cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" грудня 2012 р. Справа № 5023/2802/12
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддівМіщенка П.К., Заріцької А.О., Поліщука В.Ю. розглянувши касаційну скаргу на постанову та на постанову у справі господарського суду Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби господарського суду Харківської області від 05.07.2012 року Харківського апеляційного господарського суду від 24.09.2012 року № 5023/2802/12 Харківської області за заявою про Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеліта Трейд" визнання банкрутом У судове засідання представники сторін не з'явились.
В С Т А Н О В И В:
Голова ліквідаційної комісії ТОВ "Аеліта Трейд" звернувся до господарського суду Харківської області з заявою про порушення у відношенні боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеліта Трейд", м. Харків провадження у справі про банкрутство на підставі ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" , обґрунтовуючи заяву тим, що загальними зборами учасників ТОВ "Аеліта Трейд" від 28.02.2012 року було прийнято рішення про ліквідацію товариства, та призначено голову ліквідаційної комісії. В процесі здійснення ліквідаційної процедури ліквідаційною комісією розглянуто вимоги кредиторів, проведено інвентаризацію майнових активів підприємства. За наслідками проведеної роботи було встановлено, що активів боржника недостатньо для погашення кредиторської заборгованості, в зв'язку з чим, було прийнято рішення про звернення до господарського суду з заявою про визнання боржника банкрутом.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 25.06.2012 року порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеліта Трейд", на підставі ст. 51 Закону україни "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановою господарського суду Харківської області від 05.07.2012 року у справі №5023/2802/12 (Суддя -Усатий В.О.) визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "Аеліта Трейд" банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.
З дня прийняття зазначеної постанови:
- підприємницьку діяльність банкрута припинено, строк виконання всіх грошових зобов'язань, та зобов'язань щодо сплати податків і обов'язкових платежів вважається таким, що настав, припинено нарахування неустойки, процентів та інших економічних санкцій по всіх видах заборгованості, вимоги за зобов'язаннями банкрута, що виникли під час проведення процедур банкрутства, пред'являються в межах ліквідаційної процедури. Керівника банкрута звільнено з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, про що робиться запис у його трудовій книжці.
Припинено повноваження органів управління банкрута і повноваження власників майна;
- скасовано усі арешти, накладені на майно боржника (в тому числі - податкову заставу) і інші обмеження щодо розпорядження майном боржника.
Накладання нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
Призначено ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю "Аеліта Трейд" голову ліквідаційної комісії Бударного Ігоря Володимировича.
Зобов'язано ліквідатора відповідно до п. п.3, 5 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в п'ятиденний строк, опублікувати відомості в офіційних друкованих органах про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, закрити всі рахунки банкрута в установах банку і відкрити або переоформити один основний рахунок для проведення розрахунків з кредиторами, виконати інші дії передбачені ст. ст. 25 - 34 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" і надавати суду щомісячно звіти про хід ліквідаційної процедури, про фінансове становище і майно боржника на день відкриття ліквідаційної процедури, використання коштів боржника.
Зобов'язано ліквідатора в строк до 05.07.2013 року виконати ліквідаційну процедуру, надати суду обґрунтований звіт про виконану роботу, всі докази, що свідчать про виконання ліквідаційної процедури, у тому числі акти інвентаризації майна, акти оцінки майна, звіт про виплачені кредиторам кошти, договори купівлі-продажу майна банкрута, довідки установ банку про закриття рахунків банкрута, копії повідомлень органу державної податкової служби, Пенсійному фонду і центру зайнятості про закінчення ліквідаційної процедури, довідку архіву про прийняття документів, які підлягають довгостроковому зберіганню, довідку органів внутрішніх справ про прийняття печаток і штампів банкрута, оригінали установчих документів і свідоцтва про державну реєстрацію, ліквідаційний баланс, докази, що свідчать про стягнення дебіторської заборгованості, довідку банку про рух грошових коштів по поточному рахунку за весь час роботи ліквідаційної комісії, баланси підприємства за весь час роботи, протоколи засідань комітету кредиторів і протоколи загальних зборів кредиторів, затверджений комітетом кредиторів звіт про оплату послуг, відшкодування витрат ліквідатора, інші документи, що свідчать про виконану ліквідатором роботи по ліквідації банкрута.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 24.09.2012 року (Головуючий суддя -Здоровко Л.М., судді: Плахов О.В., Шутенко І.А.) апеляційну скаргу Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби залишено без задоволення.
Постанову господарського суду Харківської області від 05.07.2012 року у справі №5023/2802/12 залишено без змін.
Не погодившись із процесуальними актами попередніх судових інстанцій, Західна міжрайонна державна податкова інспекція м. Харкова Харківської області Державної податкової служби звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, у якій просить скасувати постанову господарського суду Харківської області від 05.07.2012 року, постанову Харківського апеляційного господарського суду від 24.09.2012 року у справі № 5023/2802/12 та направити справу до суду першої інстанції на новий розгляд, посилаючись на порушення та невірне застосування судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст. ч. 11 ст. 111 Цивільного кодексу України, п. 5 ст. 60 Господарського кодексу України, 23, 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
В обґрунтування своїх вимог заявник касаційної скарги посилається на те, що через неналежне виконання ліквідатором своїх зобов'язань ДПІ не змогло провести документальну виїзну позапланову перевірку з питань дотримання товариством вимог податкового, валютного та іншого законодавства на підставі ст. 78 Податкового кодексу України , що позбавило податковий орган можливості перевірити достовірність і повноту складеного ліквідатором проміжного ліквідаційного балансу.
Обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 111 5 ГПК України, у касаційній інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи у суді першої інстанції за винятком процесуальних дій, пов'язаних із встановленням обставин справи та їх доказуванням. Касаційна інстанція використовує процесуальні права суду першої інстанції виключно для перевірки юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення у рішенні або постанові господарського суду.
Відповідно до вимог статті 4 1 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Як встановлено судами попередніх інстанцій, 28.02.2012 року власником ТОВ "Аеліта Трейд" прийнято рішення про ліквідацію підприємства, призначено головою ліквідаційної комісії Бударного І.В., про прийняте рішення повідомлено державного реєстратора та податковий орган.
Повідомлення про ліквідацію опубліковано у спеціальному друкованому виданні "Бюлетень державної реєстрації" № 207 (7) від 02.03.2012 року.
Претензії з вимогами до боржника, що надійшли від ПП "Промкомплект Україна" у загальній сумі 369 642,00 грн. розглянуті головою ліквідаційної комісії, а вимоги визнані в повному обсязі, про що повідомлено кредитора.
Ліквідаційною комісією здійснено інвентаризацію активів боржника, за результатами якої встановлено наявність 100,00 грн. в касі підприємства.
Отже, загальний розмір кредиторської заборгованості TOB "Аеліта Трейд" складає 369 642,00 грн., а активи боржника -100,00 грн.
Згідно з довідкою управління Держкомзему у м. Харкові від 07.06.2012 року зареєстровані за боржником земельні ділянки не обліковуються.
Згідно з довідкою інспекції ДАІ в Харківській області від 02.06.2012 року, за боржником транспортні засоби не зареєстровані.
Відповідно до довідки КП "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" від 01.06.2012 року, за боржником нерухоме майно не зареєстроване.
Згідно з довідкою Державної інспекції сільського господарства в Харківській області від 30.05.2012 року, за боржником сільськогосподарська техніка, самохідні машини та механізми не обліковуються.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на виконання вимог ч. 1 ст. 111 ЦК України після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами, на підставі даних інвентаризації активів та зобов'язань боржника ліквідаційною комісією було складено проміжний ліквідаційний баланс з непогашеною кредиторською заборгованістю на загальну суму 369 642,00 грн., який був затверджений власником боржника, що відповідає вимогам ст. 111 ЦК України .
Головою ліквідаційної комісії 04.06.2012 року прийнято рішення звернутись до господарського суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ "Аеліта Трейд" в порядку ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" .
Відповідно до п. 1 ст.51 Закону, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутись в господарський суд з заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону боржник зобов'язаний звернутися в місячний строк до господарського суду з заявою про порушення справи про банкрутство у разі виникнення обставин, коли задоволення вимог одного або кількох кредиторів приведе до неможливості виконання грошових зобов'язань боржника в повному обсязі перед іншими кредиторами, або орган боржника, уповноважений відповідно до установчих документів або законодавства прийняти рішення про ліквідацію боржника, прийняв рішення про звернення в господарський суд з заявою боржника про порушення справи про банкрутство, або коли при ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі.
Статтею 105 ЦК України встановлені обов'язки особи, що прийняла рішення про припинення юридичної особи, зокрема, комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї. Цей строк не може становити менше двох місяців з дня публікації повідомлення про припинення юридичної особи. Комісія вживає усіх можливих заходів щодо виявлення кредиторів, а також письмово повідомляє їх про припинення юридичної особи.
Згідно з ч. 1 ст. 110 ЦК України юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Відповідно до ч. З ст. 110 ЦК України , якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності боржника або визнання банкрутом.
Частиною 1 ст. 111 ЦК України передбачено, що ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Отже, враховуючи вищезазначені вимоги закону, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку статті 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами статті 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу.
Крім того, звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого ст. 105 ЦК України .
Як правомірно встановлено попередніми судовими інстанціями та вбачається із матеріалів справи, ліквідаційною комісією ТОВ "Аеліта Трейд" повністю дотримано вказаного порядку.
Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги, що сума кредиторської заборгованості перевищує вартість активів боржника, підприємство не веде підприємницької діяльності, що робить неможливим погашення заборгованості перед кредитором, що свідчить про скрутний фінансовий стан боржника і неможливість відновлення виробництва, висновки господарського суду про визнання боржника банкрутом, підтримані апеляційним господарським судом у оскаржуваній постанові, є законними та обґрунтованими.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції виконують такі функції, зокрема, здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.
Відповідно до ст. 78 Податкового Кодексу України , у разі порушення провадження у справі про визнання банкрутом платника податків органами державної податкової служби проводиться документальна позапланова виїзна перевірка.
Згідно пп. 20.1.4. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право: проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків (пп. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України ).
Згідно ст. 82 Податкового Кодексу України , тривалість строків, що стосується виїзних позапланових та планових перевірок, не повинна перевищувати 30 робочих днів за продовженням на 15 днів для великих платників податків. Тривалість документальної позапланової виїзної перевірки не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, інших платників податків - 10 робочих днів. Продовження строків проведення перевірок можливе за рішенням керівника органу державної податкової служби не більш як на 10 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 2 робочих дні, інших платників податків - не більш як на 5 робочих днів.
Посилання заявника у касаційній скарзі на неможливість проведення перевірки колегія суддів касаційного суду вважає безпідставними, оскільки вони жодним чином не зумовлюють незаконність прийнятих у даній справі постанов, за умови надсилання на адресу податкового органу заяви про припинення платника податків ТОВ "Аеліта Трейд" за формою 8-ОПП та ухвали господарського суду Харківської області від 25.06.2012 року про порушення провадження у справі № 5023/2802/12.
Посилання заявника на те, що у зв'язку з не проведенням перевірки вона фактично була позбавлена можливості перевірити правильність складеного ліквідатором в порядку ст. 111 ЦК України та ст. 60 ГК України проміжного ліквідаційного балансу, не приймається до уваги, оскільки ліквідація ТОВ "Аеліта Трейд" в загальному порядку не була звершена ліквідаційною комісією, отже, обставини, які б обумовлювали необхідність складання ліквідаційною комісією ліквідаційного балансу та надання його для перевірки органу держаної податкової служби, були відсутні.
Враховуючи положення ст. ст. 78 , 82 Податкового кодексу України , податкова інспекція не позбавлена можливості для проведення відповідної перевірки боржника до дня прийняття підсумкової, у справі про банкрутство, ухвали про затвердження звіту, ліквідаційного балансу та припинення провадження у справі про банкрутство.
У зв'язку з наведеним, колегія суддів касаційної інстанції вважає, що доводи касаційної скарги не спростовують правильних висновків господарських судів попередніх інстанцій, зводяться до переоцінки доказів у справі, що виходить за межі встановлених ст. ст. 111 5 , 111 7 ГПК України повноважень суду касаційної інстанції.
З урахуванням меж перегляду справи в касаційній інстанції, колегія суддів вважає, що під час розгляду справи господарськими судами її фактичні обставини були встановлені на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження поданих доказів в їх сукупності, висновки господарських судів відповідають цим обставинам і їм дана належна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, відтак відсутні підстави для зміни чи скасування оскаржуваних судових рішень, а викладені у касаційній скарзі доводи не спростовують висновків господарських судів, які містяться в оскаржуваних судових актах.
Керуючись статтями 111 5 , 111 7 , 111 9 -111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби залишити без задоволення.
Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 24.09.2012 року та постанову господарського суду Харківської області від 05.07.2012 року у справі №5023/2802/12 залишити без змін.
Головуючий П.К. Міщенко
Судді А.О. Заріцька
В.Ю. Поліщук
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 13.12.2012 |
Оприлюднено | 26.12.2012 |
Номер документу | 28225485 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Міщенко П.K.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні