cpg1251
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2013 р. Справа № 922/040/13-г
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Черленяк М.І., суддя Ільїн О.В., суддя Шепітько І.І.
при секретарі Деппа-Крівіч А.О.
за участю
прокурора - Омельник М.М. - посвідчення № 138 від 27.06.2008 року
представників сторін:
позивача - Ворожбянов А.М. за дорученням № 08-11/7/2-13 від 02.01.2013 року
відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача (вх. № 646Х/1-32) на рішення господарського суду Харківської області від 04 лютого 2013 року у справі
за позовом Першого заступника прокурора м.Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради, м.Харків
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Стелс», м.Харків
про стягнення 1507697,48 грн. збитків
ВСТАНОВИЛА:
Перший заступник прокурора міста Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Стелс» про стягнення збитків у розмірі 1507697,48 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що в порушення вимог ст.ст. 125,126 Земельного кодексу України відповідач неправомірно, без правовстановлюючих документів використовує земельну ділянку загальною площею 0,2030 га, внаслідок чого відповідач завдав міській раді збитки у вигляді неодержаних доходів в розмірі 1507697,48 грн. , які повинен відшкодувати.
Рішенням господарського суду Харківської області від 04 лютого 2013 року (суддя Бринцев О.В.) позовні вимоги задоволено.
Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення господарського суду Харківської області від 04 лютого 2013 року скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити. Вказує на те, що згідно технічного паспорту нежитлова будівля 12-А по вул. 23 Серпня у м. Харкова розташована на площі 0,2030 га, відповідачу повністю не належить, у зв'язку з чим платне користування землею повинно здійснюватись пропорційно відповідно до належності кожному співвласнику частини цієї будівлі.
Прокурор у відзиві на апеляційну скаргу та у судовому засіданні зазначив, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню з тих підстав, що оскаржене рішення прийняте при повному та всебічному з'ясуванні обставин справи, воно є обґрунтованим і відповідає як фактичним обставинам, так і вимогам чинного законодавства. На цій підставі просить рішення господарського суду Харківської області від 04 лютого 2013 року залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу також просить залишити її без задоволення, а рішення господарського суду Харківської області від 04 лютого 2013 року Харківської області залишити без змін. Вказує на те, що згідно листа КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» №3311 від 11.04.2012 року право власності на нежитлову будівлю літ. А-1 загальною площею 2389,0 кв.м. по вул. 23 Серпня, 12- А, яка є предметом даного спору, зареєстровано за ТОВ «Стелс». Земельна ділянка зайнята відповідачем використовується ним в порушення вимог ст.ст. 125, 126 Земельного кодеску України, без правовстановлюючих документів.
Відповідач у судове засідання не з'явився, через канцелярію суду подав клопотання про відкладення розгляду апеляційної скарги у зв'язку з хворобою його представника.
Розглянувши клопотання відповідача, вислухавши думку прокурора та представника позивача, порадившись колегія суддів вважає, що відповідач мав можливість направити у судове засідання своїх уповноважених представників у зв'язку з чим, клопотання про відкладення розгляду апеляційної скарги задоволенню не підлягає, як необґрунтоване.
Приймаючи до уваги належне повідомлення представників сторін про час та місце проведення судового засідання, колегія суддів вважає можливим розглядати апеляційну скаргу у справі відповідно до ст. 75 ГПК України без участі відповідача за наявними в матеріалах справи документами.
Розглянувши наявні матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин та докази на їх підтвердження, юридичну оцінку, правильність застосування господарським судом Харківської області норм матеріального і процесуального права та доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених ст. 101 ГПК України, колегія суддів встановила наступне.
Як встановлено господарським судом та підтверджується наявними в матеріалах справи документами, державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Харківської області Головного управління Держкомзему у Харківській області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства ТОВ «Стелс» за результатами якої складено Акт перевірки від 14 листопада 2011 року. Перевіркою встановлено, що на земельній ділянці орієнтовною площею 0,2030 га. по вул. 23 Серпня, 12-А в м. Харкові, на підставі права власності знаходиться нежитлова споруда, яка використовується ТОВ "Стелс". Земельна ділянка використовується відповідачем для експлуатації та обслуговування нежитлової споруди без правовстановлюючих документів на землю, чим порушено вимоги ст..ст. 125, 126 Земельного кодексу України. Під час перевірки директор ТОВ «Стелс» був присутній ,з Актом ознайомлений, підписав його та отримав його копію. (т.1 а.с. 22)
14 листопада 2011 року Головним управлінням Держкомзему у Харківській області видано припис №004519, яким ТОВ "Стелс" в особі директора Кірічука Г.Г. зобов'язано усунути порушення вимог земельного законодавства (т.1 а.с.23).
З матералів справи також вбачається, що 14 грудня 2011 року державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Харківської області у присутності директора ТОВ "Стелс" Кірічука Г.Г. проведено повторну перевірку дотримання вимог земельного законодавства за результатами якої складено Акт. Перевіркою встановлено, що директором ТОВ "Стелс" не виконано припис № 004519 від 14.11.2011 року, а саме: земельна ділянка орієнтовною площею 0,2030 га по вул. 23 Серпня, 12-А в м. Харкові, на якій на підставі права власності розташовано нежитлову споруду, продовжує використовуватись відповідачем для експлуатації та обслуговування нежитлової споруди без правовстановлюючих документів на землю, чим порушено вимоги ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, відповідальність за зазначене правопорушення передбачена ст. 188-5 КУпАП. (т.1 а.с.24).
У зв'язку з встановленими порушеннями 14 грудня 2011 року Головним управлінням Держкомзему у Харківській області видано припис № 004520, яким зобов'язано відповідача в особі директора Кірічука Г.Г. усунути порушення вимог земельного законодавства та складено протокол про адміністративне правопорушення № 002200 від 15 грудня 2011 року, та прийнято постанову від 15 грудня 2011 року № 000629 про накладення адміністративного стягнення на директора ТОВ "Стелс" в порядку ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу у розмірі 255 грн. (т.1 а.с. 25 - 27).
З матеріалів справи також вбачається, що уповноваженими посадовими особами Управління земельних відносин Харківської міської ради проведено обстеження земельної ділянки по вул. 23 Серпня, 12-А у м. Харкові електронним тахеометром Trimble NIPR - 332 № 020366, за результатами якого складено Акт обстеження № 1534/12 від 19.04.2012 року, визначення меж, площі та конфігурації земельної ділянки. За результатами перевірки комісія дійшла висновку, що земельна ділянка по вул. 23 Серпня, 12-А, загальною площею 0,2030 га, використовується ТОВ "Стелс" для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі в приміщеннях якої знаходяться: ресторан, кафе, магазин під назвою «ОКНА», більярдна та косметичний кабінет, без документів, що посвідчують право на земельну ділянку, чим порушено вимоги ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України (т.1а.с.17 - 19).
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, що знаходяться на території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.
Згідно приписів ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
У відповідності до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
На підставі наведеного, повноваження щодо розпорядження спірною земельною ділянкою здійснює Харківська міська рада.
Згідно з пунктом б). ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктом права власності на землю є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування на землі комунальної власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", однією з форм місцевого самоврядування є представництво спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Згідно з п.п.1 п. "б" ч. 1 ст. 33 зазначеного Закону, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель.
Згідно з п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міських рад відносяться регулювання земельних відносин.
Частиною 1 ст. 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно ст.125 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації.
З Акту обстеження № 1534/12 від 19.04.2012 року, визначення меж, площі та конфігурації земельної ділянки вбачається, що за результатами обстеження встановлено, що земельна ділянка по вул. 23 Серпня, 12-А, загальною площею 0,2030 га, використовується ТОВ "Стелс" для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі без документів, що посвідчують право на земельну ділянку, чим порушено вимоги ст.ст. 125 ,126 Земельного кодексу України . (т.1а.с.17,18).
На запит Управління земельних відносин Харківської міської ради 09 квітня 2012 управління Держкомзему у місті Харкові повідомило, що за ТОВ «Стелс» правовстановлюючі документи на право користування спірною земельною ділянкою не обліковуються (т.1а.с.32).
З матеріалів справи вбачається, що на звернення Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин, ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова 11 травня 2012 року листом за №1334/9/15-233 повідомило, що ТОВ «Стелс», як платник земельного податку в ДПІ не зареєстровано та знаходиться на спрощеній системі оподаткування (т.1а.с.28).
Таким чином з матеріалів справи вбачається, що заходи щодо оформлення земельної ділянки відповідачем не проведені, договір оренди на момент вирішення справи не укладений.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач просить стягнути з відповідача суму збитків неодержаних доходів у вигляді орендної плати від використання відповідачем земельної ділянки, власником якої є позивач.
Згідно зі ст..157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Харківської міської ради № 130/09 від 24.06.2009 року затверджено "Порядок визначення та відшкодування Харківській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату на землю" (т.1а.с.63-67).
Зазначений Порядок є нормативним актом органу місцевого самоврядування та відповідно до ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, обєднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до п. 5.1. Порядку у разі використання земельної ділянки без документів, що підтверджують право користування, збитки визначаються за фактичний період користування земельною ділянкою.
Відповідно до п. 5.4. Порядку відшкодування збитків проводиться за період використання землі з порушенням земельного законодавства в розмірі орендної плати за землю, яку власник землі (міська рада) міг би отримати при належному виконанні (дотриманні) землекористувачем вимог земельного законодавства.
Листом №7382/0/84-12 управління земельних відносин виконавчого комітету Департаменту містобудування та земельних відносин Харківської міської ради запросило відповідача на засідання комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам, яке відбулося 12.06.2012 року. Як свідчить список поштових відправлень наявний в матеріалах справи, лист був відправлений 05.06.2012 року (т.1а.с.33).
З Акту виїзду для вручення запрошення на засідання комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам вбачається, що представник ТОВ «Стелс» від отримання запрошення відмовився (т.1а.с.34).
12 червня 2012 року комісією, що діє на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 05.11.2008 року №717 (із змінами згідно рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 06.03.2012 року №137) складено Акт №252, яким визнано неодержаний Харківською міською радою дохід в сумі 1507697,48 грн. збитків, які нанесені ТОВ»Стелс» міській раді за використання земельної ділянки загальною площею 0,2030 га. по вул.. 23 Серпня ,12-А без оформлення документів, що посвідчують право на земельну ділянку відповідно до закону (т.1а.с.16).
20 червня 2012 року Рішенням Харківської міської ради №382 Акт від 12 червня 2012 року №252 про визначення збитків затверджено (т.1а.с.15).
Вказане рішення відповідачем не оскаржувалось, на день подачі позову та розгляду його судом є чинним.
З листа-повідомлення від 25 червня 2012 року за №8356/0/84 -12 вбачається, що на виконання п. 7.1 Порядку Управління земельних відносин Харківської міської ради запропонувало відповідачеві добровільно відшкодувати збитки за використання земельної ділянки з порушенням норм земельного законодавства.
У передбачений п. п. 7.2. Порядку, затвердженого рішенням Харківської міської ради № 130/09 від 24.06.2009 року, 10-тиденний строк вищезазначене повідомлення відповідачем не розглянуто, договір про відшкодування збитків відповідно до п. п. 7.5. Порядку не укладено, в досудовому порядку спір не врегульовано.
Згідно із пунктом 7.8 Порядку у випадку недосягнення сторонами згоди або неотримання результатів розгляду повідомлення про необхідність відшкодування збитків у встановлений строк з урахуванням поштового обігу, Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради направляє матеріали щодо відшкодування збитків до Юридичного департаменту Харківської міської ради для підготовки позову про примусове відшкодування збитків в судовому порядку.
Згідно зі статтею 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав є відшкодування збитків та інші способи відшкодування шкоди.
Відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно з ч.1 пунктом д) ст.156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовується збитки, заподіяні внаслідок, зокрема неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Відповідно до ст.22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду передбачені статті 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відповідно до ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідач в апеляційній скарзі вказує на те, що ТОВ «Стелс» здійснило заходи на отримання від органу місцевого самоврядування правовстановлюючих документів ще у 2000 року, проте належних правових заходів з боку міської ради у передачі земельної ділянки здійснено не було.
З документів наданих відповідачем в підтвердження своїх доводів вбачається, що відповідач листом № 19 від 04.08.2000 року звертався до начальника головного управління міського господарства Харківського міськвиконкому з проханням закріпити земельну ділянку за адресою м. Харків, вул.23 Серпня, 12-А, згідно матеріалів інвентаризації та листом № 4 від 11.01.2001 року відповідач направляв додатково до заяви від 04.08.2000 року копії матеріалів інвентаризації, реєстраційного посвідчення на право власності, свідоцтва про державну реєстрацію ТОВ «Стелс», висновок міської архітектури Харківському міському управлінню земельних ресурсів. З Листа ТОВ «Стелс» № 11-1-12 від 11.01.2012 року, направленого на адресу Головного управління Держкомзему в Харківській області вбачається, що для виконання припису № 004520 від 14.12.2011 року ним направлено заяву в управління земельних відносин Харківської міської ради для вирішення питання щодо видачі документів на право користування земельною ділянкою, що знаходиться під будівлею ТОВ «Стелс» по вул.23 Серпня,12-А (т.2.а.с.37,38,87).
Проте, колегія суддів вважає необхідним зазначити, що відповідачем ні в суді першої інстанції, ні в суді апеляційної інстанції не надано належних доказів звернення до Харківської міської ради з заявою та пакетом належним чином оформлених документів, необхідних для розгляду питання на сесії Харківської міської ради про надання в оренду відповідачеві спірної земельної ділянки.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції відповідач відповідних передбачених діючим законодавством заходів, направлених на отримання земельної ділянки в користування, не вчинив.
Відшкодування збитків є одним із видів цивільно - правової відповідальності і для застосування такої міри відповідальності необхідна наявність всіх елементів складу правопорушення, а саме: протиправність поведінки (дії чи бездіяльності особи); шкідливого результату такої поведінки - збитків їх наявності та розміру; причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками; вини особи, яка заподіяла шкоду. У разі відсутності, хоча б одного з елементів відповідальність у вигляді відшкодування збитків не наступає.
Підставою для стягнення збитків є наявність в діях заподіювача шкоди складу цивільно-правової відповідальності.
Обставини справи свідчать про наявність протиправної поведінки відповідача у вигляді використання в порушення вимог чинного законодавства України спірної земельної ділянки без правовстановлюючих документів.
Фактичне використання земельної ділянки відповідачем, який її використовував без правових підстав, позбавило міську раду, як власника землі, права отримувати дохід в розмірі орендної плати.
Колегія суддів вважає, що не укладення договору оренди виникло з вини відповідача, який не скористався можливістю у встановленому законом порядку подати до Харківської міської ради належний пакет документів для підготовки матеріалів на розгляд сесії Харківської міської ради питання про надання відповідачеві права користування земельною ділянкою.
На підставі наведеного колегія суддів дійшла висновку про те, що між збитками, завданими позивачу та протиправною поведінкою відповідача існує причинний зв'язок.
Розмір збитків визначено позивачем відповідно до "Порядку визначення та відшкодування Харківській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату за землю", затвердженого рішенням Харківської міської ради від 24.06.2009 р. відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284. Відповідачем не оскаржено.
Враховуючи вказані обставини, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог про стягнення з ТОВ "Стелс" 1507697,48 грн. збитків, заподіяних внаслідок використання спірної земельної ділянки відповідачем без правових підстав.
Посилання відповідача на те, що згідно технічного паспорту нежитлова будівля 12-а по вул. 23 серпня м.Харкова, яка розташована на площі 0,2030 га, повністю відповідачу не належить, у зв'язку з чим платне користування землею повинно здійснюватись пропорційно відповідно до належності кожному співвласнику частини цієї будівлі, колегія суддів оцінює критично, оскільки згідно Листа Комунального підприємства "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" №3311 направленого на запит Заступника начальника Управління земельних відносин Харківської міської ради, за ТОВ "Стелс" зареєстровано право власності на нежитлову будівлю літ. А-1 загальною площею 2389,0 кв.м. по вул.23 Серпня, 12-А, на підставі розпорядження Харківського МВК № 1750 від 05.12.1995 р., протоколу № 5 від 29.11.1995 р., акт прийому-передачі від 07.12.1995 р. (т.1 а.с.29).
Аналіз законодавства та наявних в матеріалах справи документів поданих сторонами дає підстави зробити висновок про те, що фактичне використання земельної ділянки відповідачем без правових підстав позбавило Харківську міську раду, як власника землі, права отримувати від цієї земельної ділянки дохід в розмірі орендної плати.
Таким чином, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення в рішенні господарського суду, колегія суддів дійшла висновків про те, що господарський суд розглянув всебічно, повно та об'єктивно в судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності, належним чином проаналізував правовідносини, що виникли між сторонами, та вірно застосував норми матеріального та процесуального права.
Доводи апелянта про порушення і неправильне застосування господарським судом норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення не знайшли свого підтвердження.
На підставі наведеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що прийняте господарським судом рішення відповідає статтям 43, 85 Господарського процесуального кодексу України, вимогам щодо законності та обґрунтованості, підстав для його скасування з мотивів, наведених в апеляційній скарзі не вбачається.
За таких обставин, рішення господарського суду Харківської області від 04 лютого 2013 року підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга відповідача задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 99, 101, п. 1 ст. 103, ст. 105 ГПК України,
ПОСТАНОВИЛА :
Апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Харківської області від 04 лютого 2013 року у справі № 922/040/13-г залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Повна постанова складена 15.04.2013 року
Головуючий суддя Черленяк М.І.
Суддя Ільїн О.В.
Суддя Шепітько І.І.
Суд | Харківський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2013 |
Оприлюднено | 19.04.2013 |
Номер документу | 30754332 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Харківський апеляційний господарський суд
Шепітько І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні