cpg1251
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2013 року Справа № 18/5005/8118/2012
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Т. Дроботової - головуючого Н. Волковицької М. Данилової за участю представників: прокуратуриСайтарли І.М. - прокурор відділу Генеральної прокуратури України позивачане з'явилися (про час і місце судового засідання повідомлено належно) відповідачаХомяк О.П. - довіреність від 22.02.2013 р. розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Український науково - дослідний інститут технології машинобудування" на постановувід 19.02.2013 р. Дніпропетровського апеляційного господарського суду у справі№ 18/5005/8118/2012 господарського суду Дніпропетровської області за позовомПрокурор Кіровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради до Публічного акціонерного товариства "Український науково - дослідний інститут технології машинобудування" провнесення мін до договору оренди земельної ділянки В С Т А Н О В И В :
Прокурор Кіровського району м. Дніпропетровська звернувся до господарського суду Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради з позовом до ПАТ "Український науково- дослідний інститут технології машинобудування" про внесення змін до договору оренди землі від 14.08.2004 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою та ВАТ "Український науково - дослідний інститут технології машинобудування" (з урахуванням заяви від 15.11.2012 р., а.с. 60) виклавши пункт 4.1 договору у наступній редакції:
"4.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 34 737грн. 12коп., не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та встановлюється обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі, що встановлюється цим кодексом".
Позовні вимоги з посиланням, зокрема, на приписи статей 651, 652, 654 Цивільного кодексу України обґрунтовані тим, що у зв'язку із зміною розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, переданої відповідачу у користування та змінами у законодавстві щодо розміру орендної плати, міською радою було прийняте рішення № 216/8 від 02.02.2011 р. про приведення рішень Дніпропетровської міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства та листом повідомлено відповідача про необхідність приведення спірного договору у відповідність до вимог Податкового кодексу України та рішення міської ради № 216/8 від 02.02.2011 р., яке залишено відповідачем без відповіді та задоволення, внаслідок чого виникли підстави для внесення змін до договору у судовому порядку.
У відзиві на позовну заяву ПАТ "УкрНДІТМ" просило відмовити у її задоволенні вказуючи на те, що ні нормами чинного законодавства, ні умовами договору не передбачено така підстава для зміни умов договору як зміни у законодавстві.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 15.11.2012 р. (суддя Петрова В.І.) внесені зміни до пункту 4.1. договору оренди земельної ділянки від 14.08.2004 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою та ВАТ "Український науково- дослідний інститут технології машинобудування", посвідченого нотаріусом ДМНО Літаш І.П., зареєстрованого в реєстрі за №5931 зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі за № 5918 від 10.12.2004 року, виклавши його в такій редакції: "4.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 34 737, 12 грн., не є сталою та може змінюватись у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та встановлюється обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі, що встановлюється цим кодексом".
Мотивуючи рішення суд першої інстанції дійшов висновку щодо доведеності та обґрунтованості позовних вимог.
За апеляційною скаргою ПАТ "УкрНДІТМ" Дніпропетровський апеляційний господарський суд (судді: Бахмат Р.М., Лотоцька Л.О., Євстигнеєв О.С.) переглянувши рішення господарського суду Дніпропетровської області від 15.11.2012 р. в апеляційному порядку, залишив його без змін з тих же підстав.
ПАТ "УкрНДІТМ" подало до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить судові рішення у справі скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити, обґрунтовуючи доводи касаційної скарги порушенням судами норм матеріального права, зокрема, вказуючи на те, що зі змісту пункту 4.1 договору в редакції, прийнятій судом, не зрозуміло який саме розмір орендної плати необхідно сплачувати орендарю, а саме у розмірі 34 737,12 коп. чи обчислювати відповідно до податкового кодексу України. Крім того, у випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розмір орендної плати буде суперечити розміру, вказаному у пункті 4.1 договору.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення присутніх у судовому засіданні прокурора та представника відповідача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами першої та апеляційної інстанції, 14.08.2004 р. між Дніпропетровською міською радою (орендодавець) та ВАТ "Український науково-дослідний інститут технології машинобудування" (орендар), на підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 14.07.2004 р. № 132/18, було укладено договір оренди землі, за умовами якого орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: просп. Кірова, 46 (Кіровський район) і зареєстрована в державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:06:038:0052, загальною площею 0,1173 га, строком на 15 років.
Відповідно до пункту 2.3 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладання цього договору становила 534 013,26 грн.
Пунктом 4.1 договору сторони встановили, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 1 % від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку.
Згідно з пунктом 4.2. договору зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.
Розмір орендної плати переглядається щорічно або у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; змін у цільовому використанні земельної ділянки; зміни розмірів земельного податку; підвищення цін, тарифів, в тому числі внаслідок інфляції, в інших випадках, передбачених законом (пункт 4.7 договору).
Пунктами 12.1., 12.2 договору встановлено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір вирішується у судовому порядку.
Судами встановлено, що рішенням Дніпропетровської міської ради № 216/8 від 02.02.2011 р. "Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства" встановлено розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками встановлюється у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання до прийняття міською радою рішення про визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки залежно від їх функціонального використання.
Здійснюючи судовий розгляд справи судом апеляційної інстанції було зазначено, що згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки у м. Дніпропетровськ, пр. Кірова, 46 площею 0,1173 га, затвердженого начальником управління Держкомзему у м. Дніпропетровськ, станом на 16.10.2012 р., нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 157 904, 30 грн. (а.с. 41, 54).
Згідно розрахунку, наданого до позовної заяви, річна орендна плата відповідно до чинного законодавства, виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки у розмірі 1 157 904,30 грн., становить 34 737,12 грн. (а.с. 30).
Як вбачається з матеріалів справи, предметом спору у даній справі є вимога Прокурора Кіровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради про внесення змін до пункту 4.1 договору оренди земельної ділянки від 14.08.2004 року, укладеного між Дніпропетровською міською радою та ВАТ "Український науково - дослідний інститут технології машинобудування щодо розміру орендної плати, з посиланням на зміну нормативної грошової оцінки земельної ділянки, змін у законодавстві та необхідність приведення укладеного між сторонами договору оренди землі від 14.08.2004 р. у відповідність до вимог чинного законодавства.
За приписами статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з частиною 1 статті 628 вказаного Кодексу зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до статей 651, 652 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Статтею 632 Цивільного кодексу України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Судами під час розгляду справи було встановлено, що положеннями спірного договору оренди та нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом.
Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість внесення змін до договору, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідно до статті 111 7 Господарського процесуального кодексу України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Враховуючи приписи законодавства та встановлені судами обставини справи, судова колегія погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанції про задоволення позовних вимог виходячи із встановлення обставин щодо наявності у позивача підстав вимагати від орендаря приведення договору оренди землі у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача та відповідача, а також враховуючи відповідність розміру річної оренди плати за надану відповідачу у користування земельну ділянку визначеному у позовній заяві, мінімальному розміру орендної плати, встановленої чинним законодавством, зокрема, Податковим кодексом України.
Беручи до уваги викладене, судова колегія вважає прийняті у справі рішення та постанову такими, що підлягають залишенню без змін з мотивів викладених у цій постанові, а доводи викладені у касаційній скарзі вважає непереконливими, такими, що не відповідають приписам чинного законодавства, встановленими судами першої та апеляційної інстанції обставинами.
Керуючись статтями 111 5 , 111 9 , 111 10 , 111 11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
П О С Т А Н О В И В :
Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 19.02.2013 р. у справі № 18/5005/8118/2012 та рішення господарського суду Дніпропетровської області від 15.11.2012 р. залишити без змін, а касаційну скаргу - без задоволення.
Головуючий суддя Т. Дроботова
Судді: Н. Волковицька
М. Данилова
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2013 |
Оприлюднено | 25.04.2013 |
Номер документу | 30884596 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Дроботова Т.Б.
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Бахмат Рауфа Муллахметовна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Бахмат Рауфа Муллахметовна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петрова Валентина Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні