Рішення
від 13.11.2006 по справі 7/319-06
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

7/319-06

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

13.11.06р.

Справа № 7/319-06

За позовом  Селянського (фермерського) господарства "Конка", с. Голубівка Новомосковського району Дніпропетровської області 

До  Служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ 

Про стягнення 40 320, 00 грн.  

                                                                                                             Суддя Коваль Л.А.

Представники:

 Від позивача: голова Варванський І.І.;

Від відповідача: представник Михайлова О.В., дов. № б/н від 10.08.2006 р.  

СУТЬ СПОРУ:

Селянське (фермерське) господарство "Конка" (с. Голубівка Новомосковського району Дніпропетровської області) просить стягнути зі Служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області (м. Дніпропетровськ) на свою користь збитки в сумі 40 320, 00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є орендарем земельної ділянки площею 10 га з метою використання під пасовище. В 2006 році при проведенні відповідачем робіт з будівництва автодороги Харків-Сімферополь-Севастополь орендована позивачем земельна ділянка приведена в непридатність для її цільового використання (перерита, засипана глиною, землею, будівельним сміттям, заїжджена автотранспортом), в зв'язку з чим позивачу спричинені збитки. Спричинення позивачу збитків встановлено актом комісії з визначення розміру збитків від 12.07.2006р., який затверджено рішенням виконавчого комітету Голубівської сільської ради.

В позові позивач сформулював вимогу залучити до участі в справі в якості третьої особи Новомосковську районну державну адміністрацію.

Відповідач проти позову заперечує. Відповідач посилається на належне йому право постійного користування земельними ділянками, в межах яких виконуються будівельні роботи, та обумовлене законом право використовувати смугу відведення для потреб будівництва автодороги. Відповідач вважає, що збитки визначені без дотримання вимог законодавства з цього питання. Голова комісії з визначення розміру збитків не запрошував представника відповідача для участі в роботі комісії.

Розгляд справи відкладався з 10.10.2006р. на 31.10.2006р. В судовому засіданні оголошувалася перерва з 31.10.2006р. на 08.11.2006р. , з 08.11.2006р. на 13.11.2006р.

Вислухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

17.09.2003р. Новомосковською районною державною адміністрацією, як орендодавцем, та Варванським Іваном Івановичем, як орендарем, укладено договір оренди земельної ділянки, яка розташована на території Голубівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, площею 53, 65 га, з них 43, 65 га –рілля, 10, 00 га –пасовища, для створення і ведення фермерського господарства. Зазначена земельна ділянка передана орендодавцем орендарю за актом від 20.09.2003р.  Строк дії договору оренди –49 років, починаючи з моменту державної реєстрації цього договору. Договір зареєстрований у Новомосковській райдержадміністрації, про що в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі зроблено запис 29.09.2003р. № 479.

03.10.2003р. Новомосковською районною державною адміністрацією зареєстроване Селянське (фермерське) господарство "Конка" (с. Голубівка Новомосковського району Дніпропетровської області). Згідно статуту господарства його засновником та головою є Варванський Іван Іванович.

 З матеріалів справи вбачається, що Службою автомобільних доріг у Дніпропетровській області (м. Дніпропетровськ) в 2006 році здійснювалося будівництво автомобільної дороги Харків-Сімферополь-Севастополь на ділянці Перещепине-Новомосковськ.

Для будівництва автодороги Харків-Сімферополь-Севастополь на ділянці Перещепине-Новомосковськ відповідач отримав в постійне користування земельну ділянку, в тому числі на землях Голубівської сільської ради, що посвідчує Державний акт на право постійного користування землею І-ДП № 000541

Позивач посилається на ті обставини, що відповідач, здійснюючи будівництво автодороги Харків-Сімферополь-Севастополь в районі орендованої позивачем земельної ділянки під пасовища, спричинив неможливість використання земельної ділянки за цільовим призначенням, чим завдав позивачу збитків, що і є причиною спору.

Згідно ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіти земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Стаття 156 Земельного кодексу України встановлює підстави відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.

Відповідно до ст. 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні, зокрема, внаслідок встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок (в тому числі, внаслідок обмеження прав власників землі і землекористувачів іншими особами шляхом самовільного зайняття земельних ділянок, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земель тощо), неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 157 Земельного кодексу України).

Відповідно до п.1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993р. № 284 (надалі –Порядок), власникам  землі  та  землекористувачам  відшкодовуються збитки, заподіяні  вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням  обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших  корисних властивостей  земельних  ділянок  або приведенням їх у непридатний для   використання  стан  та  неодержанням  доходів  у  зв'язку  з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.

Відповідно до п.2 Порядку розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.

Комісія для вивчення питання про нанесення збитків Селянському (фермерському) господарству "Конка" створена не районною державною адміністрацією, як того вимогає п.2 Порядку, а розпорядженням Голубівського сільського голови (розпорядження № 30а від 07.07.2006р.).

12.07.2006р. зазначеною комісією складено акт про обстеження пасовищ площею 10 га, орендованих позивачем. В акті зазначено:

за результатами обстеження виявлено, що пасовища приведені в непридатний  для випасу худоби стан;

проводяться земляні роботи на території за межами відведених для автодороги ділянок землі, тобто, на орендованій земельній ділянці;

будівельні роботи здійснюються таким чином, що технологічно випас худоби неможливий на всій території пасовищ;

комісія дійшла висновку про те, що замовник будівництва автодороги повинен компенсувати позивачу понесені збитки.

Безпосередньо акт не визначає розмір збитків.

До позову позивач додав розрахунок збитків, який не містить жодних посилань на те, що цей розрахунок є невід'ємною частиною акту. В подальшому, позивач додав до матеріалів справи розрахунок збитків, який містить напис, що розрахунок є додатком до акту комісії від 12.07.2006р.

Жодний із розрахунків не підписаний комісією, створеною для визначення розміру збитків, а підписаний фермером Варванським І.І.

Рішенням виконавчого комітету Голубівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області від 26.10.2006р. № 136 (тобто, і не органом, визначеним законом, і не органом, який створив комісію) затверджено акт комісії від 12.07.2006р.

Оскільки законодавство встановлює певний порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заявлені позивачем до стягнення збитки у встановленому порядку не визначені, факт понесення збитків та їх розмір не є підтвердженими відповідно до вимог законодавства.

З огляду на викладене, позовні вимоги є неправомірними та не підлягають задоволенню.

Не підлягає задоволенню вимога позивача залучити до участі в справі в якості третьої особи Новомосковську районну державну адміністрацію з огляду на відсутність для цього підстав, встановлених ст. 27 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 1, 27, 33, 34, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

В позові –відмовити.

Витрати у справі віднести на позивача.

     Суддя                                                                                                        Л.А.Коваль

Дата підписання рішення,

оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України, - 28.11.2006р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення13.11.2006
Оприлюднено22.08.2007
Номер документу289223
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —7/319-06

Постанова від 25.01.2007

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Логвиненко А.О.

Ухвала від 22.12.2006

Господарське

Господарський суд Одеської області

Лепеха Г.А.

Постанова від 30.11.2006

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Мінєєва Н.В.

Рішення від 13.11.2006

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Коваль Л.А.

Ухвала від 27.10.2006

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Мінєєва Н.В.

Ухвала від 10.10.2006

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Коваль Л.А.

Ухвала від 18.09.2006

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Коваль Л.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні