Рішення
від 29.01.2009 по справі 10/1-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

10/1-09

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

29.01.2009                                                                Справа №  10/1-09

Господарський суд Херсонської області у складі судді  Александрової Л.І. при секретарі Решетніковій В.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу            

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго"

до Підприємства "Атол" Херсонської міської організації інвалідів і ветеранів війни "Союзу організацій інвалідів війни"  

про  стягнення 17118,76 грн.

за участю:

представників сторін:

від  позивача - Анісімов В.В. - нач. юр. служби (дов. № 07/1506-08 від 07.10.08р.);

від  відповідача - Радченко О.В. - представник (дов. б/н від 03.06.08р.);

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення після закінчення розгляду справи.

Позивач просить стягнути з розрахункового рахунку відповідача 17118 грн. 76 коп. вартості донарахованої електричної енергії внаслідок порушення Правил користування електричною енергією посилаючись на положення статті 1212 ЦКУ, п.п.2.1.7, 2.6. Методики визначення обсягу та вартості електроенергії, не донарахованої у наслідок порушення споживачем - юридичною особою правил користування електроенергією.

Представник позивача в ході судового засідання підтримав вимоги, викладені у позовній заяві.

Відповідач проти позову заперечує посилаючись, що Власником

приміщення, що знаходиться за адресою м. Херсон, вул. Л.Толстого, 22 є міська

територіальна громада та відповідач не має власних електроустановок на об'єкті. Також

відповідач посилається на ту обставину, що позивачем порушено вимоги п. 7.31, 7.32

ПКЕЕ при складенні актів про порушення Правил користування електричною енергією.          Розглядом    матеріалів   справи, суд

                                                  в с т а н о в и в:

Статтею 26 Закону України «Про електроенергетику»та ч. 2 ст. 275 господарського кодексу встановлено, що споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником  та відпуск енергії без оформлення договору не допускається.

Відповідно до п.1.3. Правил користування електроенергії, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996 року № 28 (надалі - ПКЕЕ), постачання електроенергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електроенергії, що укладається між власником цієї електроустановки та постачальником електроенергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю -продаж   електроенергії,   що   укладається   між   власником   цієї   електроустановки   та постачальником електроенергії за нерегульованим тарифом.

В пункті 5.1. ПКЕЕ зазначено, що споживання електроенергії без договору не допускається, в той же час в пункті 10.2. ПКЕЕ передбачено обов'язок споживача користуватися електроенергією виключно на підставі договору.

Під час обстеження магазину, що знаходиться по вул. Л.Толстого, 22 представниками позивача було виявлено без договірне та без облікове споживання відповідачем електроенергії, що є порушенням нормативно-правових актів, а саме (ч.2 ст.275 ГКУ, ст. 26 ЗУ «Про електроенергетику»п.5.1. ПКЕЕ, п.6.40. ПКЕЕ та п.10.2 ПКЕЕ), про що складено Акт порушення ПКЕЕ №125773 від 01.11.2007 року, який узгоджений уповноваженою особою відповідача - директором даного магазину Гайван Н.П.. Факт відключення об'єкту, що знаходиться за адресою м. Херсон, вул. Толстого 22 від електропостачання підтверджується матеріалами справи, а саме листами від 17.01.2003 р., 10.07.2004 р. та актами-приписами за 2002-2004 рр.

В ході судового розгляду справи встановлено, що відповідач користується даним приміщення на підставі договору безоплатного безстрокового користування комунальним майном міської територіальної громади № 46Б від 08.02.2001, що укладений згідно Розпорядження міського голови м. Херсона №71-р від 14.01.2001 року, та зазначений факт підтверджується матеріалами справи (актами-приписами та заявами відповідача).

За період з 08.02.2001 року по 01.11.2007 рік між відповідачем та позивачем договір на постачання електроенергії не укладався. Отже, відповідач в період з 2001 р. по 2007 рік споживав електроенергію без договору на її постачання та відповідно її не сплачував.

Положеннями частини 1 ст. 1212 ЦК України встановлено, що особа, яка набула майно або зберігала його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Частиною 2 ст. 1213 ЦК України, передбачено, що у разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Пунктом 1 Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії затверджених Постановою Кабміну від 8 лютого 2006 р. № 122 (надалі порядок) передбачено, що відповідно до цього Порядку визначається розмір збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок недоотримання коштів за електричну енергію, викрадену споживачем шляхом її самовільного використання без застосування приладів обліку (якщо таке застосування обов'язкове) або у разі умисного пошкодження приладів обліку чи у будь-який інший спосіб, а також проводиться відшкодування завданих енергопостачальнику збитків.

Вищезазначеним Порядком, а саме п. 4 передбачено, що обсяг електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, визначається за величиною розрахункового споживання електричної енергії протягом періоду порушення на підставі акта виявлених порушень, складеного відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої НКРЕ.

Пунктом 6 Порядку передбачено, що на підставі акта виявлених порушень енергопостачальник розраховує розмір завданих внаслідок викрадення електричної енергії збитків та надсилає споживачеві електричної енергії рахунок для їх оплати. Споживач електричної енергії здійснює оплату зазначених збитків протягом 30 днів після отримання рахунка.

Процедура розрахунку розміру завданої шкоди передбачено Методикою та ПКЕЕ. Відповідно до п. 6.42 ПКЕЕ, на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недовраховано електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів порушень   створюється   постачальником   електричної   енергії   (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії. Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії. Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.

Листом №02/4767 від 15.05.2008 року відповідача було запрошено на комісію з розглядів актів порушення ПКЕЕ, який було отримано представником відповідача 16.05.2008 року.

Комісія з розглядів актів порушень ПКЕЕ при визначенні обсягу не облікової безпідставно отриманої електроенергії згідно акту порушення ПКЕЕ керувалася п. 2.6. та п.2.1.7. зазначеної у п.6.40. ПКЕЕ Методики, де зазначено, що у разі виявлення у споживача самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або проводів до мережі електропередавальної організації, та за умови відсутності Договору, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення .

Таким чином, відповідно до розрахунку безпідставна отримана електроенергія по акту порушення ПКЕЕ №125733 за період з червня.2007 року по жовтень 2007 р. включно (6 місяців), становить 39633 кВт*год.

На підставі акту №127533 та розрахунку по даному акту вартість безпідставно отриманої відповідачем електроенергії відповідно до діючих у цей період тарифів становить 17118,76 грн. , в т.ч. ПДВ, для сплати якої відповідачем 25.07.2008 року отримано рахунок №767 за травень 2008 р., про що свідчить копія супровідного листа №02/5919 від 09.06.2008 року з відміткою про особисте його отримання.

Відповідачем не використане своє право щодо оскарження рішення комісії енергопостачальної компанії.

Згідно з п.6.43 ПКЕЕ та п. 6 Порядку споживач електричної енергії здійснює оплату зазначених збитків протягом 30 днів після отримання рахунка

Отже, відповідачем несплачено вартість без облікової електроенергії, в зв'язку з чим за ним утворилась дебіторська заборгованість у сумі 17118,76 грн.

Відповідач роти позовних вимог заперечує посилаючись, що Власником приміщення, що знаходиться за адресою м. Херсон, вул. Л.Толстого, 22 є міська територіальна громада та відповідач не має власних електроустановок на об'єкті. Також відповідач посилається на ту обставину, що позивачем порушено вимоги п. 7.31, 7.32 ПКЕЕ при складенні актів про порушення правил користування електричної енергії.

Твердження відповідача про факт не використання ним приміщення, що знаходиться за адресою м. Херсон, вул. Толстого, 22 спростовуються матеріалами справи, а саме договором безоплатного безстрокового користування комунальним майном міської територіальної громади №46Б від 08.02.2001, що укладений згідно Розпорядженню міського голови м. Херсона №71-р від 14.01.2001 року., Договором про взаємовідносини між ХОІВВ «СОІУ»і створеного ним підприємством «Атол»від 21.01.2008 р. Постановою ХМОІВВ від 03.09.2007 р., актами приписами енергопостачальної компанії та заявами відповідача про укладання договору про постачання електричної енергії.

Також відповідач у своєму відзиві на позовну заяву зазначив, що позивач по справі порушив процедуру складання акту та визначення обсягу недовраховано електричної енергії передбачено п. 7.31., 7.32. ПКЕЕ.

Це заперечення відповідача не приймається до уваги, у зв'язку з тим, що на час  складання акту про порушення ПКЕЕ, діяли Правила користування електричною енергією в редакції від 22.11.06р.  затверджені постановою НКРЕ № 1497.

Судом не приймаються до уваги зауваження позивача про те, що при проведенні перевірки присутньою була неуповноважена особа, а саме Гайван Н.П. В підтвердження своїх доводів відповідач надав Постанову Презідіуму ради ХГОІВВ «СОІУ»від 03.09.2007 року про призначення директором Підприємства «Атол»Фадєєва СІ.

Вищезазначена Постанова не приймається до уваги, оскільки відповідно до ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами до установчих документів юридичної особи або не підлягає державній реєстрації, виконавчий орган юридичної особи або уповноважена ним особа зобов'язаний подати (надіслати рекомендованим листом) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі. Зміни до ЄДРПОУ не були внесенні, що підтверджується довідкою з ЄДРПОУ, де чітко зазначено що, станом на 01.12.2007 року директором Підприємства «Атол»була Гайван Н.П. (акт про порушення ПКЕЕ складено 01.11.07р.).          Відповідач  в своїх запереченнях посилається на той факт, що ПКЕЕ не поширюються на спірні правовідносини, оскільки він не є споживачем в розумінні ПКЕЕ. Зазначене  твердження не відповідає вимога законодавства України , а саме    п. 1.1 ПКЕЕ, де чітко зазначено, що дія Правил поширюється на всіх юридичних  осіб (крім населення).

Згідно зі  ст. 1212 ЦКУ особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок   іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Таким чином. Відповідачем всупереч вимогам ст. 33 Господарського процесуального кодексу України не доведено тих обставин,  на які він посилається як підставу своїх заперечень.

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 44, 49. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

                                                  в и р і ш и в:

1.          Позов задовольнити.

2.          Стягнути з Підприємства «Атол»Херсонської міської організації інвалідів і

ветеранів війни «Союзу організацій інвалідів війни»(м. Херсон, вул. Толстого, 22 код ЄДРПОУ 32022381, р/р № 26004870823401 в ХФ Укрсоцбанк, МФО 352015) на користь Відкритого акціонерного товариства „Енергопостачальна компанія" „Херсонобленерго", вул. Пестеля, 5, м. Херсон, код ЄДРПОУ 05396638:

-  р/р 26036300020852, у філії Херсонського обласного управління ВАТ" „Ощадбанк" № 10021, МФО 352457 - 17118 грн. 76 коп. донарахованої активної електроенергії нарахованої по акту порушення ПКЕЕ № 125733 від 01.11.2007 р.

- р/р 260033807 у ВАТ „Перший Інвестиційний Банк" , МФО 300506 - 102 грн. витрат по сплаті державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.

3.          Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

4.   Копію рішення направити сторонам по справі.

            Суддя                                                                                      Л.І. Александрова

           Дата підписання рішення

          24.02.09р.                      

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення29.01.2009
Оприлюднено03.03.2009
Номер документу3042549
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —10/1-09

Ухвала від 03.10.2013

Господарське

Господарський суд Одеської області

Смелянець Г.Є.

Ухвала від 15.09.2009

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Даценко М.В.

Ухвала від 18.02.2009

Господарське

Господарський суд Одеської області

Смелянець Г.Є.

Ухвала від 04.03.2009

Господарське

Господарський суд Одеської області

Смелянець Г.Є.

Ухвала від 04.03.2009

Господарське

Господарський суд Одеської області

Продаєвич В.О.

Ухвала від 10.01.2009

Господарське

Господарський суд Одеської області

Смелянець Г.Є.

Постанова від 03.07.2009

Господарське

Запорізький апеляційний господарський суд

Кагітіна Л.П.

Судовий наказ від 25.05.2009

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Кощеєв І.М.

Постанова від 05.05.2009

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Сизько І.А.

Рішення від 23.03.2009

Господарське

Господарський суд Одеської області

Смелянець Г.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні