Рішення
від 18.01.2013 по справі 15/5005/10986/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

17.01.13р. Справа № 15/5005/10986/2012

За позовом Приватного підприємства "СТРОЙСЕРВИС", м. Донецьк

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод Майстер - Профі Україна", м.Дніпропетровськ

про стягнення 425 370,59 грн.

Суддя Петренко Н.Е.

Секретар судового засідання Лисаченко В.С.

Представники:

від позивача: Герасименко А.І., представник за довіреністю № б/н від 22.12.12р.

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Приватне підприємство "СТРОЙСЕРВИС" (далі-позивач) звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод Майстер - Профі Україна" (далі - відповідач), про стягнення 425 370,59 грн.

Сума позову складається з: заборгованості за виконані роботи в розмірі 383 050,40 грн., інфляційних витрат в розмірі 3 073, 22 грн., 3 % річних в розмірі 10 518,19 грн., пені в розмірі 28728,78грн.

Позовні вимоги вмотивовані неналежним виконанням відповідачем умов Договору субпідряду № 3011/11-ЛД від 30.11.11р., в частині повного та своєчасного розрахунку за проведені позивачем роботи.

Ухвалою господарського суду від 19.12.12р. порушено провадження у справі, прийнято позовну заяву до розгляду, призначено судове засідання на 03.01.13р.

Ухвалою господарського суду від 03.01.13р. відкладено розгляд справи на 17.01.13р., повторно зобов'язано сторін виконати належним чином вимоги ухвали господарського суду від 19.12.12р.

17.01.13р. в судовому засіданні повноважний представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав, але заявив уточнення щодо суми пені та просив суд пеню стягнути в розмірі 28 571,79 грн., а всього 425 213,60 грн. Крім того, повноважний представник позивача надав для огляду суду всі оригінали первинних документів на підставі яких виник спір, а для долучення до матеріалів справи докази повідомлення відповідача про день, час та місце розгляду справи, а також розрахунок пені.

В свою чергу, повноважний представник відповідача у судове засідання не з'явився, відзив на позов на інші витребувані документи до суду не надав. Жодних пояснень щодо причини неявки або інших клопотань до господарського суду не надходило. Про день, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, що підтверджують докази надані позивачем (а.с.65-67).

Враховуючи зазначене, господарський суд прийшов до висновку про те, що повноважний представник відповідача у судове засідання не з'явився та не надав відзив на позов та інші витребувані судом документи без поважних причин, у зв'язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засідання без участі повноважного представника відповідача за наявними в ній матеріалами справи.

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні 17.01.13р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення, згідно зі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, заслухавши пояснення повноважного представника позивача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

30.11.11р. між позивачем та відповідачем було укладено Договір субпідряду №3011/11-ЛД (далі - Договір), згідно п. 1.1. якого, відповідач - сторона, яка виступає перед позивачем як замовник, приймає виконані позивачем роботи та здійснює розрахунки з позивачем за виконані роботи. В свою чергу, позивач - сторона, яка відповідає за виконання комплексу робіт, передбачених Договором та передачу їх відповідачу (п. 1.2. Договору).

Об'єктом робіт є нова сучасна споруда зі штучним льодом, розташована на вул.Щетініна в Пролетарському районі м. Донецька (п. 1.5. Договору).

Відповідно п. 2.1. Договору, відповідач доручає, а позивач бере на себе зобов'язання виконати у відповідності до переданої відповідачем проектної документації та згідно діючих будівельних норм і правил, з використанням власних матеріалів, власними силами та засобами та здати відповідачу на умовах цього Договору наступний комплекс робіт по благоустрою території та монтажу підпірної стінки на об'єкті (надалі-роботи).

Роботи, передбачені цим Договором, виконуються поетапно, згідно графіку - Додаток № 2 до цього Договору (п. 2.3. Договору).

Згідно п. 3.1. Договору, ціна Договору визначається як сукупність фактично виконаних робіт відповідно до умов цього Договору та Договірної ціни (Додаток № 1). Договірна ціна розраховується на підставі ДБН Д.1.1-1-2000 (Правила визначення вартості будівництва), кошторису на виконання загально-будівельних та монтажних робіт.

Виконання робіт, передбачених цим Договором, повинно розпочатись, здійснюватись і закінчуватись у встановлені строки, відповідно графіку, який є додатком до цього Договору (п. 4.1. Договору).

В п. 5.3. Договору зазначено про те, що позивач до 25-го числа звітного місяця, в якому виконуються роботи, передає відповідачу 3 (три) примірники Актів виконаних робіт та Довідок про вартість робіт. Відповідач протягом 3 (трьох) календарних днів після отримання вищезазначених Актів та Довідок, перевіряє їх достовірність в частині вартості виконаних робіт, використаних матеріалів, обладнання та при відсутності зауважень, підписує їх або надає письмову обґрунтовану відмову у прийнятті робіт з зазначенням конкретних зауважень.

Як зазначено в п. 6.1. Договору, позивач приймає на себе такі зобов'язання:

- виконати на умовах цього Договору роботи у відповідності з вимогами проектної документації, будівельних норм та правил, технічних вимог, забезпечити закінчення робіт в обумовлені Договором строки (п. 6.1.2.).

- здійснювати своєчасне і якісне ведення всієї виконавчої документації, що передбачена діючими нормами і правилами, в будь-який час за вимогою відповідача надати останньому документацію на ознайомлення / перевірку (п. 6.1.7.).

- здати виконані роботи відповідачу у відповідності з умовами даного Договору. У випадку наявності будь-яких недоліків в роботах, негайно їх усунути за власний рахунок (п. 6.1.14.)

Відповідно до п. 6.3. Договору, відповідач приймає на себе такі зобов'язання:

- передати позивачу наявну проектну документацію на будівництво об'єкту (п. 6.3.1.).

- здійснювати разом з позивачем контроль та технічний нагляд над якістю та вартістю робіт по будівництву у відповідності з проектом, будівельними нормами та правилами, державними стандартними, технічними нормами, як своїми силами та і з залученням спеціалізованих підприємств (п. 6.3.2.).

- забезпечувати розрахунки за виконані роботи з позивачем в порядку та на умовах, передбачених даним Договором (п. 6.3.3.).

- прийняти в порядку та на умовах, визначених Договором, виконані роботи (п. 6.3.4.).

Відповідач разом з проектною організацією здійснюють контроль, технічний нагляд таавторський нагляд за відповідністю якості, обсягів виконаних робіт будівельним нормам і правилам, а матеріалів, конструкцій і виробів державним стандартам, технічним умовам та умовам, передбаченим даним Договором (п. 10.1. Договору).

Пунктом 12.1. Договору передбачено, що датою приймання-передачі робіт за Договором - є дата підписання приймальною комісією у складі позивача та відповідача актів приймання-передачі робіт за Договором.

В п. 14.3. Договору зазначено про те, що відповідач сплачує позивачу за порушення строків оплати виконаних позивачем та прийнятих відповідачем робіт - пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу за кожен день прострочення.

Сплата штрафу чи пені і компенсація збитків не звільняє винну сторону від виконання зобов'язань за цим Договором (п. 14.5. Договору).

Як зазначає позивач, ним були виконані усі роботи передбачені Договором на загальну суму 483 090,40 грн., які були прийняті відповідачем без будь яких претензій та зауважень, що підтверджує Акт виконаних робіт № 1 за грудень 2011р. (а.с.31-33), довідка про вартість виконаних будівельних робіт за грудень 2011р. (а.с.39). Однак, в порушення умов Договору, відповідач не оплатив усю вартість виконаних позивачем робіт, у зв'язку з чим у відповідача виникла заборгованість перед позивачем у розмірі 383 050,40 грн.

З метою досудового врегулювання спору, позивачем 28.08.12р. було направлено на адресу відповідачу претензію № 323 від 27.08.12р., з вимогою протягом семи днів перерахувати на рахунок позивача суму боргу з урахування інфляційних витрат та 3% річних в розмірі 393 398,90 грн. (а.с.20- 21). Докази направлення зазначеної претензії на адресу відповідача знаходяться в матеріалах справи (а.с.30).

Як зазначає позивач, вказані вимоги були залишені відповідачем без відповіді та задоволення.

У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за Договором, позивачем, на підставі п.14.3 Договору, була нарахована до сплати відповідачу пеня в розмірі 28 571,79 грн.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, позивачем були нараховані до сплати відповідачу інфляційні витрати в розмірі 3 073,22 грн. та 3% річних в розмірі 10 518,19 грн.

Таким чином, позивач просить стягнути з відповідача заборгованість за виконані роботи в розмірі 383 050,40 грн., інфляційні витрат в розмірі 3 073, 22 грн., 3 % річних в розмірі 10 518,19 грн., пеню в розмірі 28 571,79 грн., а всього 425 213,60 грн.

В свою чергу, відповідач доказів виконання зобов'язання за Договором на момент розгляду спору до господарського суду не надав, так само як не надав доказів щодо невиконання позивачем робіт на загальну суму 483 090,40 грн.

При викладених обставинах вимоги позивача підлягають задоволенню частково.

Приймаючи рішення господарський суд виходив із наступного.

Згідно ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору (ст. 174 Господарського кодексу України).

Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України).

За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу (ч. 1. ст. 837 Цивільного кодексу України).

Статтею 838 Цивільного кодексу України передбачено, що підрядник має право, якщо інше не встановлено договором, залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи. У цьому разі підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядником - як замовник. Генеральний підрядник відповідає перед субпідрядником за невиконання або неналежне виконання замовником своїх обов'язків за договором підряду, а перед замовником - за порушення субпідрядником свого обов'язку. Замовник і субпідрядник не мають права пред'являти один одному вимоги, пов'язані з порушенням договорів, укладених кожним з них з генеральним підрядником, якщо інше не встановлено договором або законом.

У договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення (ч. 1. ст. 843 Цивільного кодексу України).

Відповідно до вимог ст. 846 Цивільного кодексу України строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду. Якщо у договорі підряду не встановлені строки виконання роботи, підрядник зобов'язаний виконати роботу, а замовник має право вимагати її виконання у розумні строки, відповідно до суті зобов'язання, характеру та обсягів роботи та звичаїв ділового обороту.

Частиною 1 статті 853 Цивільного кодексу України передбачено, що замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові. Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі.

В ч. 2 ст. 853 Цивільного кодексу України зазначено про те, що замовник, який прийняв роботу без перевірки, позбавляється права посилатися на недоліки роботи, які могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (явні недоліки).

Якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково (ч. 1 ст. 854 Цивільного кодексу України).

Статтею 875 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта. До договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.

Частиною 4 статті 879 Цивільного кодексу України передбачено, що оплата робіт провадиться після прийняття замовником збудованого об'єкта (виконаних робіт), якщо інший порядок розрахунків не встановлений за погодженням сторін.

Згідно ч.1 ст. 882 Цивільного кодексу України, замовник, який одержав повідомлення підрядника про готовність до передання робіт, виконаних за договором будівельного підряду, або, якщо це передбачено договором, - етапу робіт, зобов'язаний негайно розпочати їх прийняття.

В ч. 4 ст. 882 Цивільного кодексу України зазначено про те, що передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими.

Замовник має право відмовитися від прийняття робіт у разі виявлення недоліків, які виключають можливість використання об'єкта для вказаної в договорі мети та не можуть бути усунені підрядником, замовником або третьою особою (ч. 6 ст. 882 Цивільного кодексу України).

Статтею 886 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі невиконання або неналежного виконання замовником обов'язків за договором будівельного підряду він сплачує підрядникові неустойку, встановлену договором або законом, та відшкодовує збитки у повному обсязі, якщо не доведе, що порушення договору сталося не з його вини.

Згідно ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Згідно ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.

У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтею 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Викладене є підставою для задоволення позову в частині стягнення заборгованості за виконані роботи в розмірі 383 050,40 грн., оскільки дана сума є обґрунтованою та доведеною.

Статтею 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання.

Згідно ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Частиною 6 ст. 231 Господарського кодексу України визначено, що штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір не передбачено законом або договором.

Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання грошових зобов'язань, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано (ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України).

Пунктом 14.3. Договору передбачено, що відповідач сплачує позивачу за порушення строків оплати виконаних позивачем та прийнятих відповідачем робіт пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу за кожен день прострочення.

Так, відповідно до п. 14.3 Договору, позивачем була нарахована для сплати відповідачу пеня в розмірі 28 571,79 грн., розрахунок якої судом перевірено та визнано таким, що відповідає вимогам чинного законодавства та підлягає задоволенню.

Згідно з ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

На підставі вищевказаної норми закону, позивачем були нараховані інфляційні витрати в розмірі 3 073,22 грн. та 3% річних в розмірі 10 518,19 грн.

При перевірки розрахунку інфляційних витрат, судом встановлено, що він зроблено не вірно, оскільки за період з січня 2012р. по вересень 2012р. інфляційних витрат не було.

Таким чином, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача інфляційних витрат в розмірі 3 073,22 грн. задоволенню не підлягають.

Розрахунок 3% річних також господарським судом був перевірений та визнаний таким, що відповідає вимогам чинного законодавства та підлягає задоволенню.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково: стягненню підлягає заборгованість за виконані роботи в розмірі 383 050,40 грн., пеня в розмірі 28 571,79 грн., 3% річних в розмірі 10 518,19 грн., в решті позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 509, 525, 526, 530, 549, 599, 610, 612, 625, 629, 837, 838, 843, 846, 853, 854, 875, 879, 882, 886 Цивільного кодексу України, ст.ст. 173, 174, 193, 218, 231, 232 Господарського кодексу України, ст. ст. 4, 32-34, 43-44, 49, 75, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод Майстер - Профі Україна" (49079, м. Дніпропетровськ, вул. Курсантська, буд. 23, код ЄДРПОУ 30888419) на користь Приватного підприємства "СТРОЙСЕРВИС" (83037, м. Донецьк, вул. Куйбишева, буд. 139а, код ЄДРПОУ 31399361) заборгованість за виконані роботи в розмірі 383 050,40 грн. (триста вісімдесят три тисячі п'ятдесят грн. 40 коп.), пеню в розмірі 28 571,79 грн. (двадцять вісім тисяч п'ятсот сімдесят одна грн. 79 коп.), 3% річних в розмірі 10 518,19 грн. (десять тисяч п'ятсот вісімнадцять грн. 19 коп.), витрати по сплаті судового збору в розмірі 8 442,81 грн. (вісім тисяч чотириста сорок два грн. 81 коп.).

В решті позовних вимог - відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Суддя Н.Е. Петренко Повне рішення складено 21.01.13р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення18.01.2013
Оприлюднено22.01.2013
Номер документу28734931
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —15/5005/10986/2012

Постанова від 09.07.2013

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дмитренко Анна Костянтинівна

Ухвала від 18.04.2013

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дмитренко Анна Костянтинівна

Рішення від 18.01.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Ухвала від 03.01.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Ухвала від 19.12.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні