cpg1251
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2013 року Справа № 5002-11/3710-2012 Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Плута В.М.,
суддів Волкова К.В.,
Рибіної С.А.,
за участю представників сторін:
позивача не з'явився, публічне акціонерне товариство "ДТЕК Крименерго";
відповідача не з'явився, відкрите акціонерне товариство "Ялтабудтранс";
третьої особи не з'явився, орендне підприємство "Кримтеплокомуненерго";
розглянувши апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "ДТЕК Крименерго" на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Потопальський С.С.) від 10 січня 2013 року у справі № 5002-11/3710-2012
за позовом публічного акціонерного товариства "ДТЕК Крименерго" (вул. Київська, буд. 74/6, Сімферополь, 95034)
до відкритого акціонерного товариства "Ялтабудтранс" (Севастопольське шосе, 9, Гаспра, м. Ялта, 98660)
3-тя особа орендне підприємство "Кримтеплокомуненерго" (вул. Гайдара, 3-а, Сімферополь, 95000)
про стягнення 21665,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Крименерго" звернулось до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до відкритого акціонерного товариства "Ялтабудтранс" про стягнення 21665,00 грн. за перевищення договірних величин споживання електричної енергії.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що відповідно до додатку № 1 до договору № 34 від 20.09.04 встановлені договірні величини споживання на 2012 рік. та відповідач перевищив договірні величини споживання електричної енергії на майданчику ТП-962 станом на розрахункові періоди листопада та грудня 2012 року.
Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 10 січня 2013 року у справі № 5002-11/3710-2012 у позові відмовлено.
Рішення обґрунтовано недоведеністю факту перевищення договірних величин споживання електроенергії.
Не погодившись з зазначеним рішенням, позивач звернувся до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просив рішення суду першої інстанції скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позову.
Підставою для скасування рішення суду першої інстанції вважає неповне з'ясування усіх обставин, які мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Заявник зазначає, що позивач, як основний споживач повинен подавати покази тільки своїх приладів обліку та тільки ці покази повинні враховуватись при встановленні розмірів споживання. Так само, третя особа (субспоживач) самостійно подає покази за своїми приладами обліку.
Представник позивача у судовому засіданні 20.03.13 підтримав вимоги апеляційної скарги, наполягав на її задоволенні.
Представник відповідача у судовому засіданні 20.03.13 заперечував проти апеляційної скарги, просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, своїм процесуальним правом на участь у судовому засіданні не скористався, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до статті 98 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу були належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, про що свідчать наявні у матеріалах справи поштові повідомлення про вручення судових документів.
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника третьої особи за наявними документами в матеріалах справи.
При повторному розгляді справи в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України судова колегія встановила наступне.
20.09.04 між відкритим акціонерним товариством "Крименерго" (постачальник) та відкритим акціонерним товариством "Ялтабудтранс" (споживач) був укладений договір № 34 на поставку електричної енергії, відповідно до умов якого постачальник постачає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує постачальнику її вартість та здійснює інші платежі відповідно до умов договору та додатків до договору, які є його невід'ємними частинами (т.1,а.с.10-13).
Відповідно до пункту 1 договору під час виконання умов договору, а також при вирішенні усіх питань, які не обумовлені цим договором, сторони зобов'язані керуватися чинним законодавством України, зокрема, Законом України „Про електроенергетику", Правилами користування електричною енергією (ПКЕЕ).
Споживач зобов'язується сплачувати вартість електроенергії та інші нарахування, згідно умов додатків №4.1 або 4.2 „Прядок розрахунків" (пункт 2.2.3 договору).
Згідно 5.1 договору для визначення договірних величин споживання електричної енергії і потужності наступного року споживач не пізніше 15 листопада поточного року представляє постачальникові відомості про розмір очікуваного споживання електричної енергії (додаток №1 „Об'єми постачання електричної енергії споживачеві і субспоживачеві").
Відповідно до пункту 9.5 договору договір набирає чинності з дня його підписання і діє до 31.12.04, а в частині розрахунків - до повного їх виконання. Даний договір вважається продовженим на наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії договору ні однієї із сторін не буде заявлено про припинення цього договору або його перегляд.
Згідно пункту 3 додатку № 4 до договору № 34 об'єм фактично спожитої за розрахунковий період електричної енергії, з урахуванням розрахункової величини втрат на ділянці мережі від місця установки засобів обліку до межі балансової приналежності електромереж, визначається відповідно до „Акту", підписаним споживачем і скріпленим печаткою споживача. Постачальник має право контролю (перевірки) показників розрахункових приладів обліку (т.1,а.с.19).
Відповідно до пункту 5 додатку № 4 до договору № 34 перевищення договірної величини споживання електроенергії визначається під час підведення підсумків на підставі підтверджених сторонами даних розрахункового обліку електроенергії або „Акту". Споживач сплачує постачальнику двократну вартість величини перевищення відповідно до статті 26 Закону України „Про електроенергетику".
Рахунки на оплату, зокрема, перевищення граничної величини споживання електроенергії виписуються постачальником електроенергії окремо та надаються споживачеві. Зазначені рахунки повинні бути оплачені споживачем протягом п'яти днів з дня отримання (пункт 7 додатку № 4 до договору № 34).
Об'єми постачання електроенергії у 2011 році визначені сторонами у додатку №1 до договору. На листопад і грудень 2011 року об'єми постачання склали 15, 965 тис. кВт/г та 12, 312 кВт/г відповідно (т.1,а.с.16).
У 2011 році відповідач самостійно складав та надавав постачальнику акти про об'єми переданої споживачеві електричної енергії, у яких відображені об'єми споживання (т.2,а.с.50-55). Зокрема, зазначені акти були складені за листопад 2011 року та за грудень 2011 року. При цьому, у зазначених актах відповідачем відображені об'єми споживання електроенергії Ялтинською філією орендного підприємства "Кримтеплокомуненерго".
На підставі складених та наданих відповідачем актів про об'єми переданої споживачеві електричної енергії за листопад 2011 року та за грудень 2011 року позивачем було зафіксоване перевищення договірної величини споживання електроенергії, що відображене в актах про перевищення договірної величини споживання електроенергії (т.1,а.с.22,25).
На оплату за перевищення договірної величини у листопаді 2011 року та у грудні 2011 року були видані рахунки на загальну суму 21665,00 грн. (т.1,а.с.21,24). Факт отримання відкритим акціонерним товариством "Ялтабудтранс" цих рахунків підтверджується підписами у зазначених рахунках та відповідачем не заперечується. Проте, зазначені рахунки оплачені не були.
Також, з матеріалів справи вбачається, що 08.11.07 між відкритим акціонерним товариством "Ялтабудтранс" та Ялтинською філією орендного підприємства "Кримтеплокомуненерго" уклали договір про спільне використання технологічних мереж основного споживача (відповідача у даній справі) (т.1,а.с.90-95).
За змістом даного договору відкрите акціонерне товариство "Ялтабудтранс" зобов'язується передати власними мережами електроенергію, яка постачається Ялтинській філії орендного підприємства "Кримтеплокомуненерго" від публічного акціонерного товариства "ДТЕК Крименерго". У свою чергу, Ялтинська філія орендного підприємства "Кримтеплокомуненерго" зобов'язується оплатити відкритому акціонерному товариству "Ялтабудтранс" послуги з передачі електроенергії власними мережами.
Разом з тим, між орендним підприємством "Кримтеплокомуненерго" та публічним акціонерним товариством "ДТЕК Крименерго" укладений окремий договір на поставку електричної енергії №33 від 17.02.03 (т.2,а.с.103-107).
За умовами договору укладеного між орендним підприємством "Кримтеплокомуненерго" та публічним акціонерним товариством "ДТЕК Крименерго", останнє постачає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує постачальнику її вартість та здійснює інші платежі відповідно до умов договору та додатків до договору, які є його невід'ємними частинами.
Орендним підприємством "Кримтеплокомуненерго" самостійно складалися та надавалися постачальнику (публічному акціонерному товариству "ДТЕК Крименерго") акти про об'єми переданої споживачеві електричної енергії (т.1,а.с.115-125), що передбачено договором на поставку електричної енергії №33 від 17.02.03. Зокрема, третьою особою було складено та передано позивачеві акти за листопад 2011 року та за грудень 2011 року у яких відображений об'єм споживання електроенергії за точкою вимірювання у Ялтинській філії.
З матеріалів справи вбачається, що у силу технічних причин (передача Ялтинській філії електроенергії мережами, що належать відкритому акціонерному товариству "Ялтабудтранс"), об'єм спожитої відповідачем електроенергії визначається шляхом віднімання показників приладу обліку, встановленого на межі балансової приналежності між відповідачем та третьою особою (т.1,а.с.96), від показників приладу обліку, встановленого на межі балансової приналежності між позивачем та відповідачем (ТП-962 (т.1,а.с.17).
Наведений спосіб визначення об'єму спожитої відкритим акціонерним товариством "Ялтабудтранс" електроенергії сторонами та третьою особою не заперечується та підтверджується наявними у матеріалах справи відзивом на позов відповідача (т.1,а.с.45-47), письмовими запереченнями позивача (т.1,а.с.110-111) та письмовими поясненнями третьої особи (т.2,а.с.5-6).
Отже, несплата рахунків за перевищення договірної величини у листопаді 2011 року та у грудні 2011 року стало підставою для звернення публічного акціонерного товариства "ДТЕК Крименерго" з позовом до відкритого акціонерного товариства "Ялтабудтранс" про стягнення 21665,00 грн. за перевищення договірної величини споживання електроенергії.
Вивчивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія дійшла висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 26 Закону України „Про електроенергетику" споживачі несуть відповідальність перед електропередавальною організацією, за порушення Правил користування електричною енергією.
Відповідно до пункту 1.2 ПКЕЕ договірна величина споживання електричної енергії - узгоджена в договорі між постачальником електричній енергії і споживачем величина об'єму електричної енергії на відповідний розрахунковий період.
Згідно з пунктом 6.14 ПКЕЕ перевищення договірної величини споживання електричної енергії визначається під час підбиття підсумків розрахункового періоду на основі підтверджених сторонами даних розрахункового обліку електричної енергії або акта прийняття-передавання електричної енергії.
Згідно 5.1 договору для визначення договірних величин споживання електричної енергії і потужності наступного року споживач не пізніше 15 листопада поточного року представляє постачальникові відомості про розмір очікуваного споживання електричної енергії (додаток №1 „Об'єми постачання електричної енергії споживачеві і субспоживачеві").
Згідно пункту 3 додатку № 4 до договору № 34 об'єм фактично спожитої за розрахунковий період електричної енергії, з урахуванням розрахункової величини втрат на ділянці мережі від місця установки засобів обліку до межі балансової приналежності електромереж, визначається відповідно до „Акту", підписаним споживачем і скріпленим печаткою споживача. Постачальник має право контролю (перевірки) показників розрахункових приладів обліку (т.1,а.с.19).
Відповідно до пункту 5 додатку № 4 до договору № 34 перевищення договірної величини споживання електроенергії визначається під час підведення підсумків на підставі підтверджених сторонами даних розрахункового обліку електроенергії або „Акту".
Отже, з аналізу наведених норм ПКЕЕ та пунктів договору вбачається, що перевищення об'єму споживання у розрахунковий період фіксується актом про перевищення граничної величини об'єму споживання електроенергії на підставі даних додатку №1 до договору № 34 („Об'єми постачання електричної енергії споживачеві і субспоживачеві") та на підставі даних акту про об'єми переданою споживачеві (спожитою споживачем) електричної енергії за відповідний розрахунковий період.
Разом з тим, ні договором, ні нормами законодавства не встановлено форму акта про перевищення граничної величини об'єму споживання електроенергії. Також, не встановлено обов'язок складання такого акту у присутності представника споживача.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач самостійно складав та надавав постачальнику акти про об'єми переданої споживачеві електричної енергії листопад 2011 року та за грудень 2011 року (т.1,а.с.53,54).
На підставі складених та наданих відповідачем актів про об'єми переданої споживачеві електричної енергії за листопад 2011 року та за грудень 2011 року позивачем було зафіксоване перевищення договірної величини споживання електроенергії, що відображене в актах про перевищення договірної величини споживання електроенергії (т.1,а.с.22,25).
Відповідно до пункту 5 додатку № 4 до договору № 34 перевищення договірної величини споживання електроенергії визначається під час підведення підсумків на підставі підтверджених сторонами даних розрахункового обліку електроенергії або „Акту". Споживач сплачує постачальнику двократну вартість величини перевищення відповідно до статті 26 Закону України „Про електроенергетику".
Згідно статті 26 Закону України „Про електроенергетику" споживачі (крім населення, професійно-технічних учбових закладів і вищих учбових закладів I-IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у разі споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період оплачують енергопостачальнику двократну вартість різниці фактично спожитої електричної енергії і договірної величини.
З урахуванням наведених норм та пункту договору, позивачем на оплату за перевищення договірної величини у листопаді 2011 року та у грудні 2011 року були видані рахунки на загальну суму 21665,00 грн. у розмірі двократної вартості перевищення (т.1,а.с.21,24). Факт отримання відкритим акціонерним товариством "Ялтабудтранс" цих рахунків підтверджується підписами у зазначених рахунках та відповідачем не заперечується.
Рахунки на оплату, зокрема, перевищення граничної величини споживання електроенергії виписуються постачальником електроенергії окремо та надаються споживачеві. Зазначені рахунки повинні бути оплачені споживачем протягом п'яти днів з дня отримання (пункт 7 додатку № 4 до договору № 34).
Як зазначалося вище, факт отримання відкритим акціонерним товариством "Ялтабудтранс" рахунків за перевищення договірної величини споживання електроенергії у листопаді 2011 року та у грудні 2011 року підтверджується підписами у зазначених рахунках та відповідачем не заперечується. Отже строк оплати зазначених рахунків настав. Проте, зазначені рахунки оплачені не були.
З огляду на викладене, позовні вимоги про стягнення з відкритого акціонерного товариства "Ялтабудтранс" 21665,00 грн. за перевищення договірної величини споживання електроенергії підлягають задоволенню.
Той факт, що у актах про об'єми переданої споживачеві електричної енергії за листопад 2011 року та за грудень 2011 року позивачем відображені об'єми споживання електроенергії Ялтинською філією орендного підприємства "Кримтеплокомуненерго", не можуть свідчити про відсутність перевищення договірних величин споживання з боку відповідача.
Так, між орендним підприємством "Кримтеплокомуненерго" та публічним акціонерним товариством "ДТЕК Крименерго" укладений окремий договір на поставку електричної енергії №33 від 17.02.03 (т.2,а.с.103-107).
За умовами договору укладеного між орендним підприємством "Кримтеплокомуненерго" та публічним акціонерним товариством "ДТЕК Крименерго", останнє постачає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує постачальнику її вартість та здійснює інші платежі відповідно до умов договору та додатків до договору, які є його невід'ємними частинами. Саме на орендне підприємство "Кримтеплокомуненерго" за цим договором покладено обов'язок складання та надання актів про об'єми переданої споживачеві електричної енергії за своєю точкою вимірювання.
При цьому, ні договором №33 від 17.02.03, ні договором № 34 від 20.09.04 не передбачено права або обов'язку відкритого акціонерного товариства "Ялтабудтранс" знімати показники приладів обліку третьої особи та відображати ці показники у своїх „Актах".
Як встановлено судом першої інстанції, вбачається з матеріалів справи та сторонами не заперечується (т.1,а.с.45-47;110-111;т.2,а.с.5-6), що у силу технічних причин (передача Ялтинській філії електроенергії мережами, що належать відкритому акціонерному товариству "Ялтабудтранс"), об'єм спожитої відповідачем електроенергії визначається шляхом віднімання показників приладу обліку, встановленого на межі балансової приналежності між відповідачем та третьою особою, від показників приладу обліку, встановленого на межі балансової приналежності між позивачем та відповідачем (ТП-962).
Орендним підприємством "Кримтеплокомуненерго" самостійно складалися та надавалися постачальнику (публічному акціонерному товариству "ДТЕК Крименерго") акти про об'єми переданої споживачеві електричної енергії (т.1,а.с.115-125), що передбачено договором на поставку електричної енергії №33 від 17.02.03. Зокрема, третьою особою було складено та передано позивачеві акти за листопад 2011 року та за грудень 2011 року у яких відображений об'єм споживання електроенергії за точкою вимірювання у Ялтинській філії.
Згідно наведених актів за листопад 2011 року та за грудень 2011 року за точкою вимірювання у Ялтинській філії електроенергія не споживалася (т.1,а.с.120;123).
Крім того, проти споживання електроенергії у листопаді 2011 року та у грудні 2011 року заперечує і третя особа (т.2,а.с.4-6).
Акти приймання передачі робіт, складені між позивачем та третьою особою, станом на 17.10.2011 № ОУ-001195, на суму 206,16 грн., за період з 17.10.2011 по 16.11.2011, на суму 1958,79 грн., за період з 17.11.2011 по 16.12.2011, на суму 6147,01 грн., за період з 17.12 по 04.01.2012, на суму 5338,97 грн., відповідно до яких сторонами було зафіксовано витрату орендним підприємством "Кримтеплокомуненерго" реактивної електричної енергії (т.1,а.с.61-70), не спростовують встановленого факту перевищення відповідачем договірних величин споживання електроенергії.
Відповідно до частини 2 статті 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Разом з тим, згідно з пунктом 6.14 ПКЕЕ перевищення договірної величини споживання електричної енергії визначається під час підбиття підсумків розрахункового періоду на основі підтверджених сторонами даних розрахункового обліку електричної енергії або акта прийняття-передавання електричної енергії. Відповідно до пункту 5 додатку № 4 до договору № 34 перевищення договірної величини споживання електроенергії визначається під час підведення підсумків на підставі підтверджених сторонами даних розрахункового обліку електроенергії або „Акту".
Отже, належним доказом у підтвердження відсутності або наявності у відповідача перевищення договірної величини споживання електричної енергії за відповідний період, є самостійно складені та надані постачальнику акти про об'єми переданої споживачеві електричної енергії за відповідний період.
Таким чином, на підставі актів приймання-передачі робіт, складених Ялтинською філією орендного підприємства "Кримтеплокомуненерго" та відкритим акціонерним товариством "Ялтабудтранс" на виконання договору про спільне використання технологічних мереж основного споживача від 08.11.07 (т.1,а.с.90-95), не можна встановлювати факт відсутності або наявності у відповідача перевищення договірної величини, оскільки зазначені акти не відповідають вимогам частини 2 статті 34 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи вищевикладене, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття неправильного рішення.
За таких обставин апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду підлягає скасуванню.
Керуючись статтею 101, пунктом 2 частини 1 статті 103, пунктами 3, 4 частини 1 статті 104, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "ДТЕК Крименерго" задовольнити.
2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 10 січня 2013 року у справі № 5002-11/3710-2012 скасувати.
3. Прийняти нове рішення.
4. Позов задовольнити.
5. Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Ялтабудтранс" (код 01268584; Севастопольське шосе, 9, Гаспра, м. Ялта, 98668) на користь публічного акціонерного товариства "ДТЕК Крименерго" (код 00131400; вул. Київська, буд. 74/6, Сімферополь, 95034) 21 665, 00 грн. за перевищення договірних величин споживання електроенергії та 1609, 50 грн. судового збору.
6. Господарському суду Автономної Республіки Крим видати наказ.
Головуючий суддя В.М. Плут
Судді К.В. Волков
С.А. Рибіна
Розсилка:
1. Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Крименерго" (вул. Київська, буд. 74/6, Сімферополь, 95034)
2. Відкрите акціонерне товариство "Ялтабудтранс" (Севастопольське шосе, 9, Гаспра, м. Ялта, 98668)
3. Орендне підприємство "Кримтеплокомуненерго" (вул. Гайдара, 3-а, Сімферополь, 95000)
4. Ялтинська філія орендного підприємства "Кримтеплокомуненерго" (вул. Червоних партизан, 5-А, Ялта, 98600)
Суд | Севастопольський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2013 |
Оприлюднено | 16.04.2013 |
Номер документу | 30673544 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Плут Віктор Михайлович
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Плут Віктор Михайлович
Господарське
Севастопольський апеляційний господарський суд
Плут Віктор Михайлович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні