Постанова
від 22.04.2013 по справі 14/5005/8488/2012
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

cpg1251

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2013 року Справа № 14/5005/8488/2012 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого - судді Карабаня В.Я.,

суддів Жаботиної Г.В., Ковтонюк Л.В.

у відкритому судовому засіданні за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

розглянувши касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго"

на постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 14.02.2013р.

у справі № 14/5005/8488/2012 Господарського суду Дніпропетровської області

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Променерголізинг"

до Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго"

третя особа без самостійних вимог на стороні позивача Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Дніпропетровському регіоні"

про скасування оперативно-господарської санкції,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 22.11.2012р. (суддя Панна С.П.), залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 14.02.2013р. (судді: Кузнецова І.Л., Сизько І.А., Герасименко І.М.), позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Променерголізинг" до Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" задоволено та скасовано оперативно-господарську санкцію у вигляді нарахованої оплати недоврахованої електроенергії в сумі 5084грн.64коп., викладену в рішенні, яке оформлено протоколом №506/10 від 15.08.2012р. засідання комісії по розгляду акта про порушення споживачем Правил користування електричною енергією.

Не погоджуючись з прийнятими у справі рішенням та постановою, Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Дніпрообленерго" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та прийняти нове рішення про відмову в позові.

Розглянувши касаційну скаргу, перевіривши правильність застосування господарським судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, Вищий господарський суд України дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Господарськими судами встановлено:

Позивач є споживачем електричної енергії на підставі укладеного з відповідачем (енергопостачальником) відповідного договору.

Додатковою угодою №1 від 30.10.2007р. договір про постачання електричної енергії від 20.10.2003р. №603527, укладений відповідачем (енергопостачальником) та позивачем (споживачем) викладено в новій редакції.

Підпунктом 4.2.3 п.4.2 договору передбачена відповідальність споживача у вигляді сплати постачальнику вартості недоврахованої електроенергії, у тому числі, у разі споживання електроенергії поза засобами обліку.

01.08.2012р. працівниками енергопостачальника проведена перевірка ремонтно-механічної дільниці споживача (позивача), яка розташована по вул. Аглобудівська, 6а у м. Кривий Ріг.

Вказаною перевіркою виявлено порушення споживачем п.п. 3.34, 3.6, 6.40 Правил користування електричною енергією, які полягають у підключенні до електромережі, що не є власністю енергопостачальної організації, трансформатора напруги НТМИ-6.66 №7883 в комірці №3 ТП-480 Товариства з обмеженою відповідальністю "Променерголізинг" поза розрахунковим приладом обліку LZQM 321.02-534 №430406 без порушення схеми обліку, що зафіксовано в акті про порушення Д№003716.

Рішенням, прийнятим на засідання комісії енергопостачальника по розгляду акта про порушення споживачем правил користування електричною енергією, позивачу нарахована вартість необлікованої електричної енергії в сумі 5084грн.64коп., про що оформлений протокол №506/10 від 15.08.2012р

Нарахування виконано за період з 20.07.2010 по 15.08.2012р. на підставі пункту 2.5 за формулою 2.4 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією.

Разом з тим, господарським судом встановлено, що підключення позивачем вищезгаданого трансформатора поза приладом обліку електричної енергії здійснено у встановленому порядку (виконано технічні умови, погоджено робочий проект, укладено договір на приєднання до електричних мереж), вказана схема електропостачання позивача з урахуванням відсутності розрахункового приладу обліку для здійснення комерційних розрахунків за електричну енергію, спожиту трансформатором напруги НТМИ 6-66 № 7883 в комірці №3 ТП-480 позивача, була погоджена та прийнята відповідачем у 2007 році.

За приписами ч.4 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Відповідно до п. 6.40 Правил користування електричною енергією, у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. № 562.

У пункті 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. № 562, наведений перелік порушень, у разі виявлення яких енергопостачальник нараховує споживачу вартість необлікованої електричної енергії, спожитої внаслідок такого порушення (порушень), у відповідності до цієї Методики.

Відповідно до п. 6.41 Правил користування електричною енергією, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. Акт підписують тільки особи, які брали участь в контрольному огляді або технічній перевірці.

З наведених норм вбачається, що відповідальність (оперативно - господарська санкція) у вигляді нарахування вартості необлікованої електроенергії застосовується до споживача, який допустив визначені законодавством про електроенергетику порушення.

Господарськими судами встановлено відсутність порушень Правил користування електричною енергією з боку позивача як споживача електроенергії, оскільки ним не була порушена схема підключення вищезгаданого трансформатора, про що йшлося в акті про порушення Д№003716, навпаки, така схема підключення погоджена з енергопостачальником (відповідачем), а відтак, у останнього були відсутні підстави для нарахування позивачеві вартості необлікованої електричної енергії.

З урахуванням норм наведеного законодавства та встановлених обставин справи, господарські суди попередніх інстанцій обґрунтовано задовольнили позов, скасувавши застосовану до позивача оперативно - господарську санкцію у вигляді нарахування вартості необлікованої електричної енергії.

З урахуванням викладеного, касаційна інстанція, перевіривши відповідно до частини 2 статті 111-5 Господарського процесуального кодексу України юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення у оскаржених рішенні та постанові, дійшла висновку про відсутність підстав для їх скасування.

Керуючись ст.ст. 111-5, 111-7, ст. 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 14.02.2013р. у справі №14/5005/8488/2012 - без змін.

Головуючий суддя Карабань В.Я. Суддя Жаботина Г.В. Суддя Ковтонюк Л.В.

СудВищий господарський суд України
Дата ухвалення рішення22.04.2013
Оприлюднено26.04.2013
Номер документу30907761
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —14/5005/8488/2012

Постанова від 22.04.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Жаботина Г. В.

Ухвала від 10.04.2013

Господарське

Вищий господарський суд України

Жаботина Г. В.

Постанова від 14.02.2013

Господарське

Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Кузнецова Ірина Леонідівна

Рішення від 22.11.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

Ухвала від 14.11.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

Ухвала від 06.11.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

Ухвала від 18.10.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

Ухвала від 04.10.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Панна Світлана Павлівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні