Справа № 2-3256/12
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2012 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді - ТОКОВОЇ С.Є.
при секретарі - ЄВТУШЕНКО О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської міської ради, Комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації», третя особа -ОСОБА_2, про визнання права власності , -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Черкаської міської ради, Комунального підприємства «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації», третя особа -ОСОБА_2, про визнання права власності, вказуючи, що вона являлася дружиною ОСОБА_3, який ІНФОРМАЦІЯ_1 помер.
ОСОБА_3 та ОСОБА_2 являлися співвласниками житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1. Звернувшись до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, отримати свідоцтво позивачка не змогла, так - як за життя її чоловіка не було оформлено належним чином право власності на житловий будинок з прибудовою, а саме не отримано свідоцтва про право власності на нього та не зареєстровано його в КП ЧООБТІ. Просить визнати за нею в порядку спадкування за законом, право власності на 4/9 частини житлового будинку літ. А-І, з відповідною частиною надвірних споруд, літня кухня літ. «Б», сарай літ. «б», вбиральня літ. «В», льох літ. «Г», огорожа № 1, 2, водоколонка № 3, що розташований на земельній ділянці розміром 648 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1, що лишилося після смерті ОСОБА_3. Визнати за нею право власності на самочинно побудований житловий будинок літ. «А-2»з прибудовою літ. «а», що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 та зобов'язати Комунальне підприємство «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»зареєструвати право власності в установленому порядку.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала та просила суд позов задовольнити повністю.
Представник КП «ЧООБТІ»до судового засідання не з'явився, надав заяву про розгляд даної справи без участі представника, при розгляді справи покладаються на думку суду.
Представник Черкаської міської ради в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував.
Третя особа, ОСОБА_2, подала до суду заяву, де вказала, що вона не заперечує проти перепланування та добудови, оскільки це не порушує жодним чином її права та не створює перешкод у користуванні її частиною будинку.
Суд, заслухавши пояснення сторін дослідивши матеріали справи, в результаті повного, об'єктивного та всебічного їх дослідження приходить до наступного.
ОСОБА_3 та ОСОБА_2 являлися співвласниками житлового будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується Витягом з реєстру прав власності на нерухоме майно № 35449233 від 11.09.2012 року.
ОСОБА_1 являлася дружиною ОСОБА_3, підтвердженням даного факту являється свідоцтво про одруження Серія НОМЕР_1 від 04.01.1961 року.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, підтвердженням факту смерті є свідоцтво про смерть серія НОМЕР_2. Після смерті чоловіка позивачка продовжує проживати у вказаному будинку, здійснює всі ремонтні роботи, оплачує вартість комунальних послуг там знаходяться всі її особисті речі.
Після смерті ОСОБА_3, відкрилась спадщина, а саме житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. За час спільного проживання в шлюбі подружжям було переплановано вказаний будинок та побудовано прибудову.
Співвласниця будинку, ОСОБА_2, не заперечувала проти перепланування та добудови, оскільки це не порушує жодним чином її права та не створює перешкод у користуванні її частиною будинку, про що було подано заяву від 12.10.2012 року.
Звернувшись до нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, отримати свідоцтво ОСОБА_1 не змогла, так - як за життя ОСОБА_3, подружжя не оформло належним чином право власності на житловий будинок з прибудовою, а саме не отримали свідоцтва про право власності на нього та не зареєстрували його в КП БТІ.
Департаментом містобудування Черкаської міської ради було роз'яснено, що для визнання права власності на самочинно збудований об'єкт нерухомого майна особа, що здійснила будівництво повинна звернутися з позовом до суду.
В разі задоволення позовних вимог, на підставі рішення суду КП «ЧООБТІ»реєструє право власності на переплановане майно за громадянином, а підтвердженням права власності у такому випадку буде рішення суду та технічний паспорт на нерухоме майно.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Сімейного кодексу України, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності. Тобто, будинок являється спільною сумісною власністю подружжя.
Згідно ст. 63 Сімейного кодексу України, дружина та чоловік мають рівні права на володіння, користування та розпорядження майном, що належало їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.
Відповідно до ст. 1261 Цивільного кодексу України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив та батьки.
У відповідності до ст. 1268 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який постійно проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого строку, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до п. 10 Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах спадкування», відповідно до статті 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Частиною 4 пункту 19 Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах спадкування»передбачено, що той зі спадкоємців, який має право на обов'язкову частку у спадщині та проживав разом із спадкодавцем на день його смерті, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо у визначеному законом порядку не відмовився від неї.
Відповідно п. п. 3.1 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 року, право на спадкування здійснюється спадкоємцями шляхом прийняття спадщини або її неприйняття.
П. п. 3.21 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 року, передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу України, він не заявив про відмові від неї.
Відповідно Висновку № 10-8 експертного будівельно-технічного дослідження від 08.10.2012 року самовільні перепланування приміщень за адресою: АДРЕСА_1 відповідають вимогам діючих будівельних норм і правил.
Згідно ч. 1 ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до ч. 5 ст. 376 Цивільного кодексу України, на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудовано на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Згідно ст. 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до вимог тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 року, реєстрацію права власності на самовільно збудовані об'єкти нерухомого майна можливо провести лише за наявності правовстановлюючих документів, яким зокрема, може бути рішення суду про визнання права власності.
За таких обставин суд, вважає, що позов підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись Порядком державної реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 року ст. ст. 3, 10, 11, 27, 30, 31, 57, 60, 109, 174, 209, 212- 215, 223 Цивільного процесуального кодексу України, ст. ст. 331, 376, 392 ЦК України, суд , -
ВИРІШИВ:
Позов задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом, право власності на 4/9 частини житлового будинку літ. А-І, з відповідною частиною надвірних споруд, літня кухня літ. «Б», сарай літ. «б», вбиральня літ. «В», льох літ. «Г», огорожа № 1, 2, водоколонка № 3, що розташований на земельній ділянці розміром 648 кв. м., за адресою: АДРЕСА_1, що лишилося після смерті ОСОБА_3.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на самочинно побудований житловий будинок літ. «А-2»з прибудовою літ. «а», що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1.
Зобов'язати Комунальне підприємство «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»зареєструвати за ОСОБА_1 право власності на самочинно побудований житловий будинок літ. «А-2»з прибудовою літ. «а», що розташований за адресою: АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення .
Головуючий:
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2012 |
Оприлюднено | 09.01.2013 |
Номер документу | 28253896 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Соснівський районний суд м.Черкас
Токова С. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні