ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.11.12 Справа№ 5015/2856/11
Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Станька Л.Л., при секретарі Кравець В.П., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Бориславської міської ради, м.Борислав Львівської області
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Делакс Україна", м.Трускавець, Львівської області
за участю прокуратури м.Львова, м.Львів
про визнання недійсним договору оренди землі від 22 березня 2006 року і зобов'язання звільнення земельної ділянки, приведення земельної ділянки у придатний для використання стан та повернення позивачу
та
за зустрічним позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Делакс Україна", м.Трускавець, Львівської області
до відповідача: Бориславської міської ради, м.Борислав Львівської області
за участю прокуратури м.Льовова, м.Львів
про визнання права користування земельною ділянкою на умовах договору оренди землі
Представники сторін :
від позивача за первісним позовом: Романів І.Б. -головний спеціаліст юридичного відділу
від відповідача за первісним позовом: Лешківець О.М. -представник
від прокуратури: Леонтьєва Н.Т. -старший прокурор прокуратури
та
від позивача за зустрічним позовом: Лешківець О.М. -представник
від відповідача за зустрічним позовом: Романів І.Б. -головний спеціаліст юридичного відділу
від прокуратури: Леонтьєва Н.Т. -старший прокурор прокуратури
Суть спору:
На розгляді господарського суду Львівської області знаходиться справа за позовом Бориславська міська рада, м.Борислав Львівської області до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Делакс Україна", м.Трускавець, Львівської області про визнання недійсним договору оренди землі від 22 березня 2006 року і зобов'язання звільнення земельної ділянки, приведення земельної ділянки у придатний для використання стан та повернення позивачу та за зустрічним позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Делакс Україна", м.Трускавець, Львівської області до відповідача: Бориславської міської ради, м.Борислав Львівської області за участю прокуратури Львівської області, м.Львів про визнання права користування земельною ділянкою на умовах договору оренди землі.
Ухвалою суду від 18.05.2012р. дана справа була призначена до розгляду суддею Левицькою Н.Г. на 18.07.2011р.
Попередній розгляд справи викладено в ухвалах суду від 25.05.2011р., від 12.07.2011р., від 18.07.2011р., від 01.08.2011р., від 17.08.2011р., від 09.09.2011р.
В судовому засіданні, яке відбулося 06.09.2011р. оголошено перерву до 09.09.2011р.
У зв`язку із обранням судді Левицької Н.Г. суддею Львівського апеляційного адміністративного суду, справу № 5015/2856/11 передано для подальшого розгляду судді Станьку Л.Л.
Попередній розгляд справи викладено в ухвалах суду від 10.10.2012р. та від 25.10.2012р.
Бориславською міською радою явку представника в засідання суду забезпечено, первісний позов підтримано, проти зустрічного позову заперечено.
ТзОВ «Делакс Україна»явку представника в засідання суду забезпечено, проти первісного позову заперечено, виражено прохання про задоволення зустрічного позову, проти первісного позову заперечено. Подано пояснення від 07.11.2012р. №11/27 (вх.№25328/12 від 08.11.2012р.), які судом долучено до матеріалів справи.
Прокуратурою м.Львова подано клопотання від 08.11.2012р. №37-6167вих.-12 про вступ у справу з метою захисту інтересів держави в особі Бориславської міської ради, яке судом долучено до матеріалів справи.
Судом з'ясовано:
Як зазначено Бориславською міською радою у первісному позові, що 22 березня 2006 року, між Бориславською міською радою та спільним українсько-канадським підприємством ТзОВ «Делакс Україна»укладено договір оренди землі площею 12,9624 га на вул.Трускавецька (в районі Трускавецького озера) у м.Бориславі, який зареєстрований у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центру державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.06.2006 року за № 04.06.439.00080.
Бориславська міська рада вважає, що вищевказаний договір оренди землі укладений з порушенням вимог законодавства з наступних підстав:
відповідно до ст.2 Закону України «Про оренду землі»відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Договір оренди землі від 22 березня 2006 року, укладений на підставі постанови господарського суду Львівської області від 27 грудня 2005 року у справі № 3/366-7/361, залишеної без змін ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 6 березня 2006 року.
Постановою господарського суду Львівської області від 27 грудня 2005 року у справі № 3/366-7/361 зобов'язано Бориславську міську раду укласти з СП ТзОВ "Делакс-Україна" договір оренди земельної ділянки розміром 12,9624 га за адресою: м.Борислав, вул.Трускавецька на умовах запропонованого проекту договору оренди.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23.05.2007 року постанову господарського суду Львівської області від 27.12.2005 року та ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 06.03.2006 року скасовано.
Зобов'язання Бориславської міської ради укласти з спільним українсько-канадським підприємством ТзОВ «Делакс Україна»договір оренди землі на умовах запропонованих в договорі за відсутності рішення Бориславської міської ради про затвердження проекту відведення земельної ділянки розміром 12, 9624 га по вул.Трускавецькій у м. Бориславі та надання її в оренду не відповідає вимогам закону.
Відповідно до ст.13 Конституції України права власника на землю здійснюють зокрема, органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією. Згідно зі ст.ст.142-144 Конституції України земля належить до матеріальної основи місцевого самоврядування, його органи мають право управляти нею шляхом прийняття рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в України»земля є об'єктом права комунальної власності, а згідно з п.34 ч.1 ст. 26 цього 3акону до виключної компетенції міських рад належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Повноваження сільських, селищних міських рад у галузі земельних відносин на території сіл. селищ, міст встановлено також ст.12 Земельного кодексу України, відповідно до вимог якої відповідним радам надано право розпорядження землями територіальних громад; передавати земельні ділянки з комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб; надавати земельні ділянки у користування із земель комунальної власності відповідно до цього кодексу. Статтею ж 124 Земельного кодексу України передбачено, що підставою для укладення договору оренди і набуття права на оренду земельної ділянки, що перебуває у комунальній або державній власності, є рішення орендодавця.
При укладені договору оренди землі не враховано також зміст ст.648 Цивільного кодексу України, яка передбачає, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу місцевого самоврядування обов'язкового для сторін договору, має відповідати цьому акту.
Основні умови надання в оренду земельних ділянок комунальної власності визначаються рішеннями місцевих рад (розмір, розташування, цільове призначення земельних ділянок, строк оренди, розмір орендної плати). Такі умови є обов'язковими для сторін і зміст договору має відповідати їм.
Проте, як зазначено позивачем по первісному позову, судами не взятий до уваги зміст положень пунктів 2, 3 ст.180 Господарського кодексу України, ст.628 Цивільного кодексу України, ст.15, ч 1. ст19, ч.2 ст.21 Закону України «Про оренду землі», згідно з якими між сторонами договору у передбачених законом порядку та формі має бути досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов; при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. Зазначення у договорі усіх передбачених Типовим договором оренди землі істотних умов, які, у той же час, є не погоджені орендодавцем і мають визначатися рішенням ради про надання земельної ділянки в оренду (ст.648 Цивільного кодексу України), не може вважатися підставою для зобов'язання сторони до укладення такого договору.
Зобов'язання Бориславської міської ради укласти з спільним українсько-канадським підприємством ТзОВ «Делакс Україна»договір оренди землі за відсутності відповідного рішення ради є порушенням конституційних норм та прав місцевого самоврядування.
Неправомірно визначено розмір орендної плати за землю (однієї з істотних умов договору оренди). Спільним українсько-канадським підприємством ТзОВ «Делакс Україна»на підставі Положення про порядок визначення та справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м.Бориславі, затвердженого рішенням Бориславської міської ради від 28.02.2003р. №109, обраховано розмір орендних платежів за землю. Оскільки нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки не було проведено, спільне українсько-канадське підприємство ТзОВ «Делакс Україна»самостійно виступило замовником проведення такої грошової оцінки.
Позивачем по первісному позову зазначено, що не зрозуміло, оцінку якої саме земельної ділянки здійснено Дрогобицьким міським відділом Львівської регіональної філії Центру ДЗК. У виготовленій ним технічній документації, значиться земельна ділянка, розташована в с.Модричі Дрогобицького району (стор.4 техдокументації). На титульній сторінці техдокументації вказано «територія Бориславської міської ради Дрогобицького району». Місцерозташуванням спірної земельної ділянки є м.Борислав, вул.Трускавецька (в районі Трускавецького озера).
Також не враховано зміст ст.21 Закону України «Про оцінку земель», якою передбачено, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки підлягає державній експертизі відповідно до закону, а згідно зі ст. 23 вказаного Закону, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки у межах населених пунктів затверджується відповідною радою.
Закон України «Про державну експертизу землевпорядної документації»визначає, що державна експертиза землевпорядної документації - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об'єктів експертизи.
Відповідно до ст.9 вказаного Закону обов'язковій державній експертизі підлягають: технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також звіти з експертної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності у разі їх продажу.
Таким чином, в основу розрахунку орендної плати за землю - істотної умови схваленого судом договору оренди землі, покладено нормативну грошову оцінку землі, щодо якої не дотримано усіх вимог Закону України «Про оцінку земель»
Згідно із ст.92 Цивільного кодексу України відносини по оренді земельних ділянок регулюються Законом України «Про оренду землі», ст.15 якого передбачено, що відсутність у договорі оренди однієї з істотних умов є підставою для визнання договору оренди недійсним. Згідно із ч.1 ст.203 Цивільного кодексу України зміст договору не може не відповідати актам цивільного законодавства. Це є підставою для визнання договору недійсним.
Таким чином, Бориславською міською радою у первісних позовних вимогах виражено прохання про визнання недійсним договору оренди землі від 22 березня 2006 року, укладеного між Бориславською міською радою та спільним українсько-канадським підприємством Товариством з обмеженою відповідальністю «Делакс Україна»та зобов'язання ТзОВ «Делакс Україна»звільнити земельну ділянку пл.12,9624 га за адресою: Львівська область, м.Борислав, вул.Трускавецька (в районі Трускавецького озера), привести земельну ділянку у придатний для використання стан та повернути Бориславській міській раді.
Як зазначено ТзОВ "Делакс-Україна»у зустрічному позові, що 22.03.06 між Бориславською міською радою (орендодавець) та ТзОВ «Делакс Україна»(орендар) укладено договір оренди землі № 04.06.439.00080. Договір зареєстрований у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центру державного земельного кадастру 13.06.06 за № 04.06.439.00080.
Згідно договору ТзОВ «Делакс Україна»набуло у користування на умовах оренди земельну ділянку несільськогосподарського призначення для будівництва та обслуговування мотельного комплексу, яка знаходиться у м. Бориславі на вул. Трускавецька (в районі Трускавецького озера). Площа земельної ділянки складає 12,9624 га. (п. 2 договору).
Строк оренди визначено у 10 років, з можливістю його пролонгації (п. 8 договору).
Актом приймання-передачі об'єкту оренди від 30.05.06, підтверджено факт передачі земельної ділянки орендодавцем орендарю в користування.
Згідно ст. 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 13 вказаного Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною 2 ст. 125 ЗК України, в редакції що діяла на момент укладення договору, передбачено що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Діюча редакція ст. 125 ЗК України, також передбачає норму, згідно якої право оренди земельної ділянки виникає з моменту його реєстрації.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Таким чином, на підставі договору оренди землі від 22.03.2006р., укладеного між ТзОВ «Делакс-Україна»з Бориславською міською радою, зареєстрованого у встановленому порядку ТзОВ «Делакс Україна»набуло права користування земельною ділянкою площею 12,9624 га. у м. Борислав на вул. Трускавецька (в районі Трускавецького озера).
Дії Бориславської міської ради свідчать про намір визнати укладений між сторонами договір оренди землі від 22.03.2006р. недійсним, проте на думку позивача за зустрічним позовом такий договір не може бути визнаний недійним з огляду на наступне:
правовідносини, які виникли між сторонами договору, регулюються нормами ГК України, ЦК України, ЗК України та Законом України «Про оренду землі». При цьому, слід мати на увазі що норми ЗК України та Закону України «Про оренду землі»є спеціальними нормами по відношенню до норм господарського та цивільного законодавства.
З урахуванням положень ст. 3 ЗК України правове регулювання відповідних відносин здійснюється спеціальним земельним законодавством, а договір оренди землі не є тотожним зобов'язанням найму, визначеним у ЦК України.
Така позиція знаходить своє підтвердження у п. 3.4 Рекомендацій Вищого господарського суду України, від 02.02.10 № 04-06/15 «Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства»та п. 2.9 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.11 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин».
Таким чином, підстави для визнання договору оренди землі недійсним викладені в ЗК України та Законі України «Про оренду землі».
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі», істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану -об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.
Сторонами узгоджено усі істотні умови, передбачені частиною першою ст. 15 Закону України «Про оренду землі».
Стаття 4 вказаного Закону окрім іншого визначає, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.
Відповідно до умов оскаржуваного договору, орендодавцем виступає Бориславська міська рада, яка з огляду на ч. 12 Перехідних положень ЗК України здійснює розпорядження землями в межах населеного пункту, а отже в договорі відсутнє порушення вимог ст. 4 Закону.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про оренду землі», орендарями земельних ділянок можуть бути, окрім інших, громадяни і юридичні особи України, іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи, міжнародні об'єднання та організації, а також іноземні держави. 28.01.2003р. ТзОВ «Делакс Україна»зареєстровано як юридичну особу за законодавством України, та присвоєно № 32351931 в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України. Отже ТзОВ «Делакс Україна»може бути орендарем земельної ділянки. Відтак, вимоги ст. 5 Закону, дотримано.
Згідно із ст. 6 Закону України «Про оренду землі», орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Рішенням Бориславської міської ради від 09.11.04 № 426, ТзОВ «Делакс Україна»надано дозвіл на виготовлення містобудівного обґрунтування та проекту відведення земельної ділянки. Рішенням Бориславської міської ради від 22.03.05 № 518, затверджено містобудівне обґрунтування розташування об'єкту містобудування мотельного комплексу та затверджено проект відведення земельної ділянки під будівництво.
Тим самим, Бориславська міська рада прийняла рішення, що має наслідком виникнення у позивача права користування земельною ділянкою та будівництво позивачем на такій земельній ділянці об'єкта містобудування.
Наведене вище є доказом того, що Бориславська міська рада, як державний орган, який згідно закону уповноважений на вирішення питань в галузі земельних відносин, виразив власну волю щодо передачі ТзОВ «Делакс-Україна»в користування земельної ділянки для будівництва мотельного комплексу.
Окрім того, відповідно до ч. 5 ст. 11 ЦК України, у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.
На думку позивача за зустрічним позовом, однією із підстав для укладення договору слугувала ухвала Львівського апеляційного господарського суду від 06.03.2006 р. про залишення без змін постанови господарського суду Львівської області від 27.12.2005, якою визнано не чинним рішення Бориславської міської ради від 06.06.2005р. про неприйняття рішення про передачу земельної ділянки в оренду. Станом на момент укладення договору дана постанова набула чинності, і, як наслідок, створила взаємні права та обов'язки для сторін.
Порядок набуття земельної ділянки в оренду передбачений ст. 124 ЗК України, з огляду на яку, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Що й було вчинено сторонами.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про оренду землі», типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України. Укладений Сторонами договір відповідає типовій формі яка діяла на момент його укладення та була затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 р. N 220.
Договір зареєстрований у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центру державного земельного кадастру, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 13.06.2006 р. за № 04.06.439.00080.
На думку ТзОВ «Делакс-Україна»визнання договору недійсним, як наслідок, потягне за собою припинення права позивача на користування земельною ділянкою на правах оренди, що згідно ст. 27 Закону України «Про оренду землі», порушує його цивільні права і таким чином ТзОВ «Делакс-Україна»виражено прохання у зустрічному позові про визнання права користування земельною ділянкою на умовах договору оренди землі від 22.03.2006р.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, оцінивши докази в їх сукупності, судом зазначається наступне.
Згідно зі статтею 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Відповідно до ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
За змістом ст.16 ЗУ «Про оренду землі»сторони укладають договір оренди землі лише у разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду.
З урахуванням наведеного у разі коли на час звернення до суду позивачем не надано доказів прийняття відповідним державним органом рішення про передачу йому в оренду спірної земельної ділянки, вимоги про зобов'язання такого органу укласти договір оренди задоволенню не підлягають.
Таким чином, оскільки необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності, є наявність рішення відповідного органу про надання земельної ділянки, зобов'язання цього органу укласти такий договір або ж продовжити дію договору за відсутності вказаного рішення є порушенням його виключної, передбаченої Конституцією України, компетенції на здійснення права власності від імені Українського народу та управління землями, яке підлягає захисту, а порушені права позивача мають захищатися способами, передбаченими ст.152 Земельного кодексу України, з обов'язковим дотриманням норм чинного законодавства.
Рішення компетентного органу про надання землі в оренду та відповідний договір оренди земельної ділянки є пов'язаними юридичними фактами.
Як вбачається із змісту статті 203 Цивільного кодексу України, правочин є дійсним, якщо він відповідає загальним умовам дійсності правочину, зокрема, волевиявлення учасника правочину має бути вільним та відповідати його внутрішній волі (частина третя цієї статті).
Частиною першою статті 215 Цивільного кодексу встановлено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 Цивільного кодексу.
Отже, наявність вільного волевиявлення учасників правочину та його відповідність внутрішній волі при укладенні цього правочину є однією з необхідних умов визнання останнього дійсним, а відсутність вільного волевиявлення учасника правочину є підставою для визнання такого недійсним.
Змістом статті 124 Земельного кодексу України, якою регулюється порядок передачі земельних ділянок в оренду, передбачено, що особа, яка бажає одержати земельну ділянку в оренду із земель державної чи комунальної власності, подає у відповідний орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування заяву (клопотання) у порядку, визначеному статтями 118, 123 цього Кодексу. Тобто волевиявлення майбутнього орендаря щодо укладення договору оренди реалізується шляхом подання відповідної заяви.
При цьому частиною першою вказаної норми встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Таким чином, волевиявлення відповідного органу як орендодавця, в даному випадку, здійснюється у формі рішення такого органу і лише реалізується шляхом укладення договору оренди, а відтак висновок ТзОВ «Далекс Україна», що підписання договору оренди є самостійним актом волевиявлення орендодавця при укладенні цього договору, суперечить змісту наведеної норми Земельного кодексу України.
Необхідно звернути увагу, що договір оренди землі від 22 березня 2006 року, укладено між Бориславською міською радою та спільним українсько-канадським підприємством ТзОВ «Делакс Україна»на підставі постанови господарського суду Львівської області від 27.12.2005р. у справі № 3/366-7/361, залишеної без змін ухвалою Львіівського апеляційного господарського суду від 06.03.2006р..
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23.05.2007 року постанову господарського суду Львівської області від 27.12.2005 року та ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 06.03.2006 року скасовано, а справу надіслано на новий розгляд до суду першої інстанції.
При новому розгляді ухвалою господарського суду Львівської області від 19.09.2007р. провадження у справі закрито.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 10.12.2007р. апеляційну скаргу ТзОВ «Делакс Україна»задоволено частково. Ухвалу господарського суду Львівської області від 19.09.2007р. скасовано і винесено нову ухвалу, якою провадження у частині позовних вимог ТзОВ «Делакс Україна»до Бориславської міської ради про спонукання до укладення договору оренди землі -закрито. Дана ухвала в цій частині набрала законної сили.
Привертаємо увагу, що у відповідності до ч.ч.1,2 ст.122 ГПК України якщо виконані рішення або постанова змінені чи скасовані і прийнято нове рішення про повну або часткову відмову в позові, або провадження у справі припинено, або позов залишено без розгляду, боржникові повертається все те, що з нього стягнуто на користь стягувача за зміненими чи скасованими у відповідній частині рішенням, постановою. Видача наказу про повернення стягнутих грошових сум, майна або його вартості провадиться господарським судом за заявою боржника, до якої додається довідка, підписана керівником чи заступником керівника і головним (старшим) бухгалтером, про те, що суму, стягнуту за раніше прийнятим рішенням, списано установою банку або майно вилучено державним виконавцем.
Статтями 33, 34 ГПК України встановлено, що кожна особа повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Оскільки, Бориславською міською радою не прийнято рішення про надання в оренду ТзОВ «Делакс Україна»земельної ділянки площею 12,9624 га на вул.Трускавецька (в районі Трускавецького озера) у м.Бориславі і ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23.05.2007 року постанову господарського суду Львівської області від 27.12.2005 року та ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 06.03.2006 року скасовано і справу надіслано на новий розгляд і на новому розгляді ухвалою господарського суду Львівської області від 19.09.2007р. провадження у справі закрито, яку підтримано ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 10.12.2007р. в частині спонукання до укладення спірного договору оренди землі, то відпали підстави до укладення договору оренди земельної ділянки і первісні позовні вимоги підставні та такі, що підлягають задоволенню, а в задоволенні зустрічних вимог слід відмовити.
Судові витрати по первісному позову, відповідно до ст. 49 ГПК України, слід покласти на відповідача за первісним позовом, а по зустрічному позову - залишити за позивачем за зустрічним позовом.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 49, 60, 75, 82, 84, 85, 87, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Первісний позов задоволити повністю.
1.2. Визнати недійсним договір оренди землі від 22 березня 2006 року, укладений між Бориславською міською радою та спільним українсько-канадським підприємством Товариством з обмеженою відповідальністю «Делакс Україна», який зареєстрований у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центру державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.06.2006 року за № 04.06.439.00080.
1.3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Делакс Україна»(82200, Львівська область, м.Трускавець, бульвар Ю.Дрогобича, 2, код ЄДРПОУ 32351931) звільнити земельну ділянку пл.12,9624 га за адресою: Львівська область, м.Борислав, вул.Трускавецька (в районі Трускавецького озера), привести земельну ділянку у придатний для використання стан та повернути Бориславській міській раді (82300, Львівська область, м.Борислав, вул.Шевченка, 42, код ЄДРПОУ 26181298).
1.4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Делакс Україна»(82200, Львівська область, м.Трускавець, бульвар Ю.Дрогобича, 2, код ЄДРПОУ 32351931) на користь Бориславської міської ради (82300, Львівська область, м.Борислав, вул.Шевченка, 42, код ЄДРПОУ 26181298) 85 грн. державного мита і 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
2. В задоволенні зустрічного позову відмовити повністю.
3. Накази видати відповідно до ст. 116 ГПК України.
4. Дане рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду. Строк і порядок набрання рішення законної сили та його оскарження визначені ст.ст.85,91,93 ГПК України.
Повний текст рішення оформлено і підписано - 13.11.2012р.
Суддя Станько Л.Л.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2012 |
Оприлюднено | 16.01.2013 |
Номер документу | 28625321 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні