ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15.04.2013 Справа № 907/133/13-г
За позовом Хустської районної спілки споживчих товариств, м. Хуст
до відповідача Горінчівського сільського споживчого товариства Хустської РСС Закарпатської області, с. Горінчово Хустського району
про визнання недійсним рішення Загальних зборів Горінчівського сільського споживчого товариства Хустської РСС Закарпатської області від 26 січня 2013року
Суддя В.С. Русняк
Представники:
Від позивача - Сабадош В.Ю. - голова правління;
- Бровдій Н.М. - представник, довіреність №б/н від 25.02.13;
Від відповідача - не з'явився
СУТЬ СПОРУ: Хустською районною спілкою споживчих товариств, м. Хуст заявлено позов до Горінчівського сільського споживчого товариства Хустської РСС Закарпатської області, с. Горінчово Хустського району про визнання недійсним рішення Загальних зборів Горінчівського сільського споживчого товариства Хустської РСС Закарпатської області від 26 січня 2013 року
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення згідно ст. 85 ГПК України.
Позивач - Хустська районна спілка споживчих товариств звернувся до суду з позовом про визнання недійсним рішення Загальних зборів Горінчівського сільського споживчого товариства від 26.01.13, мотивуючи свої вимоги тим, що 26 січня 2013 року відбулися позачергові загальні збори членів Горінчівського сільського споживчого товариства Хустської РСС Закарпатської області. На цих зборах було прийнято рішення про ліквідацію Горінчівського сільського споживчого товариства та про вихід Горінчівського сільського споживчого товариства із складу Хустської райспоживспілки; про переведення неподільного громадського майна у подільне.
Відповідно до п. 58 розділу VI Статуту Горінчівського ССТ реорганізація (злиття, приєднання, поділ, виділ, перетворення) та ліквідація товариства проводиться за рішенням загальних зборів його членів з попереднім повідомленням про це спілки, до складу якої воно входить, або за рішенням суду в порядку, передбаченому законодавством України.
Хустська райспоживспілка, до складу якої входить Горінчівське ССТ, не отримувала жодних повідомлень про те, що Горінчівське ССТ має намір вийти із Хустської райспоживспілки. Лише 28 січня 2013 року Хустська райспоживспілка отримала копію вищезазначеної постанови правління Горінчівського ССТ від 22 січня 2013 року про скликання позачергових загальних зборів членів Горінчівського ССТ.
Про дату, місце, час проведення та рекомендований порядок денний зборів члени (уповноважені) товариства повинні бути сповіщені не пізніше ніж за 10 днів до призначеного строку їх проведення.
29, 30, 31 січня 2013 року на адресу Спілки надійшли заяви окремих пайовиків Горінчівського ССТ, про те, що вони не брали участі у роботі загальних зборів членів Горінчівського ССТ 26 січня 2013 року, позаяк взагалі не були проінформовані про проведення зборів. Отже, сталося порушення Статуту ССТ й щодо повідомлення пайовиків про скликання загальних зборів та порядку прийняття рішення зборами.
Як зазначено в постанові правління від 22 січня 2013 року „Про скликання загальних зборів Горінчівського споживчого товариства", на порядок денний зборів 26 січня 2013 року поставлене одне питання - про припинення діяльності товариства шляхом ліквідації. Однак, зборами було прийнято рішення і про вихід Горінчівського споживчого товариства зі складу Хустської районної спілки споживчих товариств, і переведення майна неподільного громадського фонду в подільне майно, що змінює правовий статус основних засобів споживчого товариства і робить можливим його продаж.
Згідно з вимогами розділу 4 Положення „Про неподільний фонд споживчого товариства", затвердженого постановою четвертих зборів Ради Укоопспілки 19-го скликання 24.01.2007 р., неподільний фонд споживчого товариства виступає гарантом цілісності, стабільного економічного розвитку споживчого товариства та використовується на загальні блага всіх його членів як сьогоднішніх, так і майбутніх поколінь, неподільний фонд споживчого товариства не може бути розподілений між членами (асоційованими членами) споживчого товариства. У разі ліквідації споживчого товариства майно неподільного фонду не підлягає поділу між його членами і передається за рішенням ліквідаційної комісії іншій (іншим) кооперативній організації (кооперативним організаціям) системи Центральної спілки споживчих товариств України (Укоопспілки). При цьому у рішенні визначаються напрями використання зазначеного майна.
Відповідно до абз. 3 п. 6 розділу IV Статуту Горінчівського ССТ внесення змін у перелік об'єктів неподільного (громадського) майна (крім об'єктів нерухомості житлового фонду) є виключною компетенцією загальних зборів споживчого товариства і здійснюється після попереднього погодження з правліннями райспоживспілки, облспоживспілки, Кримспоживспілки та Укоопспілки. Це означає, що для того, щоб надати неподільному майну статус „подільного" майна, необхідно вносити зміни у перелік об'єктів неподільного (громадського) майна, тобто виключити все неподільне (громадське) майно із цього списку. А внесення змін можливе тільки після попереднього погодження з правлінням райспоживспілки тощо. До Хустської райспоживспілки таких клопотань не надходило, ніхто з такими пропозиціями до Хустської райспоживспілки не звертався. Таким чином, Загальні збори Горінчівського ССТ порушили вимоги свого ж Статуту щодо процедури внесення змін, у перелік об'єктів неподільного (громадського) майна та правових актів, які регулюють діяльність споживчої кооперації.
З наведеного вбачається, що Горінчівським сільським споживчим товариством грубо порушена процедура скликання та проведення загальних зборів членів споживчого товариства, передбачена Статутом товариства, що є порушенням ст. 5 Закону України „Про споживчу кооперацію".
Відповідно до п. 30 Статуту Горінчівського сільського споживчого товариства рішення загальних зборів членів товариства, що суперечить чинному законодавству або статуту споживчого товариства, може бути відмінено самими зборами, а також за рішенням суду.
30 січня Хустська районна спілка споживчих товариств звернулась до Горінчівського ССТ з проханням про надання правлінню Хустської райспоживспілки копії протоколу загальних зборів Горінчівського сільського споживчого товариства, що відбулися 26 січня 2013 року в СБК с. Горінчово, однак до теперішнього часу відповіді не отримали.
Відповідно до п. 6 Статуту Хустської районної спілки споживчих товариств основними цілями і завданнями райспоживспілки є, зокрема, розвиток кооперативної демократії, пропаганда кооперативного руху, організаторська робота щодо залучення населення у члени споживчих товариств, забезпечення дотримання прав членів споживчих товариств, збереження майна споживчої кооперації, забезпечення захисту інтересів і майнових прав споживчих товариств.
Статтею 7 Закону України „Про споживчу кооперацію" визначено, що питання прийняття статуту, ліквідації, реорганізації та виходу зі спілки є виключною компетенцією вищого органу управління споживчого товариства - загальних зборів його членів, кожний з яких на загальних зборах користується правом одного голосу, незалежно від розміру внесеного ним пайового внеску, і це право не може бути передано іншим особам.
Порушення встановленої статутом споживчого товариства процедури скликання загальних зборів споживчого товариства, порядку їх проведення та прийняття рішень загальними зборами, у тому числі таких, що призвели до усунення пайовиків споживчого товариства від особистої участі у вирішенні актуальних питань діяльності споживчого товариства, а саме вирішення питання про вихід споживчого товариства зі складу спілки, про ліквідацію товариства, є підставою для визнання рішень таких зборів недійсними.
Відповідач проти позову заперечує з підстав зазначених в поясненнях по суті позовних вимог позивача та доповненні до пояснення, зокрема посилається при цьому на те, що однією з підстав визнання недійсними рішення загальних зборів членів Горінчівського ССТ від 26.01.2013 року позивач вважає порушення відповідачем вимог п. 12 Статуту Хустської РайССТ та п. 58 Статуту Горінчівського ССТ при скликанні зборів, а саме, неповідомленням про їх скликання спілки, до скла ду якої воно входить, про проведення таких зборів.
Таке твердження позивача не відповідає дійсності та спростовується поштовим повідомленням про направлення на адресу позивача письмового повідомлення про місце, дату, час проведення зборів та перелік питань, які винесені на їх розгляд. Крім того, участь представників позивача в роботі загальних зборів стверджується протоколом зборів (абз. 2, 3 стор. 3 та абз. 1 стор. 4 протоколу), в яких зафіксовані виступи заступника голови правління та голови правління Хустської РайССТ.
Що стосується посилання позивача на надходження на його адресу заяв 5-ти пайовиків про їх неінформованість про проведення зборів, відсутність на зборах, то воно також не відповідає дійсності та спростовується довідкою відповідача від 11.02.13 №5, згідно якої троє із заявників не являються членами споживчого товариства, а двоє інших були належним чином повідомлені іменними запрошеннями, що підтверджується поштовими відправленнями. При цьому слід відмітити, що навіть участь зазначеної кількості осіб у роботі зборів не вплинули б на результати рішення зборів. Також, слід зауважити, що кожна особа, в т.ч. і член споживчого товариства, яка (який) вважає, що прийнятими рішеннями порушені його права, свободи, інтереси, вправі в установленому законом порядку самостійно, або через своїх представників, які діють на підставі доручення або інших повноважень, звер нутись у судові органи за захистом своїх порушених прав. У даному випадку, незрозуміло, в чиїх інтересах, на підставі яких повноважень позивач представляє інтереси 5-ти осіб.
З моменту реєстрації Статуту Горінчівського ССТ і до скликання та проведення за гальних зборів членів Горінчівського ССТ, між сторонами не існувало жодних договірних відносин, жодного рішення загальних зборів (зборів уповноважених), які б делегували Хустській РайССТ виконання окремих функцій, не існує.
З моменту реєстрації нової редакції Статуту Горінчівського ССТ, його вищий орган управління, загальні збори, не визначали розміри подільного та неподільного майна, не визначали конкретний розмір неподільного майна та перелік об'єктів, що зараховуються до нього, не погоджували його зі спілкою, до складу якої воно входить і, відповідно, не затверджували їх, в зв'язку з чим і не має необхідності вносити зміни в його перелік, на що необхідна попередня згода вищестоящих спілок.
У відповідності до вимог абз. 3 п. 26 Статуту відповідача, про дату, час проведення та рекомендований порядок денний зборів члени (уповноважені) товариства повинні бути сповіщені не пізніше ніж за 10 днів до призначення дати їх проведення.
З огляду на те, що позивач по справі не являється ні членом Горінчівського ССТ, ні його уповноваженим, тому дана вимога до нього не може бути застосована.
Розглянувши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
Постановою Правління Горінчівського сільського споживчого товариства від 22.01.2013 року №1 було постановлено:
1. Скликати позачергові загальні Збори членів Горінчівського ССТ і провести їх на всіх кооперативних дільницях в 20-денний термін з дня прийняття даної постанови.
2. На розгляд загальних зборів членів споживчого товариства винести питання про припинення його діяльності шляхом ліквідації.
3. Проведення загальних зборів призначених на 10 год. 26.01.2013 р. за вказаними адресами:
а) кооперативна дільниця №1 СБК с. Горінчово;
б) кооперативна дільниця №2 СБК с. Горінчово;
в) кооперативна дільниця №3 СБК с. Горінчово;
г) кооперативна дільниця №4 СБК с. Горінчово.
4. Дану постанову довести до відому Хустської РайСС.
26.01.2013 року відбулися позачергові загальні збори членів Горінчівського сільського споживчого товариства.
Порядок денний зборів:
1. Вихід Горінчівського ССТ із складу Хустської райспоживспілки.
2. Ліквідація Горінчівського ССТ.
3. Різне.
По першому питанню було прийнято рішення про вихід Горінчівського ССТ із складу Хустської райспоживспілки, оформлене постановою.
По другому питанню було прийнято рішення оформлене постановою про ліквідацію Горінчівського ССТ.
Також, загальними зборами пайовиків було прийнято рішення оформлене постановою про переведення неподільної частини нерухомого громадського майна споживчого товариства в подільну.
Позивач вважає, що загальні збори 26.01.13 відбулися з порушенням норм Статуту Горінчівського сільського споживчого товариства, норм законодавства України про споживчу кооперацію, а рішення які прийняті позачерговими загальними зборами є незаконними з вищенаведених підстав, які зазначені в мотивах заявлення позовних вимог.
Дослідивши наявні в справі матеріали на предмет їх допустимості та доказової сили, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов до висновку про задоволення позову виходячи з наступного.
В обґрунтування позовних вимог позивач подав заяви окремих пайовиків Горінчівського сільського споживчого товариства, які надійшли на адресу Райспоживспілки, зокрема 29.01.13 заява від Тегзи Миколи Юрковича членська книжка №011836 від 12.04.83; 30.01.13 заява від Біляк Марії Михайлівни жителя с. Горінчово, вул. Горького, 18; заява від Курта В.І. членська книжка №01122 від 25.05.94; 29.01.13 заява Барна Йосипа Миколайовича членська книжка №008074; заява Якубишин Олени Іванівни членська книжка №014385, з яких вбачається, що вони не приймали участь у загальних зборах пайовиків Горінчівського сільського споживчого товариства, яке відбулося 26.01.2013 року, оскільки їх ніхто не повідомив про проведення загальних зборів, а тому взяти участь у зборах не змогли і просять розібратися чому їх не було повідомлено.
Відносини, пов'язані зі створенням і діяльністю споживчої кооперації, регулюються Законом України „Про споживчу кооперацію" (далі - Закон) та іншими законодавчими актами України.
Частиною першою статті 5 Закону визначено, що первинною ланкою споживчої кооперації є споживче товариство - самостійна, демократична організація громадян, які на основі добровільності членства і взаємодопомоги за місцем проживання або роботи об'єднуються для спільного господарювання з метою поліпшення свого економічного і соціального стану.
Основним документом, що регулює діяльність споживчого товариства, є статут.
В статуті споживчого товариства закріплені юридичні гарантії додержання прав членів споживчого товариства, які здійснюються шляхом застосування процедурно-процесуальних правил, а саме визначаються порядок вступу до товариства і виходу з нього, права та обов'язки членів товариства, його органи управління, контролю та їх компетенція, порядок утворення майна товариства і розподілу прибутку, умови реорганізації і ліквідації товариства та інші положення, що не суперечать законодавчим актам України.
Згідно з частиною першою статті 8 Закону споживчі товариства можуть на добровільних засадах об'єднуватися в місцеві спілки, Центральну спілку споживчих товариств України, і мають право вільного виходу з них.
Статтею 7 вказаного Закону визначено, що питання прийняття статуту, ліквідації, реорганізації та виходу зі спілки є виключною компетенцією вищого органу управління споживчого товариства - загальних зборів його членів, кожний з яких на загальних зборах користується правом одного голосу, незалежно від розміру внесеного ним пайового внеску, і це право не може бути передано іншим особам.
Таким чином, відповідно до положень Закону України „Про споживчу кооперацію" та Статуту Горінчівського ССТ, невід'ємним законним правом пайовика - члена споживчого товариства є його участь у діяльності споживчого товариства, зокрема у визначенні основних напрямків такої діяльності.
Недотримання вимог вказаного закону та статуту сільського споживчого товариства щодо повідомлення пайовиків про скликання загальних зборів та порядку прийняття рішення може бути підставою для визнання прийнятих на зборах рішень недійсними, оскільки це істотно впливає на здійснення пайовиками споживчого товариства своїх прав та, відповідно, прийняття зборами рішень.
Відповідно до п. 6 Статуту Хустської районної спілки споживчих товариств до складу якої входить Горінчівське сільське споживче товариство, встановлено, що основними цілями і завданнями райспоживспілки є, зокрема забезпечення дотримання прав членів споживчих товариств, збереження майна споживчої кооперації, забезпечення захисту інтересів і майнових прав споживчих товариств.
Таким чином, Хустська районна спілка споживчих товариств звернулась з позовом до суду про визнання недійсним спірного рішення на виконання своїх статутних завдань правомірно.
Згідно з ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідачем не доведено, що вищевказані заявники були неналежним чином повідомлені про проведення загальних зборів пайовиків.
Подана відповідачем довідка №6 від 11.02.2013 року про те, що пайовики Якубишин О.І. та Тегза М.І. були повідомлені про проведення загальних зборів пайовиків Горінчівського ССТ 26.01.13 шляхом відправлення поштою іменних запрошень, судом не може бути прийнято як належний доказ, оскільки доказів надіслання запрошень на їх адресу відповідач не подав.
Також, не може бути прийнята до уваги довідка №5 від 11.02.13 надана відповідачем про те, що Барна Й.М., Біляк М.М., Курта В.І. не є пайовиками Горінчівського сільського споживчого товариства, оскільки по перше не співпадає адреса проживання Біляк М.М. вказаній у довідці з фактичною адресою заявника. Згідно з п. 33 Статуту Горінчівського ССТ голова правління вирішує питання про прийом у члени, асоційовані члени споживчого товариства фізичних і юридичних осіб, переведення членів споживчого товариства в асоційовані члени, а також виключення їх на підставі: письмової заяви, за довідкою органів місцевого самоврядування про смерть громадянина або вибуття з постійного місця проживання, а також за порушення статуту, з наступним затвердженням рішень загальними зборами (зборами уповноважених).
Відповідачем не подано жодного рішення загальних зборів про виключення вищевказаних пайовиків із членів споживчого товариства.
За таких обставин, суд визнає факт порушення відповідачем процедури скликання загальних зборів пайовиків споживчого товариства, що призвело до усунення заявників від особистої участі у вирішенні актуальних питань діяльності товариства, а саме вирішення питання про вихід споживчого товариства зі складу спілки, ліквідації товариства, внесення змін у перелік неподільного громадського майна, переведення неподільної частини нерухомого майна товариства в подільну.
Враховуючи вищенаведене, позов підлягає до задоволення.
У відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у розмірі 1147 грн. підлягає віднесенню на відповідача.
Керуючись, ст.ст. 33, 34, 49, 69, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Визнати недійсним рішення Загальних зборів Горінчівського сільського споживчого товариства Хустської РСС Закарпатської області від 26 січня 2013 року.
3. Стягнути з Горінчівського сільського споживчого товариства Хустської РСС Закарпатської області (Закарпатська область, Хустський район, с. Горінчово, вул. Незалежності, 176, код 30609369) на користь Хустської районної спілки споживчих товариств (Закарпатська область, м. Хуст, майдан Незалежності, 21, код 30793563) суму 1147 (одна тисяча сто сорок сім гривень) грн. відшкодування судового збору.
Видати наказ.
Повне рішення складено 19.04.2013 року.
Суддя В.С. Русняк
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2013 |
Оприлюднено | 22.04.2013 |
Номер документу | 30780222 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Закарпатської області
Русняк В.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні