ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м.Вінниця
12 квітня 2013 р. Справа № 802/652/13-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Заброцької Людмили Олександрівни,
за участю:
секретаря судового засідання: Кошевого Богдана Анатолійовича,
представника позивача: Кудрик Я.О.,
представника відповідача: Мадюді Н.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці до товариства з обмеженою відповідальністю "Житлосервіс" про стягнення заборгованості
в с т а н о в и в :
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці (далі - УПФ України в м. Вінниці) з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Житлосервіс" (далі - ТОВ "Житлосервіс") про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгової пенсії за списком №2 в сумі 1 758,16 грн.
Позов мотивовано тим, що за відповідачем рахується заборгованість по відшкодуванню до Пенсійного фонду України фактичних витрат по виплаті та доставці пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період з вересня по листопад 2012 року в сумі 1 758,16 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги, надала додатково усні пояснення та просила суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні щодо позову заперечувала, посилаючись на обставини, викладені в письмових запереченнях, та просила в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю. При цьому посилалась на відсутність у трудовій книжці особи, яка отримує пенсію, запису про проведення атестації робочого місця та вказувала на те, що законодавством передбачено можливість відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій лише за Списком №1.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.
ТОВ "Житлосервіс" перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Вінниці. Відповідно до пунктів 1, 2 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР, відповідач є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 працював в ТОВ "Житлосервіс" з 01.12.1979 року по 31.03.1990 року на посаді електрозварника та газозварника з повним робочим днем, що дає йому право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. "б" ч.1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Як вбачається з протоколу № 12039 від 17.03.2008 року, ОСОБА_3 має повного стажу роботи 37 років 10 місяців 11 днів, стажу роботи за списком №2 - 13 років 1 місяць 5 днів (а.с. 12).
Обставини щодо наявності права на нарахування пільгової пенсії підтверджуються довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів (а.с. 10), необхідного для призначення пільгової пенсії, розрахунком стажу, виконуваними роботами.
Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, виплата пільгової пенсії зазначеному пенсіонеру за період з вересня по листопад 2012 року склала 1 758,16 грн., доказом чого є наявні в матеріалах справи розрахунок боргу та картка особового рахунку платника (а.с. 8,14).
Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Зважаючи на наведене положення процесуального закону немає необхідності встановлювати існування у ТОВ "Житлосервіс" обов'язку відшкодовувати до Пенсійного фонду України фактичні витрати по виплаті та доставці пенсії за віком, призначеної на пільгових умовах, відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", оскільки, вказаний обов'язок встановлений судовими рішеннями Вінницького окружного адміністративного суду №2а/0270/2131/12 від 07.06.2012 року та № 2а/0270/4294/12 від 10.10.2012 року, які відповідно до ухвал Вінницького апеляційного адміністративного суду від 18.07.2012 року та 27.11.2012 року набрали законної сили.
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення", виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.
Відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ТОВ "Житлосервіс" має сплатити до Пенсійного фонду витрати на виплату та доставку пенсії за період з вересня по листопад 2012 року пенсіонеру ОСОБА_3, який має стаж роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку 2, в загальній сумі 1 758,16 грн.
Вказані обставини підтверджуються розрахунком по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по Списку № 2 та надісланим на адресу відповідача повідомленням про відшкодування пільгової пенсії по Списку №2 на 2013 рік, які містяться в матеріалах справи (а.с.9,13).
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначено Інструкцією "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", що затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 № 64/8663.
Визначення сум до відшкодування, формування розрахунків фактичних витрат здійснюється органами Фонду.
Встановлено єдиний порядок для відшкодування пенсій призначених відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та інших видів пільгових пенсій.
Розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій надсилається раз на рік, до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Підприємства вносять плату щомісяця до 25-го числа.
Відповідно до абзацу 4 пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Підпунктом 6.1 пункту 6 Інструкції "Про порядок обчислення та сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України" №21-1 встановлено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, відшкодуванню підлягають фактичні витрати Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам які працювали або працюють на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці.
За правилами, встановленими підпунктом 6.8. Інструкції №21-1, підприємства та організації зобов'язані щомісяця до 25-го числа вносити до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Станом на час розгляду справи в суді, відповідачем витрати на виплату та доставку пільгової пенсії за Списком №2 пенсіонеру ОСОБА_3 за період з вересня по листопад 2012 року в загальній сумі 1 758,16 грн. управлінню Пенсійного фонду України в м. Вінниці не відшкодовано.
Вирішуючи спір по суті заявлених вимог, суд також приймає до уваги правову позицію Верховного Суду України в справах такої категорії, викладену, зокрема, в постанові Верховного Суду України від 13 лютого 2012 року.
Так, Верховний Суд України в вищезазначеному рішенні приходить до наступних висновків.
За змістом пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону № 1058-IV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-ХІІ. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону № 1058-IV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
За правилами абзацу четвертого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до ПФУ плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й важкими /умовами праці за списком № 1, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
В абзаці п'ятому цього ж підпункту зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в" - "е" та "ж" статті 13 Закону № 1788-ХІІ, здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах за списком № 1, покриваються підприємствами та організаціями.
Винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, оскільки за змістом абзацу п'ятого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV виплата пенсій таким особам здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів ПФУ, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, то і витрати на виплату та доставку пільгових пенсій покриваються за рахунок Пенсійного фонду України та Державного бюджету України відповідно.
Отже, витрати на виплату та доставку пенсій, які призначені працівникам підприємств згідно з пунктами "а", "б" - "з" частини першої статті 13 Закону "Про пенсійне забезпечення", повинні відшкодовуватись підприємствами управлінню Пенсійного фонду України.
Щодо посилання представника відповідача на відсутність у трудовій книжці записів про проведення атестації робочого місця ОСОБА_3, суд зазначає наступне.
Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442, а за змістом пунктів 1,2 цього Порядку атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Частиною другою пункту 4 Порядку встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації, який зобов'язаний провести атестацію, визначити за її результатами перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад з пільговим забезпеченням та ознайомити з ним працюючих осіб.
Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
В даному випадку матеріали справив містять довідку правонаступника - ТОВ "Житлосервіс" від 12.09.2006 року №469 щодо підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Крім того, суд звертає увагу, що на даному підприємстві ОСОБА_3 працював з 01.12.1979 року по 31.03.1990 року, а порядок проведення атестації робочих місць був введений лише з 1992 року, з часу прийняття Постанови КМУ №442 від 01.08.1992 року.
Таким чином, враховуючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку, що у ТОВ "Житлосервіс" перед УПФ України в м. Вінниці існує заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгової пенсії громадянину ОСОБА_3, яка підлягає стягненню.
Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Житлосервіс" ( код ЄДРПОУ 01275420 ) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці ( код ЄДРПОУ 37979905 ) кошти в сумі 1758,16 грн. ( одна тисяча сімсот п"ятдесят вісім гривень 16 коп. ), в рахунок погашення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №2.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Заброцька Людмила Олександрівна
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.04.2013 |
Оприлюднено | 26.04.2013 |
Номер документу | 30898961 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Заброцька Людмила Олександрівна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Заброцька Людмила Олександрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні