Рішення
від 11.04.2013 по справі 911/460/13-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. С. Петлюри (Комінтерну), 16 тел. 235-24-26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" квітня 2013 р. Справа № 911/460/13-г

Господарський суд Київської області у складі судді Лутак Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу:

за позовом Бориспільської міської ради Київської області до Товариства з обмеженою відповідальністю Будцентр про розірвання договору та зобов'язання повернути земельну ділянку за участю представників:

позивача:Волошина Ю.Г. відповідача:не з'явився.

суть спору:

Позивач звернувся до господарського суду Київської області з позовом про розірвання договору оренди землі від 01.09.2004 р., укладеного між Бориспільською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Будцентр , під будівництво багатоповерхових будинків на розі вулиць Шевченка-Нова 2 у м. Борисполі, площею 1, 6 га та зобов'язання відповідача повернути земельну ділянку на розі вулиць Шевченка-Нова 2, площею 1, 6 га, що передана для будівництва багатоповерхових житлових будинків, позивачу у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх договірних зобов'язань щодо сплати орендної плати

Ухвалою господарського суду Київської області від 12.02.2013 р. порушено провадження у даній справі та призначено її розгляд у судовому засіданні на 28.02.2013 р.

26.02.2013 р. через канцелярію господарського суду Київської області від позивача надійшла заява б/н від 26.02.2013 р. (вх. № 3542 від 26.02.2013 р.), у якій останній просить суд відкласти розгляд справи на інший день. До зазначеної заяви долучено частину витребуваних судом документів.

Ухвалою господарського суду Київської області від 28.02.2013 р. розгляд справи відкладено на 15.03.2013 р. у зв'язку з нез'явленням у судове засідання представника відповідача та неналежним виконанням сторонами вимог суду.

До господарського суду Київської області від позивача надійшов супровідний лист б/н б/д (вх. № 4623 від 15.03.2013 р.), до якого долучено витребувані судом документи.

Ухвалою господарського суду Київської області від 15.03.2013 р., за клопотанням представника позивача, продовжено строк розгляду спору у справі № 911/460/13-г на п'ятнадцять днів та відкладено розгляд справи на 11.04.2013 р. у зв'язку з нез'явленням у судове засідання представника відповідача і неналежним виконанням сторонами вимог суду.

У судовому засіданні 11.04.2013 р. представник позивача надав суду документи по справі (вх. № 9471 від 12.04.2013 р.).

Присутній у судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимоги, посилаючись на те, що відповідач не виконує своїх договірних зобов'язань щодо сплати орендної плати, не проводить будівництва на переданій в оренду земельній ділянці (цільове призначення земельної ділянки - будівництво багатоповерхових будинків) і не відповідає на претензії, та просив суд їх задовольнити з підстав викладених у позові.

Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи ухвалами суду від 12.02.2013 р., від 28.02.2013 р. та від 15.03.2013 р. у судове засідання не з'явився, відзив на позовну заяву не надіслав, про причини неявки суд не повідомив.

Згідно з п.п. 3.9.1, 3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Позивачем було надано суду витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, з якого вбачається, що станом на 13.03.2013 р. місцезнаходження відповідача: 08300, Київська область, місто Бориспіль, вулиця Київський шлях, будинок 84, що свідчить про те, що він був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи.

Відповідно до п. 3.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи-підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (ст. 17 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ).

Згідно з ст. 18 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Враховуючи, що неявка відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті та зважаючи на обмежені ст. 69 Господарського процесуального кодексу України строки вирішення спору, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами.

У судовому засіданні 11.04.2013 р., відповідно до ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, присутнього в судовому засіданні, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд -

встановив:

01.09.2004 р. між сторонами укладено договір оренди землі, за умовами якого позивач надає, а відповідач приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка належить до земель несільськогосподарського призначення для комерційної діяльності під будівництво багатоповерхових будинків на розі вулиць Шевченко-Нова-ІІ в м. Борисполі Київської області.

Відповідно до п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1, 6 гектарів.

Згідно з п. 3 договору на земельній ділянці об'єкти нерухомого майна не знаходяться.

У відповідності до п. 4 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 762 181, 91 грн.

Пунктом 5 договору передбачено, що договір укладено на 10 років.

Відповідно до п. 6 договору орендна плата вноситься відповідачем у грошовій формі в розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно з п. 7 договору розмір річної орендної плати становить 30 487, 28 грн. Орендна плата сплачується щомісячно в розмірі 2 540, 61 грн. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

Пунктом 8 договору передбачено, що орендна плата вноситься відповідачем до 15 числа місяця наступного за звітним на розрахунковий рахунок позивача: № 37114100400001, УДК у Київській області м. Київ, МФО 821018, Код 04054903, Міськвиконком .

Відповідно до п. 9 договору розмір орендної плати переглядається один раз на 2 роки у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини відповідача, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з п.п. 11, 12 договору земельна ділянка передається в оренду під будівництво багатоповерхових будинків. Цільове призначення земельної ділянки - будівництво багатоповерхових будинків.

Пунктом 16 договору передбачено, що після припинення дії договору відповідач повертає позивачу земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Відповідно до п. 23 договору позивач має право вимагати від відповідача своєчасного внесення орендної плати.

Згідно з п. 26 договору відповідач зобов'язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку; у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору відповідному органу державної податкової служби.

Пунктом 29 договору передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

Відповідно до п. 31 договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення або пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Згідно з п. 36 договору цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Невід'ємними частинами договору є план або схема земельної ділянки, кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлення земельних сервітутів (при їх наявності), акт визначення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), що долучені до матеріалів справи.

Даний договір посвідчений державним нотаріусом Бориспільської міської державної нотаріальної контори Дідок В.В. та зареєстровано у Бориспільському міському відділенні Київської регіональної філії центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 02 вересня 2004 року за № 114.

Додатковим договором від 16.10.2007 р. сторони вирішили внести до договору оренди землі від 01.09.2004 р. наступні зміни:

- пункт 1 договору викласти у такій редакції: орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку (кадастровий номер 3210500000:10:004:0022), яка належить до земель несільськогосподарського призначення для комерційної діяльності під будівництво багатоповерхових будинків на розі вулиць Шевченко-Нова-ІІ в м. Борисполі, Київської області ;

- пункт 4 договору викласти у такій редакції: нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5 335 173, 19 грн., згідно довідки Бориспільського міського відділу земельних ресурсів Київської області від 02.03.2007 р. за № 203 ;

- пункт 6 договору викласти у такій редакції: орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки, відповідно до рішення Бориспільської міської ради від 02.08.2007 р. № 1627-20-V Про внесення змін до договору оренди землі від 01 вересня 2004 року, укладеного між міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Будцентр ;

- пункт 7 договору викласти у такій редакції: розмір річної орендної плати становить 160 055, 19 грн. Орендна плата сплачується щомісячно в розмірі 13 337, 93 грн. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції ;

- пункт 8 договору викласти у такій редакції: орендна плата вноситься орендарем щомісяця протягом 30 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на рахунок орендодавця. Реквізити розрахункового рахунку уточнюються орендарем у орендодавця кожного місяця та у разі їх зміни, орендна плата вноситься на новий розрахунковий рахунок ;

- пункт 9 договору викласти у такій редакції: розмір орендної плати переглядається один раз на 1 рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни процентної ставки орендної плати на відповідну категорію земель за цільовим призначенням; зміни розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки; зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, ц тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини відповідача, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законом .

Даний додатковий договір посвідчений державним нотаріусом Бориспільської міської державної нотаріальної контори Сіпко Л.М. та зареєстровано у Бориспільському міському відділенні Київської регіональної філії центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 22.11.2007 р. за № 040733700155.

Додатковим договором від 31.10.2008 р. сторони вирішили внести до договору оренди землі від 01.09.2004 р. такі зміни:

- пункт 4 договору викласти у такій редакції: нормативна грошова оцінка на 2008 рік становить 2 133 920, 00 грн., яка виготовлена Бориспільським міським відділом земельних ресурсів Київської області від 17.10.2008 р. за № 865. Орендар земельної ділянки (кадастровий номер 3210500000:10:004:0022) самостійно обчислює розмір плати щороку з урахуванням нормативної грошової оцінки землі станом на 01 січня поточного року, розміру відсотків від нормативної грошової оцінки землі, встановлених відповідним рішенням сесії міської ради Про затвердження відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок для встановлення розмірів орендної плати в межах м. Борисполя на поточний рік та індексу інфляції. Орендар щорічно до 01 лютого поточного року подає відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом та до 15 лютого письмово повідомляє орендодавця про нову нормативну грошову оцінку землі ;

- пункт 6 договору викласти у такій редакції: орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки, відповідно до рішення Бориспільської міської ради від 12.06.2008 р. № 4102-35-V Про внесення змін до договору оренди землі від 01 вересня 2004 року, укладеного між міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Будцентр . Орендна плата на наступні роки вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі відповідного відсотка від нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки, що визначений ч. 1 п. 1.7 п.п. 1.7.10 рішення Бориспільської міської ради (регуляторний акт) Про затвердження відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок для встановлення розмірів орендної плати в межах м. Борисполя з відповідними змінами та доповненнями ;

- пункт 7 договору викласти у такій редакції: розмір річної орендної плати на 2008 рік становить 106 696, 00 грн. Орендна плата сплачується щомісячно в рівних частках. На наступний рік орендна плата обчислюється з урахуванням пункту 4 цього договору. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції .

Даний додатковий договір посвідчений державним нотаріусом Бориспільської міської державної нотаріальної контори Сіпко Л.М. та зареєстровано у Бориспільському міському відділенні Київської регіональної філії центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 04.11.2008 р. за № 040833700173.

Як вбачається з матеріалів справи, Бориспільська об'єднана державна податкова інспекція Державної податкової служби України звернулася до позивача з листами № 2419/9/19 від 10.08.2012 р. та № 3882/9/19 від 09.11.2012 р. Про податковий борг до місцевого бюджету , якими повідомила останнього про існуючий податковий борг юридичних осіб перед місцевим бюджетом по м. Бориспіль, серед переліку яких і відповідач.

У зв'язку з надходженням вищезазначених листів Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Державної податкової служби України, позивач звернувся до відповідача з претензіями № 12-31-3815 від 17.08.2012 р. та № 12-27-5257 від 19.11.2012 р., у яких вимагав сплатити існуючу заборгованість по орендній платі за договором оренди землі від 01.09.2004 р. та підписати проект договору про розірвання договору оренди землі від 01.09.2004 р. В підтвердження надсилання вказаних претензій позивачем до суду надано фіскальний чек № 8798 від 23.08.2012 р., список згрупованих поштових відправлень від 23.08.2012 р., рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення 19.09.2012 р., фіскальний чек № 6426 від 19.11.2012 р., рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення від 19.11.2012 р., копії яких залучено до матеріалів справи.

Проте, відповідач не виконав свого зобов'язання щодо сплати орендної плати, на претензії не відповів, у зв'язку з чим Бориспільською міською радою Київської області було прийнято рішення № 2691-31-VI від 11.12.2012 р. Про розірвання договору оренди землі від 01.09.2004 р., укладеного між міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Будцентр , під будівництво багатоповерхових будинків на розі вулиць Шевченка-Нова 2 .

Обґрунтовуючи позов, позивач посилається на те, що відповідач не виконує умови договору оренди землі від 01.09.2004 р. щодо сплати орендної плати, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з вимогами про розірвання договору оренди землі від 01.09.2004 р., укладеного між Бориспільською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Будцентр , під будівництво багатоповерхових будинків на розі вулиць Шевченка-Нова 2 у м. Борисполі, площею 1, 6 га та зобов'язання відповідача повернути земельну ділянку на розі вулиць Шевченка-Нова 2, площею 1, 6 га, що передана для будівництва багатоповерхових житлових будинків, у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вказані вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом ст. 12 Земельного Кодексу України розпорядження землями територіальної громади на території сіл, селищ, міст належить до повноважень сільських, селищних, міських рад та здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України Про оренду землі , іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.

Згідно з ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них.

Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Статтею 93 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 13 Закону України Про оренду землі передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Однією з істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ст. 15 Закону України Про оренду землі ).

Статтею 2 Закону України Про плату за землю (діяв на момент укладення договору) встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Відповідно до ст. 21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно з ст. 24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.

Пунктом 14.1.136. ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж , який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата).

Згідно зі ст. 290 Податкового кодексу України плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку , визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

Відповідно до п. 6 договору орендна плата вноситься відповідачем у грошовій формі в розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно з п. 7 договору розмір річної орендної плати становить 30 487, 28 грн. Орендна плата сплачується щомісячно в розмірі 2 540, 61 грн. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

Пунктом 8 договору передбачено, що орендна плата вноситься відповідачем до 15 числа місяця наступного за звітним на розрахунковий рахунок позивача: № 37114100400001, УДК у Київській області м. Київ, МФО 821018, Код 04054903, Міськвиконком .

Додатковим договором від 16.10.2007 р. сторони внесли до договору оренди землі від 01.09.2004 р. наступні зміни у п. 6, п. 7, п. 8 договору: орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки, відповідно до рішення Бориспільської міської ради від 02.08.2007 р. № 1627-20-V Про внесення змін до договору оренди землі від 01 вересня 2004 року, укладеного між міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Будцентр ; розмір річної орендної плати становить 160 055, 19 грн. Орендна плата сплачується щомісячно в розмірі 13 337, 93 грн. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції ; орендна плата вноситься орендарем щомісяця протягом 30 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на рахунок орендодавця. Реквізити розрахункового рахунку уточнюються орендарем у орендодавця кожного місяця та у разі їх зміни, орендна плата вноситься на новий розрахунковий рахунок ;

Додатковим договором від 31.10.2008 р. сторони внесли до договору оренди землі від 01.09.2004 р. такі зміни: нормативна грошова оцінка на 2008 рік становить 2 133 920, 00 грн., яка виготовлена Бориспільським міським відділом земельних ресурсів Київської області від 17.10.2008 р. за № 865. Орендар земельної ділянки (кадастровий номер 3210500000:10:004:0022) самостійно обчислює розмір плати щороку з урахуванням нормативної грошової оцінки землі станом на 01 січня поточного року, розміру відсотків від нормативної грошової оцінки землі, встановлених відповідним рішенням сесії міської ради Про затвердження відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок для встановлення розмірів орендної плати в межах м. Борисполя на поточний рік та індексу інфляції. Орендар щорічно до 01 лютого поточного року подає відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом та до 15 лютого письмово повідомляє орендодавця про нову нормативну грошову оцінку землі ; пункт 6 договору виклали у редакції: орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки, відповідно до рішення Бориспільської міської ради від 12.06.2008 р. № 4102-35-V Про внесення змін до договору оренди землі від 01 вересня 2004 року, укладеного між міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Будцентр . Орендна плата на наступні роки вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі відповідного відсотка від нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки, що визначений ч. 1 п. 1.7 п.п. 1.7.10 рішення Бориспільської міської ради (регуляторний акт) Про затвердження відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок для встановлення розмірів орендної плати в межах м. Борисполя з відповідними змінами та доповненнями ; пункт 7 договору виклали у такій редакції: розмір річної орендної плати на 2008 рік становить 106 696, 00 грн. Орендна плата сплачується щомісячно в рівних частках. На наступний рік орендна плата обчислюється з урахуванням пункту 4 цього договору. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції .

Пунктом 2.23 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин передбачено, що розглядаючи справи зі спорів про розірвання договору оренди з підстав заборгованості з орендної плати, потрібно мати на увазі, що згідно зі статтями 1, 13 Закону України Про оренду землі основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. Разом з тим доводи про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватися належними доказами, наприклад, довідкою, виданою державною податковою інспекцією про наявність (або відсутність) заборгованості за земельним податком та орендною платою.

Відповідно до ст. 27 Закону України Про плату за землю (чинної на момент укладення договору) контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку здійснюється органами державної податкової служби державними податковими інспекціями.

Вищезазначена стаття кореспондується із ст. 41 Податкового кодексу України, відповідно до якої органи державної податкової служби є контролюючим органом щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

У матеріалах справи наявна довідка Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Державної податкової служби України № 1306/10/19 від 28.02.2013 р., згідно якої податковий борг відповідача по оренді ділянки складає 131 215, 61 грн.

Також, у матеріалах справи міститься довідка фінансового управління виконавчого комітету Бориспільської міської ради Київської області № 01-24/106 від 28.02.2013 р. та довідка Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Державної податкової служби України № 10/10/19 від 10.01.2013 р., з яких вбачається, що відповідачем була здійснена остання сплата орендної плати за землю 20.01.2012 р. з призначенням платежу за грудень місяць 2012 року та остання сплата земельного податку 10.02.2012 р.

Таким чином, твердження позивача щодо несплати відповідачем орендної плати за користування земельною ділянкою за договором оренди землі від 01.09.2004 р. на протязі року підтверджується матеріалами справи, зокрема, вищезазначеними довідками Бориспільської міської ради Київської області та Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Державної податкової служби України.

Відповідно до п. 31 договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення або пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Статтею 141 Земельного кодексу України передбачено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Згідно з ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Відповідно до ст. 15 Закону України Про оренду землі істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно зі ст. 31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Отже, відповідно до чинного законодавства розірвання договору оренди в судовому порядку може бути здійснено тільки у встановленому законом порядку.

Відповідно до ст. 32 Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Пунктом 2.20 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин передбачено, що у вирішенні спорів про розірвання договору оренди земельної ділянки судам слід враховувати, що відповідно до статті 32 Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, та з підстав, визначених статтями 24 і 25 Закону України Про оренду землі , у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також з підстав, визначених ЗК України та іншими законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем істотно порушено умови договору оренди землі від 01.09.2004 р., а тому зазначений договір підлягає розірванню у судовому порядку на підставі ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України.

За таких обставин, вимога позивача про розірвання договору оренди землі від 01.09.2004 р., укладеного між Бориспільською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Будцентр , під будівництво багатоповерхових будинків на розі вулиць Шевченка-Нова 2 у м. Борисполі, площею 1, 6 га, підлягає задоволенню.

Також, позивач просить суд зобов'язати відповідача повернути земельну ділянку на розі вулиць Шевченка-Нова 2, площею 1, 6 га, що передана для будівництва багатоповерхових житлових будинків, позивачу у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Частиною 2 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.

Відповідно до п. 16 договору після припинення дії договору відповідач повертає позивачу земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Відповідно до ст. 34 Закону України Про оренду землі у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.

Таким чином, суд вважає, що вимога про зобов'язання відповідача повернути земельну ділянку на розі вулиць Шевченка-Нова 2, площею 1, 6 га, що передана для будівництва багатоповерхових житлових будинків, позивачу у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Згідно зі ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідач заявлених до нього вимог не спростував, доказів належного виконання ним зобов'язань щодо сплати орендних платежів за договором оренди землі від 01.09.2004 р. суду не надав.

З огляду на вищезазначене, суд вважає, що вимоги позивача про розірвання договору оренди землі від 01.09.2004 р., укладеного між Бориспільською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Будцентр , під будівництво багатоповерхових будинків на розі вулиць Шевченка-Нова 2 у м. Борисполі, площею 1, 6 га та зобов'язання відповідача повернути земельну ділянку на розі вулиць Шевченка-Нова 2, площею 1, 6 га, що передана для будівництва багатоповерхових житлових будинків, позивачу у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду є доведеними, обґрунтованими, підтверджені належними доказами і підлягають задоволенню.

Судовий збір, відповідно приписів ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладається судом на відповідача.

Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 33-34, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ :

1. Позовні вимоги Бориспільської міської ради Київської області задовольнити повністю.

2. Розірвати договір оренди землі від 01.09.2004 р., укладений між Бориспільською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Будцентр , під будівництво багатоповерхових будинків на розі вулиць Шевченка-Нова 2 у м. Борисполі, площею 1, 6 га.

3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю Будцентр (08300, Київська область, місто Бориспіль, вулиця Київський шлях, будинок 84, ідентифікаційний код 31747057) повернути земельну ділянку на розі вулиць Шевченка-Нова 2, площею 1, 6 га, для будівництва багатоповерхових житлових будинків, Бориспільській міській раді Київської області (08300, Київська область, місто Бориспіль, вулиця Київський шлях, будинок 72, ідентифікаційний код - 04054903) у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому воно одержало її в оренду.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Будцентр (08300, Київська область, місто Бориспіль, вулиця Київський шлях, будинок 84, ідентифікаційний код 31747057) на користь Бориспільської міської ради Київської області (08300, Київська область, місто Бориспіль, вулиця Київський шлях, будинок 72, ідентифікаційний код - 04054903) 1 147 (одна тисяча сто сорок сім) грн. 00 коп. судового збору.

5. Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Дане рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене в порядку, передбаченому чинним законодавством України.

Повне рішення складено: 17.04.2013 р.

Суддя Т.В. Лутак

Дата ухвалення рішення11.04.2013
Оприлюднено22.04.2013
Номер документу30798019
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/460/13-г

Ухвала від 30.10.2017

Господарське

Господарський суд Київської області

Конюх О.В.

Ухвала від 11.10.2017

Господарське

Господарський суд Київської області

Шевчук Н.Г.

Рішення від 11.04.2013

Господарське

Господарський суд Київської області

Лутак Т.В.

Ухвала від 12.02.2013

Господарське

Господарський суд Київської області

Лутак Т.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні