ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ПОСТАНОВА
03.12.12 Справа № Б-7/235-21/165
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Гриців В.М., суддів Данко Л.С., Кордюк Г.Т.
при секретарі судового засідання Швець О.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі на ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 3 липня 2012 року у справі №Б-7/235-21/165 про банкрутство закритого акціонерного товариства "Магній"
ВСТАНОВИВ:
Господарський суд Івано-Франківської області (суддя Скапровська І.М.) ухвалою від 03 липня 2012 року затвердив звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута закритого акціонерного товариства "Магній" (боржник), ліквідував закрите акціонерне товариство "Магній", провадження у справі припинив, а також постановив вважати погашеними вимоги кредиторів, які не задоволені за недостатністю майна.
Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі оскаржило ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 03 липня 2012 року, просить її скасувати та винести рішення, яким визнати вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі до закритого акціонерного товариства «Магній»в сумі 45217,87 грн. та включити їх до реєстру вимог кредиторів у другу чергу. Вважає, що суд першої інстанції передчасно затвердив звіт ліквідатора, ліквідаційний баланс та ліквідував закрите акціонерне товариство «Магній»й припинив провадження у справі про банкрутство, оскільки суд не розглянув грошові вимоги управління пенсійного фонду, з якими скаржник 21 грудня 2011 року звернувся до суду, до арбітражного керуючого Кушнір Т.І. і до банкрута. Апеляційна скарга ґрунтується на приписах ст.ст. 1, 7, 14, 23, 31 закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Арбітражний керуючий Кушнір Т.І. 27 вересня 2012 року надіслав суду відзив, у якому повідомив, що заяву Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі від 21 грудня 2011 року з грошовими вимогами до банкрута на загальну суму 45217,87 грн. отримав 13 березня 2012 року, після подання 23 лютого 2009 року суду на затвердження ліквідаційного балансу і звіту ліквідатора. Попри це ліквідатор банкрута розглянув подану заяву і надіслав пенсійному фонду заперечення, які той отримав 06 квітня 2012 року. Також ліквідатор у судовому засіданні 03 квітня 2012 року повідомив про розгляд заяви пенсійного фонду (т.17, а.с.42-44). Просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити, ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 03 липня 2012 року залишити без змін.
Про дату, час і місце розгляду апеляційної скарги скаржник, сторони, арбітражний керуючий Кушнір Т.І. повідомлені належним чином, про що є докази у справі. Арбітражний керуючий Кушнір Т.І. надіслав суду телеграму, просить розглянути справу без її участі, наданий нею відзив підтримує.
Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі надіслало листа від 13 листопада 2012 року, в якому просить суд розглядати апеляційну скаргу без участі представника, подану апеляційну скаргу та раніше надані пояснення представника підтримує повністю. У судовому засіданні 22 листопада 2012 року оголошено перерву на 03 грудня 2012 року -для завершення розгляду справи.
Розглянув апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі, матеріали справи, перевірив законність і обгрунтованість ухвали господарського суду Івано-Франківської області від 03 липня 2012 року у повному обсязі, колегія суддів вважає, що ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 03 липня 2012 року у справі про банкрутство закритого акціонерного товариства «Магній» слід скасувати з нижченаведених підстав.
За матеріалами справи провадження у справі №Б-7/235-21/165 про банкрутство закритого акціонерного товариства «Магній»порушене ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 26 жовтня 2006 року за завою ВАТ "Прикарпаттяобленерго". Провадження у справі здійснюється за загальною процедурою, визначеною законом України «Про відновлення платоспроможності боржника і визнання його банкрутом».
Оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство закритого акціонерного товариства «Магній» опубліковано 13 січня 2007 року в газеті "Голос України".
Ухвалою від 14 березня 2007 року суд першої інстанції затвердив реєстр вимог кредиторів закритого акціонерного товариства «Магній».
Ухвалою від 29 травня 2007 року суд увів судову процедури санації боржника строком на 6 місяців, керуючим санацією призначено арбітражного керуючого Гошовську Олену Вікторівну.
Постановою від 29 листопада 2007 року господарський суд Івано-Франківської області припинив судову процедуру санації, закрите акціонерне товариство "Магній" визнав банкрутом, відкрив ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначив арбітражного керуючого Гошовську О.В. (т.7., а.с.72).
Ухвалою від 03 червня 2008 року суд припинив повноваження арбітражного керуючого Гошовської О.В., ліквідатором банкрута закритого акціонерного товариства "Магній" призначив арбітражного керуючого Кушнір Т.І., на якого покладено виконання дій з ліквідації банкрута відповідно до вимог закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»(т.9., а.с.106).
23 лютого 2009 року арбітражний керуючий Кушнір Т.І. подав господарському суду Івано-Франківської області звіт ліквідатора закритого акціонерного товариства "Магній" за період з 03 червня 2008 року до 20 лютого 2009 року з додатками, ліквідаційний баланс банкрута станом на 20 лютого 2009 року (т.11., а.с.13-85) та протокол засідання комітету кредиторів ЗАТ "Магній" від 20 лютого 2009 року ( т.12., а.с.1-3).
17 березня 2009 року ліквідатор банкрута подав суду пояснення та доповнення до звіту ліквідатора ЗАТ "Магній" від 20 лютого 2009 року з додатками (т.13., а.с.1-601) та уточнюючий ліквідаційний баланс станом на 20 лютого 2009 року (т.13., а.с.602,603).
18 березня 2009 року ліквідатор банкрута ЗАТ "Магній" подав суду пакет документів щодо реалізації ліквідаційної маси, в т.ч. договори купівлі-продажу (т.14., а.с.1-172).
Суд першої інстанції призначив судове засідання для розгляду звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу, проте неодноразово відкладав розгляд справи, а ухвалою від 17 червня 2009 року зупинив провадження у справі (т.17., а.с.21,22).
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 30 жовтня 2011 року провадження у справі поновлено (т.16., а.с.46).
21 грудня 2011 року Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі подало суду першої інстанції заяву з грошовими вимогами до банкрута в сумі 45217,87 грн., просило визнати й включити в другу чергу реєстру вимог кредиторів.
Суд першої інстанції неодноразово відкладав розгляд справи та вимагав у ліквідатора банкрута повідомити суд про наслідки розгляду заяви Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі, а також ухвалою від 14 лютого 2012 року здійснив заміну кредитора - державне підприємство «Калуська теплоцентраль»на державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго», ухвалою від 13 березня 2012 року кредитора ЗАТ «НТЦ Промтехдіагностика»замінив кредитором ТОВ «НТЦ Промтехдіагностика»( т.17, а.с. 9,35).
У судовому засіданні 03 квітня 2012 року арбітражний керуючий Кушнір Т.І. подала господарському суду першої інстанції заперечення на заяву Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі від 27 березня 2012 року та докази скерування цих заперечень 02 квітня 2012 року заявнику.
Господарський суд Івано-Франківської області ухвалою від 03 липня 2012 року затвердив звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс, ліквідував банкрута, припинив провадження у справі. Суд першої інстанції на підставі поданого звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу станом на 20 лютого 2009 року і доданих документів дійшов висновку, що такі підлягають затвердженню, а банкрут -ліквідації, оскільки ліквідаційна маса банкрута реалізована, вимоги кредиторів частково погашено, інших активів не виявлено. Постановляючи ухвалу суд першої інстанції керувався статтями 31, 32, 40 закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Названа ухвала і є предметом апеляційного оскарження управлінням Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі.
Львівський апеляційний господарський суд вважає, що ухвала господарського суду Івано-Франківської області від 03 липня 2012 року не відповідає фактичним обставинам справи, а висновки суду про затвердження звіту ліквідатора й ліквідаційного балансу є передчасними. Така позиція ґрунтується на наступному.
Статтею 106 ГПК України визначено, що апеляційні скарги на ухвали розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення місцевого суду.
Згідно з ст. 99 ГПК України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Відповідно до вимог ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обгрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Умови та порядок відновлення платоспроможності суб'єкта підприємницької діяльності - боржника або визнання його банкрутом та застосування ліквідаційної процедури, повного або часткового задоволення вимог кредиторів визначає закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно з ч. 2 ст. 4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
За приписами п.6 ч.1 ст.40 закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" господарський суд припиняє провадження у справі про банкрутство, якщо затверджено звіт ліквідатора в порядку, передбаченому статтею 32 цього Закону.
Відповідно до вимог п.п. 1, 2 ст. 32 закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання - передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів. Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу. Якщо за результатами ліквідаційного балансу після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута.
Отже, законодавцем передбачено подання за наслідком проведеної ліквідаційної процедури повного звіту ліквідатора про всі дії, вчинені ліквідатором в ході процедури ліквідації, та перелік додатків до звіту ліквідатора, які подаються суду разом із зазначеним звітом, та є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками всієї ліквідаційної процедури, яке проводиться за участю кредиторів (комітету кредиторів).
За своєю правовою природою ухвала, якою суд затверджує звіт ліквідатора, ліквідаційний баланс та припиняє провадження у справі про банкрутство є судовим рішенням, яким завершується судова ліквідаційна процедура і повинна повно відображати обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини та їх правові наслідки повинні бути вичерпними, відповідати дійсності та підтверджуватися належними і допустимими доказами, дослідженими в судовому засіданні. Така позиція випливає із постанови Пленуму Верховного суду України від 18 грудня 2009 року №14 та викладена у постановах Вищого господарського суду України, зокрема від 05 жовтня 2011 року у справі №31/32, від 25 жовтня 2011 року у справі №5015/1677/11, від 20 грудня 2011 року у справі №5015/750/11.
Оскаржена ухвала зазначеним вимогам не відповідає.
Як зазначено вище, 23 лютого 2009 року арбітражний керуючий Кушнір Т.І. подав господарському суду Івано-Франківської області звіт ліквідатора закритого акціонерного товариства "Магній" за період з 03 червня 2008 року до 20 лютого.2009 року з додатками, ліквідаційний баланс банкрута станом на 20 лютого 2009 року та протокол засідання комітету кредиторів ЗАТ "Магній" від 20 лютого 2009 року.
Однак до вищеназваних звіту та ліквідаційного балансу не було додано показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); повні відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; акти приймання - передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення усіх вимог кредиторів.
Разом з тим саме вищезгадані звіт ліквідатора закритого акціонерного товариства "Магній" з додатками та ліквідаційний баланс банкрута станом на 20 лютого 2009 року й були предметом розгляду і затвердження комітетом кредиторів, про вказано у протоколі засідання комітету кредиторів ЗАТ "Магній" від 20 лютого 2009 року.
Надалі, а саме 17 березня 2009 року, ліквідатор банкрута подав суду пояснення та доповнення до звіту ліквідатора ЗАТ "Магній" від 20 лютого 2009 року з додатками та уточнюючий ліквідаційний баланс станом на 20 лютого 2009 року. А 18 березня 2009 року ліквідатор банкрута ЗАТ "Магній" подав суду пакет документів щодо реалізації ліквідаційної маси, в т.ч. договори купівлі-продажу.
Проте названі пояснення, що за своїм змістом доповнюють звіт ліквідатора й додані до них відомості інвентаризації та формування ліквідаційної маси банкрута, реалізації ліквідаційної маси, погашення вимог кредиторів та уточнюючий ліквідаційний баланс станом на 20 лютого 2009 року не були предметом розгляду й обговорення комітету кредиторів ЗАТ "Магній".
Крім того, після подання господарському суду Івано-Франківської області арбітражним керуючим Кушнір Т.І. звіту ліквідатора закритого акціонерного товариства "Магній" й ліквідаційного балансу банкрута (23 лютого 2009 року) суд першої інстанції ухвалою від 17 червня 2009 року зупинив провадження у справі, яке поновив ухвалою 30 жовтня 2011 року.
Більш того, після подання Управлінням Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі заяви з грошовими вимогами до банкрута в сумі 45217,87 грн. (21 грудня 2011 року) суд першої інстанції неодноразово відкладав розгляд справи та зобов'язував ліквідатора банкрута повідомити суд про наслідки розгляду вказаної заяви.
Лише в судовому засіданні 03 квітня 2012 року арбітражний керуючий Кушнір Т.І. подав господарському суду першої інстанції заперечення на заяву Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі від 27 березня 2012 року та докази скерування цих заперечень 02 квітня 2012 року заявнику. Ліквідатор банкрута відхилив грошові вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі в загальній сумі 45 217,87 грн. з тих підстав, що частина суми цих грошових вимог 25 549,13 грн. -це конкурсні вимоги, які виникли до дати порушення провадження у справі про банкрутство закритого акціонерного товариства "Магній", однак не були заявлені у встановлений законом строк і в силу ст. 14 закону України «про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» вважаються погашеними. Решта грошових вимог у сумі 19 668,74 грн. є поточними вимогами, які ліквідатор теж відхилив і пояснив, що такі заявлені після складення ліквідатором звіту і ліквідаційного балансу станом на 20 лютого 2009 року, затвердження комітетом кредиторів і подання 23 лютого 2009 року суду, що, на думку ліквідатора, свідчить про завершення ліквідаційної процедури закритого акціонерного товариства "Магній" 20 лютого 2009 року.
Також суд першої інстанції у 2012 році постановляв ухвали про заміну кредиторів закритого акціонерного товариства "Магній" в порядку процесуального правонаступництва, а саме :
- ухвалою від 14 лютого 2012 року кредитора - державне підприємство «Калуська теплоцентраль»замінив кредитором державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго»;
- ухвалою від 13 березня 2012 року кредитора ЗАТ «НТЦ Промтехдіагностика» замінив кредитором ТОВ «НТЦ Промтехдіагностика».
Отже, ліквідаційна процедура закритого акціонерного товариства "Магній" тривала аж до 03 липня 2012 року, коли господарський суд Івано-Франківської області постановив ухвалу про затвердження звіту ліквідатора й ліквідаційного балансу, припинення провадження у справі.
У матеріалах справи про банкрутство відсутні інші звіт ліквідатора закритого акціонерного товариства "Магній" й ліквідаційний баланс банкрута, ніж складені станом на 20 лютого 2009 року.
Відтак затверджений судом звіт ліквідатора закритого акціонерного товариства "Магній" та ліквідаційний баланс банкрута станом на 20 лютого 2009 року не відображають, і з огляду на дату їх подання суду не можуть відображати, весь хід судової процедури ліквідації банкрута до припинення провадження у справі 03 липня 2012 року.
Як вже зазначено, до затвердженого судом звіту ліквідатора не додано реєстру вимог кредиторів з даними про погашення/часткове погашення їх грошових вимог. Відомості про стан погашення вимог кредиторів зазначені у поданому суду 23 лютого 2009 року звіті ліквідатора і в ліквідаційному балансі станом на 20 лютого 2009 року, які не відображають здійсненої судом заміни кредиторів.
З урахуванням викладених приписів законі та фактичних обставин справи Львівський апеляційний господарський суд відхиляє твердження арбітражного керуючого Кушнір Т.І. про завершення ліквідаційної процедури закритого акціонерного товариства "Магній" поданням суду звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу станом на 20 лютого 2009 року.
Разом з тим, апеляційний суд констатує й відсутність у матеріалах справи скарги Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі до суду першої інстанції у зв'язку із відхиленням ліквідатором банкрута заявлених грошових вимог. Натомість у матеріалах справи є клопотання Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі від 10 травня 2012 року та від 02 липня 2012 року розглядати звіт ліквідатора й ліквідаційний баланс закритого акціонерного товариства «Магній»без участі представника ( т.17, а.с.58,63).
Господарський суд Івано-Франківської області не розглядав грошові вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі до банкрута, тому в силу приписів ч.3 ст.101 ГПК України Львівський апеляційний господарський суд не приймає і не розглядає вимог, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Відтак Львівський апеляційний господарський суд не вправі розглядати грошові вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі до банкрута в сумі 45217,87 грн.
Відповідно до вимог ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
За приписами ст.ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що господарський суд першої інстанції, в порушення вимог статті 43 Господарського процесуального кодексу України щодо всебічного, повного й об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, постановив ухвалу передчасно, без повного дослідження фактичних обставин справи та встановлення фактів, покладених в основу оскарженої ухвали.
В силу ст. 103 ГПК України апеляційна інстанція за результатами розгляду апеляційної скарги має право, зокрема, скасувати рішення повністю або частково і прийняти нове рішення.
Скасовуючи ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 03 липня 2012 року Львівський апеляційний господарський суд приймає нове рішення, яким відмовляє у задоволенні клопотання арбітражного керуючого Кушнір Т.І. затвердити звіт ліквідатора і ліквідаційний баланс закритого акціонерного товариства «Магній»й ліквідувати банкрута.
Керуючись ст.ст. 82-1, 99, 101, 102, 103, 104, 105, 106 Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі задовольнити частково. Ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 03 липня 2012 року у справі №Б-7/235-21/165 про банкрутство закритого акціонерного товариства "Магній" скасувати.
В задоволенні клопотання арбітражного керуючого Кушнір Т.І. затвердити звіт ліквідатора і ліквідаційний баланс станом на 20 лютого 2009 року відмовити.
Справу №Б-7/235-21/165 про банкрутство закритого акціонерного товариства "Магній" повернути господарському суду Івано-Франківської області для розгляду на стадії судової процедури ліквідації банкрута.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову може бути оскаржено в касаційному порядку.
Головуючий суддя Гриців В.М.
суддя Данко Л.С.
суддя Кордюк Г.Т.
Суд | Львівський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2012 |
Оприлюднено | 11.12.2012 |
Номер документу | 27921260 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Львівський апеляційний господарський суд
Гриців В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні