10/111-08
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2009 р. № 10/111-08
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Кочерової Н.О.
суддівМамонтової О.М.Черкащенка М.М.
перевірившикасаційну скаргувідкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго"
на постановувід 02.10.2008 рокуЗапорізького апеляційного господарського суду
у справі№ 10/111-08господарського суду Херсонської області
за позовомвідкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго"
доприватного підприємства "УМС"
простягнення 115625,05 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явилися
від відповідача: не з'явилися
ВСТАНОВИВ:
В лютому 2008 року відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" звернулось до господарського суду з позовом до приватного підприємства "УМС" про стягнення 115625,05 грн.
В обгрунтування позовних вимог зазначало, що відповідач безпідставно користувався електричною енергією, в зв'язку з чим позивачем зроблено розрахунок необлікованої електричної енергії, що складає 115625,05 грн. та підлягає стягненню з відповідача.
В процесі розгляду справи позивач зменшив позовні вимоги до 91337,72 грн.
Рішенням господарського суду Херсонської області від 23.07.2008 року (суддя Л.І.Александрова) в задоволенні позову відмовлено.
Постановою Запорізького апеляційного господарського суду від 02.10.2008 року (судді: Н.А.Колодій –головуючий, В.М.Хуторний, Т.М.Шевченко) рішення місцевого господарського суду залишено без змін.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, господарські суди виходили з того, що електрична енергія споживалась не відповідачем, а мешканцями будинку, який обслуговується відповідачем. При цьому, будь-яких відносин між приватним підприємством "УМС" та мешканцями будинку щодо надання послуг з електропостачання матеріалами справи не доведено.
В касаційній скарзі відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" просить рішення місцевого господарського суду та постанову апеляційного господарського скасувати та прийняти нове рішення, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши повноту встановлених судом обставин справи та їх юридичну оцінку, Вищий господарський суд України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Згідно ст.47 Господарського процесуального кодексу України судові рішення приймаються за результатами обговорення усіх обставин справи.
Відповідно до роз'яснень Пленуму Верховного суду України, викладених у пункті 1 постанови від 29.12.1976 року № 11 "Про судове рішення", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши всі обставини справи, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.
Судові рішення господарських судів попередніх інстанцій зазначеним вимогам не відповідають.
В порушення ст.43 Господарського процесуального кодексу України висновки судів зроблені без всебічного, повного і об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності.
Поза увагою судів залишились докази, подані позивачем, якими він обгрунтовує свої вимоги, а саме: розрахункові книжки мешканців будинку, довідки, видані приватним підприємством "УМС" мешканцям будинку стосовно наявності чи відсутності у них заборгованості за електроенергію та квитанції, видані відповідачем мешканцям будинку про оплату ними послуг з постачання електричної енергії.
При цьому, суди обох інстанцій самоусунулись від встановлення факту наявності чи відсутності будь-яких відносин між приватним підприємством "УМС" та мешканцями будинку щодо надання послуг з електропостачання, пославшись тільки на доводи відповідача стосовно їх відсутності.
Стаття 38 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує господарський суд не обмежуватись поданими документами і матеріалами, якщо подані сторонами докази є недостатніми, а й витребувати від підприємств та організацій незалежно від їх участі у справі документи і матеріали, необхідні для вирішення спору.
Однак, при вирішення даної справи попередні судові інстанції вказаних вимог не виконали та прийняли рішення, які не можна визнати законними та обгрунтованими, а тому вони підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд.
При новому розгляді справи суду необхідно врахувати наведене, більш ретельніше з'ясувати вимоги позивача і заперечення відповідача, всім доказам дати
оцінку в їх сукупності і відповідно до вимог закону і обставин справи вирішити спір.
Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" задовольнити частково.
Постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 02.10.2008 року та рішення господарського суду Херсонської області від 23.07.2008 року у справі № 10/111-08 скасувати, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Головуючий Н.Кочерова
Судді О.Мамонтова
М.Черкащенко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2009 |
Оприлюднено | 27.01.2009 |
Номер документу | 2791069 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Кочерова Н.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні