Постанова
від 13.03.2013 по справі 12/47/2012/5003
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2013 року Справа № 12/47/2012/5003

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Гудак А.В.

судді Сініцина Л.М. ,

судді Олексюк Г.Є.

при секретарі: Лелех І.Ю.

за участю представників сторін:

позивача: не з'явився

відповідача: Короновський Ю,М., довіреність в справі

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІНКИРЗ"

на рішення господарського суду Вінницької області від 17.01.13 р.

у справі № 12/47/2012/5003 (суддя Кожухар М.С. )

за позовом ОСОБА_1

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІНКИРЗ"

про визнання недійсними рішень загальних зборів

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Вінницької області від 17.01.2013р. у справі №12/47/2012/5003 позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІНКИРЗ" про визнання недійсними рішень загальних зборів задоволено.

Визнано недійсними рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "ВінКирЗ", оформлені протоколами № 01 від 11.12.2009 р. та № 6 від 13.04.2010 р.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "ВінКирЗ" (АДРЕСА_2; фактична адреса: 21000, АДРЕСА_1; код ЄДРПОУ 35823309) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_2) 1073 грн. (одну тисячу сімдесят три грн.) витрат на сплату судового збору та 1618,32 грн. (одну тисячу шістсот вісімнадцять грн.. 32 коп. ) витрат на оплату судової експертизи.

Рішення місцевого господарського суду мотивоване тим, що відповідач не надав доказів щодо повідомлення засновників про скликання загальних зборів 11.12.2009р. та 13.04.2010р., посилаючись на втрату документів. Разом з тим, ним не надано доказів існування та втрати у будь-який спосіб саме цих документів, хоча у будь-якому разі саме товариство має довести факт належного скликання та проведення загальних зборів у спорі про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства з підстав порушення процедури проведення цих зборів.

Ні на одних із зборів засновників, рішення яких оскаржуються позивачем, не могла бути присутня ОСОБА_2, яка володіла часткою у статутному капіталі товариства у розмірі 33,3%, оскільки померла ІНФОРМАЦІЯ_1 Участь позивача у вказаних зборах також не доведена відповідачем.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржене рішення скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову повністю.

Мотивуючи апеляційну скаргу, відповідач зазначає, що рішення прийняте при неповному з`ясуванні та недоведеності обставин, що мають значення для справи і які господарський суд визнав встановленими, а відтак, обставини, які мають суттєве значення, не були предметом судового розгляду при вирішенні спору, правова оцінка їм не надавалась, що призвело до неповного з`ясування дійсних прав і обов`язків сторін., крім того рішення прийняте з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права.

Зокрема, скаржник в обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що місцевий господарський суд не дослідив і не міг дослідити, по причині його відсутності в приватного нотаріуса ОСОБА_3, та передати на дослідження судовій експертизі оригінал протоколу №01 від 11.12.2009р.

Господарський суд Вінницької області замість не менше 10-15 документів із вільними зразками підпису ОСОБА_1, як цього просив судовий експерт, надав на експертизу експериментальні зразки підпису позивача на 9-ти аркушах, вказавши, що вони знаходяться в матеріалах справи, надісланої на адресу експертної установи.

При розгляді справи позивач не надав, а суд не витребував належних доказів у позивача в підтвердження своїх вимог.

У письмовому відзиві від 04.03.2013р. на апеляційну скаргу позивач заперечив проти її доводів, вважаючи оскаржене рішення суду першої інстанції законним та таким, що відповідає дійсним обставинам справи, з підстав викладених у відзиві.

Представник відповідача в судовому засіданні 13.03.13р. підтримав доводи апеляційної скарги та надав пояснення на обґрунтування своєї позиції. Вважає, що рішення суду першої інстанції від 17.01.2013р. є незаконним та необґрунтованим, таким, що прийняте з порушенням норм чинного законодавства, а тому просить його скасувати, а апеляційну скаргу - задоволити.

Представник позивача в судове засідання 13.03.13р. не з'явився, про час, день та місце слухання повідомлявся належним чином, причини неявки не повідомив.

Враховуючи приписи ст.101 ГПК України про межі перегляду справ в апеляційній інстанції, ст. 102 ГПК України про строки розгляду апеляційної скарги та той факт, що неявка в засідання суду представника позивача, належним чином та відповідно до законодавства повідомленого про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає перегляду оскарженого рішення, судова колегія визнала за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності представника позивача та за наявними в матеріалах справи доказами.

Відповідно до ст.99 ГПК України в апеляційній інстанції справи переглядаються за правилами розгляду цих справ у першій інстанції з урахуванням особливостей, передбачених у цьому розділі. Апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.

Заслухавши пояснення представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, оцінивши висновки суду першої інстанції на відповідність дійсним обставинам справи, судова колегія прийшла до висновку, що рішення господарського суду Вінницької області від 17.01.2013 року у справі №12/47/2012/5003 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення, виходячи з наступного.

19.07.12р. ОСОБА_4 як учасник (засновник) звернувся до господарського суду з позовною заявою, у якій просив:

- визнати недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "ВінКирЗ", оформлені протоколом №02 від 25.09.2008р.;

- визнати недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "ВінКирЗ", оформлені протоколом №01 від 11.12.2009р.;

- визнати недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "ВінКирЗ", оформлені протоколом №6 від 13.04.2010р..

11.10.12р. подано заяву б/н від 11.10.2012р. про зміну предмета позову, в якій просить суд:

- визнати недійсними рішення зборів засновників ТОВ "ВінКирЗ", оформлені протоколом № 01 від 11.12.2009р.;

- визнати недійсними рішення зборів засновників ТОВ "ВінКирЗ", оформлені протоколом № 6 від 13.04.2010р. (а.с. 136, т.1).

Судом у відповідності до ст. 22 ГПК України прийнято заяву про зміну предмета позову.

Як вбачається з матеріалів справи, протоколом загальних зборів засновників товариства з обмеженою відповідальністю "ВінКирЗ" №1 від 06.03.2008р. вирішено створити товариство з обмеженою відповідальністю "ВінКирЗ";

- за рахунок майна та коштів засновників сформовано статутний (складений) капітал товариства у розмірі 51500,00 грн. та розподілено частки: ОСОБА_2 - 33,33% статутного (складеного) капіталу, ОСОБА_4 - 33,33% статутного (складеного) капіталу, ОСОБА_5 - 33,34% статутного (складеного) капіталу;

- затверджено та підписано статут товариства з обмеженою відповідальністю "ВінКирЗ";

- призначено на посаду директора товариства з обмеженою відповідальністю "ВінКирЗ" ОСОБА_6;

- затверджено ескізи печатки товариства (а.с.16, т.1).

31.03.2008р. виконавчим комітетом Вінницької міської ради Товариству з обмеженою відповідальністю "ВінКирЗ" видане свідоцтво серії А01, №520462 (а.с.31 т.1).

Згідно відмітки на Статуті Товариства з обмеженою відповідальністю "ВінКирЗ" (далі - Статут), 31.03.2008р. проведено державну реєстрацію юридичної особи (а.с.17-30 т.1).

Пунктом 5.9 Статуту передбачено, що товариство має право продавати і передавати, обмінювати, дарувати, здавати в оренду іншим юридичним і фізичним особам майно та інші цінності, що йому належать.

Відповідно до п. 8.2 Статуту, органами управління товариства є загальні збори засновників та директор.

Підпунктом "к" "л" п. 8.5 Статуту передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів засновників належать, зокрема, прийняття рішення про припинення діяльності товариства, призначення ліквідаційної комісії та затвердження ліквідаційного балансу; розгляд питання про відчуження майна товариства на суму, що становить 50 і більше відсотків майна товариства.

Згідно п. 8.6.1. Статуту, загальні збори засновників вважаються повноважними, якщо на них присутні засновники (представники засновників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів. За винятком випадків, спеціально обумовлених у цьому статуті, загальні збори засновників приймають рішення простою більшістю голосів, з розрахунку: кожен відсоток частки у статутному (складеному) капіталі надає право одного голосу.

Голова загальних зборів засновників, обирається загальними зборами засновників. Голова скликає загальні збори засновників, визначає порядок, день місце і час проведення загальних зборів засновників, забезпечує своєчасне запрошення на засідання з зазначенням порядку денного, місця і часу проведення загальних зборів засновників не пізніше, ніж за 30 днів до початку загальних зборів засновників (п. 8.6.3. Статуту).

Про проведення загальних зборів засновників засновники повідомляються письмово з зазначенням часу і місця проведення загальних зборів засновників та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менше як за 30 до скликання загальних зборів засновників. Не пізніше як за 7 днів до скликання загальних зборів засновників засновникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитись з документами, внесеними у порядок денний загальних зборів засновників (п.8.7.2. Статуту).

Виконавчим комітетом Вінницької області Вінницького району Гавришівської сільської ради 09.04.2008р. прийняте рішення №25 "Про оформлення права власності на складське приміщення". Вирішено оформити право власності на будівлю складу з прибудовою літ. "А": приміщення №1: з №1 по №2, загальною площею 1354,1 кв.м., яке розташоване в АДРЕСА_3 за товариством з обмеженою відповідальністю "ВінКирЗ" (а.с.78, т.2).

22.04.2008р. виконавчим комітетом Гавришівської сільської ради ТОВ "ВінКирЗ" видане свідоцтво про право власності №3 на вищевказані приміщення (а.с.79, т.2).

01.08.2008р. на загальних зборах засновників ТОВ "ВінКирЗ", оформлених протоколом №2 на яких були присутні: ОСОБА_5, ОСОБА_4, ОСОБА_2, вирішено звільнити з посади директора ТОВ "ВінКирЗ" громадянина України: ОСОБА_6, на підставі поданої заяви та призначити на посаду директора ТОВ "ВінКирЗ" громадянина України ОСОБА_5. Вирішено внести відповідні зміни до відомостей про ТОВ "ВінКирЗ", які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, в зв`язку із змінами у виконавчому органі даного товариства (а.с.65, т.1).

29.08.2008р. комунальним підприємством "Вінницьке обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації" ТОВ "ВінКирЗ" видане реєстраційне посвідчення на об'єкти нерухомого майна, які належать юридичним особам, на нежитлове приміщення "Овочесховище", заг. площею 1354,1 кв.м. (а.с.32, т.1).

25.09.2008р. на загальних зборах засновників ТОВ "ВінКирЗ", оформлених протоколом №02, на яких були присутні: ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, головою зборів обрано - ОСОБА_1, секретарем - ОСОБА_2, вирішено призначити ОСОБА_5 директором ТОВ "ВінКирЗ" (а.с.35, т.1).

11.12.2009 року було скликано загальні збори засновників Товариства з обмеженою відповідальністю "ВінКирЗ", які оформлені протоколом № 01 від 11.12.2009р.

З протоколу загальних зборів засновників Товариства з обмеженою відповідальністю "ВінКирЗ" № 01 від 11.12.2009р. випливає: що на цих зборах були присутні: ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5; голова зборів - ОСОБА_4, секретар - ОСОБА_2.; до порядку денного зборів винесено питання: про продаж нежитлового приміщення "Овочесховище" загальною площею 1354,1 кв.м., яке розташоване АДРЕСА_3; по даному питанню порядку денного зборів засновників Товариства прийнято рішення: продати нежитлове приміщення "Овочесховище" загальною площею 1354,1 кв.м. АДРЕСА_3 за ціну 80 000 (вісімдесят тисяч) грн. Право підпису договору купівлі-продажу надати директору ОСОБА_5; голосували: за - 3 учасника (а.с.36, т.1).

Згідно свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1, виданого виконкомом Тростянецької сільської ради Тиврівського району Вінницької області, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.115, т.1). Враховуючи вказану обставину, бути присутньою на зборах та підписувати протокол, як секретар, не могла.

17.12.2009р. між ТОВ "ВінКирЗ" в особі ОСОБА_5, який діє на підставі статуту ТОВ "ВінКирЗ" зареєстрованого виконавчим комітетом Вінницької міської ради Вінницької області 31.03.2008р., протоколу №02 зборів засновників ТОВ "ВінКирЗ" від 25.08.2008р. та протоколу №01 зборів засновників ТОВ "ВінКирЗ" від 11.12.2009р. та ОСОБА_8 укладено договір купівлі-продажу нежитлових будівель - "Овочесховище", які знаходяться за адресою АДРЕСА_3., заг. площею 1351,4 кв.м. (а.с.34, т.1).

13.04.2010 року було скликано загальні збори засновників Товариства з обмеженою відповідальністю "ВінКирЗ", які оформлені протоколом № 6 від 13.04.2010р.

Протоколом № 6 від 13.04.2010р. загальних зборів засновників Товариства з обмеженою відповідальністю "ВінКирЗ" зазначено, що на зборах присутні: ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5; до порядку денного загальних зборів внесено наступні питання: 1) розгляд питання про припинення діяльності ТОВ "ВінКирЗ"; 2) визначення складу ліквідаційної комісії; 3) визначення місця знаходження ліквідаційної комісії; по першому питанню порядку денного прийнято рішення: припинити діяльність ТОВ "ВінКирЗ"; по другому питанню порядку денного прийнято рішення: обрати Головою Ліквідаційної комісії ОСОБА_5, а секретарем ОСОБА_11; по третьому питанню порядку денного загальних зборів прийнято рішення: обрати місце знаходження Ліквідаційної комісії за адресою: АДРЕСА_2. Протокол підписано головою та секретарем Ліквідаційної комісії товариства (а.с.51, т.1).

Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за №16053583 станом на 12.03.2012р. щодо товариства з обмеженою відповідальністю "ВінКирЗ", зазначено, що юридична особа перебуває з 15.06.10р. в стані припинення підприємницької діяльності (а.с.127-128, т.2).

За приписами ч.1 ст.145 Цивільного кодексу України, вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори його учасників.

Статтею 58 Закону України "Про господарські товариства" (в редакції від 05.11.08р. та від 24.02.2010р.) (далі - Закон) передбачено, що вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників, які складаються з учасників товариства або призначених ними представників.

Відповідно до п. 8.2 Статуту ТзОВ "ВінКирЗ", органами управління товариства є загальні збори засновників та директор.

Згідно підпунктів "к" "л" п. 8.5 Статуту, до виключної компетенції загальних зборів засновників належить прийняття рішення про припинення діяльності товариства, призначення ліквідаційної комісії та затвердження ліквідаційного балансу; розгляд питання про відчуження майна товариства на суму, що становить 50 і більше відсотків майна товариства.

За приписами ст. 61 Закону, про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Відповідно до п. 8.6.3. Статуту, голова загальних зборів засновників, обирається загальними зборами засновників. Голова скликає загальні збори засновників, визначає порядок, день місце і час проведення загальних зборів засновників, забезпечує своєчасне запрошення на засідання з зазначенням порядку денного, місця і часу проведення загальних зборів засновників не пізніше, ніж за 30 днів до початку загальних зборів засновників

Згідно п.8.7.2. Статуту, про проведення загальних зборів засновників засновники повідомляються письмово з зазначенням часу і місця проведення загальних зборів засновників та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менше як за 30 до скликання загальних зборів засновників. Не пізніше як за 7 днів до скликання загальних зборів засновників засновникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитись з документами, внесеними у порядок денний загальних зборів засновників.

Однак, відповідачем (скаржником) не надано суду доказів щодо дотримання, передбачених чинним на момент проведення загальних зборів законодавством та Статутом, порядку та процедури скликання та проведення загальних зборів, оформлених протоколами №01 та №6, а саме не надано доказів щодо повідомлення засновників про скликання загальних зборів 11.12.2009р. та 13.04.2010р.

Судом не приймається до уваги лист відповідача (скаржника) про втрату документів, як доказ неможливості їх надання, як такий, що суперечить вимогам статтей 32, 33 ГПК України. Відповідачем не надано суду інших доказів, зокрема: заяви про звернення до правоохоронних органів; оголошення в засабах масової інформації щодо втрати документів, тощо.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що порушення вимог Закону України "Про господарські товариства" та Статуту товариства щодо порядку скликання загальних зборів призвело до порушення прав та законних інтересів учасника (засновника) товариства - ОСОБА_1.

За приписами ч. 1 статті 60 Закону, збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів.

Пункт 25 Постанови Пленуму Верховного суду України №13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" від 24.10.20008р. (далі - Постанова Пленуму) передбачає, що згідно зі статтями 41, 60 Закону України про господарські товариства загальні збори визначаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери (учасники), що мають відповідно до статуту товариства більш як 60% голосів.

Згідно п. 8.6.1. Статуту, загальні збори засновників вважаються повноважними, якщо на них присутні засновники (представники засновників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів. За винятком випадків, спеціально обумовлених у цьому статуті, загальні збори засновників приймають рішення простою більшістю голосів, з розрахунку: кожен відсоток частки у статутному (складеному) капіталі надає право одного голосу.

З протоколів № 01 та № 6 вбачається, що рішеннями загальних зборів, які були проведені 11.12.2009р. та 13.04.2010р., було вирішено питання про продаж нежитлового приміщення "Овочесховище" загальною площею 1354,1 кв.м. АДРЕСА_3 за ціну 80 000 (вісімдесят тисяч) грн. та про припинення діяльності ТОВ "ВінКирЗ"; визначення складу ліквідаційної комісії; визначення місця знаходження ліквідаційної комісії.

Згідно протоколів загальних зборів №01 від 11.12.2009р. та № 6 від 13.04.2010р. на зборах були присутні:

- ОСОБА_2 (частка в статутному капіталі товариства - 33,33%);

- ОСОБА_4 (частка в статутному капіталі товариства - 33,33%);

- ОСОБА_5 (частка в статутному капіталі товариства - 33,34%).

Як вбачається з свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1, виданого виконкомом Тростянецької сільської ради Тиврівського району Вінницької області (а.с.115,т.1), ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1.

Отже, ОСОБА_2, частка якої в статутному капіталі товариства становить 33,33%, не могла брати участі в загальних зборах товариства, які були проведені 11.12.2009р. і підписувати протокол як сектерар зборів та 13.04.2010р. не могла брати участі в загальних зборах товариства. Будь-яка інша особа брати участь у загальних зборах засновників замість ОСОБА_2 не мала права і участь такої особи відповідачем не доведена.

Поряд з цим, твердження скаржника щодо законної участі у загальних зборах товариства представника ОСОБА_2 ОСОБА_6, який діє на підставі довіреності від 03.03.2008 року (а.с.75,т.2), судом до уваги не приймаються, оскільки відповідно до ч. 6 ст. 248 Цивільного кодексу України, представництво за довіреністю припиняється у разі смерті особи, яка видала довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності, а відтак представництво ОСОБА_6 за довіреністю померлої ОСОБА_2 припинилось після смерті останньої.

Щодо участі в загальних зборах ТзОВ "ВінКирЗ" проведених 11.12.2009р. та оформлених протоколом №01 ОСОБА_1 то судова колегія відзначає наступне.

Господарським судом Вінницької області ухвалою суду від 25.10.2012р. у даній справі призначено судову технічну експертизу документу та почеркознавчу експертизу підпису на документі. Проведення судової експертизи доручено Вінницькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (а.с.24-26 т.2).

Згідно висновку Вінницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз №1886/1887/12-21 від 26.12.2012р., будь-яких ознак виготовлення електрофотокопії протоколу №01 зборів засновників ТОВ "ВінКирЗ" від 11.12.2009р. шляхом монтажу не спостерігається. Остаточно встановити, чи мав місце монтаж при виготовленні даного документу, можливо лише за його оригіналом. Підпис від імені ОСОБА_1 електрофотографічне зображення якого міститься на електрофотокопії протоколу №01 зборів засновників ТОВ "ВінКирЗ" від 11.12.2009р. виконаний не ОСОБА_1, а іншою особою з ретельним наслідуванням підпису ОСОБА_1 (а.с.64-65 т.2).

Отже, з наведеного вище випливає, що підпис учасника товариства (голови зборів) ОСОБА_1, частка якого в статутному капіталі товариства становить 33,33%, підроблено, що підтверджує факт відсутності останнього на загальних зборах проведених 11.12.2009р. та оформлених протоколом №01.

Окрім того, як вбачається з висновку судової експертизи на запит експерта про надання оригіналу протоколу зборів засновників Товариства з обмеженою відповідальністю "ВінКирз" №01 від 11.12.09р. із суду при супровідному листі №12/47/2012/5003/2606/2012 30 листопада 2012р. надійшла нотаріально завірена фотокопія протоколу №01 від 11 грудня 2009р. і копія листа №54 від 22.11.2012р. приватного нотаріуса ОСОБА_3, в якому повідомляється про те, що в архівній справі зберігається лише копія протоколу, тому питання ухвали вирішувались на наявній копії.

Таким чином, не заслуговують на увагу посилання відповідача (скаржника) в обґрунтування своїх заперечень на суперечність п.1 висновку судової експертизи, де зазначено, що остаточно встановити, чи мав місце монтаж при виготовленні даного документу можливо лише за його оригіналом, та п. 2 цього висновку, що вказує на підробку підпису ОСОБА_1, оскільки будь-яка суперечність між цими пунктами відсутня, так як п. 1 висновку стосується технічної експертизи документа, а п. 2 - почеркознавчої експертизи підпису на документі, проведення якої за копією документу не виключається.

Крім того, щодо протоколу №6 від 13.04.10р., то зі змісту останнього вбачається, що голова та секретар зборів не обирались; протокол підписаний головою ліквідаційної комісії ОСОБА_5 та секретарем ліквідаційної комісії ОСОБА_10 При цьому, як випливає з тексту протоколу, ОСОБА_10 у зборах участі не брала.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "ВінКирз" оформлені протоколами №01 від 11.12.2009р. та №6 від 13.04.2010р., відбулися за відсутності належного кворуму для проведення загальних зборів та з порушенням процедури їх проведення.

Відповідно до п. 21 Постанови Пленуму, рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання, встановленої статтями 43, 61 Закону про господарські товариства. Права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо. При вирішенні спорів про визнання недійсними рішень загальних зборів господарського товариства з підстав недопущення до участі в них акціонерів (учасників) товариства судам необхідно з`ясувати, чи могла їх відсутність (або наявність) істотно вплинути на прийняття рішення, яке оскаржується.

В даному випадку, відповідно до абзацу 3 пункту 17 Постанови Пленуму підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників господарського товариства є порушення вимог закону та установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства та порушення прав і законних інтересів учасника товариства рішеннями загальних зборів.

У пункті 18 постанови Пленуму зазначено, що при розгляді справ судам слід враховувати, що не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень. Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону про господарські товариства).

Пунктом 2.11 Рекомендацій президії Вищого господарського суду України №04-5/14 від 28.12.2007р. "Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин" визначено, що під час вирішення спорів про визнання недійсними рішень загальних зборів недійсними суду слід з`ясовувати, чи відповідає оспорюване рішення вимогам чинного законодавства та/або компетенції органу, що прийняв це рішення, чи були загальні збори правомочними, чи було дотримано визначеного законом порядку скликання і проведення загальних зборів. Зокрема, підставами недійсності рішень загальних зборів в даному випадку є те, що рішення загальних зборів не відповідає нормам чинного законодавства та рішення прийнято неправомочними загальними зборами.

Вказаний пункт рекомендацій узгоджується з інформаційним листом Вищого господарського суду № 01-06/1642/2011 від 24.11.2011 Про доповнення інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2011 N 01-06/249 "Про постанови Верховного Суду України, прийняті за результатами перегляду судових рішень господарських судів", згідно з якою у зв'язку з прямою вказівкою закону безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів є прийняття рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішень, а також те, що під час скликання і проведення зборів не було дотримано вимог закону та статуту товариства, що призвело до порушення прав та законних інтересів його учасників.

З урахуванням вищевикладених встановлених обставин справи та вимог чинного законодавства, надавши юридичне обґрунтування доказам по справі в їх сукупності, судова колегія приходить до висновку, що загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "ВінКирз", оформлені протоколами №01 від 11.12.2009р. та №6 від 13.04.2010р., не відповідають вимогам закону та установчим документам (Статуту) щодо порядку скликання та процедури проведення загальних зборів.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, рішеннями загальних зборів порушено права та законні інтереси учасника товариства - позивача, а тому позов про скасування рішення зборів засновників ТОВ "ВінКирЗ", оформлених протоколом № 01 від 11.12.2009р. та протоколом № 6 від 13.04.2010р., підлягає до задоволення.

З огляду на викладене, доводи скаржника, зазначені в апеляційній скарзі, апеляційним судом не визнаються такими, що можуть бути підставою згідно ст.104 Господарського процесуального кодексу України для скасування чи зміни оскаржуваного рішення, тому суд апеляційної інстанції вважає, що рішення місцевого господарського суду прийняте у відповідності до норм матеріального та процесуального права і його необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Керуючись ст.ст.99,101,103,105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

1. Рішення господарського суду Вінницької області від 17.01.2013 року по справі №12/47/2012/5003 залишити без змін, а апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ВінКирз" - без задоволення.

2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

3. Справу повернути до господарського суду Вінницької області.

Головуючий суддя Гудак А.В.

Суддя Сініцина Л.М.

Суддя Олексюк Г.Є.

СудРівненський апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення13.03.2013
Оприлюднено20.03.2013
Номер документу29943825
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —12/47/2012/5003

Ухвала від 14.11.2012

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Кожухар М.С.

Ухвала від 11.10.2012

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Кожухар М.С.

Ухвала від 11.10.2012

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Кожухар М.С.

Ухвала від 25.09.2012

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Кожухар М.С.

Ухвала від 04.01.2013

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Кожухар М.С.

Постанова від 13.03.2013

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Гудак А.В.

Ухвала від 21.02.2013

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Гудак А.В.

Рішення від 17.01.2013

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Кожухар М.С.

Ухвала від 14.11.2012

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Кожухар М.С.

Ухвала від 25.10.2012

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Кожухар М.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні