Рішення
від 11.02.2013 по справі 43/5005/10746/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

05.02.13р. Справа № 43/5005/10746/2012

За позовом Прокурора Кіровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради; м. Дніпропетровськ

до Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничої комерційної фірми "Астра-Д", м. Дніпропетровськ

Третя особа без самостійних вимог на стороні позивача: Комунальне виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Кіровського району, м. Дніпропетровськ

про стягнення заборгованості з орендної плати та пені, розірвання договору оренди №46-ДКП/12 від 10.01.2012 року та виселення

Суддя Мартинюк С.В.

Представники:

від прокурора: Ягольник Г.В., посвідчення від 27.08.2012 року

від позивача: Горожанкін Р.С. - за довіреністю №10/4-176 від 18.11.2012 року, представник

від відповідача: не з'явився

від третьої особи: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Кіровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради; м. Дніпропетровськ звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничої комерційної фірми "Астра-Д", м. Дніпропетровськ, Третя особа без самостійних вимог на стороні позивача: Комунальне виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Кіровського району, м. Дніпропетровськ про стягнення заборгованості з орендної плати та пені, розірвання договору оренди №46-ДКП/12 від 10.01.2012 року та виселення.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору №46-ДКП/12 від 10.01.2012 року оренди нерухомого майна в частині своєчасного та повного проведення розрахунку з орендної плати.

Відповідач у судове засідання не з'явився, відзив на позов та інші витребувані документи до суду не надав. Жодних пояснень щодо причини неявки або інших клопотань до господарського суду не надходило. Про день, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився. Жодних пояснень щодо причини неявки або інших клопотань до господарського суду не надходило.

Відповідно до п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 р. № 18, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК України. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (п. 3.9.2 постанови).

Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу не заявлялось.

Згідно зі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

У порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 05.02.2013 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, суд, -

ВСТАНОВИВ:

10.01.2012р. між Департаментом корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради (далі-позивач, орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю науково-виробничою комерційною фірмою "Астра-Д" (далі-відповідач, орендар), укладений договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста № 46-ДКП/12 (далі - Договір), відповідно до умов якого, з метою ефективного використання комунального майна позивач на підставі рішення міської ради від 21.03.07 № 41/11 із змінами та доповненнями передає, а орендар приймає в строкове платне користування комунальне нерухоме майно нежитлове приміщення - (надалі - об'єкт оренди) загальною площею 131,0 кв.м., розташоване за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Ульянова, 26 у напівпідвалі 3-х поверхового будинку, вартість якого, згідно з незалежною оцінкою становить 318 989 грн., без ПДВ, що перебуває на балансі КВЖРЕП Кіровського району (далі - третя особа), для використання під приміщення складу.

Використання об'єкту оренди не за цільовим призначенням забороняється.

Відповідно до п. 2.2. Договору, відповідач вступає у строкове платне користування об'єктом оренди з дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі об'єкта оренди.

У разі припинення цього договору об'єкт оренди повертається протягом 5 календарних днів з дати припинення цього договору (п. 2.5. Договору).

Пунктом 2.6. Договору передбачено, що відповідач зобов'язаний повернути об'єкт оренди за актом приймання-передачі об'єкта оренди, підписаним третьою особою, позивачем та відповідачем. Майно вважається повернутим з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі об'єкта оренди.

Обов'язок щодо складання акта приймання-передачі об'єкта оренди при передачі об'єкта в оренду покладається на третю особу, а при поверненні об'єкта з оренди - на відповідача (п. 2.7. Договору).

Як зазначено в п. 3.1. Договору, розрахунок орендної плати здійснюється за Методикою розрахунку і порядок використання плати за оренду комунального нерухомого майна, затвердженою міською радою, при цьому орендна ставка за використання комунального нерухомого майна, встановлена згідно з Протоколом № 1/12 від 10.01.12р. засідання комісії з проведення конкурсів на право оренди об'єктів нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста.

Відповідно до п. 3.2. Договору, розмір орендної плати відповідно до розрахунку орендної плати, що є невід'ємною частиною цього договору, становить 3 199,48грн. без ПДВ/базова за грудень місяць 2011рік/. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється згідно з чинним законодавством та в повному обсязі спрямовується відповідачем на рахунок третьої особи. Орендна плата за перший місяць оренди коригується на індекс інфляції, починаючи з січня місяця 2012 року. У платіжному дорученні обов'язково зазначити, номер договору оренди, дату укладення та назву орендаря .

Пунктом 3.3. Договору передбачено, що за користування об'єктом оренди відповідач сплачує орендну плату, яку спрямовує:

- 50 % від загальної суми орендної плати до загального фонду міського бюджету м.Дніпропетровська на розрахункові рахунки, які відкриті управліннями Державного казначейства за місцем реєстрації відповідача, як платника податків та зборів, в районних інспекціях м. Дніпропетровська, відповідно з кодом бюджетної класифікації 22080401 - у розмірі 1599,74 грн.

- 50 % від загальної суми орендної плати у розмірі 1599,74 грн. на рахунок балансоутримувача.

Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць з урахуванням індексу інфляції за поточний місяць (п.3.4. Договору).

Відповідно до п. 3.5. Договору, орендна плата сплачується відповідачем щомісяця у термін не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним, і не залежить від наслідків господарської діяльності відповідача. Орендна плата сплачується відповідачем за весь час фактичного використання об'єкта оренди до дати підписання акта приймання-передачі об'єкта оренди, включно.

В п. 3.7. Договору зазначено, що розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни Методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.

Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується відповідно до чинного законодавства України, з урахуванням штрафних санкцій, у співвідношенні, визначеному п. 3.3 цього договору (п. 3.8. Договору).

Відповідач зобов'язаний:

- використовувати об'єкт оренди відповідно до його цільового призначення та умов цього договору (п. 5.1. Договору).

- своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату за весь час фактичного використання об'єкта оренди до дати підписання акта приймання-передачі об'єкта оренди, включно (п. 5.2. Договору).

- у разі припинення цього договору протягом 5 календарних днів з дати припинення повернути об'єкт оренди за актом приймання-передачі, підписаним третьою особою, позивачем та відповідачем, у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, та відшкодувати третій особі збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) об'єкта оренди з вини відповідача. Один екземпляр такого акта приймання-передачі надається позивачу (п. 5.5. Договору).

- у місячний термін після укладення цього договору застрахувати об'єкт оренди на користь третьої особи (вигодонабувач) від таких страхових випадків, як пожежа, затоплення, пошкодження, протиправні дії третіх осіб, пошкодження від стихійних явищ та інших майнових ризиків тощо, і надати копію договору страхування позивачу. Страхування об'єкта оренди здійснювати на підставі вартості об'єкта оренди за незалежною оцінкою, але не нижче від його балансової вартості (п. 5.6. Договору).

Згідно із п. 7.1. Договору, позивач зобов'язаний передати відповідачу в оренду об'єкт оренди згідно з цим договором за актом приймання-передачі, який складається між третьою особою, позивачем та відповідачем і підписується одночасно з цим договором.

Відповідно до п. 8.2. Договору, позивач має право виступати з ініціативою про внесення змін до цього договору або його припинення у випадках погіршення стану орендованого майна, неналежного його використання, неналежного виконання та/або невиконання відповідачем умов цього Договору, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавством.

Пунктом 9.1. Договору передбачено, що за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з умовами цього договору та чинним законодавством України.

Відповідно до п. 9.2. Договору, за несвоєчасну сплату суми орендної плати відповідач зобов'язаний сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від несплаченої суми орендної плати за кожен день прострочення платежу у співвідношенні, визначеному у п. 3.3 цього договору.

У разі невиконання або порушення однією зі сторін умов цього договору та з інших підстав, передбачених законодавством, цей договір може бути розірвано достроково за погодженням сторін та/або на вимогу однієї із сторін за рішенням суду (п. 9.8. Договору).

Згідно п. 9.9. Договору, спори, які виникають за цим договором або у зв'язку з ним, не вирішені шляхом переговорів, вирішуються у судовому порядку.

Цей Договір діє з 10 січня 2012 року до 27 грудня 2014 року включно (п. 10.1. Договору).

Відповідно п. 12.1. Договору, взаємовідносини сторін, не врегульовані цим договором, регулюються законодавством України.

У випадку припинення дії цього договору орендна плата сплачується відповідачем до дати фактичного повернення об'єкта оренди за актом приймання-передачі (п. 12.5. Договору).

На виконання умов Договору, 10.01.2012 року позивач передав, а відповідач прийняв об'єкт оренди, що підтверджується актом приймання-передачі.

З метою досудового врегулювання спору, позивачем було направлено на адресу відповідача лист-претензію з вих. № 7/4-816 від16.07.2012 року з вимогою сплатити заборгованість по орендній платі за Договором у розмірі 9 173,10 грн. та пеню за несвоєчасне перерахування орендної плати у розмірі 139,21 грн. в строк до 10.08.2012 року, а також надати позивачу копію діючого договору страхування.

Вказані вимоги були залишені відповідачем без відповіді.

Станом на 15.11.12 року заборгованість по орендній платі складає 15 554,34грн., пеня складає 856,15 грн.

Прокурор звертає увагу на те, що позивачеві не було надано копію діючого договору страхування, на підставі чого прокурор вважає, що об'єкт оренди не застраховано.

Відповідач доказів виконання зобов'язання по вищезазначеному Договору на момент розгляду спору до господарського суду не надав.

За викладених обставинах вимоги прокурора слід визнати обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Згідно ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору (ст. 174 Господарського кодексу України).

Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку ( ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України).

Згідно статті 283 Господарського кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Статтею 759 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

В ст. 762 Цивільного кодексу України зазначено про те, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Частиною 1 ст. 763 Цивільного кодексу України передбачено, що договір найму укладається на строк, встановлений договором.

В ч. 1 ст. 783 Цивільного кодексу України зазначено про те, що наймодавець має право вимагати розірвання договору найму, якщо наймач користується річчю всупереч договору або призначенню речі.

На спірні правовідносини, враховуючи, що предметом оренди є комунальне майно, розповсюджується також дія Закону України "Про оренду державного та комунального майна".

Частиною 3 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності (ч. 1 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна").

Згідно ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Згідно п. 2 ст. 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.

У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, що передбачено ст. 611 Цивільного кодексу України.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання.

Статтею 549 Цивільного кодексу України передбачено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Пунктом 9.2. Договору передбачено, що за несвоєчасну сплату суми орендної плати відповідач зобов'язаний сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від несплаченої суми орендної плати за кожен день прострочення платежу у співвідношенні, визначеному у п. 3.3 цього договору.

Позивачем нарахована відповідачу пеня, за період з 16.02.12р. по 15.11.12р., у розмірі 856,15 грн., яка підлягає задоволенню (а.с.14).

Загальна сума заборгованості становить 16 410,49 грн., яка підтверджена матеріалами справи і підлягає стягненню.

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України "Про оренду державного і комунального майна" страхування орендарем взятого ним в оренду майна є однією з істотних умов договору оренди.

В порушення умов Договору відповідачем не було надано копію договору страхування, на підставі чого можна дійти висновку про те, що орендоване майно не застраховано.

Відповідно до ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Пунктом 9.8 Договору та ч. 3 ст. 26 Закону України "Про оренду державного і комунального майна" передбачено, що договір може бути розірвано достроково на вимогу однієї із сторін за рішенням суду у разі порушення однією із сторін умов цього договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України "Про оренду державного і комунального майна" у разі розірвання договору оренди орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

Враховуючи викладене, господарський суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги в частині розірвання Договору і виселення відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.

Таким чином, судовий збір стягується з відповідача.

Керуючись ст.ст.1, 33, 34, 49, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Розірвати договір оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста №46-ДКП/12 від 10.01.2012 року.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю науково - виробничої комерційної фірми "Астра-Д" (49000, м. Дніпропетровськ, пр. газети "Правда", б.87, кв. 54, код ЄДРПОУ 21942605) на користь Департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради до міського бюджету (Отримувач: УДКСУ у Індустріальному районі м.Дніпропетровська, код отримувача 37989295, р/р 33210871700006, банк: ГУДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012) заборгованість по орендній платі у розмірі 15 554,34грн. ( п'ятнадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят чотири гривні 34 коп.), пеню у розмірі 856,15 грн . (вісімсот п'ятдесят шість гривень 15 коп.).

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю науково - виробничої комерційної фірми "Астра-Д" (49000, м. Дніпропетровськ, пр. газети "Правда", б.87, кв. 54, код ЄДРПОУ 21942605) в доход Державного бюджету України в особі Управління Державної Казначейської Служби України у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 37989269, р/р 31214206783005 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, КБКД 22030001, призначення платежу "Судовий збір, код 03499891, Пункт 2.1, 2.2.") судовий збір у розмірі 2 682,50 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят два грн. 50 коп.).

Виселити товариство з обмеженою відповідальністю науково - виробничу комерційну фірму "Астра-Д" (49000,м. Дніпропетровськ, пр. газети "Правда", б.87, кв. 54, код ЄДРПОУ 21942605) з нежитлового приміщення загальною площею 131,0 кв.м., що розташоване за адресою: м.Дніпропетровськ, вул. Ульянова, 26, у напівпідвалі 3-х поверхового будинку на користь Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Кіровського району (49070, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, буд. 88 А, код ЄДРПОУ 21852055).

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Суддя С.В. Мартинюк Повне рішення складено 11.02.13р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення11.02.2013
Оприлюднено12.02.2013
Номер документу29245893
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —43/5005/10746/2012

Ухвала від 30.01.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мілєва Ірина Вікторівна

Ухвала від 20.03.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мартинюк Сергій Віталійович

Ухвала від 11.03.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мартинюк Сергій Віталійович

Рішення від 11.02.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мартинюк Сергій Віталійович

Ухвала від 09.01.2013

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мартинюк Сергій Віталійович

Ухвала від 26.12.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мартинюк Сергій Віталійович

Ухвала від 13.12.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мартинюк Сергій Віталійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні