23.12.2012
2037/1723/12
№ 2037/1723/12
2/2037/427/12
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї НИ
19 грудня 2012 року Шевченківський районний суд Харківської області в складі:
гол-чого судді Стеганцова С.М
при секретарі Реуцькій Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ТОВ «Безмятежне»про повернення земельної ділянки, зустрічну позовну заяву «ТОВ Безмятежне»про визнання за ТОВ «Безмятежне»права на оренду земельної ділянки яка належить ОСОБА_1
ВСТАНОВИВ:
Позивач 28 вересня 2012 року звернувся до суду з позовами до ТОВ «Безмятежне»про повернення земельної ділянки у своє користування.
В обґрунтування позову позивач вказує, що йому на праві приватної власності належить земельна ділянка, яка згідно письмового договору у 2008 році була ним передана в користування на 5-ть років відповідачу, однак відповідач договір оренди до теперішнього часу не зареєстрував в Шевченківському районному відділі реєстрації земельних ресурсів і земельну ділянку на його прохання не повертає.
В зв'язку з тим, що після укладання договору вже пройшло майже 5-ть років і договір належним чином не зареєстрований відповідно до Закону України „Про оренду землі", позивач просить суд зобов'язати ТОВ повернути йому земельну ділянку, посилаючись на те, що він подавав письмову заяву до Шевченківського районного відділу реєстрації земельних ресурсів з клопотанням щодо подальшої не реєстрації підписаного ним у 2008 році договору.
В судовому засіданні позивач, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача - ТОВ по первинному позову, він же позивач по зустрічній позовній заяві, з позовом не згоден та пояснив, що договір оренди був підписаний за взаємною згодою сторін, орендна плата на протязі користування земельною ділянкою виплачувалась в розмірі і в строки відповідно до договору, про що не заперечує позивач. Оскільки відповідач по зустрічній позовній заяві бажає забрати свою земельну ділянку раніше строку, ніж передбачено в договорі ним підписаному, то представник ТОВ вважає, що цими діями він порушує права орендаря, а тому просить суд визнати за ТОВ «Безмятежне»право на оренду земельної ділянки яка належить ОСОБА_1, так як в даний час договір пройшов першу частину державної реєстрації, тобто внесений в базу даних центру ДЗК.
Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, вважає, що первинний позов підлягає задоволенню, а зустрічний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини, пов'язані з орендою землі і набуття, збереження майна без достатньої правової підстави.
Позивачу на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 7,7162 га, згідно державного акта серії 111-ХР № 031889, виданого Шевченківською райдержадміністрацією 06.02.2003 року, яка розташована на території Безмятеженської сільської ради Шевченківського району Харківської області (а.с.7-8).
Матеріали справи свідчать, що між сторонами був підписаний договір оренди земельної ділянки строком на 5-ть років, складено акти про передачу та прийом земельної ділянки в натурі, (а.с.39-44), але сам договір не зареєстрований.
Згідно ст. 60 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставі своїх вимог або заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення.
Позивач просить суд повернути йому земельну ділянку в зв'язку з тим, що після підписання договору оренди в 2008 році з відповідачем, даний договір не був зареєстрований по даний час. В 2011 році позивач звертався з заявою до ТОВ і відділу ДЗК про повернення земельної ділянки і призупинення реєстрації договору і йому було відмовлено (а.с.20-21).
Відносини сторін, пов'язані з орендою землі регулюються ЗК України, ЦК України, ЗУ «Про оренду землі», який є спеціальним і іншими нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договорами оренди землі (ст.2 Закону України Про оренду землі»).
Згідно ст.13-19 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі-це угода сторін про взаємні зобов'язання, відповідно до яких орендодавець за плату «розмір якої, форми платежу, терміни та порядок внесення і перегляду, індексації передбачається умовами договору, які не можуть суперечити законам України», передає орендареві у володіння і користування земельну ділянку для господарського використання на обумовлений договором строк.
Лише після досягнення сторонами домовленості з усіх істотних умов відповідно ст. 18 цього Закону, підписання договору та його реєстрації, він набуває чинності та може бути змінений лише за взаємною згодою сторін.
Договір оренди між сторонами не був зареєстрований, тому вважається неукладеними, а неукладений договір не породжує для його сторін прав та обов'язків, на досягнення яких спрямоване їх волевиявлення при його підписанні.
Вимоги позивача в частині повернення земельної ділянки підлягає задоволенню, так як договір оренди є неукладеними і не набув чинності, тобто не створив для сторін будь-яких правових наслідків. Право на земельну ділянку у ТОВ не виникло, ТОВ користується земельною ділянкою без достатньої правової підстави, тому первинний позивачч - власник земельної ділянки має право витребувати земельну ділянку, так як відповідач фактично користувався нею без належного оформлення за усними домовленостями, сплачуючи орендну плату за фактичне користування землею.
Заперечення відповідача і його зустрічні позовні вимоги (а.с. 34-36, 53-55) не підлягають задоволенню, так як вимоги ТОВ не ґрунтуються на законі. З зустрічної позовної заяви вбачається, що позивач надав земельну ділянку відповідачу, за що отримував орендну плату, тому представник ТОВ вважає, що договір потрібно вважати укладеними, а одностороння відмова від договору не допустима і просить суд визнати за ТОВ «Безмятежне»право на оренду земельної ділянки яка належить відповідачу по зустрічній позовній заяві.
Дані вимоги ТОВ не можуть бути задоволенні судом, так як визнавши за ТОВ право на оренду, суд тим самим зобов'язує ОСОБА_1 заключити договір оренди, в порушення засад свободи договору статі 3, 627 ЦК України. У цьому контексті можна розглядати лише вимоги ТОВ про відшкодування шкоди по затратам, яка провела затрати по оформленню після підписання договору, та понесенню збитків після того, як на стадії його державної реєстрації інша сторона відмовилась від реєстрації договору.
Відповідно до ст..125, 126 ЗК України право на використання земельної ділянки, крім власника чи постійного землекористувача, яке посвідчене державним актом, може виникнути в інших осіб після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації ст.18 Закону України «Про оренду землі», спеціальній закон, тому використання земельної ділянки відповідачем до одержання документа, що посвідчує право на земельну ділянку, та державної реєстрації забороняється законом, так як вказаний правочин підлягає державній реєстрації і вважається дійсним лише з моменту його державної реєстрації, а не з часу внесення його в базу даних центру ДЗК, як стверджує представник ТОВ.
На підставі викладеного, відповідач по первинному позову - ТОВ зобов'язаний повернути позивачу зайняту ним земельну ділянку, так як право на це майно у ТОВ не виникло, власник може витребувати його, на підставі ст.1212 та 1213 ЦК, відповідно до яких набувач зобов'язаний повернути власнику безпідставно набуте майно в натурі, про що позивач і просив в позові при звернені до суду.
З відповідача на користь позивача згідно ст. 88 ЦПК України необхідно стягнути судий збір в сумі 107 гривень 30 копійок сплачений позивачем при подачі позову до суду.
Керуючись ст.ст.10,11,209, 212,214-215 ЦПК України, ст. 125-126 ЗК України, ст.203, 210, 1212,1213 ЦК України, ст.ст.15-18 Закону України "Про оренду землі" ,
п.8 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними»від 6.11.2009 року, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ТОВ «Безмятежне»про повернення земельної ділянки задовольнити.
Забов'язати товариство з обмеженою відповідальностю «Безмятежне»повернути ОСОБА_1 земельну ділянку, розташовану на території Безмятеженської сільської ради Шевченківського району Харківської області на контурі поля № 30, за № НОМЕР_1, площею 7,7162 га, яка належить йому на праві приватної власності згідно державного акта серії 111-ХР № 031889, виданого Шевченківською райдержадміністрацією 06.02.2003 року.
В позові ТОВ «Безмятежне»до ОСОБА_1 про визнання за ТОВ «Безмятежне»права на оренду земельної ділянки яка належить ОСОБА_1 - відмовити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальностю «Безмятежне» на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 107 гривень 30 копійок.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні, протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: С.М.Стеганцов
Суд | Шевченківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2012 |
Оприлюднено | 26.12.2012 |
Номер документу | 28144914 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шевченківський районний суд Харківської області
Стеганцов С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні