Постанова
від 14.01.2013 по справі 5011-53/7749-2012
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

cpg1251

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" січня 2013 р. Справа № 5011-53/7749-2012

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого - суддіКапацин Н.В. - доповідача у справі суддів :Бернацької Ж.О. Кривди Д.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного підприємства "Будівельна компанія "Рембудмонтаж" на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 06.11.2012 у справі № 5011-53/7749-2012 господарського судуміста Києва за позовомПриватного підприємства "Комплект-Спецсервіс" до Приватного підприємства "Будівельна компанія "Рембудмонтаж" третя особаТовариство з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Геос" простягнення 62 244,60 грн. за участю представників від: позивача Заверуха Г.В. (довір. від 27.01.2012р.) Калініченко Т.Л. (довір. від 04.01.2013р.) відповідача не з'явився третьої особине з'явився

В С Т А Н О В И В :

Рішенням Господарського суду міста Києва від 03.09.2012р. у справі № 5011-53/7749-2012, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 06.11.2012, задоволено позовні вимоги Приватного підприємства "Комплект-Спецсервіс" (Позивач), стягнуто з Приватного підприємства "Будівельна компанія "Рембудмонтаж" (Відповідач) на користь Позивача 62 244,60 грн. заборгованості за підрядні роботи. На Відповідача покладено судові витрати.

Не погоджуючись із вказаними судовими актами, Відповідач звернувся з касаційною скаргою, в якій просить Вищий господарський суд України скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 03.09.2012р., постанову Київського апеляційного господарського суду від 06.11.2012р. та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.

В касаційній скарзі заявник вказує на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги щодо дотримання судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 111 7 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція перевіряє застосування господарськими судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права на підставі встановлених фактичних обставин справи.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується матеріалами справи, на підставі договору підряду № 01/08-2011 від 28.08.2011р., укладеного між Приватним підприємством "Будівельна компанія "Рембудмонтаж" (Замовник) і Приватним підприємством "Комплект-Спецсервіс" (Підрядник), Замовник доручив, а Підрядник зобов'язався відповідно до проектної документації, умов договору та завдання, з використанням своїх матеріалів, машин та устаткування, якісно виконати роботи, передбачені пунктом 1.3 договору, які Замовник зобов'язався на умовах договору прийняти та оплатити.

Пунктом 1.3 договору визначено характеристику робіт, а саме: улаштування зовнішньої мережі господарсько-побутової каналізації з труб ВЧШГ діаметром 300 мм., довжиною 90 м.п. на об'єкті: "Будівництво житлового будинку за адресою: м. Київ, вул. Велика Китаївська, 57".

Відповідно до пункту 2.1 договору, загальна вартість робіт за договором включає в себе вартість необхідних для виконання робіт матеріалів, виробів, конструкцій, що постачаються позивачем, інших витрат позивача, пов'язаних з виконанням робіт, та плату за виконані Підрядником роботи, визначається договірною ціною та кошторисною документацією (додаток № 1 до договору), що є невід'ємною частиною договору, та складає 200 589,60 грн. Остаточна вартість виконаних робіт визначається на підстав КБ-2 і дефектного акта, підписаного представниками обох сторін, та кошторису на додаткові роботи.

Згідно з пунктом 3.1 договору встановлено, що Замовник сплачує аванс в розмірі 50 000 грн.

Пунктом 3.2 договору передбачено, що остаточний розрахунок за договором провадиться на підставі акта приймання-передачі виконаних робіт (форма КБ-2в) та довідки про вартість виконаних робіт (форма КБ-3) шляхом перерахування безготівкових коштів на поточний рахунок Підрядника протягом п'яти робочих днів з моменту підписання Акта приймання-передачі виконаних робіт (форма КБ-2в) та довідки про вартість виконаних робіт (форма КБ-3) з урахуванням суми перерахованого Підряднику авансу.

Згідно з пунктом 3.3 Договору остаточний розрахунок за договором проводиться не пізніше 15 робочих днів після підписання сторонами акта приймання-передачі виконаних робіт (форма КБ-2в) та довідки про вартість виконаних робіт (форма КБ-3).

06.09.2011р. Замовник перерахував Підряднику аванс у розмірі 50 000 грн.

Підрядником 25.11.2011р. надіслано Замовнику для підписання акт № 1 ф. КБ-2в приймання-передачі виконаних будівельних робіт на суму 172 481,91 грн., довідку про вартість виконаних будівельних робіт ф. КБ-3 та підсумкову відомість ресурсів.

Приватне підприємство "Будівельна компанія "Рембудмонтаж" акт приймання-передачі виконаних будівельних робіт не підписало, вмотивованої відмови від його підписання не надіслало, вартість виконаних за договором підрядних робіт оплатило на суму 110 237,31 грн., з врахуванням авансу, що підтверджується банківськими виписками.

Приватне підприємство "Комплект-Спецсервіс" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Приватного підприємства "Будівельна компанія "Рембудмонтаж" заборгованості в розмірі 62 244,60 грн. за підрядні роботи.

Суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, задовольняючи позовні вимоги вказав на їх обґрунтованість.

Рішення суду мотивовано статтями 837, 854, 525, 526, 629 Цивільного кодексу України. Статтею 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Пунктом 5.1.5 договору встановлений обов'язок Підрядника в 3-денний строк з моменту завершення виконання робіт подати Замовнику на підписання акт приймання-передачі виконаних робіт (форма КБ-2в), довідку про вартість виконаних робіт (форма КБ-3), повернути Замовнику проектну документацію.

Відповідно до пунктів 5.2.3, 5.2.4 договору Замовник зобов"язаний прийняти виконані Підрядником роботи та підписати акт приймання-передачі виконаних робіт, за умови належного виконання таких робіт Підрядником, протягом двох днів з дати одержання названого акта від Підрядника. Надати обґрунтовану письмову відмову від підписання Акта приймання-передачі виконаних робіт у разі виявлення у вказаних роботах недоліків.

Позивачем надіслано Відповідачу акт приймання виконаних робіт, який не підписано Відповідачем та не надано обґрунтованої відмови від його підписання.

Колегія суддів Вищого господарського суду України погоджується з правовою позицією судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України є, зокрема, договори. Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до частини 1 статті 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти і оплатити виконану роботу.

Згідно з частиною 4 статті 882 даного Кодексу передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими.

В частині 1 статті 853 Цивільного кодексу України вказується, що замовник зобов'язується прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про це підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.

Тобто, законодавець покладає на підрядника обов'язок виконати роботу, а замовник зобов'язаний її прийняти і оплатити.

Взаємовідносини сторін договору підряду також регулюються Загальними умовами укладання та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005р. № 668, де в пункті 93 цих Умов зазначається, що у разі виявлення в процесі приймання-передачі закінчених робіт (об'єкта будівництва) недоліків, допущених з вини підрядника, він у визначений замовником строк зобов'язаний усунути їх і повторно повідомити замовника про готовність до передачі закінчених робіт (об'єкта будівництва). Якщо підрядник не бажає чи не може усунути такі недоліки, замовник може у порядку, передбаченому договором підряду, попередньо повідомивши підрядника, усунути їх своїми силами або із залученням третіх осіб. Витрати, пов'язані з усуненням недоліків замовником, компенсуються підрядником.

Пунктом 100 даних Умов передбачено, що у разі виявлення невідповідності робіт, пред"явлених до оплати, встановленим вимогам, завищення їх обсягів або неправильного застосування кошторисних норм, поточних цін, розцінок та інших помилок, що вплинули на ціну виконаних робіт, замовник має право за участю підрядника скоригувати суму, що підлягає оплаті.

Відповідач акт приймання-передачі виконаних будівельних робіт не підписав, вмотивованої відмови від його підписання не надіслав, вартість виконаних за договором підрядних робіт оплатив частково в розмірі 110 237,31 грн.

Відповідач вказує на порушення Позивачем пункту 5.1.5 договору відповідно до якого, останній зобов'язаний був у 3-денний строк з моменту завершення виконання робіт подати Замовнику на підписання акт приймання-передачі виконаних робіт (форма КБ-2в), довідку про вартість виконаних робіт (форма КБ-3), повернути Замовнику проектну документацію, в наслідок чого Відповідачем не були своєчасно перевірені документи на відповідність розцінок вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил та прийняті до оплати Відповідачем шляхом вимоги перерахунку грошових коштів за цими актами до Замовника КП "Житлоінвестбуд-УКБ". Крім того, ПП "Будівельна компанія "Рембудмонтаж" зазначає, що між Відповідачем і Третьою особою укладено договір підряду на виконання будівельно-монтажних робіт № 19/10 від 19.10.2010р., за яким Третя особа по відношенню до Відповідача виступила як Замовник, а Відповідач - як Підрядник. В свою чергу Позивач по відношенню до Третьої особи виступив як субпідрядник.

Разом з тим, договір підряду № 01/08-2011, укладений між Приватним підприємством "Будівельна компанія "Рембудмонтаж" (Замовник) і Приватним підприємством "Комплект-Спецсервіс" (Підрядник) не передбачає зобов"язання ПП "Комплект-Спецсервіс" ні перед ТОВ "БК "ГЕОС", ні перед КП "Житлоінвестбуд-УКБ".

ТОВ "БК "ГЕОС" зазначає, що ПП "БК "Рембудмонтаж" роботи за договором № 19/10 від 19.10.2010р. виконувало не самостійно, а залучило для забезпечення виконання робіт ПП "Комплект-Спецсервіс", після виконання останнім будівельних робіт ПП "БК "ГЕОС" зроблено аналіз використаних ПП "Комплект-Спецсервіс" матеріалів. Зважаючи на виявлені завищені трудовитрати, ПП "БК "ГЕОС" переглянуло вартість виконаних ПП "Комплект-Спецсервіс" робіт і надало перевірений та скоригований акт на суму 110 237,89 грн. на підпис ПП "БК "Рембудмонтаж".

Стаття 838 даного Кодексу передбачає, що підрядник має право, якщо інше не встановлено договором, залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи. У цьому разі підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядником - як замовник.

Генеральний підрядник відповідає перед субпідрядником за невиконання або неналежне виконання замовником своїх обов'язків за договором підряду, а перед замовником - за порушення субпідрядником свого обов'язку.

Замовник і субпідрядник не мають права пред"являти один одному вимоги, пов'язані з порушенням договорів, укладених кожним з них з генеральним підрядником, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до пункту 2.1 договору підряду № 01/08-2011, загальна вартість робіт за договором включає в себе вартість необхідних для виконання робіт матеріалів, виробів, конструкцій, що постачаються позивачем, інших витрат позивача, пов'язаних з виконанням робіт, та плату за виконані Підрядником роботи, визначається договірною ціною та кошторисною документацією (додаток № 1 до договору), що є невід'ємною частиною договору, та складає 200 589,60 грн. Остаточна вартість виконаних робіт визначається на підставі КБ-2 і дефектного акта, підписаного представниками обох сторін, та кошторису на додаткові роботи.

Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 628 ЦК України).

Приватне підприємство "Будівельна компанія "Рембудмонтаж" не надало обґрунтованої відмови від підписання акта приймання-передачі виконаних будівельних робіт на суму 172 481,91 грн., вартість виконаних за договором підрядних робіт оплатило частково в розмірі 110 237,31 грн.

За таких обставин колегія суддів Вищого господарського суду України не вбачає правових підстав для скасування рішення місцевого та постанови апеляційного господарських судів. Постанова Київського апеляційного господарського суду від 06.11.2012р. у справі № 5011-53/7749-2012 залишається без змін, а касаційна скарга Приватного підприємства "Будівельна компанія "Рембудмонтаж" - без задоволення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 111 5 - 111 7 , 111 9 , 111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Приватного підприємства "Будівельна компанія "Рембудмонтаж" залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 06.11.2012р. у справі № 5011-53/7749-2012 залишити без змін.

Головуючий - суддя Н.В. Капацин

Судді Ж.О. Бернацька

Д.С. Кривда

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення14.01.2013
Оприлюднено17.01.2013
Номер документу28631502
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5011-53/7749-2012

Постанова від 14.01.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Капацин H.B.

Ухвала від 18.12.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Капацин H.B.

Постанова від 06.11.2012

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Калатай Н.Ф.

Рішення від 03.09.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Грєхова О.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні