cpg1251
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" грудня 2012 р. Справа№ 5011-14/10610-2012
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Суліма В.В.
суддів: Рєпіної Л.О.
Тищенко А.І.
за участю секретаря: Денисюк І.Г.
за участю представників сторін:
від позивача Фролькіс С.Є.
від відповідача Ганкевич В.В., Попелло С.Б.
від третьої особи Ганкевич В.В.
розглянувши апеляційну скаргу
Товариства з обмеженою відповідальністю "Атом-Енерго-Проект"
на рішення Господарського суду
міста Києва
від 26.09.2012р.
справа №5011-14/10610-2012 (суддя - Мельник С.М.)
за позовом Серебрякова Гліба Валентиновича
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Атом-Енерго-Проект"
третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Спецатомінвест"
про визнання недійсним рішення загальних зборів
ВСТАНОВИВ:
Серебряков Гліб Валентинович (далі - позивач) в серпні 2012 року звернувся до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Атом-Енерго-Проект" (далі - відповідач) про визнання недійсним рішення Загальних зборів Товариства з обмеженою відповідальністю "Атом-Енерго-Проект" від 02.07.2012р.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 26.09.2012р. у справі №5011-14/10610-2012 позов задоволено повністю. Визнано недійсним рішення загальних зборів Товариства з обмеженою відповідальністю "Атом-Енерго-Проект", що оформлене протоколом б/н від 02.07.2012р. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Атом-Енерго-Проект" на користь Серебрякова Гліба Валентиновича 1073,00 грн. судового збору.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Атом-Енерго-Проект" звернулося до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить Київський апеляційний господарський суд скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 26.09.2012р. у справі №5011-14/10610-2012 і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга мотивована тим, що Господарський суд міста Києва неповно з'ясував обставини справи, визнав обставини встановленими, які є недоведеними і мають значення для справи, неправильно застосував норми матеріального та процесуального права.
Крім того, скаржник зазначив, що участь позивача у загальних зборах не могла вплинути на результати голосування та прийняття рішення.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 03.10.2012р. у справі №5011-14/10610-2012, скарга прийнята до розгляду та порушено апеляційне провадження.
Розпорядженням Голови Київського апеляційного господарського суду від 10.12.2012р. „Про зміну складу колегії суддів" в зв'язку з перебуванням судді Тарасенко К.В. на лікарняному було доручено розгляд апеляційної скарги у справі № 5011-14/10610-2012 колегії суддів у складі: Сулім В.В. - головуючий суддя, суддів Тарасенко К.В., Тищенко А.І.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 10.12.2012р. розгляд справи відкладено на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Розпорядженням Голови Київського апеляційного господарського суду від 24.12.2012р. „Про зміну складу колегії суддів" в зв'язку з перебуванням судді Тарасенко К.В. у відпустці було доручено розгляд апеляційної скарги у справі №5011-14/10610-2012 колегії суддів у складі: Сулім В.В. - головуючий суддя, суддів Тищенко А.І., Рєпіна Л.О.
Розглянувши апеляційну скаргу, перевіривши матеріали справи, Київський апеляційний господарський суд вважає, що рішення Господарського суду міста Києва від 26.09.2012р. підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Атом-Енерго-Проект" - без задоволення, з наступних підстав.
Згідно ст. 99 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами наданими суду першої інстанції.
Як правильно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 02.03.2009 р. загальними зборами Товариства з обмеженою відповідальністю "Атом-Енерго-Проект"був затверджений статут, який зареєстрований Голосіївською районною у м. Києві державною адміністрацією.
Відповідно до п.5.2. статуту частки статутного капіталу товариства розподілені між учасниками таким чином: ТОВ "Спецатомінвест"950000,00 грн., що складає 95 часток або 95% статутного капіталу товариства; Серебряков Г.В. 50000,00 грн., що складає 5 часток або 5% статутного капіталу товариства.
Відповідно до статті 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Згідно з п.4.1 статуту учасниками товариства є Товариство з обмеженою відповідальністю "Спецатомінвест" та Серебряков Г.В. Відповідно до п.4.2 статуту учасники товариства мають право, в тому числі, брати участь в управлінні товариством, в порядку, визначеному цим статутом.
Відповідно до ст. 50 Закону України, "Про господарські товариства" товариством з обмеженою відповідальністю визнається товариство, що має статутний капітал, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами.
Як встановлено ч.ч. 1, 4 ст. 58 Закону України "Про господарські товариства" вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Учасники мають кількість голосів, пропорційну розміру їх часток у статутному капіталі.
Згідно з п.10.1 статуту вищим органом управління товариства є загальні збори його учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.
Право учасника в управлінні господарською організацією реалізується, зокрема, шляхом участі учасника в прийнятті рішень щодо призначення складу виконавчого органу товариства.
Так, 02.07.2012 р. відбулись позачергові збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Атом-Енерго-Проект", результати яких оформлені протоколом № б/н від 02.07.2012р.
Загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Атом-Енерго-Проект" було прийнято рішення звільнити з посади генерального директора товариства Альтмана Олександра Кімовича та обрати генеральним директором товариства Попелло Сергія Борисовича.
Відповідно до п.10.5 статуту до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства належать такі питання, в тому числі, створення та відкликання виконавчого органу товариства; визначення форм контролю за діяльністю виконавчого органу, створення та визначення повноважень відповідних контрольних органів. Згідно з п.10.7. статуту рішення по вказаним питанням приймаються простою більшістю голосів.
Згідно ст. 61 Закону України "Про господарські товариства" про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.
Відповідно до п.п. 10.12 п.10. статуту товариства про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються персонально письмово із зазначенням часу та місця проведення зборів та порядку денного. Персональне письмове повідомлення повинно бути відправлено через відділення пошти рекомендованим листом з відміткою про отримання учасником або особисто вручено учаснику, про що робиться відповідна відмітка.
Згідно п.10.10 статуту збори учасників вважаються правомочними, якщо на них присутні учасники, які володіють у сукупності більше ніж 60% голосів. Учасники які беруть участь у зборах, реєструються з зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник.
Відповідно до п.п. 2.2.3. Рекомендації президії Вищого господарського суду України "Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин" від 28.12.2007р. №04-5/14 недотримання вимог закону та установчих документів господарських товариств під час скликання і проведення їх загальних зборів є порушеннями права на участь у роботі цього органу.
Як правильно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи позивач в порушення вимог ст. 61 Закону "Про господарські товариства" та п.п. 13.9. статуту товариства не було повідомлено про час і місце проведення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Атом-Енерго-Проект" в порядку визначеною статтею 61 Закону України "Про господарські товариства"
Київський апеляційний господарський суд відзначає, що Серебряков Г.В. був учасником Товариства з обмеженою відповідальністю "Атом-Енерго-Проект" з часткою в статутному капіталі товариства в розмірі 5 %, а 95% статутного капіталу на момент проведення оскаржуваних зборів володіло Товариство з обмеженою відповідальністю "Спецатомінвест". Тобто на дату прийняття оскаржуваного рішення був забезпечений кворум загальних зборів учасників товариства в розмірі 95% голосів.
Згідно з ч. 5 ст. 98 Цивільного кодексу України рішення загальних зборів може бути оскаржене учасником товариства до суду.
Безумовними підставами для визнання рішення загальних зборів недійсними є прийняття рішень загальними зборами учасників, під час скликання і проведення яких не було дотримано вимог законодавства або статуту товариства, якщо це призвело до істотного порушення прав позивача.
Оскільки право учасника товариства брати участь в управлінні справами товариства прямо передбачено нормами чинного законодавства, то позбавлення учасника можливості такої участі являється істотним порушенням.
Відповідно до п.п. 2.11 Рекомендацій Президії Вищого Господарського суду України "Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин" від 28.12.2007р. №04-5/14 під час вирішення спорів про визнання рішень загальних зборів недійсними суду слід з'ясовувати, чи відповідає оспорювань рішення вимогам чинного законодавства та/або компетенції органу, що прийняв це рішення, чи були загальні збори правомочними, чи було дотримано визначеного законом порядку скликання і проведення загальних зборів. Зокрема, підставами недійсності рішень загальних зборів серед інших є відсутність протоколу загальних зборів, підписаного відповідно до ч. 9 ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" головою і секретарем зборів.
Протокол загальних зборів Товариства від 02.07.2012р. підписаний лише головою зборів - представником учасника Товариства з обмеженою відповідальністю "Спецатомінвест" Пьоришкіним А.І.
З огляду на викладене, Київський апеляційний господарський суд погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Атом-Енерго-Проект" в повному обсязі.
При цьому, Київський апеляційний господарський суд враховує, що подібне до оскаржуваного рішення загальних зборів, тобто про звільнення генерального директора Альтмана Олександра Кімовича та обрання на цю посаду Попелло Сергія Борисовича, було прийняте також на інших загальних зборах, зокрема 03.07.2012р. Зазначене рішення було також оскаржено але залишилось чинним, що підтверджується постановою Київського апеляційного господарського суду від 12.12.2012р. у справі №5011-38/10842-2012р., яка вступила в законну силу.
Відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, а господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Заперечення скаржника, викладені у апеляційній скарзі, не приймаються колегією суддів до уваги, оскільки не підтверджуються матеріалами справи та не спростовують висновків суду першої інстанції.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає рішення суду у даній справі обґрунтованим та таким, що відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам та матеріалам справи, підстав для його скасування не вбачається. Апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Атом-Енерго-Проект" є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.
Судові витрати за розгляд апеляційної скарги у зв'язку з відмовою в її задоволенні на підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на апелянта.
Керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 103 -105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Атом-Енерго-Проект",
залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 26.09.2012р. у справі №5011-14/10610-2012- залишити без змін.
3. Матеріали справи №5011-14/10610-2012 повернути до Господарського суду міста Києва.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя Сулім В.В.
Судді Рєпіна Л.О.
Тищенко А.І.
Суд | Київський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2012 |
Оприлюднено | 29.12.2012 |
Номер документу | 28302875 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Київський апеляційний господарський суд
Сулім В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні