Ухвала
від 20.03.2013 по справі 918/206/13-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"20" березня 2013 р. Справа № 918/206/13-г

За позовом Кирилюка Володимира Анастасійовича

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Електроніка-Сервіс»

про визнання недійсним рішення загальних зборів акціонерів

Суддя Мамченко Ю.А.

Представники сторін:

від позивача: Кирилюк В.А., представник Сорока В.Г. (довіреність б/н від 04.02.2013 року);

від відповідача: директор Маркуц О.Я., Ручка О.С. (довіреність №27 від 22.02.2013 року)

Статті 20, 22, 91, 107 Господарського процесуального кодексу України роз'яснені.

Відводи з підстав, передбачених статтею 20 ГПК України, відсутні.

Протокол судового засідання складено відповідно до статті 81 1 ГПК України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Кирилюк Володимир Анастасійович звернувся до господарського суду Рівненської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Електроніка-Сервіс», у якому просить суд Визнати недійсним рішення про припинення діяльності ВАТ «Електроніка-Сервіс» шляхом реорганізації його в Товариство з обмеженою відповідальністю «Електроніка-Сервіс», яке оформлене протоколом №3 позачергових зборів Відкритого акціонерного товариства «Електроніка-Сервіс» від 20 грудня 2010 року.

Представник позивача в судовому засіданні надав усні пояснення по суті спору, відповідно до яких підтримав заявлені позовні вимоги.

Представник відповідача в судовому засіданні надав письмові заперечення по справі, відповідно до яких просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, зазначивши, що при скликанні та проведенні загальних зборів товариства було дотримано всіх вимог, передбачених законом України «Про господарські товариства» та статуту ВАТ «Електроніка-Сервіс».

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, вивчивши подані ним письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, місцевий господарський суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

При винесенні рішення суд,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до положень Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Електроніка-Сервіс», затвердженого установчими зборами засновників ТОВ «Електроніка-Сервіс» (протокол №1 від 29.04.2011 року), зареєстрованого за №16081450000007777 від 16.05.2011 року, ТОВ «Електроніка-Сервіс» створене шляхом перетворення Відкритого акціонерного товариства «Електроніка-Сервіс» (код ЄДРПОУ 21085455). ТОВ «Електроніка-Сервіс» є правонаступником усього майна, усіх прав та обов'язків ВАТ «Електроніка-Сервіс».

Кирилюк Володимир Анастасійович був учасником Відкритого акціонерного товариства «Електроніка-Сервіс», що володів 11602 шт. простих іменних акцій, з часткою в статутному капіталі 31,27 %.

Згідно рішення правління Відкритого акціонерного товариства «Електроніка-Сервіс» від 22.10.2010 року, на підставі п.п.9.2.2., 9.2.8., 9.5., 9.9. Статуту вирішено скликати позачергові загальні збори Ват «Електроніка-Сервіс», які провести 20.12.2010 року о 10.00 год. за адресою: м.Рівне, вул.Тиха, 12, з порядком денним до якого внесені наступні питання:

1. Про припинення діяльності ВАТ «Електроніка-сервіс» шляхом його реорганізації (перетворення) та створення товариства з обмеженою відповідальністю.

2. Про призначення комісії з припинення ВАТ «Електроніка-сервіс» у зв'язку з його реорганізацією шляхом перетворення на товариство з обмеженою відповідальністю «Електроніка-сервіс». Надання комісії з припинення доручень по виконанню передбачених законодавством України дій щодо реорганізації товариства. Призначення інвентаризаційної комісії.

3. Про викуп акцій ВАТ «Електроніка-сервіс».

4. Про умови та порядок обміну акцій, випущених ВАТ «Електроніка-сервіс», на частку у статутному фонді товариства, що створюється.

5. Внесення змін до статуту ВАТ «Електроніка-сервіс».

Про проведення позачергових загальних зборів учасників товариства повідомлено персонально шляхом надіслання 05.11.2010 року повідомлень, що містили порядок денний, рекомендованими листами, що стверджується наявними в матеріалах справи фіскальними чеками.

Відповідно до поштової квитанції №3301600722272 від 05.11.2010 року Кирилюку В.А. було надіслано рекомендованим листом повідомлення про проведення 20 грудня 2010 року позачергових загальних зборів ВАТ «Електроніка-Сервіс», тобто за 45 календарних днів до моменту їх проведення.

Крім того, повідомлення про проведення загальних зборів товариства було надруковане у Відомостях Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (№207 від 02.11.2010 року) та в обласному інформаційному тижневику «Костопіль-Центр» (№45(174) від 05.11.2010 року).

20.12.2010 року відбулися позачергові загальні збори Відкритого акціонерного товариства «Електроніка-Сервіс».

Згідно Протоколу №3 позачергових загальних зборів Відкритого акціонерного товариства «Електроніка-Сервіс» та даних Реєстру акціонерів, що прибули на позачергові загальні збори від 20.12.2010 року, складеного на підставі Зведеного облікового реєстру власників іменних цінних паперів станом на 20.12.2010 року, виданого ТОВ «Регістр Інфо», на зборах були присутні акціонери товариства, що володіють 24340 голосами, що становить 65,603 % від загальної кількості голосів товариства.

Загальними зборами у відповідності до порядку денного одноголосно вирішено:

1) Припинити діяльність ВАТ «Електроніка-Сервіс» реорганізувавши його шляхом перетворення на товариство з обмеженою відповідальністю;

2) Призначити комісію з припинення ВАТ «Електроніка-Сервіс» у зв'язку з його реорганізацією шляхом перетворення на товариство «Елетроніка-Сервіс» в складі: Маркуц О.Я.- голова комісії, Довгенко Л.Т. Бецан В.Р.- члени комісії. Надати комісії з припинення доручення по виконанню передбачених законодавством України дій щодо реорганізації товариства та призначити інвентаризаційну комісію в складі: Маркуц І.Ю., Абрамович О.В., Савчук Ю.М..

3) З метою захисту прав акціонерів товариство здійснює оцінку та викуп акцій акціонерів, що не голосували за прийняття загальними зборами рішення про реорганізацію і звернулись до товариства з письмовою заявою. Викуп акцій здійснюється за домовленістю сторін, але не нижчою за номінальну вартість акцій. Викуп акцій буде здійснюватись відповідно до вимог діючого законодавства. Період викупу (дата початку й закінчення викупу) з 20.12.2010 року по 20.01.2011 року.

4) Визначити порядок обміну акцій ВАТ «Електроніка-Сервіс» на частки ТОВ «Елекроніка-Сервіс» акціонерам, які виявлять бажання стати учасниками товариства.

5) Зняти питання з розгляду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в порушення вимог Закону України «Про акціонерні товариства» ВАТ «Електроніка-Сервіс» не було здійснене персональне повідомлення позивача, як акціонера, про скликання загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Електроніка-Сервіс». У зв'язку з нездійсненням персонального повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів, позивач стверджує, що не мав можливості повністю реалізувати свої права, що належать йому як акціонеру згідно чинного законодавства. Зокрема, не будучи персонально повідомленим про дату, час, місце проведення зборів та про порядок денний зборів не мав можливості підготуватись до розгляду питань порядку денного, внести пропозиції до порядку денного, взяти участь у вирішенні питань, що стосуються діяльності товариства. Таким чином, позивач не мав можливості повністю реалізувати свої права, що належать йому як акціонеру згідно чинного законодавства.

Крім того, позивач зазначає, що у разі його присутності на загальних зборах, загальними зборами ВАТ не були б прийняті рішення щодо реорганізації товариства, оскільки положеннями ч.2.ст.159 ЦК України та п.9.7. Статуту ВАТ «Електроніка-Сервіс» передбачене прийняття рішень щодо внесення змін та доповнень до статуту, прийняття рішення про припинення діяльності товариства більшістю у ѕ голосів акціонерів, які беруть участь у зборах.

У зв'язку з тим, що були порушені його права, як акціонера, позивач просить суд визнати недійсним рішення загальних зборів акціонерів ВАТ «Електроніка-Сервіс», оформлене протоколом №3 від 20.12.2010 року.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача задоволенню не підлягають з наступних підстав.

17.09.2008 року прийнято Закон України "Про акціонерні товариства".

Закон України "Про акціонерні товариства" опублікований в Урядовому кур'єрі 2008, N202 від 29.10.2008, тобто дата набуття ним чинності - 29.04.2009 року.

Відповідно до п.п.1, 2 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про акціонерні товариства», цей Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування, крім другого речення частини другої статті 20, яке набирає чинності через тридцять місяців з дня опублікування цього Закону.

Через два роки з дня набрання чинності цим Законом втрачають чинність статті 1-49 Закону України «Про господарські товариства» у частині, що стосується акціонерних товариств.

Відповідно до пункту 2 розділу XVII Закону про акціонерні товариства через два роки з дня набрання чинності цим Законом, а саме з 01.05.2011 року, статті 1-40 Закону України "Про господарські товариства" втратили чинність у частині, що стосується акціонерних товариств.

Наведені положення законодавства свідчать про те, що після набрання чинності Закону України "Про акціонерні товариства" (29.04.2009 року) протягом двох років (до 30.04.2011 року) акціонерні товариства, що були створені до дати набрання чинності закону, у період з 29.04.2009 до 30.04.2011 року, або до дати приведення статуту у відповідність із вимогами закону (такою датою є дата державної реєстрації змін до статуту) повинні керуватися статтями 1-49 Закону України "Про господарські товариства" та статутом товариства, незалежно від невідповідності таких положень Закону України "Про акціонерні товариства".

Тобто, на час проведення відповідачем спірних зборів на нього не розповсюджувались положення Закону України "Про акціонерні товариства" щодо особливостей порядку проведення загальних зборів та організації голосування на них.

Таким чином, під час проведення спірних загальних зборів ВАТ «Електроніка-Сервіс» правомірно керувався положеннями Закону України "Про господарські товариства" та статутом.

Згідно зі ст. 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Згідно зі ст. 116 Цивільного кодексу України, ст.10 Закону України «Про господарські товариства» учасники товариства мають право: брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених законом.

Відповідно до положень ч.1, ч.7 ст.41 Закону України «Про господарські товариства» (у редакції чинній на момент проведення загальних зборів) вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства. У загальних зборах мають право брати участь усі акціонери, незалежно від кількості та виду акцій, власниками яких вони є. Брати участь у загальних зборах з правом дорадчого голосу можуть і члени виконавчих органів, які не є акціонерами. Акціонери (їх представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору. Цей реєстр підписується головою та секретарем зборів.

Загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів.

Відповідно до положень ст.42 Закону України «Про господарські товариства» рішення загальних зборів акціонерів приймаються більшістю у 3/4 голосів акціонерів, які беруть участь у зборах, з таких питань: а) зміна статуту товариства; б) прийняття рішення про припинення діяльності товариства. З решти питань рішення приймаються простою більшістю голосів акціонерів, які беруть участь у зборах.

Відповідно до положень ст.45 Закону України «Про господарські товариства» загальні збори акціонерів скликаються не рідше одного разу на рік, якщо інше не передбачено статутом товариства.

Позачергові збори акціонерів скликаються у разі неплатоспроможності товариства, а також при наявності обставин, вказаних у статуті товариства, і в будь-якому іншому випадку, якщо цього вимагають інтереси акціонерного товариства в цілому.

Позачергові збори повинні бути також скликані виконавчим органом на письмову вимогу наглядової ради акціонерного товариства або ревізійної комісії. Виконавчий орган акціонерного товариства зобов'язаний протягом 20 днів з моменту отримання письмової вимоги прийняти рішення про скликання позачергових зборів з порядком денним, запропонованим наглядовою радою акціонерного товариства або ревізійною комісією.

Відповідно до положень п.9.1. Статуту Відкритого акціонерного товариства «Електроніка-Сервіс», затвердженого рішенням зборів ВАТ «Електроніка-Сервіс» (протокол №2-99 від 15.09.1999 року, зареєстрованого розпорядженням міського голови м.Рівне №193/р від 22.09.1999 року) (далі - Статут) вищим органом товариства є Загальні збори Товариства. У Загальних зборах мають право брати участь всі Акціонери Товариства або їх повноважні представники, незалежно від кількості акцій, власниками яких вони є. Загальні збори Товариства скликаються не рідше одного разу на рік.

Відповідно до п.9.2. Статуту брати участь у Загальних зборах Товариства з правом дорадчого голосу можуть і члени виконавчих органів Товариства, які не є акціонерами. Акціонери (їх представники), які беруть участь у Загальних зборах, реєструються з зазначенням кількості голосів, які має кожний Акціонер. Реєстрація акціонерів (їх представників), котрі прибули для участі в Загальних зборах, здійснюється у відповідності до реєстру акціонерів в день проведення Загальних зборів виконавчим органом Товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору. Цей реєстр підписується головою та секретарем зборів.

Згідно п.9.5. Статуту загальні збори Товариства скликаються не рідше одного разу на рік, а також на вимогу Правління Товариства.

Згідно п.9.6. Статуту акціонери, які володіють у сукупності більш як 10 відсотками голосів, вправі вимагати скликання позачергових зборів у будь-який час і з будь-якого приводу. Якщо протягом 20 днів Правління Товариства не виконало вказаної вимоги, вони вправі самі скликати збори у відповідності з вимогами Статуту Товариства та чинного законодавства.

Згідно п.9.8. Статуту Про проведення Загальних зборів Товариства держателі простих іменних акцій повідомляються персонально шляхом направлення листів. Крім того, повинно бути зроблено загальне повідомлення у місцевій пресі по місцезнаходженню Товариства та в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 45 днів до скликання загальних зборів. Будь-який з акціонерів вправі вносити свої пропозиції щодо порядку денного не пізніше, як за 30 днів до скликання. Пропозиції акціонерів, які володіють у сукупності більш як 10% голосів, вносяться до порядку денного обов'язково. Рішення про зміни в порядку денному доводяться до відома всіх акціонерів не пізніше ніж 10 днів до проведення зборів шляхом загального повідомлення у місцевій пресі.

Відповідно до положень п.9.9. Статуту позачергові збори Товариства скликаються у разі неплатоспроможності Товариства, при необхідності негайної вирішення питань, що зазначені в п.п.9.2.2., 9.2.6., 9.2.8., 9.2.9. Статуту і в будь-якому іншому випадку, якщо цього вимагають інтереси Товариства.

Згідно з ч.3 п.18 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 року №13 «Про практику розгляду судами корпоративних спорів», підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.

Згідно з п.19 вказаної Постанови Пленуму суди мають враховувати, що для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України №13 від 24.10.2008 року "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" при розгляді справ судам слід враховувати, що не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень.

Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є: прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону про господарські товариства); прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (частина четверта статті 43 Закону про господарські товариства); прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації (статті 40, 45 Закону про господарські товариства).

При вирішенні питання про недійсність рішень загальних зборів у зв'язку з іншими порушеннями, допущеними під час скликання та проведення загальних зборів, господарський суд повинен оцінити, наскільки ці порушення могли вплинути на прийняття загальними зборами відповідного рішення.

У пункті 2.11 Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України від 28.12.2007 року №04-5/14 "Про практику застосування законодавства у розгляді справ що виникають з корпоративних відносин" наголошено, що під час вирішення спорів про визнання недійсними рішень загальних зборів недійсними суду слід з'ясовувати, чи відповідає оспорюване рішення вимогам чинного законодавства та/або компетенції органу, що прийняв це рішення, чи були загальні збори правомочними, чи було дотримано визначеного законом порядку скликання і проведення загальних зборів. Зокрема, підставами недійсності рішень загальних зборів є такі: а) рішення загальних зборів не відповідає нормам чинного законодавства; б) рішення прийнято неправомочними загальними зборами або правомочність загальних зборів встановити неможливо; в) рішення з питання, яке відповідно до закону вирішується більшістю у 3/4 голосів присутніх на загальних зборах акціонерів, було прийнято простою більшістю голосів; г) рішення прийнято з питання, не включеного до порядку денного загальних зборів; д) рішення з питань зміни розміру статутного капіталу акціонерних товариств прийнято з порушенням обов'язку з надання акціонерам у встановленому законом порядку інформації, передбаченої статтею 40 Закону України "Про господарські товариства", або акціонерам було надано недостовірну чи неповну інформацію; е) рішення прийнято загальними зборами акціонерів, під час скликання і проведення яких не було дотримано вимог законодавства або статуту акціонерного товариства, якщо це призвело до істотного порушення прав позивача; є) відсутність протоколу загальних зборів, підписаного відповідно до частини дев'ятої статі 41 Закону України "Про господарські товариства" головою і секретарем зборів.

Відповідно до п.18 вищевказаної постанови безумовною підставою для визнання недійсним рішень загальних зборів, у зв'язку з прямою вказівкою закону зокрема є прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону "Про господарські товариства").

Враховуючи ту обставину, що про проведення загальних зборів учасник товариства був повідомлений належним чином у відповідності до вимог законодавства, у спосіб передбачений статутом товариства, а також ту обставину, що рішення на загальних зборах товариства були прийняті правомочними загальними зборами, при цьому питання щодо припинення діяльності ВАТ «Електроніка-Сервіс» шляхом перетворення на товариство з обмеженою відповідальністю прийняте 100% присутніх на загальних зборах, у суду відсутні підстави вважати, що при проведенні 20.12.2010 року ВАТ «Електроніка-Сервіс» загальних зборів були порушені вимоги законодавства та, як наслідок, допущено порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача, що обумовлює безпідставність заявлених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 32, 33, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суддя Мамченко Ю.А.

Повний текст рішення суддею підписаний « 22» березня 2013 року

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення20.03.2013
Оприлюднено22.03.2013
Номер документу30117721
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —918/206/13-г

Постанова від 04.06.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Круглікова K.C.

Ухвала від 23.05.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Круглікова K.C.

Постанова від 17.04.2013

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Філіпова Т.Л.

Ухвала від 08.04.2013

Господарське

Рівненський апеляційний господарський суд

Філіпова Т.Л.

Ухвала від 20.03.2013

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Мамченко Ю. А.

Ухвала від 14.02.2013

Господарське

Господарський суд Рівненської області

Мамченко Ю. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні