Постанова
від 11.02.2013 по справі 5017/2985/2012
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

cpg1251

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" лютого 2013 р.Справа № 5017/2985/2012 Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Аленіна О.Ю.

суддів : Сидоренка М.В., Жекова В.І.

при секретарі судового засідання Щербатюк О.В.

за участю представників сторін:

від ДПІ у Малиновському районі м. Одеси - Оганесян В.Г., довіреність №249/10-10 від 03.03.2012 р.

від ПП "Кратос Плюс" - Кутуза В.В., довіреність №3/2012 від 22.06.2012 р.

від прокуратури Малиновського району м. Одеси - Дудкевич В.В., посвідчення № 006742 від 28.09.2012 р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси

на ухвалу господарського суду Одеської області від 25.12.2012 р.

у справі №5017/2985/2012

за заявою приватного підприємства "Кратос Плюс"

про визнання банкрутом

за участю прокуратури Малиновського району м.Одеси

ВСТАНОВИВ

Голова ліквідаційної комісії приватного підприємства „Кратос Плюс" (далі ПП „Кратос Плюс") звернувся до господарського суду Одеської області з заявою про визнання останнього банкрутом у зв'язку з неспроможністю сплатити заборгованість перед кредитором в сумі 31987,01 грн. та недостатністю майна та грошових коштів для повного задоволення вимог кредиторів у порядку ст.51 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Ухвалою від 17.10.2012р. порушено провадження у справі про банкрутство ПП „Кратос Плюс", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Постановою господарського суду Одеської області від 13.11.2012 р. у справі №5017/2985/2012 (суддя Лепеха Г.А.) визнано банкрутом ПП „Кратос Плюс", відкрито відносно ПП „Кратос Плюс" ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії Кротова Михайла Вікторовича, припинено повноваження органів управління ПП „Кратос Плюс" щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, зобов'язано ліквідатора банкрута в п'ятиденний строк подати оголошення про визнання ПП „Кратос Плюс" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури у офіційному друкованому органі (газети „Голос України" чи „Урядовий кур'єр") з метою виявлення всіх кредиторів, докази подачі оголошення надати суду. Оголошення повинно містити відомості, вказані у ч.5 ст.23 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", зобов'язано ліквідатора провести ліквідаційні заходи, передбачені ст.ст. 25-31, 51 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та надати суду звіт.

Оголошення про банкрутство ПП „Кратос Плюс" та відкриття ліквідаційної процедури було опубліковано 22.11.2012 р. в газеті „Голос України" за №222 (5472).

Після публікації зазначеного оголошення до господарського суду не звернулось жодного кредитора з грошовими вимогами до боржника.

В порядку ст. 32 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" 25.12.2012 р. ліквідатором ПП „Кратос Плюс" головою ліквідаційної комісії Кротовим М.В., було подано звіт по виконаній роботі з ліквідації банкрута та ліквідаційний баланс ПП „Кратос Плюс" станом на 30.06.2012 р.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 25.12.2012 р. затверджено звіт ліквідатора, затверджено ліквідаційний баланс ПП „Кратос Плюс", припинено юридичну особу ПП „Кратос Плюс", зобов'язано державного реєстратора не пізніше наступного робочого дня з дати надходження цієї ухвали заповнити реєстраційну картку про державну реєстрацію припинення юридичної особи ПП „Кратос Плюс", внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи та передати органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування повідомлення про внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення для зняття юридичної особи з обліку, кредиторську заборгованість банкрута списати як безнадійну. Вимоги, незадоволені за відсутністю майна, визнано вважати погашеними, припинено повноваження ліквідатора банкрута - Кротова Михайла Вікторовича, провадження у справі припинено.

Ухвала суду мотивована тим, що ліквідатором боржника проведено у встановленому Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" порядку ліквідаційну процедуру банкрута, складено ліквідаційний баланс підприємства та звіт, які свідчать про відсутність у банкрута оборотних засобів для ведення господарської діяльності, своєчасного погашення грошових зобов'язань, відсутня можливість відновити платоспроможність, оскільки у товариства відсутнє будь-яке майно.

Не погоджуючись з даною ухвалою, Державна податкова інспекція у Малиновському районі м. Одеси (далі - ДПІ у Малиновському районі м. Одеси) звернулась до Одеського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Одеської області від 25 грудня 2012 року у справі №5017/2985/2012 про припинення провадження по справі та ліквідацію ПП „Кратос Плюс" та зобов'язати державного реєстратора за адресою місцезнаходження боржника внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців інформацію щодо скасування рішення суду про припинення провадження у справі про банкрутство ПП „Кратос Плюс". Свої вимоги скаржник обґрунтовує тим, що оскаржувана ухвала винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. На думку скаржника ПП „Кратос Плюс" було визнано господарським судом Одеської області банкрутом та ліквідовано без фактичного проведення перевірки господарської діяльності підприємства, перевірки законності нарахувань та сплати до бюджету податків та зборів, підтвердження неплатоспроможності боржника та не було вжито заходів щодо сприяння проведення податкової перевірки згідно діючого законодавства, проігноровано той факт, що ліквідатор підприємства не сповістив ДПІ у Малиновському районі м. Одеси про проведення ліквідаційної процедури, не надав до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси документи для проведення податкової перевірки.

11.02.2013 р. до канцелярії Одеського апеляційного господарського суду надійшов лист від прокурора Малиновського району міста Одеси про вступ представника прокуратури у дану справу для представництва інтересів держави на підставі ст.121 Конституції України, ст.2, 29 ГПК України, ст.36 Закону України "Про прокуратуру".

У судовому засіданні представник скаржника підтримав вимоги апеляційної скарги та наполягав на їх задоволенні.

Представник прокуратури Малиновського району міста Одеси у судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та наполягав на їх задоволенні.

Представник ПП „Кратос Плюс" у судовому засіданні надав пояснення, згідно з якими не погоджується з апеляційною скаргою ДПІ у Малиновському районі м. Одеси вважає, що її слід залишити без задоволення, а ухвалу господарського суду Одеської області від 25.12.2012 р. без змін.

Відповідно до ст. 85 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши представників сторін та перевіривши наявні матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга ДПІ у Малиновському районі м. Одеси не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 101 ГПК України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі

Згідно частини 2 статті 4 1 ГПК України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону України про банкрутство, норми якого, як спеціальні норми права, превалюють у застосуванні над загальними нормами ГПК України.

Відповідно до п. 1 ст. 51 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якою встановлені особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом.

У разі виявлення обставин, зазначених у абзаці першому цієї частини, після прийняття рішення про ліквідацію до створення ліквідаційної комісії (призначення ліквідатора) заява про порушення справи про банкрутство подається власником майна боржника (уповноваженою ним особою).

У відповідності до п. 1 ст. 105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, що прийняли рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, голова ліквідаційної комісії ПП „Кратос Плюс" 21 червня 2011 р. прийняв рішення про припинення діяльності ПП „Кратос Плюс" шляхом ліквідації та створення ліквідаційної комісії з припинення діяльності ПП „Кратос Плюс".

23.06.2011 р. голова ліквідаційної комісії ПП „Кратос Плюс" повідомив державного реєстратора про прийняття засновником ПП „Кратос Плюс" рішення щодо припинення юридичної особи, з метою проведення державним реєстратором реєстраційної дії "Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ним органу щодо припинення юридичної особи", про що свідчить наданий до матеріалів справи опис документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії.

Судовою колегією встановлено, що в офіційному друкованому засобі "Бюлетень державної реєстрації" №182 (17) від 24.06.2011 р. було надруковано оголошення про ліквідацію ПП „Кратос Плюс", яке відповідає вимогам чинного законодавства.

13.07.2011 р. голова ліквідаційної комісії повідомив ДПІ у Малиновському районі м. Одеси про припинення діяльності ПП „Кратос Плюс" шляхом ліквідації, що підтверджується наданим по заяви додатку 8 до порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів) за формою №8 -ОПП, та доказами отримання цієї форми представником ДПІ у Малиновському районі м. Одеси, що підтверджується штампом останньої на заяві про припинення платника податків.

Відповідно до вимог ч. 1 ст.111 ЦК України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду.

31.03.2012 р. складено проміжний ліквідаційний баланс боржника та проведений аналіз фінансово-економічних показників, які свідчать про відсутність у боржника майна, грошових коштів та інших активів для задоволення вимог кредиторів.

Відповідно до ч. 3 ст. 110 ЦК України, оскільки вартість майна ПП „Кратос Плюс" було недостатньою для задоволення вимог кредиторів, голова ліквідаційної комісії ПП „Кратос Плюс" звернувся до господарського суду Одеської області із заявою про визнання ПП „Кратос Плюс" банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.

Постановою господарського суду Одеської області від 13.11.2012 р. ПП „Кратос Плюс" визнано банкрутом, відкрито відносно нього ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії Кротова Михайла Вікторовича.

За результатами публікації оголошень згідно вимог ч. 4 ст. 105 Цивільного кодексу України та ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до боржника не звернулось жодного кредитора з грошовими вимогами, у тому числі і ДПІ у Малиновському районі м. Одеси.

В силу статті 25 вищезазначеного закону, ліквідатор з дня свого призначення здійснює ряд повноважень між іншим, вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб, здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством, аналізує фінансове становище банкрута, подає до господарського суду заяви про визнання недійсними угод боржника тощо.

Тобто, за правилами цієї статті ліквідатор зобов'язаний вчинити всі можливі дії щодо з'ясування обсягів активу та пасиву боржника шляхом запитів до відповідних органів, у тому числі державної виконавчої служби, банківських установ, бюро технічної інвентаризації, реєстраційних відділень МВС України тощо.

Відповідно до ст. 3 1 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" при реалізації своїх прав та обов'язків арбітражний керуючий зобов'язаний діяти сумлінно та розумно з урахуванням інтересів боржника та його кредиторів.

Згідно до ч. 1 і 2 ст. 32 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання - передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів. Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу. Ліквідатор повідомляє державний орган з питань банкрутства про завершення ліквідаційної процедури. Якщо за результатами ліквідаційного балансу після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута.

Звіт ліквідатора та поданий ним ліквідаційний баланс є підсумковими документами, які підтверджують належне проведення ліквідатором всіх заходів ліквідаційної процедури, повне вчинення ним дій по виявленню кредиторів та активів боржника, за результатом розгляду яких суд приймає рішення про неможливість задоволення вимог конкретних кредиторів та приймає рішення про ліквідацію боржника та припинення провадження у справі.

Затверджуючи звіт ліквідатора, ліквідаційний баланс та припиняючи провадження по справі, господарський суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до поданого ліквідатором боржника звіту у боржника - ПП „Кратос Плюс" відсутні будь-які майнові активи, що підлягають включенню до ліквідаційної маси, за рахунок яких можна було б задовольнити вимоги кредиторів, та наявні всі підстави ліквідувати банкрута.

Судова колегія з таким висновком суду першої інстанції погоджується з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, з метою виявлення майна банкрута ліквідатором ПП „Кратос Плюс" були надіслані запити до: Малиновського РВД ФСС з ТВП, Одеського міського центру зайнятості, фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Україні, МБТІ та РОН, відділення РЕР ДАІ з обслуговування м.Одеси №2, банку, що обслуговує боржника.

Згідно з довідкою Малиновського РВД ФСС з ТВП від 26.08.2011 р. за ПП „Кратос Плюс" відсутня заборгованість по сплаті страхових внесків.

Відповідно до довідки Одеського міського центру зайнятості від 31.01.2012 р. за №346/02-19 у ПП „Кратос Плюс" відсутня заборгованість.

08.09.2011 р. фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Україні повідомив довідкою №168 про відсутність заборгованості за ПП „Кратос Плюс".

Довідкою КП "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" за вих.№400503/91 від 17.12.2012 р. повідомило, що станом на 17.12.2012 р. за ПП „Кратос Плюс" нерухоме майно не зареєстровано та не було зареєстровано.

Згідно з довідкою відділення РЕР ДАІ з обслуговування м.Одеси №2 за вих.№7/2-1472 від 30.11.2012 р. повідомлено про те, що станом на 29.11.2012 р. за ПП „Кратос Плюс" зареєстрованих транспортних засобів не значиться.

Відповідно до довідки ПАТ „КБ „Інвестбанк" №05/53 від 30.01.2012 р. рахунки боржника в банківській установі закриті.

Отже ліквідатором боржника виконані вимоги, передбачені Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Аналізуючи матеріали справи, судова колегія доходить до висновку про те, що судом першої інстанції цілком вірно встановлені обставини справи, ним дана правильна юридична оцінка із застосуванням належних норм матеріального права з дотриманням норм процесуального права.

Доказів зворотного або документів, які б свідчили про наявність у банкрута майна для задоволення вимог кредиторів, скаржником надано не було.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

В свою чергу, доводи ДПІ у Маліновському районі м. Одеса викладені в апеляційної скарзі, щодо неповідомлення останнього про проведення ліквідаційної процедури боржника та порушення його права, як кредитора, спростовуються фактичними доказами, наявними в матеріалах справи, оскільки 13.07.2011 р. голова ліквідаційної комісії повідомив ДПІ у Малиновському районі м. Одеси про припинення діяльності ПП „Кратос Плюс" шляхом ліквідації, що підтверджується наданим по заяви додатку 8 до порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів) за формою №8 -ОПП, та доказами отримання цієї форми представником ДПІ у Малиновському районі м. Одеси, що підтверджується штампом останньої на заяві про припинення платника податків. Окрім того, ухвалою господарського суду Одеської області від 17.10.2012 р. було зобов'язано ДПІ у Малиновському районі м. Одеси провести позапланову перевірку боржника згідно приписів ст.78.1.7 Податкового кодексу України та надати відповідний акт до канцелярії господарського суду Одеської області, дану ухвалу було надіслано 19.10.2012 р. на адресу ДПІ у Малиновському районі м. Одеси на отримано представником останньої 24.10.2012 р. Про обізнаність скаржника про порушення провадження у справі про банкрутство ПП „Кратос Плюс" свідчить також лист ДПІ у Малиновському районі м. Одеси від 30.11.2012 р., який надійшов до канцелярії господарського суду Одеської області.

Окрім того, відповідно до п.11.2 розділу XI Наказу Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. за №1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 р. за №1562/20300 "Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів", у зв'язку з припиненням платника податків органи державної податкової служби розпочинають та проводять процедури, передбачені цим розділом, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей): заяви за ф. N 8-ОПП від платника податків, поданої згідно з пунктом 11.1 цього розділу; відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи; відомостей з Єдиного державного реєстру чи ЄДРПОУ, повідомлення органу державної реєстрації про закриття відокремленого підрозділу; судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків. Згідно до п.11.3 розділу XI Наказу Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. за №1588, орган державної податкової служби у разі отримання документів згідно з пунктом 11.2 цього розділу приймає рішення про проведення документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі, яка призначається та розпочинається протягом десяти робочих днів з дати публікації повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, у разі ліквідації юридичної особи за рішенням засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; протягом місяця після одержання того документа, що надійшов до органу державної податкової служби першим, в інших випадках.

Статтею 82 Податкового кодексу України визначені строки проведення виїзних перевірок, зокрема, п.82.2 ст. 82 тривалість перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, не повинна перевищувати 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 5 робочих днів, інших платників податків - 10 робочих днів. Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 78 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника органу державної податкової служби не більш як на 10 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 2 робочих дні, інших платників податків - не більш як на 5 робочих днів.

На підставі зазначеного, судова колегія вважає, що ДПІ у Малиновському районі м. Одеси не була позбавлена можливості щодо проведення позапланової перевірки ПП „Кратос Плюс", натомість самостійно не здійснювала заходів щодо реалізації свого права.

Також судова колегія відзначає, що розглядаючи по суті скаргу податкового органу по цій справі апеляційний суд виходить із законодавчих приписів ст. 210 ГК України якими передбачено, що кредиторами неплатоспроможних боржників є юридичні або фізичні особи, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника.

Враховуючи, що інші доводи апеляційної скарги ДПІ у Малиновському районі м. Одеси не спростовують правильних висновків місцевого господарського суду, підстави для скасування ухвали господарського суду Одеської області від 25.12.2012 р. відсутні.

Керуючись ст. ст. 99, 101, 103, 105, 106 Господарського процесуального кодексу України, Одеський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

Ухвалу господарського суду Одеської області від 25.12.2012 р. залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку.

Повний текст постанови складено 12.02.2013 року

Головуючий суддя Аленін О.Ю.

Суддя Жеков В.І.

Суддя Сидоренко М.В.

СудОдеський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення11.02.2013
Оприлюднено14.02.2013
Номер документу29285519
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5017/2985/2012

Постанова від 09.04.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Хандурін М.І.

Ухвала від 27.03.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Хандурін М.І.

Постанова від 11.02.2013

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Аленін О.Ю.

Постанова від 11.02.2013

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Аленін О.Ю.

Ухвала від 25.12.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Лепеха Г.А.

Постанова від 13.11.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Лепеха Г.А.

Ухвала від 17.10.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Лепеха Г.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні