СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2013 року Справа № 5002-9/5172-2011
Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Черткової І.В.,
суддів Сотула В.В.,
Голика В.С.,
за участю представників сторін:
позивача Братащук Володимир Миколайович, довіреність № б/н від 02.01.13, дочірнє підприємство державної акціонерної компанії "Хліб України" "Західно-Кримський елеватор";
відповідача не з'явився, державна акціонерна компанія "Хліб України";
прокурор Джавлах Сергій Миколайович, посвідчення № 015173 від 12.02.13, старший прокурор відділу прокуратури міста Севастополя;
розглянувши апеляційну скаргу прокурора Автономної Республіки Крим на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Пєтухова Н.С.) від 10 січня 2012 року у справі № 5002-9/5172-2011
до Державної акціонерної компанії „Хліб України" (вул. Саксаганського, 21, м.Сімферополь, 95015)
про визнання права власності на майно
ВСТАНОВИВ :
Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Західно - Кримський елеватор" звернулося до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до Державної акціонерної компанії „Хліб України" про визнання права власності на майно, що знаходиться за адресами: вул. Виноградна,1, м. Євпаторія, АР Крим, 97420; с. Стерегуще, Роздольненський район, АР Крим, 96200.
Відповідно до заяви про зменшення позовних вимог дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Західно - Кримський елеватор" просить визнати право власності на майно, що знаходиться за адресою вул. Виноградна,1, м. Євпаторія, АР Крим, 97420 (т.1 а.с.77-79).
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 10 січня 2012 року у справі №5002-9/5172-2011 позовні вимоги дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Західно - Кримський елеватор" задоволені. Визнано право власності за дочірнім підприємством Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Західно - Кримський елеватор" право власності на майно, що знаходиться за адресою: вул. Виноградна,1, м. Євпаторія, АР Крим, 97420, а саме: елеватор 50 тис. тон (інв.№100), АБК (інв. №101), вагова автомобільна (інв. №102), насосна станція (інв. №105), трансформатор П.С. (інв. №106), будівля з/д вагової (інв. №107), мотовозне депо (інв. №109), обладнання для відвантаження з/д (інв. №200), обладнання для прийому з автотранспорту (інв. №201), ливнева каналізація (інв. №203), автодороги (інв. №204), паркан, огорожі (інв. №205), площадки (інв. №206), резервуар 2х250 (інв. №208), електромережа (інв. №300), водопровід (інв. №301), теплова мережа (інв. №302), пожежний водопровід (інв. №303), побутова каналізація (інв. №304), лінія зв'язку (інв. №305), кабель силовий (інв. №306), теплова мережа (інв. №307), свинарник (інв. №308), теплиця (інв. №202), овочесховище (інв. №114), склад БХМ (інв. №103), склад тарних вантажів (інв. №104), склад погруз №2 (інв. №110), вибійний цех (інв. №113).
Прокурор Автономної Республіки Крим із вказаним рішенням суду першої інстанції не погодився, подав до Севастопольського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, просить це рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтуванні апеляційної скарги прокурор посилається на те, що відповідно до п. 4.3 Статуту дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Західно - Кримський елеватор" майно Державної акціонерної компанії „Хліб України" передається дочірньому підприємству Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Західно - Кримський елеватор" в користування.
Тобто, дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Західно - Кримський елеватор" має право вчиняти будь - які дії щодо майна Державної акціонерної компанії „Хліб України" лише з дозволу Державної акціонерної компанії „Хліб України".
В апеляційній скарзі прокурор також посилається на норми ст. 392 Цивільного кодексу України, стверджуючи, що позивачем не було набуто право власності на спірний об'єкт та він не був власником спірного майна та не мав підстав вимагати визнання за ним такого права. Прокурор підтримав вимоги апеляційної скарги та наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача у судовому засіданні 19.02.13 підтримав вимоги апеляційної скарги та наполягав на їх задоволенні.
Представник позивача у судовому засіданні 19.02.13 заперечував проти апеляційної скарги.
У судовому засіданні з 19.02.2013 р. по 05.03.2013 р. оголошувалась перерва.
При повторному розгляді справи в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України судова колегія встановила наступне.
22.08.1996 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1000 "Про утворення Державної акціонерної компанії "Хліб України" з метою забезпечення держави та населення зерном і продуктами його переробки у процесі реформування системи закупівель і використання зерна державних ресурсів, створення сприятливих умов для інвестування елеваторної борошно - круп'яної та комбікормової промисловості була утворена Державна акціонерна компанія "Хліб України".
Засновником Компанії є держава в особі Кабінету Міністрів України. При цьому, до прийняття Кабінетом Міністрів України спеціального рішення щодо приватизації Державної акціонерної компанії "Хліб України", 100% акцій компанії перебувають у державній власності.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1997 року № 1218 "Про прискорення приватизації хлібоприймальних і хлібозаготівельних підприємств" до статутного фонду Державної акціонерної компанії "Хліб України" передано майно державних підприємств, перетворивши їх у дочірні підприємства Компанії (а.с. 60-72).
Таким чином, статутний фонд відповідача був сформований шляхом передачі відповідачу 100 державних підприємств, в тому числі за рахунок передачі об'єктів рухомого і нерухомого майна державного підприємства „Євпаторійське хлібоприймальне підприємство" з перетворенням його в дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Євпаторійське хлібоприймальне підприємство".
Згідно до п. 10 протоколу засідання спостережної ради Державної акціонерної компанії „Хліб України" від 20 грудня 1999 р. №4 було прийнято рішення створити дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії „Хліб України" за рахунок розподілу майна дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Євпаторійське хлібоприймальне підприємство" та затвердити статут новоствореного дочірнього підприємства (а.с. 73-74).
Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Західно - Кримський елеватор" створене шляхом реорганізації державного підприємства „Євпаторійське хлібоприймальне підприємство" на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.97 № 1218 "Про прискорення приватизації хлібоприймальних і хлібозаготівельних підприємств".
Статут дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Західно - Кримський елеватор" зареєстрований в реєстрі суб'єктів підприємницької діяльності 26 травня 2000 року та затверджений рішенням спостережної ради Державної акціонерної компанії „Хліб України" від 24 березня 2001 року протокол№1 (а.с. 12 - 20).
Пунктом 1.1. Статуту дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Західно - Кримський елеватор" передбачено, що статут визначає порядок утворення, діяльності та ліквідації дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Західно - Кримський елеватор" (далі - Підприємство), засновником (власником) якого є Державна акціонерна компанія "Хліб України"(Компанія).
Відповідно до положень п.4.1 Статуту дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Західно - Кримський елеватор" майно підприємства становлять основні та оборотні засоби, грошові кошти, а також інші активи, вартість яких відображається в бухгалтерському балансі підприємства.
Пунктом 4.2. Статуту встановлено, що джерелами формування майна Підприємства є грошові і матеріальні внески Компанії.
В пункті 4.3 цього Статуту передбачено, що майно Компанії передається дочірньому підприємству Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Західно - Кримський елеватор" у користування. Підприємство має право вчиняти щодо майна компанії тільки з дозволу компанії будь-які дії (а.с. 16).
Рішенням третейського суду при Київській палаті сприяння третейському судочинству від 16 квітня 2004 року у справі №4/16-01-04 було задоволено позов Державної акціонерної компанії „Хліб України" до дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Західно - Кримський елеватор" про визнання права власності на окремо визначене майно (а.с. 27-31). Цим рішенням суд визнав право власності на майно за відповідачем.
04 січня 2006 року рішенням третейського суду при Київській палаті сприяння третейському судочинству у справі 17/11-2005 вищезазначене майно визнано таким, що незаконно перебуває на балансі підприємства, та підлягає передачі до статутного фонду відповідача.
Господарським судом м. Києва на виконання рішення третейського суду від 04 січня 2006 року був виданий наказ про примусове виконання рішення від 06.02.2006 р. №17/11-2005, яким дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Західно - Кримський елеватор" зобов'язано передати до статутного фонду Державної акціонерної компанії „Хліб України" вищезазначене майно.
Не зважаючи на згадані рішення третейського суду, реєстрація прав власності на майно за відповідачем досі так і не відбулась.
Позивач стверджує, що з 2006 року і до теперішнього часу спірне майно не відображається на балансі підприємства (а.с. 21).
Отже, невизнання права власності на спірні об'єкти стало підставою для звернення дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Західно - Кримський елеватор" з позовом до Державної акціонерної компанії „Хліб України" про визнання права власності на майно, що знаходиться за адресою вул. Виноградна,1, м.Євпаторія, АР Крим, 97420.
Вивчивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, колегія суддів Севастопольського апеляційного господарського суду дійшла висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на наступне.
Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Західно - Кримський елеватор" створене шляхом реорганізації - виділення з дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" „Євпаторійське хлібоприймальне підприємство" на виконання рішення Спостережної ради Державної акціонерної компанії "Хліб України" від 20 грудня 1999 р. протокол №4.
Відповідно до пункту 4.1 Статуту дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Західно - Кримський елеватор" майно підприємства становлять основні та оборотні засоби, грошові кошти, а також інші активи, вартість яких відображається в бухгалтерському балансі підприємства (т. 1 а.с. 12-20).
Джерелами формування майна Підприємства є, у тому числі, грошові і матеріальні внески Компанії, тобто Державної акціонерної компанії "Хліб України" (пунктом 4.2 Статуту).
Згідно з пунктом 4.3 Статуту передбачено, що майно Компанії передається Підприємству в користування. Підприємство має право вчиняти щодо майна Компанії будь-які дії тільки з дозволу Компанії.
З цього вбачається, що майно, за рахунок якого був сформований статутний фонд позивача, було передано дочірньому підприємству Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Західно - Кримський елеватор" на праві користування. При цьому власником цього майна залишається Державна акціонерна компанія „Хліб України".
З урахуванням наведеного, приймаючи до уваги те, що спірне нерухоме майно було передано до статутного фонду дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Західно - Кримський елеватор" на праві користування, правові підстави для визнання за позивачем права власності на майно відсутні.
За таких обставин у суду першої інстанції не було підстав для задоволення позову дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Західно - Кримський елеватор". Суд першої інстанції зробив висновок про те, що майно товариства (підприємства) і корпоративні права не можуть одночасно належити одному і тому же суб'єкту, що позивач є господарським товариством. Але цей висновок суду є помилковим.
Правовий статус господарських товариств визначається ст. 79 - 80 Господарського кодексу України та статтею 113 Цивільного кодексу України. Позивач статусу господарського товариства не має.
Що стосується можливості одночасної належності майна двом суб'єктам, то чинне законодавство України такого не виключає. Державна акціонерна компанія „Хліб України" отримала майно як внесок до статутного фонду і надалі набула права розпоряджатися цим майном, у тому числі шляхом передання дочірнім підприємствам, не втрачаючи при цьому своїх майнових прав на це майно. Що стосується корпоративних прав, то вони належать державі.
На підставі викладеного позовні вимоги про визнання права власності на майно задоволенню не підлягають.
Цієї позиції підтримується і Вищий господарський суд України у постанові від 25.02.2010 р. у справі № 2-7/2460.2-09.
Згідно частини 1 статті 4 Закону України „Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
З 01.01.13 встановлено розмір мінімальної заробітної плати у сумі 1 147, 00 грн.
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України „Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру судовий збір встановлюється 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат. За подання апеляційної скарги на рішення суду - 50 відсотків ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми (згідно балансової вартості майна, т. 2 а.с. 141).
У зв'язку з задоволенням апеляційної скарги прокурора та з урахуванням вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України підлягає стягненню з позивача до державного бюджету України судовий збір у сумі 34 410,00 грн.
Суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права, висновки суду не відповідають обставинам справи. Це привело до прийняття судом першої інстанції неправильного рішення, тому воно підлягає скасуванню, а апеляційна скарга - задоволенню.
Керуючись статтями 49, 101, пунктом 2 частини 1 статті 103, пунктом 3,4 частини 1 статті 104, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу прокурора Автономної Республіки Крим задовольнити.
2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 10 січня 2012 року у справі № 5002-9/5172-2011 скасувати.
3. Прийняти нове рішення.
4. У позові відмовити.
5. Стягнути з дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії „Хліб України" „Західно - Кримський елеватор" (97420, м. Євпаторія, вул. Виноградна, 1; код ЄДРПОУ 31001863, ІПН 310018601054, свідоцтво серія АОО №442897, р/рахунок №260004035851702, МФО 351005 в АТ „Укрсиббанк", м. Харків) в дохід Державного бюджету (отримувач - Державний бюджет міста Севастополя, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38022717, банк отримувача - Головне управління Державної казначейської служби України у м.Севастополі, код банку отримувача (МФО) 824509, рахунок отримувача 31216206782001, код класифікації доходів бюджету 22030001) 34 410,00 грн. судового збору.
6. Господарському суду Автономної Республіки Крим видати наказ.
Головуючий суддя І.В. Черткова
Судді В.В.Сотула
В.С. Голик
Розсилка:
1. Дочірнє підприємство державної акціонерної компанії "Хліб України" "Західно-Кримський елеватор" (вул. Виноградна, 1, м. Євпаторія, 97420)
2. Державна акціонерна компанія "Хліб України" (вул. Саксаганського, 1, м. Київ, 01033)
3. Прокурор Автономної Республіки Крим (вул. Севастопольська, 21, м. Сімферополь, 95015)
4. Прокуратура міста Севастополя (вул. Павліченко, 1, м. Севастополь, 99011)
5. Господарськиий суд Автономної Республіки Крим
Суд | Севастопольський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 05.03.2013 |
Оприлюднено | 12.03.2013 |
Номер документу | 29825480 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Черткова Ірина Валентинівна
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Черткова Ірина Валентинівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні