Рішення
від 10.04.2013 по справі 905/1213/13-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

10.04.13 р. Справа № 905/1213/13-г

Суддя господарського суду Донецької області Бойко І.А. при секретарі судового засідання Займак Н.М. розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовною заявою: Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» м. Донецьк в особі Авдіївського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, Донецька область. м.Авдіївка

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Інсула», м. Донецьк

про: зобов'язання відповідача прийняти п. 3.4. договору № 0418/38 від 07.11.2012 р. в редакції позивача

за участю уповноважених представників:

від позивача: Азімова Г.Г. - довіреність №03-157 від 04.02.2013р.;

від відповідача: Янковський П.В. - за довіреністю № 01/21 від 18.03.2013 р.

В судовому засіданні 19.03.2013 р. оголошено перерву до 09.04.2013 р. о 09:30 год., з 09.04.2013 р. по 10.04.2013 р. о 10:45 год.

Позивач, Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу», м. Донецьк в особі Авдіївського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», Донецька область, м. Авдіївка, звернулося до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Інсула» про зобов'язання відповідача прийняти пункт 3.4. договору № 0418/38 від 07.11.2012 р. на надання послуг централізованого питного водопостачання та водовідведення в редакції позивача.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на наявність неврегульованих розбіжностей щодо змісту пункту 3.4. договору № 0418/38 від 07.11.2012 р. на надання послуг централізованого питного водопостачання та водовідведення, протокол розбіжностей до договору № 0418/38 від 07.11.2012 р., лист № 11/55 від 29.01.2013 р. Посилався на Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України N 131 від 27.03.2012 р. «Про затвердження Змін до Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», яким, відповідно до частини першої статті 7 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" ( 2807-15 ) та пункту 4 Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, затвердженого Указом Президента України від 31 травня 2011 року N 633 ( 633/2011 ), з метою запровадження єдиних підходів до визначення обсягів стічних вод, що утворюються на територіях населених пунктів внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення, затверджено зміни до «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 року N 190 (надалі - Правила №190).

Позивач повідомив на направлення відповідачу для розгляду і підписання договору № 0418/38 від 07.11.2012 р. на надання послуг централізованого питного водопостачання та водовідведення (надалі Договір), неможливість досягнути згоди щодо змісту п. 3.4. зазначеного договору. Пояснив, що відповідач означений договір підписав з протоколом розбіжностей від 28.01.2013 р.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував. У наданому 19.03.2013 р. через канцелярію суду відзиві зазначив про відсутність технічної можливості надання позивачем послуг з водовідведення в обсязі згідно до умов п. 3.4. договору. Посилався на відсутність каналізаційної мережі позивача, здатної за технічними характеристиками здійснювати водовідведення природних опадів. Додатковими поясненнями за позовом від 09.04.2013 р. повідомив про складення акту обстеження території об'єкту ТОВ «Будівельна компанія «Інсула», а саме території Торгівельного комплексу «Сарепта» за адресою: м. Авдіївка, вул. Комунальна, 1а.

10.04.2013 р. позивач через канцелярію суду надав пояснення № 03/01/384 від 10.04.2013 р. згідно до яких повідомив, що каналізаційна система відповідача є загально сплавною, тобто в одну каналізаційну мережу поступають каналізаційні стоки усіх категорій. Зазначив, що в каналізаційну мережу дощові та талі води проникають через стінки колодязів, труб шляхом інфільтрації. Вважав редакцію п. 3.4. відповідача про визначення обсягів стічних вод, виходячи з обсягів спожитої води за п. 2.2. Договору, неприйнятною, оскільки договором обумовлене прийняття та очищення всіх видів стічних вод Споживача, а також поверхневих та дощових вод з території Споживача

Розглянувши матеріали справи, додатково надані документи, заслухавши пояснення представника позивача, господарським судом ВСТАНОВЛЕНО.

07.11.2012 р. між Комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу», м. Донецьк в особі Авдіївського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (Виробник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Інсула» був укладений договір № 0418/38 на надання послуг централізованого питного водопостачання та водовідведення за умов якого Виробник подає по своїм водопровідним мережам питну воду до водопровідного вводу Споживача в межах узгоджених розрахункових обсягів з урахуванням технічних можливостей Виробника, а Споживач сплачує послуги з централізованого питного водопостачання та водовідведення, Виробник приймає та очищує стічні води Споживача- всі види стічних вод внаслідок діяльності Споживача після використання води у всіх системах водопостачання (господарсько-питного, технічного, гарячого водопостачання та ін..), а також поверхневі та дощові води з території Споживача, а Споживач сплачує послуги з централізованого водовідведення Виробнику на умовах цього Договору.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Інсула», розглянувши проект договору, підписала його з протоколом розбіжностей, в якому виклало у власній редакції пункт 3.4. договору.

Позивач наполягає на викладенні п. 3.4. в редакції договору, а саме розрахування узгодженого розрахункового обсягу стічних вод з урахуванням всіх стічних вод, в тому числі тих, що виникли внаслідок випадіння атмосферних опадів та сніготаяння та потрапляють в мережі водовідведення виробника, згідно до наведеної у тексті договору (п. 3.4.) таблиці.

Відповідач пропонує в пункті 3.4. визначити обсяги стічних вод, виходячи з обсягів спожитої води за п. 2.2. Договору.

Позивач вважає, що викладення п. 3.4. Договору в редакції відповідача суперечить порядку визначення об'єму стічних вод, який утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій, встановленому п. 4.10 - 4.13, які викладені у змінах, затверджених Наказом №131.

Таким чином, при укладанні договору № 0418/38 від 07.11.2012 р. на надання послуг централізованого питного водопостачання та водовідведення сторонами досягнуто згоди за всіма суттєвими умовами договору, втім, неврегульованим залишився пункт 3.4. щодо узгодження розрахункового обсягу стічних вод, що стало підставою для звернення до господарського суду Донецької області з даним позовом.

Дослідивши фактичні обставини справи, оцінивши докази на їх підтвердження, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін і виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, правових норм, які підлягають застосуванню, та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» м. Донецьк в особі Авдіївського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, Донецька область. м.Авдіївка підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 67 Господарського кодексу України ( далі по тексту - ГК України), відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності, виконуються на підставі договорів.

В силу ч.3 ст.179 ГК України, укладання господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.6 ст.179 ГК України, суб'єкти господарювання, які забезпечують споживачів, зазначених у частині першій цієї статті, електроенергією, зв'язком, послугами залізничного та інших видів транспорту, а у випадках, передбачених законом, також інші суб'єкти зобов'язані укладати договори з усіма споживачами їхньої продукції (послуг). Законодавством можуть бути передбачені обов'язкові умови таких договорів.

За приписами п. 7 ст. 179 ГК України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України (далі по тексту - ЦК України) з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України "Про питну воду та питне водопостачання" та ЗУ "Про житлово-комунальні послуги". Відносини що склалися між сторонами регулюються, зокрема, укладеним між ними договором, «Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», які затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27.06.2008 р. тощо.

Відповідно до ст.187 Господарського кодексу України, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Стаття 181 ГК України визначає загальний порядок укладання господарських договорів.

У відповідності з ч.2 ст.181 ГК України проект договору може бути запропонований будь-якою із сторін.

Відповідно до ч.4 ст.181 ГК України за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала протокол договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірника протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

В силу приписів ст. 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" встановлено, що послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з: підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням; підприємствами, установами або організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває житловий фонд і до обов'язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання та водовідведення; об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами та іншими об'єднаннями власників житла, яким передано право управління багатоквартирними будинками та забезпечення надання послуг з водопостачання та водовідведення на підставі укладених ними договорів; власниками будинків, що перебувають у приватній власності.

Згідно п. 2.1 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за N 936/15627 (далі за текстом - Правила №190), договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України «Про питну воду та питне водопостачання» та «Про житлово-комунальні послуги».

Послуги з надання водопостачання та водовідведення за змістом ст. 1,п.1ч.1 ст. 13 Закону України "Про житлово - комунальні послуги" є одним з видів комунальних послуг.

Пунктом 2.2 Правил № 190 істотні умови договору між виробником та споживачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення визначаються відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Законом України "Про житлово-комунальні послуги" також передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг, а до таких відноситься і водопостачання, здійснюються виключно на договірних засадах.

Статтею 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» наданий перелік істотних умов договору, до яких відносяться: 1) найменування сторін; 2) предмет договору; 3) вичерпний перелік житлово-комунальних послуг, тарифи та їх складові на кожну з цих послуг, загальна вартість послуг; 4) порядок оплати за спожиті житлово-комунальні послуги; 5) порядок перерахунків розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості; 6) права та обов'язки сторін; 7) порядок контролю та звіту сторін; 8) порядок вимірювання обсягів та визначення якості наданих послуг; 9) визначення точок розподілу, в яких відбувається передача послуг від виконавця/виробника споживачу; 10) порядок обслуговування мереж та розподіл повноважень щодо їх експлуатації та відновлення (ремонту); 11) умови доступу в квартиру, будинок, приміщення, на земельну ділянку для усунення аварій, неполадок, огляду мереж, зняття контрольних показників засобів обліку; 12) порядок здійснення ремонту; 13) відповідальність сторін та штрафні санкції за невиконання умов договору; 14) порядок вирішення спорів; 15) перелік форс-мажорних обставин; 16) строк дії договору; 17) умови зміни, пролонгації, припинення дії договору; 18) дата і місце укладення договору.

Відповідно до п. 3.1 Правил № 190 розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюються на основі показів засобів обліку.

Згідно п. 3.14 Правил № 190 у разі відсутності у споживача засобів обліку на каналізаційних випусках кількість стічних вод визначається за кількістю води, що надходить з мереж централізованого водопостачання та з інших джерел.

Пунктом 1.4 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України 19 лютого 2002 року № 37, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2002 р. за № 403/6691, передбачено, що стічні води підприємств - усі види стічних вод, що утворилися внаслідок їхньої діяльності після використання води в усіх системах водопостачання (господарсько-питного, технічного, гарячого водопостачання тощо), а також поверхневі та дощові води з території Підприємства (з урахуванням субабонентів).

Таким чином, є правомірними доводи позивача про те, що відповідач повинен сплачувати усі стічні води, які потрапили від нього до мереж позивача, а порядок їх вимірювання є істотною умовою договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та п. 4 Положення про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, затвердженого Указом Президента України від 31.05.2011 № 633, з метою запровадження єдиних підходів до визначення обсягів стічних вод, що утворюються на територіях населених пунктів внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення, наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.03.2012 №131, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.04.2012 за № 557/20870 (далі за текстом Наказ №131), були затверджені зміни до Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за N 936/15627.

Вказаним наказом п. 4.10 Правил № 190 прийнятий у новій редакції та додані пункти 4.11-4.13.

Відповідно до п. 4.10-4.13., викладених у змінах, затверджених Наказом №131, встановлений інший порядок визначення об'єму стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій і неорганізовано потрапляє в мережі водовідведення споживачів або через дощозбірники і колодязі на мережах водовідведення, які розташовані на території споживачів, у мережі водовідведення виробника.

Так, відповідно до п. 4.10 Правил № 190 в новій редакції «середньорічний об'єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій (далі - поверхневі стічні води), О і неорганізовано потрапляє в мережі

р

водовідведення споживачів або через дощозбірники і колодязі на мережах водовідведення, які розташовані на території споживачів, у мережі водовідведення виробника, як при загальносплавній, так і при роздільній системі водовідведення, визначається за формулою

О = О + О + О , (1)

р Д С ПМ

де О - середньорічний об'єм поверхневих стічних вод,

р

куб.м/рік;

О - середньорічний об'єм дощових вод, куб.м/рік;

Д

О - середньорічний об'єм снігових вод, куб.м/рік;

С

О - середньорічний об'єм поливально-мийних вод,

ПМ

куб.м/рік».

Згідно п. 4.11 Правил № 190 «Середньорічний об'єм дощових вод, О, визначають за Д

формулою

О = 10h к F , (2)

Д Д Д Д

де h - кількість опадів за теплий період року, мм,

Д

визначається за метеорологічними даними;

к - загальний коефіцієнт стоку дощових вод, що враховує Д

кількість дощових вод (шар або об'єм), що надходить у мережі водовідведення за певний період часу (доба, місяць, сезон, рік), від усієї суми атмосферних опадів, що випали за цей період;

F - загальна площа стоку дощових вод, га.

Д

Загальний коефіцієнт стоку дощових вод для площ стоку з різним видом поверхні визначається на підставі даних, наведених у додатку 3 до цих Правил.

Для визначення середньорічного об'єму дощових вод, О,

Д

з території населеного пункту, що має різні види поверхонь, загальний коефіцієнт стоку, к, для загальної площі стоку, F ,

Д Д

розраховується як середньозважена величина з окремих значень коефіцієнта стоку, наведеного у додатку 3, для площ стоку з різним видом поверхні».

Відповідно до п. 4.12 Правил № 190 «Середньорічний об'єм снігових вод, О, С

визначають за формулою

О = 10h к Fc, (3)

С С С

де h - кількість опадів за холодний період року (загальна

С початок сніготанення), мм, визначається за метеорологічними даними;

к - загальний коефіцієнт стоку снігових вод (з урахуванням

С

прибирання снігу і втрат води за рахунок часткового поглинання водопроникними поверхнями в період відлиги дорівнює 0,6);

Fc - загальна площа стоку снігових вод з території підприємства, установи, організації, га».

У п. 4.13 Правил № 190 визначено, що «середньорічний об'єм поливально-мийних вод, О,

ПМ

що надходить у вуличну мережу водовідведення, у разі відсутності засобу обліку на водопровідному трубопроводі, що подає воду на ці потреби, та у разі використання води для здійснення поливально-мийних робіт з додаткового джерела непитного водопостачання визначається за формулою

О = 10mpF к , (4)

ПМ ПМ ПМ

де m - питома витрата води на миття покриттів (як правило, приймається 1,35 л/кв.м на одне миття), л/кв.м;

p - середня кількість операцій поливання та миття на рік (складає близько 150), од.;

F - площа твердих покриттів, на яких здійснюється миття, га

ПМ;

к - коефіцієнт стоку для поливально-мийних вод (приймається рівним 0,5)».

ПМ

Розрахунки узгодженого розрахункового обсягу стічних вод у наведеній позивачем редакції п. 3.4. договору виконані з урахуванням змін до п. 4.10 та приписів пунктів 4.11-4.13 Правил № 190.

Таким чином, необхідність укладення п. 3.4. договору в пропонованій позивачем редакції обумовлена наведеним вище законодавством.

Не приймаються до уваги доводи відповідача про те, що позивачем не доведено потрапляння поверхневих стічних вод в мережі водовідведення відповідача, оскільки вони спростовуються матеріалами справи, зокрема актом обстеження території об'єктів від 02.04.2013 р., та планом благоустрою, згідно до яких на території об'єкту відповідача торгівельного комплексу по вул. Комунальна, в м. Авдіївка, Донецької області розташовано 11 каналізаційних колодязів.

Частина 2 статті 33 ГПК України покладає обов'язок подання доказів на сторони та інших учасників судового процесу.

Доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості.

За приписами статті 43 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

За таких обставин, позовні вимоги позивача про прийняття пункту 3.4. договору № 0418/38 від 07.11.2012 р. на надання послуг централізованого питного водопостачання та водовідведення, підлягають задоволенню в повному обсязі шляхом викладення спірного пункту 3.4. в редакції позивача:

Судові витрати підлягають віднесенню на відповідача в порядку, що передбачений ст.49 Господарського процесуального кодексу України.

На підставі вищенаведеного, згідно ст. ст. 628, 638 Цивільного кодексу України, ст. ст.ст. 67, 179, 179-181,187Господарського кодексу України, керуючись ст.ст. 22, 33, 43, 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» м. Донецьк в особі Авдіївського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, Донецька область. м.Авдіївка до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Інсула», м. Донецьк про зобов'язання відповідача прийняти п. 3.4. договору № 0418/38 від 07.11.2012 р. в редакції позивача задовольнити.

Пункт 3.4. договору № 0418/38 від 07.11.2012 р. на надання послуг централізованого питного водопостачання та водовідведення викласти в наступній редакції:

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Інсула» (83000, м. Донецьк, пр.Києвський, 46, (фактична адреса: 86063, Донецька область, м. Авдіївка, вул.Комунальна, 1А, ЄДРПОУ 34456650, МФО 380805, р/р 26009137057 у ВАТ «Райфазен банк «Аваль»м. Київ) на користь Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» м. Донецьк в особі Авдіївського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (86060, Донецька область. м.Авдіївка вул. Героїв, 53, ЄДРПОУ 35581082, МФО 335106, р/р 26000326109447 ПАО Сбербанк України ДОФ м. Донецьк) судовий збір у розмірі 1147,00 грн.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання його повного тексту і може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня підписання повного тексту рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 15.04.2013.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя Бойко І.А.

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення10.04.2013
Оприлюднено16.04.2013
Номер документу30678388
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/1213/13-г

Ухвала від 05.03.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

Бойко І.А.

Ухвала від 03.02.2014

Господарське

Господарський суд Донецької області

І.А. Бойко

Судовий наказ від 05.11.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

І.А. Бойко

Постанова від 03.10.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Вовк І.В.

Ухвала від 19.09.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Вовк І.В.

Постанова від 13.08.2013

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Марченко О.А.

Ухвала від 30.05.2013

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Марченко О.А.

Ухвала від 16.05.2013

Господарське

Донецький апеляційний господарський суд

Марченко О.А.

Рішення від 10.04.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

Бойко І.А.

Ухвала від 19.02.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

Бойко І.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні