cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.01.11 Справа№ 14/212
Господарський суд Львівської області у складі:
судді Кітаєва С.Б.
секретар Хороз І.Б.
за участю представників сторін:
позивача -Талалаєва О.Ю.
відповідача -Сколоздра В.Р., Цяцяк А.Р.
третьої особи -Кузів С.П.
розглянув матеріали позовної заяви Грещука Ігоря Станіславовича, м. Буськ, Львівська область,
до відповідача -товариства з обмеженою відповідальністю Лтд "Темпо", м. Львів,
третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -державний реєстратор виконавчого комітету Львівської міської ради, м. Львів,
про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТзОВ Лтд "Темпо", оформленого протоколом загальних зборів засновників ТзОВ Лтд "Темпо" від 17.11.2008 р..
Суть спору: Позовну заяву подано Грещуком Ігорем Станіславовичем, м. Буськ, Львівська область, до товариства з обмеженою відповідальністю Лтд "Темпо", м. Львів, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -державний реєстратор виконавчого комітету Львівської міської ради, м. Львів, про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТзОВ Лтд "Темпо", оформленого протоколом загальних зборів засновників ТзОВ Лтд "Темпо" від 17.11.2008 р.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 20.11.2009 р. порушено провадження у справі та призначено розгляд на 16.12.2009 р.. Вказану ухвалу оскаржив в апеляційному порядку відповідач. Ухвалою господарського суду Львівської області від 02.12.2009 р. провадження у справі було зупинено. Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 07.12.2009 р. було відмовлено у прийнятті апеляційної скарги. Постановою Вищого господарського суду України від 15.04.2010 р. ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 07.12.2009 р. було залишено без змін. Ухвалою господарського суду Львівської області від 21.05.2010 р. було поновлено провадження у справі та призначено розгляд на 15.06.2010 р.. Вказана ухвала була оскаржена відповідачем в апеляційному порядку. Ухвалою господарського суду Львівської області від 07.06.2010 р. провадження у справі було зупинено. Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 15.06.2010 р. було відмовлено в прийнятті апеляційної скарги. Постановою Вищого господарського суду України від 23.09.2010 р. ухвалу Львівського апеляційного господарського суду від 15.06.2010 р. залишено без змін. Ухвалою господарського суду Львівської області від 30.11.2010 р. було поновлено провадження у справі та призначено розгляд на 15.12.2010 р.. Розгляд справи відкладався з мотивів, зазначених в ухвалах суду від 15.12.2010 р., 27.12.2010 р..
У відповідності до ст. 75 ГПК України справа слухається за наявними у ній матеріалами. Представникам сторін роз'яснено їх права згідно зі ст. 22 ГПК України.
Представник позивача у судових засіданнях позов підтримав з мотивів, зазначених у позовній заяві, поясненнях. Ствердив, зокрема, учасниками ТзОВ Лтд "Темпо" є Туліка (Голяк) О.С. -35%, Грісюк З.О. -35%, Грещук І.С. -30%. Оскаржуваним рішенням він був відкликаний (відсторонений) від виконання обов'язків директора ТзОВ Лтд "Темпо". Однак, збори позивач не скликав, а їх могли були скликати лише інші учасники товариства тільки після того, як протягом 25 днів голова товариства не виконав їх вимоги про скликання загальних зборів учасників згідно із ч. 4 ст. 61 Закону України "Про господарські товариства". Про час і місце проведення зборів, порядок денний позивач не повідомлявся. Просить позов задовольнити.
Представники відповідача позов заперечили з мотивів, зазначених у відзиві, додаткових поясненнях. Ствердили, зокрема, що головою товариства на загальних зборах учасників від 28.08.2008 р. була обрана Голяк О.С. і саме вона скликала збори учасників на 17.11.2008 р.. 17.09.2008 р. позивачу було направлено цінний лист, яким повідомлено про проведення 17.11.2008 р. загальних зборів учасників та їх порядок денний. Позивач був присутній на загальних зборах 17.11.2008 р., про що зазначено у протоколі, однак відмовився звітуватись та залишив збори. Посилається на п. 3.2. рішення Конституційного Суду України №1-Рп/2010 від 12.01.2010 р. у справі №1-2/2010 за конституційним зверненням товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародний фінансово-правовий консалтинг" про офіційне тлумачення частини третьої ст. 99 Цивільного кодексу України, згідно із яким корпоративні права учасників є об'єктом гарантованого державою захисту, зокрема у спосіб, передбачений частиною 3 ст. 99 ЦК України, згідно з якою члени виконавчого органу можуть бути у будь-який час усунені від виконання своїх обов'язків, якщо в установчих документах не визначені підстави усунення членів виконавчого органу від виконання своїх обов'язків. Просить у позові відмовити.
Представник третьої особи надав для огляду матеріали реєстраційної справи ТзОВ ЛТД «Темпо», копії з яких судом долучено до судової справи, покликається на розсуд суду у вирішенні спору.
Розглянувши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника сторін, створивши у відповідності до ч. 3 ст. 4-3 ГПК України сторонам необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, суд встановив наступне.
У відповідності до установчого договору учасників ТзОВ Лтд "Темпо" від 07.10.1994 р, посвідченого державним нотаріусом першої Львівської державної нотаріальної контори Головацькою Х.С. та зареєстрованим в реєстрі за №3-4882, який діяв на дату прийняття оскаржуваного рішення, учасниками товариства є Туліка О.С. -35%; Грісюк З.О. -35%, Грещук І.С. -30% (п. 5.1.). З матеріалів справи вбачається та сторонами визнається факт зміни прізвища учасника ТзОВ Лтд "Темпо" Туліка О.С. на Голяк О.С. Жодних доказів існування змін в складі учасників товариства чи співвідношенні їх часток станом на дату прийняття оскаржуваного рішення, сторони суду не надали. Заява Грещука І.С. із проханням про виведення його зі складу учасників датована 05.12.2008 р., посвідчена приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Ющук І.Л. та зареєстрована в реєстрі за №5737.
Рішенням засідання зборів засновників ТзОВ ЛТД "Темпо", оформленим протоколом №1 від 03.10.1994 р., Грещука І.С. було призначено директором товариства.
Згідно із статутом ТзОВ Лтд "Темпо", зареєстрованого 13.12.1994 р., вищим органом управління товариством є збори учасників товариства, які обирають свого голову, який веде збори і виконує інші функції до наступних зборів (п. 5.1.). Голова товариства одночасно є головою зборів учасників, якщо на самих зборах не буде обраний інший головуючий (п. 5.7.). До виключної компетенції зборів учасників віднесено, зокрема, призначення і відкликання голови товариства і членів ревізійної комісії, укладення контракту з директором товариства (пп. "в" п. 5.2.). Учасники збираються на свої засідання в міру необхідності, але не рідше двох разів на рік. Позачергові збори учасників скликаються головою, якщо цього вимагають інтереси товариства в цілому. Збори повинні також бути скликані за вимогою голови товариства або ревізійної комісії. Учасники товариства, які в сукупності володіють понад 20% голосів, мають право вимагати скликання позачергових зборів учасників товариства в будь-який час з будь-якого приводу. Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав вказану вимогу, вони мають право самі скликати збори учасників (п. 5.4.).
Доказів обрання зборами учасників голови зборів чи голови товариства суду не надано. Посилання відповідача на обрання загальними зборами учасників від 28.08.2008 р. головою зборів Голяк О.С. не доведено суду у встановленому порядку належними доказами. На вимогу суду протокол загальних зборів учасників від 28.08.2008 р. наданий не був.
Згідно із ст. 61 Закону України "Про господарські товариства", загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю скликаються не рідше двох разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами. Позачергові загальні збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, зазначених в установчих документах, у разі неплатоспроможності товариства, а також у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного (складеного) капіталу. Загальні збори учасників товариства повинні скликатися також на вимогу виконавчого органу. Учасники товариства, що володіють у сукупності більш як 20 відсотками голосів, мають право вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників у будь-який час і з будь-якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати загальні збори учасників. Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах. Згідно із ч. ч. 1, 5 ст. 60 Закону України "Про господарські товариства", загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60 відсотками голосів. Голова зборів товариства організує ведення протоколу.
Відповідач посилається на повідомлення позивача у встановленому порядку про скликання загальних зборів, надавши на підтвердження такого посилання копію повідомлення про скликання загальних зборів учасників №28/08/08-01 від 28.08.2008 р. та копію опису вкладення у цінний лист з відміткою поштового штемпеля 17.09.2008 р.. Позивач факт отримання повідомлення про скликання загальних зборів та їх порядок денний заперечив у позовній заяві. Як вбачається з опису вкладення у цінний лист на ім'я Грещука І.С., він був відправлений за адресою м. Львів, вул. Біберовича, 13, що не співпадає з адресою позивача, зазначеною у позовній заяві та установчих документах. Доказів проживання (реєстрації) позивача за тією адресою, за якою було надіслано лист, суду не надано. З урахуванням того, що у випадку неможливості вручення листа через відсутність адресата цінний лист у відповідності до п. 132 Правил надання послуг поштового зв'язку підлягав поверненню, відповідачу було відомо про неотримання позивачем вказаного листа.
Окрім того, у відповідності до повідомлення, порядок денний загальних зборів був визначений наступним: 1) звітування директора Грещука І.С. про фінансово-економічну діяльність товариства за 2000 -2007 р.р; 2) надання директором Грещуком І.С. учасникам зборів товариства документів, на підставі яких ним була здійснена купівля-продаж будівлі-цеху та пояснень по цьому питанню; 3) вибори ревізійної комісії. Питання про відкликання чи відсторонення позивача від виконання обов'язків директора у порядку денному передбачено не було.
Не заслуговує на увагу як недоведене посилання відповідача про те, що позивач був присутній на зборах учасників 17.11.2008 р.. З поданого відповідачем переліку присутніх учасників товариства на вказаних зборах вбачається відсутність підпису позивача навпроти його прізвища.
Як вбачається з копії протоколу загальних зборів учасників ТзОВ Лтд "Темпо" (витяг) від 17.11.2008 р., посвідченого приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Пилипенко Ю.П. та зареєстрованого в реєстрі за №№5652, 5653, на зборах були присутні учасники Туліка (Голяк) О.Є. та Грисюк З.О., які в сукупності володіють 70% статутного капіталу. Позивач на зборах присутній не був. По першому питанню порядку денного було вирішено: 1) відкликати (відсторонити) Грищука Ігоря Станіславовича від виконання обов'язків директора товариства з 19.11.2008 р. та 2) призначити виконуючим обов'язки директора товариства Грисюка Миколу Григоровича. Повний текст протоколу, з якого був зроблений зазначений витяг, суду наданий не був.
Відповідачем подано оригінал та завірену ним копію повного протоколу від 17.11.2008 р., яка істотно відрізняється за змістом від нотаріально засвідченого витягу з того ж протоколу. Відповідно до вказаної копії протоколу, присутніми на зборах зазначені всі учасники, у тому числі позивач, а рішення зборів по оскаржуваним питанням сформульовані в наступний спосіб: 1) зважаючи на безвідповідальну поведінку і довготривале зловживання службовим становищем і терпінням учасників товариства та для створення умов для розслідування деяких питань господарсько-фінансової діяльності товариства, тимчасово відсторонити Грещука І.С. від виконання обов'язків директора ТзОВ Лтд "Темпо" з 19.11.2008 р.; 2) тимчасово призначити виконуючим обов'язки директора ТзОВ Лтд "Темпо" Грисюка М.Г.
Однак, зазначені документи, подані відповідачем, не приймаються до уваги. Відповідач не довів факту прийняття саме таких рішень саме у таку дату і саме за таких обставин, які зазначені у наданому ним протоколі. В матеріалах справи відсутні докази реалізації таких рішень. Натомість, матеріали справи свідчать про те, що саме рішення, зазначені у наданому позивачем примірнику витягу з протоколу і були насправді прийняті та реалізовані самим відповідачем, що підтверджується матеріалами реєстраційної справи. В матеріалах реєстраційної справи міститься нотаріально засвідчена копія саме того витягу з протоколів загальних зборів учасників від 17.11.2008 р., на яку посилається позивач. Така копія була подана реєстратору відповідачем 03.12.2008 р., при цьому, реєстраційна картка була заповнена Грисюком М.Г. та підписана Голяк О.С..
Згідно із ч. 4 ст. 90 ГПК України, якщо при вирішенні господарського спору господарський суд виявить у діяльності працівників підприємств, організацій порушення законності, що містять ознаки дії, переслідуваної в кримінальному порядку, господарський суд надсилає про цей факт повідомлення органам внутрішніх справ чи прокуратури. Наведені обставини свідчать про порушення законності, допущені відповідними особами ТзОВ ЛТД "Темпо", що полягали у підробці протоколу загальних зборів учасників товариства від 17.11.2008 р. У зв'язку із наведеним, господарський суд вбачає за необхідне направити правоохоронним органам відповідне повідомлення.
З матеріалів справи вбачається, що оскаржувані рішення були прийняті з питань, які не включались до порядку денного загальних зборів учасників. Згідно із ст. 61 Закону України "Про господарські товариства", з питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах. Однак, зі змісту протоколу навіть в редакції, наданій відповідачем, відсутні посилання на обговорення присутніми учасниками можливості прийняття рішень по цим питанням, прийняття ними одноголосного рішення про надання ними своєї згоди на розгляд цих питань.
Згідно із п. п. 11, 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів", при вирішенні корпоративного спору господарський суд повинен встановити наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов, а також з'ясувати питання про наявність чи відсутність факту їх порушення або оспорювання. Для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову. З урахуванням наведеного, у позові позивачу слід відмовити.
Згідно із абз. 3 ч. 2 ст. 20 ГК України, кожний суб'єкт господарювання має право на захист своїх прав і законних інтересів, зокрема, шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, але лише тих, що суперечать законодавству, та ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання. Згідно із ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно із п. п. 17, 18, 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів", підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів. При вирішенні питання про недійсність рішень загальних зборів у зв'язку з іншими порушеннями, допущеними під час скликання та проведення загальних зборів, господарський суд повинен оцінити, наскільки ці порушення могли вплинути на прийняття загальними зборами відповідного рішення. Рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання, встановленої статтями 43, 61 Закону про господарські товариства. Права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.
Матеріалами справи підтверджується, що внаслідок недотримання відповідачем порядку скликання загальних зборів, розгляду питання, що безпосередньо стосувалось позивача, не включеного до порядку денного, позивач був позбавлений можливості прийняти участь у зборах, інформувати збори про свою позицію щодо розглядуваних питань тощо.
Жодних доказів зворотнього суду надано не було. Згідно із ст. 33 ГПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень .
Позов підлягає задоволенню. Судові витрати по справі покладаються на відповідача.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. 12,32, 33,34,36,43, 45, 49, 75,82,84,85 ГПК України, суд
вирішив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним рішення загальних зборів учасників ТзОВ Лтд "Темпо", оформленого протоколом загальних зборів засновників ТзОВ Лтд "Темпо" від 17.11.2008 р. в частині відкликання (відсторонення) Грещука Ігоря Станіславовича від виконання обов'язків директора ТзОВ Лтд "Темпо" з 19.11.2008 р. та про призначення виконуючим обов'язки директора ТзОВ Лтд "Темпо" Грисюка Миколу Григоровича.
3. Стягнути з ТзОВ Лтд "Темпо" (м. Львів, вул. Брюховицька, 13, ЄДРПОУ 22348732) на користь Грещука Ігоря Станіславовича (80500, Львівська область, м.Буськ, вул.Троянд,5, ідентифікаційний номер 2272714596) 85 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Наказ видати у відповідності до ст. 116 ГПК України.
В засіданні 10.01.2011 року оголошено вступну та резолютивну частини прийнятого по справі рішення та оголошено дату складення повного рішення. Повне рішення складено 17.01.2011 року.
Суддя Кітаєва С.Б.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 10.01.2011 |
Оприлюднено | 29.04.2013 |
Номер документу | 30920159 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Кітаєва С.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні