ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"08" квітня 2013 р.Справа № 921/163/13-г
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Сидорук А.М.
Розглянув справу
за позовом: Приватного підприємства "Еліта-Д", вул.Садова, с.Біла, Тернопільського району, 47707;
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільпромгаз ЛХЗ", вул.Бродівська,8, с.Біла, Тернопільського району, 47707.
про усунення перешкод шляхом звільнення нежитлового приміщення.
За участю представників сторін:
Позивача: Авдеєнко В.В. - представник;
Відповідача: Кочеркевич Т.Б. - директор; Прімєрова Н.Г. - представник.
Суть справи: Приватне підприємство "Еліта-Д", вул.Садова, с.Біла, Тернопільського району, звернулось до господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільпромгаз ЛХЗ", вул.Бродівська,8, с.Біла, Тернопільського району про усунення перешкод ПП "Еліта -Д" у здійсненні права користування та розпорядження нежитловим приміщенням по вул. Бродівська,8в у с.Біла Тернопільського району, що належить позивачу на праві власності, та прилеглою до нього територією шляхом звільнення вказаного майна від майна та працівників ТОВ "Тернопільпромгаз ЛХЗ".
В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на укладений між ПП "Еліта - Д" /Орендодавець/ та ТОВ "Тернопільпромгаз ЛХЗ" /Орендар/, договір оренди складу від 03 січня 2012 року, вважає, що ТОВ "Тернопільпромгаз ЛХЗ" має звільнити орендоване майно, так як сторони за договором не погодили розміру орендної плати, а договором оренди такого розміру не передбачено.
Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 14 лютого 2013 року порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 05 березня 2013 року.
В порядку ст.77 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи відкладався на 19 березня 2013 року.
В судовому засіданні 19.03.2013р. оголошено перерву до 02.04.2013р. до 15 год. 00 хв. та 02.04.2013 року до 08.04.2013 року до 15 год.00 коп. в порядку ст.77 ГПК України.
29 березня 2013 року на адресу господарського суду Тернопільської області від голови зборів ПП "Еліта-Д" Бобришової К.А. надійшло клопотання № б/н від 26.03.2013 року про затвердження мирової угоди, підписаної головою зборів ПП "Еліта-Д" та директором ТзОВ "Тернопільпромгаз ЛТД". Також, до клопотання долучено оригінал Мирової угоди від 18 березня 2013 року.
08 квітня 2013 року на адресу господарського суду Тернопільської області від відповідача по справі надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти позовних вимог, посилаючись на те, що впродовж дії договору оренди складу від 03 січня 2012 року, ним /ТОВ "Тернопільпромгаз ЛХЗ"/, умови договору виконувались належним чином, орендна плата згідно підписаних додатків до нього сплачувалась. Також, зазначив, що у випадку не затвердження Мирової угоди від 18.03.2013 року та розгляду даної справи по суті, просить відмовити позивачу у задоволенні позову за безпідставністю заявлених вимог.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просить суд позов задоволити.
Представники відповідача проти позову заперечили, посилаючись на підписану між головою зборів ПП "Еліта-Д" та директором ТзОВ "Тернопільпромгаз ЛТД" Мирову угоду від 18 березня 2013 року.
В розпочатому судовому засіданні представникам позивача та відповідача роз'яснено права та обов'язки сторін, передбаченні ст. ст. 22, 27, 81-1 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, подані сторонами докази, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне:
Згідно з частиною 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини (п.1 ч.2 ст.11 ЦК України).
За змістом частини 1 статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (частина 3 статті 215 Цивільного кодексу України).
Відповідно до положень ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Отже, право на звернення до суду має особа, чиї права та охоронювані законом інтереси були порушені.
Між Приватним підприємством "Еліта-Д" /Орендодавець/ та Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільпромгаз ЛХЗ" /Орендар/, укладено Договір оренди складу № б/н від 03 січня 2012 року.
Згідно умов договору оренди, зокрема п.п.1.1, Орендодавець здає, а Орендар приймає в орендне користування нежитлові приміщення, а саме площадку під склад (площа - 280,00кв.м.), які знаходяться за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, с.Біла, вул.Бродівська,8В.
П.п. 3.2. Договору визначено, що розмір орендної плати становить суму, згідно додатків до договору складеного кожного місяця. За орендну площадку Орендар зобов'язаний здійснювати плату на розрахунковий рахунок Орендодавця не пізніше 15 числа наступного місяця.
П.п. 5.1 Договору оренди, визначено, що цей договір укладений в 2-х примірниках, кожен з яких має одинакову юридичну силу і діє з 01.01.2012 року до 31.12.2012 року.
26 жовтня 2012 року ПП "Еліта-Д" на адресу ТОВ "Тернопільпромгаз ЛХЗ" направлено листа № 11 від 11.10.2012 року з вимогою звільнення площадки під склад площею 280,00 кв.м., що знаходиться в с.Біла, Тернопільського району, Тернопільської області, так як, сторонами не погоджено розміру орендної плати.
Крім цього, позивач у позовній заяві зазначив, що ще одним доказом неналежного виконання відповідачем умов договору оренди складу, є те, що ТОВ "Тернопільпромгаз ЛХЗ" не забезпечив дотримання правил пожежної безпеки та охорони праці у вказаному майні, що підтверджується листами Управління Держтехногенбезпеки у Тернопільській області від 26.12.12 року та Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України.
Вимогу позивача звільнити займане приміщення, відповідач в добровільному порядку не виконав, приміщення не звільнив та продовжує ним користуватись.
Як зазначено позивачем у позовній заяві, факт користування ТОВ "Тернопільпромгаз ЛХЗ" приміщенням під склад, підтверджується актом Тернопільського районного відділу управління Держтехногенбезпеки у Тернопільській області № 71 від 24.05.2012 року.
29 березня 2013 року відповідачем на адресу господарського суду Тернопільської області надіслано Мирову угоду від 18 березня 2013 року наступного змісту:
"… Ми, Голова зборів ГШ „Еліта-Д" Бобришова Крістіна Анатоліївна, яка діє на підставі протоколу № 3 зборів власників Приватного підприємства „Еліта-Д" від 04.09.2009р. та п.п. є) п. 10.7.1. Статуту Приватного підприємства „Еліта-Д" в новій редакції, затвердженій рішенням зазагьних зборів учасників Приватного підприємства „Еліта-Д" 04.09.2009р., та Директор Товариства з обмеженою відповідальністю „Тернопільпромгаз ЛХЗ" Кочеркевич Тарас Богданович, сторони по справі № 921/163/13-г за позовом Приватного підприємства „Еліта-Д" до Товариства з обмеженою відповідальністю „Тернопільпромгаз ЛХЗ" про усунення перешкод шляхом звільнення нежитлового приміщення, уклали на підставі ст. 78 Господарського процесуального кодексу України мирову угоду, за якою Позивач зобов'язується надати в орендне користування нежитлове приміщення, площадку під склад площею 280 м.кв., що знаходиться в с. Біла Тернопільського району по вул. Бродівська, 8в та укласти із Відповідачем договір оренди вказаного майна, а Відповідач зобов'язується укласти із Позивачем договір оренди нежитлового приміщення, площадки під склад площею 280 м.кв., що знаходиться в с. Біла Тернопільського району по вул. Бродівська, 8в та своєчасно сплачувати орендну плату за користування вказаним майном, а також зобов'язується дотримуватись правил пожежної безпеки та охорони праці у вказаному майні.
Сторони домовились надати дану мирову угоду Господарському суду Тернопільської області на затвердження.
Дана мирова угода складена у трьох примірниках, які мають однакову юридичну силу - один примірник мирової угоди подається Господарському суду Тернопільської області, другий залишається у Позивача, а третій - у Відповідача…"
Мирова угода від 18 березня 2013 року підписана від ПП" Еліта-Д " головою зборів Бобришовою К.А. та від ТОВ "Тернопільпромгаз ЛХЗ" - Кочеркевич Т.Б.
Згідно ст. 62 Господарського кодексу України, підприємство - самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності
в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.
Статтею 65 Господарського кодексу визначено, що управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу.
Для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства.
Керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.
Як вбачається із Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 21.03.2013 року - Приватне підприємство "Еліта-Д", ідентифікаційний код 31782128, зареєстроване 27.12.2011 року.
Згідно даних, внесених до реєстру, зокрема у графі "Відомості про органи управління юридичної особи" - директор; у графі "Прізвище, ім'я, по-батькові, дата обрання (призначення) осіб, які обираються до органу управління юридичної особи, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори та дані про наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи" - Кіянчук Галина Петрівна (згідно статуту) - підписант, Кіянчук Галина Петрівна - керівник.
Таким чином, право підпису, в тому числі мирової угоди, від імені ПП "Еліта-Д" має його керівник - Кіянчук Г.П. або за його довіреністю, виданою в установленому законом порядку, інша особа.
Проте, інша особа Бобришова К.А., підписавши Мирову угоду від 18.04.2013 року не підтвердила повноважень на такий підпис, тому у затвердженні Мирової угоди від 18.04.2013 року господарський суд відмовляє, оскільки до затвердження Мирової угоди у відповідності з вимогами ст.71 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд зобов'язаний роз'яснити сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, підтвердити чиє повноваження на вчинення цих дій у представників сторін.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав:
Стаття 41 Конституції України, ст.319 Цивільного кодексу України гарантують право власника на свій розсуд володіти, користуватися та розпоряджатися належним йому майном.
Відповідно до ст.175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Предметом даного позову є усунення перешкод шляхом звільнення нежитлового приміщення на підставі ст. 391 Цивільного кодексу України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном - площадки під склад площею 280,00 кв.м., після припинення договору оренди від 03.01.2012р.
Згідно cтатті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Відповідно до статті 763 цього ж Кодексу договір найму укладається на строк, встановлений договором.
Відповідно до ч.1. ст.762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Частиною 2 статті 291 ГК України визначено, що договір оренди припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.
Як вбачається із матеріалів справи, долучених до позовної заяви, договір оренди складу від 03.01.2012 року припинив свою дію , жодна із сторін питання про його продовження не ставила, більш того 26 жовтня 2012 року ПП "Еліта-Д" на адресу ТОВ "Тернопільпромгаз ЛХЗ" направлено листа № 11 від 11.10.2012 року з вимогою звільнення площадки під склад площею 280,00 кв.м., що знаходиться в с.Біла, Тернопільського району, Тернопільської області, з підстав не погодження розміру орендної плати.
Відповідно до вимог ст.785 Цивільного кодексу України, у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Згідно вимог ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. В свою чергу, порушенням зобов'язання, відповідно до ст.610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
З огляду на встановлені судом обставини та наведені норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги Приватного підприємства "Еліта-Д" підлягають до задоволення з огляду на таке:
- Відповідно до п.5.1. договору Договір оренди складу від 03.01.2012 року припинив свою дію 31.12.2012 року;
- Вимогою про звільнення приміщення позивач належно повідомив відповідача про намір не продовжувати договір оренди складу від 03.01.2012 року на новий строк, інших доказів які б свідчили про наміри однієї із сторін продовжити договір оренди складу на новий строк в матеріалах справи відсутні;
- Позивачем на адресу відповідача надсилалась вимога № 11 від 11.10.2012 року звільнення приміщення;
- Відповідач будь-якими способами ухилявся від повернення Орендарю займаного ним об'єкта оренди, що підтверджується перепискою, яка наявна в матеріалах справи;
Відповідно до вимог ст.ст.32, 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
У відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України при задоволенні позову судовий збір покладається на відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 33,43,49,82,84,85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Усунути перешкоди у здійсненні права користування та розпорядження Приватному підприємству "Еліта-Д", вул. Садова, 22, с. Біла, Тернопільського району Тернопільської області шляхом звільнення Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільпромгаз ЛХЗ", вул. Бродівська, 8 в, с. Біла, Тернопільського району Тернопільської області нежитлового приміщення, а саме: площадки під склад площею 280,00 кв.м., яке розташоване за адресою: вул. Бродівська, 8 в, с. Біла, Тернопільського району Тернопільської області.
Видати наказ.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільпромгаз ЛХЗ", вул. Бродівська, 8 в, с. Біла, Тернопільського району Тернопільської області на користь Приватного підприємства "Еліта-Д", вул. Садова, 22, с. Біла, Тернопільського району Тернопільської області 1 147 грн. 00 коп. в повернення сплаченого судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.
4. На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторонами може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня його прийняття (підписання - 19.04.2013 року) через місцевий господарський суд.
Суддя А.М. Сидорук
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2013 |
Оприлюднено | 22.04.2013 |
Номер документу | 30780135 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні