м, який знаходиться на острові Єрмаків Кілійського району Одеської області.

В п. 2 цього акту вказано, що склад та площа об'єкта нерухомості, вказаного у п.1 цього акту, наведені у технічному паспорті, складеному Кілійським РБТІ та РОН станом на 22.12.2005р., який є додатком до цього акту та його невід'ємною частиною.

В п. 7 акту сторони засвідчили, що складенням цього акту продавець засвідчує свою повну та безумовну згоду з тим, що він втрачає права власності на об'єкт нерухомого майна, вказаний у п. 1 цього акту, а також з тим, що з цього моменту повним та єдиним власником цього майна є покупець.

Позивач зазначає,  що відповідач по справі ТОВ „Придунайське рисове господарство”  з моменту виконання вказаного договору ухиляється від його нотаріального посвідчення.

Крім того, позивач вважаючи, що він є належним набувачем права власності об'єкта нерухомого майна за договором, звернувся до Кілійського районного бюро технічної інвентаризації та реєстрації за проведенням державної реєстрації права власності на придбаний об'єкт нерухомості.

Листом вих. №13 від 06.05.2006р. Кілійське РБТІ відмовило позивачу у проведенні державної реєстрації не житлової будівлі тваринницького комплексу загальною площею 3828,60 кв.м, який знаходиться на острові Єрмаків Кілійського району Одеської області. Відмова у проведенні державної реєстрації мотивована відповідачем тим, що у ТОВ „Єрмак” не має правовстановлюючого документу, який може бути підставою для проведення такої реєстрації згідно Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. №7/5.

Таким чином, позивач стверджує, що порушені його права як власника вказаного об'єкта нерухомості на здійснення державної реєстрації об'єкта на своє ім'я, що вимагає звернення до суду за захистом права власності.         

В зв'язку з цим позивач просить суд визнати дійсним договір №2005-11  від 24.12.2005р. купівлі-продажу об'єкта нерухомого майна –не житлової будівлі  тваринницького комплексу загальною площею 3828,60 кв.м, який знаходиться на острові Єрмаків Кілійського району Одеської області, визнати право власності позивача на цей об'єкт нерухомого майна,  та зобов'язати відповідача Кілійське районне бюро технічної інвентаризації зареєструвати право власності позивача на вказаний об'єкт нерухомості.

Відповідач ТОВ „Придунайське рисове господарство” визнає факт укладення договору та підписання акту приймання-передачі, але наполягає, що його вини у відмові в реєстрації зазначеного об'єкта немає, в зв'язку з чим просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши наявні в матеріалах та досліджені в судовому засіданні докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків /ст.  202 Цивільний кодекс України/.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Ст..203 ЦК України встановлені загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, а саме: зміст правочину не може суперечити актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства, особа, що вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності, волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі, правочин має вчинятися у формі, встановленій законом, правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

У письмовій формі належить вчиняти правочини між юридичними особами /п.1 ст.208 ЦК України/.

Правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін.

Ст. 657 ЦК України встановлено, що договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.   

Згідно ст. 220 Цивільного кодексу України, якщо сторони домовились щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухиляється від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.  

При визнанні такої угоди дійсною, суд повинен перевірити з яких причин вона не була нотаріально засвідчена і чи не містить дана угода будь-яких протиправних умов.

Проаналізувавши договір, суд прийшов до висновку про те, що він містить всі суттєві умови, передбачені законодавством для даного виду договорів та не знайшов в ньому положень, що суперечать діючому законодавству.

Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом, або якщо він не визнаний судом недійсним/ ст.204 ЦК України/.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття прав власності не встановлена судом/ ст.328 ЦК України/.

Згідно п.3 ст. 334 Цивільного кодексу України право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту  набрання законної сили рішенням суду про визнання договору не посвідченого нотаріально дійсним.

Договір купівлі-продажу №2005-11 від 24.12.2005р., укладений  між ТОВ „Єрмак” та ТОВ „Придунайське рисове господарство”, є правочинним та є підставою для визнання права власності ТОВ „Єрмак”  на тваринницький комплекс загальною площею 3828,60 кв.м, який знаходиться на острові Єрмаків Кілійського району Одеської області..

За Законом України “Про власність” власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном (ст. 4). У цьому законі нічого не говориться про те, якими доказами власник повинен підтверджувати належність йому майна на праві власності. Водночас у ст. 49 Закону України “Про власність” встановлено принцип презумпції добросовісного (правомірного) володіння майном –володіння майном вважається правомірним, якщо інше не буде встановлено судом.

Чинне законодавство передбачає, що право власності на об'єкти підтверджується лише певними документами –в даному випадку це є договір купівлі-продажу  №2005-11 від 24.12.2005р.   

Як слідує з вище наведеного, позивач  є добросовісним набувачем права власності у встановленому законом порядку  на нерухоме майно - тваринницький комплекс загальною площею 3828,60 кв.м, який знаходиться на острові Єрмаків Кілійського району Одеської області, і згідно чинного законодавства за ним повинно бути визнано право власності на це майно.

У відповідності зі ст. 182 Цивільного кодексу  України: право власності на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід та припинення підлягають державній реєстрації.

Питання державної реєстрації права власності на нерухоме майно регулюється Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затверджене наказом  Міністерства юстиції України від 28.01.2003р. №6/5 .

Відповідно до п.1.3.Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003р. № 6/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 28.01.2003р. за реєстраційним №66/7387, з послідуючими змінами та доповненнями /далі по тексту Положення/, реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації. Згідно з пунктом 1.1. це Положення визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні і спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна, активізації інвестиційної діяльності.

Згідно з п. 1.2. Положення діє на всій території України і є обов'язковим для виконання громадянами, міністерствами, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування , підприємствами, установами й організаціями незалежно від форм власності. Порядок подання документів на реєстрацію прав власності врегульований п.2.1. Положення, яким встановлено, що для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно та оформлення прав власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлюючі документи /додаток 1/, їх копії /нотаріально засвідчені/, а також інші документи, що визначені цим Положенням.  

У відповідності з додатком 1 до цього Положення, яким визначені правовстановлюючі документи на нерухоме майно на підставі яких здійснюється реєстрація прав власності за суб'єктами, до останніх відносяться у тому числі рішення судів, третейських судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності /п.10 додатку/.

Проаналізувавши приведену вище норму, суд зазначає, що до правовстановлюючих документів, якими є судові рішення, відносяться рішення, якими за результатами розгляду справи у позовному проваджені або в порядку окремого провадження у відповідності з положеннями глави 33 Цивільно-процесуального кодексу України у резолютивній частині визнано право власності на об'єкт нерухомості за конкретним суб'єктом.

У відповідності до п.1.4 Положення, поняття державної реєстрації прав власності на нерухоме майно передбачає собою внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку із виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлюючих документів, коштом особи, що звернулася до БТІ.

Закон України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” від 1 липня 2004 р. № 1952-1V регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості.

Ст.2 цього Закону визначено що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень –офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень. Державний реєстр прав на нерухоме майно та їх обмежень –єдина державна інформаційна система, яка містить відомості про речові права на нерухоме майно і т.д.

Відповідно до вимог ст. 19 цього Закону, якою встановлений перелік документів для державної реєстрації прав на нерухоме майно, рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, що набрали законної сили також визначено як підстава для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав.

Цим Законом встановлено обов'язок місцевого органу державної реєстрації прав провести реєстрацію у встановленому порядку.     

На підставі ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати по сплаті держмита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу віднести за рахунок відповідачів.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:          

1.          Позов задовольнити

2.          Визнати дійсним договір купівлі-продажу №2005-11 від 24.12.2005р., укладений  між ТОВ „Єрмак” та ТОВ „Придунайське рисове господарство”.

3.          Визнати право власності Товариства з обмеженою відповідальністю „Єрмак”   (Одеська область с. Шевченково, вул. Садова, 58, код 32443812) на об'єкт нерухомого майна не житлову будівлю тваринницького  комплексу загальною площею 3828,60 кв.м, яка знаходиться на острові Єрмаків Кілійського району Одеської області.

4.          Зобов'язати Кілійське районне бюро технічної інвентаризації (Одеська область м. Кілія вул. Леніна, 78) зареєструвати право власності Товариства з обмеженою відповідальністю „Єрмак”   (Одеська область с. Шевченково, вул. Садова, 58, код 32443812) на об'єкт нерухомого майна не житлову будівлю тваринницького комплексу загальною площею 3828,60 кв.м, яка знаходиться на острові Єрмаків Кілійського району Одеської області.

5.          Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Придунайське рисове господарство” (Одеська область с. Ліски пров. Портовий, 19, код 32443943, р/р 260068945 в АППБ „Аваль” МФО 328351) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Єрмак”   (Одеська область с. Шевченково, вул. Садова, 58, код 32443812)  витрати на держмито в сумі 42 /сорок дві/ грн. 50 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 59 /п'ятдесят дев'ять / грн. 00 коп.

6.          Стягнути з Кілійського районного бюро технічної інвентаризації (Одеська область м. Кілія вул. Леніна, 78) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Єрмак”   (Одеська область с. Шевченково, вул. Садова, 58, код 32443812)  витрати на держмито в сумі 42 /сорок дві/ грн. 50 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 59 /п'ятдесят дев'ять / грн. 00 коп.

Рішення суду набирає чинності згідно ст.85 ГПК України.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя                                                                                       Бакланова Н.В.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення26.06.2006
Оприлюднено28.08.2007
Номер документу27853
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —9/155-06-4689

Ухвала від 06.10.2011

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Сидоренко М.В.

Ухвала від 21.06.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Нєсвєтова H.M.

Постанова від 06.12.2011

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Сидоренко М.В.

Ухвала від 01.11.2011

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Сидоренко М.В.

Рішення від 26.06.2006

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бакланова Н.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні