Постанова
від 16.01.2013 по справі 22б/5014/1746/2012
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

cpg1251

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" січня 2013 р. Справа № 22б/5014/1746/2012

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого:Полякова Б. М., суддів:Короткевича О. Є. (доповідач у справі), Хандуріна М. І. розглянувши матеріали касаційної скарги Дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі філії "Управління магістральних газопроводів "Донбастрансгаз" на постановуДонецького апеляційного господарського суду від 31.10.2012 року у справі№ 22б/5014/1746/2012 за заявою доДочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі філії "Управління магістральних газопроводів "Донбастрансгаз" Приватного підприємства "Східполіресурс" пробанкрутство за участю представників сторін : від скаржника - Гнатюк О.І. дов. від 19.03.2012 року

ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду Луганської області від 14.08.2012 року у справі № 22б/5014/1746/2012 Приватне підприємство "Східполіресурс" визнано банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру; призначено ліквідатором банкрутства ініціюючого кредитора Дочірню компанію "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі філії "Управління магістральних газопроводів "Донбастрансгаз" та зобов'язано ліквідатора подати до офіційних органів друкованих органів оголошення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 31.10.2012 року у справі № 22б/5014/1746/2012 постанову господарського суду Луганської області від 14.08.2012 року - скасовано та припинено провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства "Східполіресурс".

Не погоджуючись з постановою Донецького апеляційного господарського суду від 31.10.2012 року Дочірня компанія "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі філії "Управління магістральних газопроводів "Донбастрансгаз" звернулась з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції про припинення провадження у справі. При цьому, скаржник посилається на порушення господарськими судом норм матеріального та процесуального права.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 17.12.2012 року, згідно зі ст. 111 4 ГПК України, касаційну скаргу Дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі філії "Управління магістральних газопроводів "Донбастрансгаз" прийнято до провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги щодо дотримання судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 4 1 ГПК України передбачено, що господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом, які превалюють, як спеціальні норми права, у застосуванні над загальними нормами ГПК України.

Згідно з п. п. 1, 3 ст. 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, ГПК України, іншими законодавчими актами України. Провадження у справах про банкрутство окремих категорій суб'єктів підприємницької діяльності регулюється з урахуванням особливостей, передбачених розділом VI цього Закону.

Згідно частини 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За приписами частин 1, 2, 5 ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон) в разі, якщо громадянин - підприємець, боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.

Колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що наведена норма передбачає проведення процедури банкрутства за наявності хоча б однієї з перелічених підстав.

Дочірня компанія "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі філії "Управління магістральних газопроводів "Донбастрансгаз" в липні 2012 року звернулась до господарського суду Луганської області з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства "Східполіресурс", у зв'язку з відсутністю останього за місцезнаходження в якості доказів останього заявником було додано постанову ВДВС Ленінського міського управління юстиції від 14.03.2008 року та акта державного виконавця від 02.04.2009 року.

Отже з матеріалів справи вбачається та встановлено судами, провадження у даній справі про банкрутство порушено у зв'язку із відсутністю юридичної особи за її місцезнаходженням.

14.08.2012 року постановою суду у справі № 22б/5014/1746/2012 Приватне підприємство "Східполіресурс" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатора банкрутства. Постанова місцевого господарського суду мотивовано, зокрема, наявністю підстав для визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.

Статтею 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачено, що з метою забезпечення органів державної влади та учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб (підприємців) створюється єдиний державний реєстр (далі - ЄДР), який містить відомості щодо місцезнаходження юридичної особи, дати та номеру записів про внесення змін до нього, дати видачі або зміни свідоцтва про державну реєстрацію, дані про установчі документи, дати та № записів про внесення змін до них, про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, тощо.

Відповідно до вимог ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", який набув чинності з 01.07.2004 року, у ЄДР містяться відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, а також відомості про зарезервовані найменування юридичних осіб.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", якщо відомості, які підлягають внесенню до ЄДР були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Вказаний Закон, також, визначає порядок внесення до ЄДР записів про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, які здійснюються державним реєстратором (п.7 ст.19 вищевказаного закону).

Згідно з ч.8 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", до ЄДР внесено запис про внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за її місцезнаходженням.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Виходячи з викладеного, при встановленні факту відсутності керівних органів боржника - юридичної особи за її місцезнаходженням як ініціюючий кредитор, так і суд мають керуватися відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, в іншому випадку вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою.

Однак як встановлено судом апеляційної інстанції, в матеріалах справи не міститься доказів про наявність в ЄДР запису про відсутність боржника, а акт державного виконавця від 02.04.2009 року та постанова Ленінського ВДВС Луганського міськрайонного управління юстиції від 14.03.2008 року про повернення виконавчого документу стягувачеві не є доказом відсутності боржника за місцезнаходження.

Суд апеляційної інстанції правомірно встановив, що господарський суд Луганської області при прийнятті постанови про визнання відсутнього боржника банкрутом не з'ясував та не дав оцінку факту наявності або відсутності в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи боржника за її місцезнаходженням відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Отже висновки суду першої інстанції про відсутність юридичної особи боржника за її місцезнаходженням є такими, що прийняті без урахування всіх доказів та обставин справи.

Тому висновок місцевого суду про подальший розгляд справи за спрощеною процедурою шляхом визнання боржника - Приватного підприємства "Східполіресурс" банкрутом в порядку ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" був передчасним.

На підставі викладеного колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що відповідно до вимог ст. 43 ГПК України постанова суду апеляційної інстанції ґрунтуються на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам процесуального права, а доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду апеляційної інстанції, у зв'язку з чим підстав для скасування вказаної постанови не вбачається.

Таким чином, колегія суддів вважає, що судом апеляційної інстанції вірно застосовані норми матеріального та процесуального права і підстави для скасування оскаржуваного судового акту відсутні.

Керуючись ст. ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 -111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,

П О С Т А Н О В И В :

1. Касаційну скаргу Дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі філії "Управління магістральних газопроводів "Донбастрансгаз" у справі №22б/5014/1746/2012 залишити без задоволення.

2. Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 31.10.2012 року у справі №22б/5014/1746/2012 залишити без змін.

Головуючий: Б. М. Поляков

Судді: О. Є. Короткевич

М. І. Хандурін

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення16.01.2013
Оприлюднено21.01.2013
Номер документу28681724
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —22б/5014/1746/2012

Ухвала від 26.04.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Удовиченко О.С.

Постанова від 16.01.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Короткевич O.Є.

Ухвала від 17.12.2012

Господарське

Вищий господарський суд України

Короткевич O.Є.

Постанова від 05.11.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Геза Т.Д.

Ухвала від 27.09.2012

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Геза Т.Д.

Постанова від 14.08.2012

Господарське

Господарський суд Луганської області

Ковалінас М.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні