cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" лютого 2013 р. Справа № 5016/2591/2011(13/182)
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Головуючого суддіСибіги О.М. суддівКорсака В.А., Костенко Т.Ф.
розглянувши матеріали касаційної скаргиБерезанської міжгосподарської пересувної механізованої шляхо-будівельної колони на постановуОдеського апеляційного господарського суду від 10.07.2012 у справігосподарського суду Миколаївської області за позовом 1. Приватного підприємства "Вікторія", 2. Веселинівського колективного підприємства "Агрошляхбуд" доОбласного міжколгоспного проектно-шляхо-будівельного об'єднання "Миколаївоблагрошляхбуд" за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 1. Березанської міжгосподарської пересувної механізованої шляхо-будівельна колона, 2. товариства з обмеженою відповідальністю "Дорстройагро-1" провизнання недійсним рішення конференції учасників об'єднання, оформленого протоколом від 28.02.2011 № 28/02 та статуту, затвердженого на цій конференції
в судовому засіданні взяли участь представники :
- - позивача-1не з'явився
- позивача-2не з'явився - відповідачане з'явився - третьої особи-1не з'явився - третьої особи-2не з'явився В С Т А Н О В И В:
В серпні 2011 року приватне підприємство "Вікторія" та Веселинівське колективне підприємство "Агрошляхбуд" звернулись до господарського суду Миколаївської області з позовною заявою до Обласного міжколгоспного проектно-шляхо-будівельного об'єднання "Миколаївоблагрошляхбуд", за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Березанська міжгосподарська пересувна механізована шляхо-будівельна колона, товариство з обмеженою відповідальністю "Дорстройагро-1", в якій просило суд визнати недійсним рішення загальних зборів конференції засновників Обласного міжколгоспного проектно-шляхо-будівельного об'єднання "Миколаївоблагрошляхбуд", оформлене протоколом № 28/02 від 28.02.2011, визнати недійсним статут, затверджений протоколом № 28/02 від 28.02.2011.
Рішенням господарського суду Донецької області від 25.04.2012 (суддя Коваль Ю.М.), залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 10.07.2012 (головуючий Лавриненко Л.В., судді Картере В.І., Пироговський В.Т.) у справі № 5016/2591/2011(13/182) позов задоволено повністю. Визнано недійсним рішення конференції учасників Обласного міжколгоспного проектно-шляхо-будівельного об'єднання "Миколаївагрошляхбуд", оформленого протоколом № 28/02 від 28.02.2011. Визнано недійсним статут Обласного міжколгоспного проектно-шляхово-будівельного об'єднання "Миколаївагрошляхбуд", затверджений рішенням конференції засновників та оформлений протоколом № 28/02 від 28.02.2011.
Не погоджуючись з прийнятими у справі судовими рішеннями, Березанська міжгосподарська пересувна механізована шляхо-будівельна колона звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. В своїй касаційній скарзі скаржник посилається на те, що загальні збори конференції учасників відбулись з дотриманням вимог статуту об'єднання, а оскаржувані рішення жодним чином не порушили права позивачів.
Сторони не скористались правом, наданим ст. 111 2 ГПК України, не надіслали відзиви на касаційну скаргу, що в силу положень статті 111 2 ГПК України не перешкоджає перегляду судового акту, що оскаржується та не реалізували процесуальне право на участь у судовому засіданні суду касаційної інстанції, хоча про час та місце його проведення були повідомлені належним чином.
Розпорядженням секретаря судової палати від 22.02.2013 склад колегії суддів змінено та сформовано колегію суддів у наступному складі: головуючий - Сибіга О.М., судді - Корсак В.А., Костенко Т.Ф. для розгляду справи № 5016/2591/2011(13/182) господарського суду Миколаївської області.
Перевіривши доводи касаційної скарги, юридичну оцінку встановлених фактичних обставин, проаналізувавши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 28.02.2011 відбулись загальні збори (конференція) засновників Обласного міжколгоспного проектно-шляхо-будівельного об'єднання "Миколаївоблагрошляхбуд" (далі - Об'єднання).
Рішенням конференції засновників вказаного Об'єднання, оформленим протоколом № 28/2 від 28.02.2011 виключено зі складу засновників 22 організації, залишено у складі засновників Об'єднання Березанську міжгосподарську пересувну механізовану шляхо-будівельну колону та товариство з обмеженою відповідальністю "Дорстройагро - 1", а також затверджено нову редакцію статуту.
Заявляючи позов про визнання вказаного рішення загальних зборів конференції та статуту недійсним, позивач послався на те, що збори учасників є неправомочними у зв'язку з відсутністю кворуму, тому прийняті на них рішення не відповідають вимогам чинного законодавства. В обґрунтування своїх вимог позивач послався на ст.ст. 57, 122 Господарського кодексу України, ст. 31 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", ст.ст. 4, 35, 38, 82, 83 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до частини 1, 2 статті 118 Господарського кодексу України об'єднанням підприємств є господарська організація, утворена у складі двох або більше підприємств з метою координації їх виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань. Об'єднання підприємств утворюються підприємствами на добровільних засадах або за рішенням органів, які відповідно до цього Кодексу та інших законів мають право утворювати об'єднання підприємств. В об'єднання підприємств можуть входити підприємства, утворені за законодавством інших держав, а підприємства України можуть входити в об'єднання підприємств, утворені на території інших держав.
Частиною 1, 6 статті 122 цього ж кодексу передбачено, що господарські об'єднання мають вищі органи управління (загальні збори учасників) та утворюють виконавчі органи, передбачені статутом господарського об'єднання. Вищий орган господарського об'єднання: затверджує статут господарського об'єднання та вносить зміни до нього; вирішує питання про прийняття в господарське об'єднання нових учасників та виключення учасників з його складу; утворює виконавчий орган господарського об'єднання відповідно до його статуту чи договору; вирішує фінансові та інші питання відповідно до установчих документів господарського об'єднання. Спори, що виникають між учасниками об'єднання, вирішуються в порядку, передбаченому статутом об'єднання, або в судовому порядку відповідно до закону.
Відповідно до п.п. 5.1., 5.3. Статуту Об'єднання в редакції від 15.09.1999 вищим органом управління Об'єднання є конференція його членів. Конференція є правомочною, якщо в ній приймають участь 2/3 учасників об'єднання.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на день проведення спірної конференції учасниками Об'єднання було 9 юридичних осіб (Арбузинська міжгосподарська (міжколгоспна) пересувна механізована шляхо-будівельна колона (товариство з обмеженою відповідальністю "Росинка-Рос"), Веселинівська міжгосподарська (міжколгоспна) пересувна механізована шляхо-будівельна колона ("Веселинівське колективне підприємство "Агрошляхбуд"), Врадієвська міжгосподарська (міжколгоспна) пересувна механізована шляхо - будівельна колона (приватне підприємство "Вікторія"), Доманівська міжгосподарська (міжколгоспна) пересувна механізована шляхо-будівельна колона (назва після реорганізації товариство з обмеженою відпвоідальністю "Доманівський "АГРОШЛЯХБУД"), Кривоозерська міжгосподарська (міжколгоспна) пересувна механізована шляхо-будівельна колона (Кривоозерське колективне аграрне шляхо-будівельне підприємство „АГРОШЛЯХБУД"), Новобузька міжгосподарська (міжколгоспна) пересувна механізована шляхо - будівельна колона (назва після реорганізації „Новобузьке колективне підприємство „Агрошляхбуд"), Снігурівська міжгосподарська (міжколгоспна) пересувна механізована шляхо-будівельна колона („Снігурівське спільне міжгосподарське шляхо-будівельне підприємство „АГРОШЛЯХБУД"), Березанська МПМШБК, Баштанська міжгосподарська (міжколгоспна) пересувна механізована шляхо-будівельна колона (назва після реорганізації Баштанське колективне аграрне шляхо-будівельне підприємство "Агрошляхбуд").
Однак, відповідно до протоколу № 28/2 від 28.02.2011 на загальних зборах конференції засновників, фактично присутнім був один учасник Об'єднання, а саме Березанська міжгосподарська (міжколгоспна) пересувна механізована шляхо-будівельна колона. (т. 1., а. с. 12-20)
Відповідно до пункту 26 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 жовтня 2008 року № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" відсутність кворуму на загальних зборах є безумовною підставою для визнання в судовому порядку прийнятих загальними зборами рішень недійсними.
Встановивши на підставі поданих доказів факт відсутності встановленого пунктом 5.3. статуту Об'єднання кворуму на загальних зборах (конференції), на думку колегії суддів, суди попередніх інстанцій правильно застосували до спірних правових відносин норми матеріального та процесуального права.
Таким чином, рішення місцевого господарського суду та постанова апеляційного господарського суду у справі відповідають встановленим фактичним обставинам справи, прийняті з дотриманням норм матеріального та процесуального права і передбачені законом підстави для їх зміни або скасування, відсутні.
Колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про те, що визнаний у судовому порядку статут Об'єднання в редакції від 12.05.2010 є недійсним з моменту його державної реєстрації.
Стосовно доводів, які викладені скаржником в касаційній скарзі слід зазначити наступне.
В своїй касаційній скарзі скаржник посилається на те, що загальні збори конференції учасників від 28.02.2011 відбулись з дотриманням вимог статуту об'єднання, а оскаржувані рішення жодним чином не порушили права позивачів.
Проте, судами попередніх інстанцій на підставі сукупності поданих доказів встановлено факт відсутності кворуму на загальних зборах (конференції), що є безумовною підставою для визнання в судовому порядку прийнятих загальними зборами рішень недійсними.
З цього приводу колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що відповідно до приписів ст. 111 7 ГПК України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти їх.
Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Наведене вимогам ст. 111 7 ГПК України не відповідає, оскільки зазначені у касаційній скарзі доводи пов'язані з переоцінкою доказів, що виходить за межі повноважень суду касаційної інстанції.
За таких обставин, касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 111 5 , 111 7 , 111 9 , 111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу залишити без задоволення.
Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 10.07.2012 у справі № 5016/2591/2011(13/182) залишити без змін.
Головуючий суддя О.М. Сибіга
С у д д і В.А. Корсак
Т.Ф. Костенко
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2013 |
Оприлюднено | 05.03.2013 |
Номер документу | 29718224 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Корсак B.A.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні