Справа № 2-2720/2011
Провадження по справі 2/122/8/13
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"29" січня 2013 р. Залізничний районний суд м. Сімферополя Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого судді - Гоцкалюка В.Д.
при секретарі - Рассомакіні А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Залізничного районного суду м. Сімферополя АР Крим цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сімферопольської районної державної нотаріальної контори, ОСОБА_2, треті особи - Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради АР Крим, Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, підприємство «Продіс», про визнання права власності у порядку спадкування, спонукання до вчинення певних дій, за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1, третя особа підприємство «Продіс», про визнання за ОСОБА_2 у порядку спадкування за законом, як спадкоємцем першої черги, після смерті засновника та власника підприємства «Продіс» ОСОБА_3, який помер 22 грудня 2010 року, право власності на Підприємство «Продіс», як єдиного майнового комплексу, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Сімферопольської районної державної нотаріальної контори, ОСОБА_2, треті особи - Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради АР Крим, Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, підприємство «Продіс», в подальшому позивач уточнив свої позовні вимоги і остаточно просив визнати право власності на 3/4 частки Підприємства «Продіс» (95493, м. Сімферополь, вул. Кржижановського, 5-Б, ЄДРПОУ 30568360), як єдиного майнового комплексу, спонукати Державного реєстратора (відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим) перереєструвати Підприємство «Продіс» (95493, м. Сімферополь, вул. Кржижановського, 5-Б, ЄДРПОУ 30568360) на ім'я ОСОБА_1 та внести в Єдиний державний реєстр юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців Підприємство «Продіс» де вказати засновником та власником ОСОБА_1
Свої вимог мотивує тим, що вона є спадкоємицею за законом померлого 22 грудня 2010 року її чоловіка ОСОБА_3, оскільки прийняла спадщину відповідно до ст. 1268 ЦК України. При оформленні спадщини, ОСОБА_1 звернулась до Сімферопольської районної державної нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом відносно Підприємства «Продіс», однак нотаріус, листом №1280/01-14 від 14.07.2011 року відмовив у видачі свідоцтва, посилаючись на те, що право участі у товаристві є особистим немайновим правом і тому не входить до складу спадщини. Вважає, що вона має право на спадкування частини підприємства. Крім того вказує, що вказане підприємство є сумісною власністю подружжя, оскільки створене ОСОБА_3 під час перебування в шлюбі з ОСОБА_1, а отже їй належить 1/2 частина вказаного підприємства. Інша 1/2 частина підприємства є спадковою масою після смерті ОСОБА_3, у зв’язку із чим просить задовольнити заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
ОСОБА_2 звернулась до суду із зустрічним позовом до ОСОБА_1, третя особа підприємство «Продіс», в подальшому позивач уточнила свої позовні вимоги і остаточно просила визнати, у порядку спадкування за законом, як спадкоємцем першої черги, після смерті засновника та власника підприємства «Продіс» ОСОБА_3, який помер 22 грудня 2010 року, право власності на Підприємство «Продіс», як єдиного майнового комплексу.
Свої вимоги мотивує тим, що 22 грудня 2010 року помер батько - ОСОБА_3 (свідоцтво про смерть ОСОБА_4 1-АП № 194284 від 22.12.2010р, актовий запис № 88). Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина. Спадкоємцями за законом першої черги на належне ОСОБА_3 майно є дочка померлого - ОСОБА_2, та його дружина - ОСОБА_1 Вона як спадкоємець першої черги отримала свідоцтва про право на спадщину на 1/2 частину спадкового майна. Але на день смерті батько був єдиним засновником та власником Підприємства «Продіс», проте нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на Підприємство «Продіс», посилаючись на те, що законодавством України не передбачено порядок спадкування приватних підприємств, а право участі у товаристві є особі немайновим правом і тому не входить до складу спадщини. Просить задовольнити заявлені позовні вимоги у повному обсязі.
Представник ОСОБА_1 - ОСОБА_5 в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні з мотивів викладених в позовній заяві та уточненнях до неї. Зустрічну позовну заяву визнав частково, в частині визнання за ОСОБА_2, в порядку спадкування після смерті батька, права власності на 1/4 частину Підприємства «Продіс».
Представник ОСОБА_2 - ОСОБА_6 в судовому засіданні заявлені зустрічні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та наполягала на їх задоволенні з мотивів викладених в зустрічній позовній заяві та уточненнях до неї. В судовому засіданні первісний позов визнала частково, в частині визнання за ОСОБА_1 3/4 частин Підприємства «Продіс», в решті позову заперечувала.
Представник Сімферопольської районної державної нотаріальної контори АР Крим в судове засідання не з’явився, повідомлявся належними чином, причин своєї неявки не повідомив, раніше надав заяву згідно якої просив розглянути справу без участі представника Сімферопольської районної державної нотаріальної контори АР Крим.
Представник Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради АР Крим в судове засідання не з’явився, повідомлявся належним чином, причин своєї неявки суду не повідомив, раніше надав письмові пояснення по суті позову.
Представник Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Сімферопольської міської ради в судове засідання не з’явився. повідомлявся належним чином. причин своєї неявки суду не повідомив, раніше надав письмові пояснення по суті позову та заяву про розгляд справи за відсутності представника.
Представник Підприємства «Продіс» в судове засідання не з’явився, повідомлявся належним чином, причин своєї неявки суду не повідомив, раніше надав письмові пояснення по суті розглядаємої справи.
Заслухавши пояснення осіб, що з’явились в судове засідання, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що заявлені позовні вимоги за первісним позовом та за зустрічним позовом підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 5 ст. 55 Конституції України кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень та протиправних посягань.
За загальним правилом (ч.1 ст.11 ЦПК України) суд розглядає справу в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін, кожна з яких відповідно до ч.1 ст.60 ЦПК України повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Частиною 3 ст. 10, ст. 60 ЦПК передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності. Сторони мають рівні права щодо надання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи.
Згідно ч.2 ст. 59 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Стаття 213 ЦПК України вимагає від суду повно та всебічно з'ясувати обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідити всі докази в їх сукупності.
Судом встановлено, що 22 грудня 2010 року помер - ОСОБА_3, Свідоцтво про смерть ОСОБА_4 1-АП № 194284 від 22 грудня 2010 року, актовий запис № 88.
Згідно спадкової справи Сімферопольської районної державної нотаріальної контори АР Крим № 951/2010, після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина. Спадкоємцями за законом першої черги на належне ОСОБА_3 майно є дочка померлого - ОСОБА_2, та дружина померлого - ОСОБА_1
У відповідності до положень ст. 1268 ЦК України ОСОБА_1 та ОСОБА_2 прийняли спадщину після смерті ОСОБА_3 про що в свою чергу отримали відповідні свідоцтва про право на спадщину за законом.
Проте відносно Підприємства «Продіс» нотаріусом Сімферопольської районної державної нотаріальної контори АР Крим, листом №1280/01-14 від 14.07.2011 року відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Підприємство «Продіс» зареєстровано Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим 23 вересня 1999 року, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО №432749. Підприємство «Продіс» є приватним підприємством, створеним відповідно до Закону «Про підприємства в Україні» (п. 1.1 статуту).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про підприємства в Україні» (який діяв на час утворення Підприємства «Продіс»), приватне підприємство - підприємство засноване на власності фізичної особи.
Згідно п. 4.2 статуту Підприємства «Продіс», майно підприємства утворюється, в т.ч. за рахунок грошових та матеріальних внесків засновника.
Єдиним засновником та власником підприємства є ОСОБА_3 (п. 1.4 його статуту).
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про власність» (який діяв на час утворення Підприємства «Продіс»), власник має право використовувати належне йому майно для підприємницької діяльності. Результати господарського використання майна (виготовлена продукція, одержані доходи) належать власникові цього майна, якщо інше не встановлено законом або договором. Власник засобів виробництва та іншого майна має право створити у встановленому законом порядку підприємство, організацію, що є юридичною особою. Юридична особа здійснює право володіння, користування і розпорядження закріпленим за нею майном власника відповідно до свого статуту (положення).
Згідно п. 4.5 статуту, чистий прибуток, що утворився у результаті діяльності підприємства, є власністю засновника. Сума прибутку, що належить власнику та направлена на потреби підприємства, утворює вклад засновника в майно підприємства. Власністю засновника також є основні засоби, обладнання, сировина, матеріали, рухоме та нерухоме майно, набуте підприємством (п. 4.5 статуту).
На час утворення підприємства та і в подальшому, до самої смерті, ОСОБА_3 перебував у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_1 (позивачкою за первісним позовом).
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про власність» (який діяв на час утворення підприємства) майно, нажите подружжям за час шлюбу, належить їм на праві спільної сумісної власності. Здійснення ними цього права регулюється цим Законом і Кодексом про шлюб та сім'ю України.
Згідно ст. 22 Кодексу про шлюб та сім'ю України (який діяв на час утворення підприємства), майно, нажите подружжям за час шлюбу, є його спільною сумісною власністю. Кожен з подружжя має рівні права володіння, користування і розпорядження цим майном. Подружжя користується рівними правами на майно і в тому разі, якщо один з них був зайнятий веденням домашнього господарства, доглядом за дітьми або з інших поважних причин не мав самостійного заробітку.
Відповідно до ст. 28 Кодексу про шлюб та сім'ю України, в разі поділу майна, яке є спільною сумісною власністю подружжя, їх частки визнаються рівними.
Згідно ст. 60 СК України, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Згідно ст. 70 СК України у разі поділу майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.
Відповідно до положень ст. 191 ЦК України, підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом. Підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю. Підприємство або його частина можуть бути об'єктом купівлі-продажу, застави, оренди та інших правочинів.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 19.09.2012 року №17- рп/2012, приватне підприємство (або його частина), засноване одним із подружжя, - це окремий об'єкт права спільної сумісної власності подружжя, до якого входять усі види майна, у тому числі вклад до статутного капіталу та майно, виділене з їх спільної сумісної власності.
На думку Конституційного Суду України, приватне підприємство (або його частина), засноване одним із подружжя, - це окремий об'єкт права спільної сумісної власності подружжя, до якого входять усі види майна, у тому числі вклад до статутного капіталу та майно, виділене з їх спільної сумісної власності.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 19.09.2012 року №17- рп/2012, статутний капітал та майно приватного підприємства є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Таким чином, Підприємство «Продіс» є створеним за рахунок спільної сумісної власності подружжя та майно підприємства є об'єктом спільної сумісної власності ОСОБА_7 та ОСОБА_1, частки яких є рівними.
ОСОБА_1 є власником 1/2 частини Підприємства «Продіс», як єдиного майнового комплексу.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Оскільки ОСОБА_3 був єдиним засновником Підприємства «Продіс», що як єдиний майновий комплекс є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, частка якого становить 1\2 підприємства, то ця частина і є об'єктом спадкування і увійшла до складу його спадщини. Отже спадковою масою в Підприємстві «Продіс», після смерті ОСОБА_7, є 1/2 його частина, як єдиного майнового комплексу.
У відповідності до положень ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно спадкової справи Сімферопольської районної державної нотаріальної контори АР Крим № 951/2010, після смерті ОСОБА_3 спадкоємцями за законом першої черги на належне ОСОБА_3 майно є дочка померлого - ОСОБА_2, та дружина померлого - ОСОБА_1
Відповідно до ч. 1 ст. 1267 ЦК України, частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.
Таким чином, при поділі спадщини після померлого ОСОБА_3, яка складається з 1/2 частки Підприємства «Продіс», як єдиного майнового комплексу, належна спадкоємцям спадщина становить: ОСОБА_1 - 1/4 частка Підприємства «Продіс», як єдиного майнового комплексу; ОСОБА_2 - складає 1/4 частки Підприємства «Продіс», як єдиного майнового комплексу.
Крім того, в своїй первісній позовній заяві позивач ОСОБА_1 просить спонукати Державного реєстратора перереєструвати Підприємство «Продіс» на ім'я ОСОБА_1 та внести в Єдиний державний реєстр юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців Підприємство «Продіс» де вказати засновником та власником ОСОБА_1, але Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Сімферопольської міської ради не є відповідачем у справі, а тому позовні вимоги до вказаного відділу є безпідставними.
На підставі наведеного, суд вважає, що позовні вимоги за первісним позовом та позовні вимоги за зустрічним позовом підлягають частковому задоволенню, а саме: за ОСОБА_1 слід визнати право власності на 3/4 частки Підприємства «Продіс» (95493, м. Сімферополь, вул. Кржижановського, 5-Б, ЄДРПОУ 30568360), як єдиного майнового комплексу; за ОСОБА_2 слід визнати право власності на 1/4 частки Підприємства «Продіс» (95493, м. Сімферополь, вул. Кржижановського, 5-Б, ЄДРПОУ 30568360), як єдиного майнового комплексу.
На підставі ст.ст. 191, 1218, 1261, 1267 ЦК України, ст. 60, 70 СК України, керуючись ст.ст. 3, 10, 11, 59, 60, 88, 209, 212-213, 294, 296 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 (паспорт серії ЕС № 491687, виданий Київським РВ Сімферопольського МУГУ МВС України в Криму, 18 листопада 1997 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), право власності на 3/4 частки Підприємства «Продіс» (95493, м. Сімферополь, вул. Кржижановського, 5-Б, ЄДРПОУ 30568360), як єдиного майнового комплексу.
В решті позову відмовити.
Зустрічний позов ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_2 (паспорт серії ЕТ № 268448, виданий Залізничним РВ Сімферопольського МУГУ МВС України в АР Крим, 05 січня 2011 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) у порядку спадкування за законом, як спадкоємцем першої черги, після смерті засновника та власника підприємства «Продіс» ОСОБА_3, який помер 22 грудня 2010 року, право власності на 1/4 частки Підприємства «Продіс» (95493, м. Сімферополь, вул. Кржижановського, 5-Б, ЄДРПОУ 30568360), як єдиного майнового комплексу.
В решті позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 (паспорт серії ЕТ № 268448, виданий Залізничним РВ Сімферопольського МУГУ МВС України в АР Крим, 05 січня 2011 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) на користь держави судовий збір в розмірі 3004 грн. 40 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя:
Суд | Залізничний районний суд м. Сімферополя |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2013 |
Оприлюднено | 21.01.2014 |
Номер документу | 30758973 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Залізничний районний суд м. Сімферополя
Гоцкалюк В. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні